Země jednorožců a bodláků (Skotsko 2017)

2. října 2017 v 18:37 | Nel-ly
Země, která má jako národní zvíře jednorožce a rostlinu bodlák? Tam člověk prostě musí... a aby si to řádně užil, proč si rovnou neudělat okruh skoro 1 500 kilometrů? Letadlem, autobusy, vlaky a stopem (to bylo spíš chybou v plánování) a pěšky.

Navštívily jsme Bradavice, stavili se doma u Starků a Jamieho Frasera (ani jedni doma nebyli), viděly místo, kde se "narodil" Harry Potter a... no taky spoustu zřícenin. Ono je to vlastně všechno o kopcích, přírodě, ovcích a zříceninách. Hlavně o ovcích!

Dva týdny ve Skotsku a stejně jsme viděly jen změť toho, co stojí za to. A ne, že bychom se nesnažily. Jednou v budoucnu bych vážně... ale vážně... zas chtěla na dovolenou k moři (ano, u moře jsme byly, ale koupila jsem si tam nepromokavou bundu) a válet se, i když přiznávám, že to mi nikdy moc dlouho nevydrží.

Praha - Edinburgh - Glasgow - Loch Lomond - Fort William - Glenfinnan - Skye - Inverness - Lochness - Aberdeen - Stonehaven - Stirling - Falkirk - North Berwick - (a trocha Anglie) - Holy Island - Alnwick - Edinburgh - Praha.


Byla to sranda a s Linou jsme to přežily v duševním i fyzickém zdraví, což je nejdůležitější, samozřejmě. Mám plný foťák (a momentálně nedostupný, takže Vás potěším mobilními příspěvky, takže kdyby někdo chtěl stáhnout fotku, jen do toho, kvalita hadr :D) a řekla jsem si, že blog by si po dlouhé době opět zasloužil příspěvek.

Koneckonců... před dvěma lety to byl Londýn, Oxford a Potterovská studia (kam se chystáme tenhle listopad!!!) a z míst, kde se filmy natáčely, už chybělo opradu jen to Skotsko (a samozřejmě Bradavice, které se nacházejí v Anglii - podvod, že?).

Spoustu času jsme strávily... no takhle (anebo zmateně pobíhající po nádraží a doufající, že spoj fakt přijede):


Doprava sice funguje a ani ta cena překvapivě není tak strašná. Ale označení autobusových zastávek (a to kdekoliv) - to je pomalu na žalobu celého Skotska. A je jedno, jestli jste ve městě (autobusy zastávky nehlásí, na zastávkách názvy nejsou a když tam jsou, tak o nich google kolikrát ani neví, apod) nebo jedete spoji, které objíždějí pomalu celý ostrov.

Tak co... vím, že je to tmavý (jakákoli úprava zde bohužel není možná, ale zase to přiblíží to úchvatně příjemné počasí :D ne, kecám, vlastně jsme měly štěstí, a jeden den nepršelo vůbec, a jindy vždycky jen pár minut a pak tři hodiny sucho, pak minutu déšť, pak sucho, a pak se vše zas opakovalo...). Poznáváte hrad z Cizinky? Měli byste. Protože ačkoliv se zároveň jedná o Winterfell, tak ten poznat moc není... A taky se tu natáčeli Monty Pythoni.
No a jedním z "highlightů" naší cesty byl určitě Stonehaven (a ne proto, že tam dělají smaženou Marsku - což je mimochodem překvapivě dobrý na to, jak odporně to zní).

Kousek od Stonehavenu je totiž zřícenina hradu "Dunnotar" (že to zní jak z Warcraftu? ne, dobře... :D) a cesta k němu - při západu slunce, neustále dokopce a docela štreka - mě sice málem zabila, ale za ten výhled to fakt stálo.
A další Highlighty pro mě samozřejmě byly Potterovské lokace. Když nepočítáme samotný Edinburgh a Elephant House, což je prostě jen červená kavárna (ale Rowinglová tady knihu psala, že), tak samozřejmě cesta do Bradavic v podání Glenfinnan Viaduktu.
Jak jinak, při našem jednodenním výletu k viaduktu z Frot William jsme měly asi to nejhnusnější (vynechte to asi) počasí za celé dva týdny. Jak jinak, že? Tam jsem se taky nejvíc těšila...


Voldy (naše oficiální modelka na cestách) si počasí taky moc neužil. Nebo se mu možná nelíbilo. že ho parvní vlak "do Bradavic" nevzal s sebou. Ale kdoví, on se takhle nechápavě tvářil celou cestu...


Aby se člověk vyšplhal na"vyhlídku", z které je vidět parní vlak, muselo se samozřejmě do kopce. A kopec byl plný japonských turistů. A když jste chtěli někam, kde budete mít dobrý výhled, tak... no, řeknu to takhle, nové kotníkové boty už po tomhle úniku vůbec nevypadají nově. A to jsem je vlastně ani moc neunosila.

Na druhé straně je pak jezero, kde Harry létal na Klofanovi, ale... no... fakt pršelo. Takže jsme místo průzkumu lokalit, kde se natáčelo hodně z Potterovských filmů (především 3 - 8. díl), strávily v dřevěné budce na "zastávce" autobusu a doufaly, že ta opuštěná taška vedle nás není bomba nebo mrtvola.

No... a ke konci dovolené jsme zjistily, že Edinburgh je sice krásné město, ale relativně malé, takže máme den navíc, a na netu jsme si našli zájezd Skotské agentury na "hranice" se Skotka a Anglie a na hrad Alnwick, který představoval Bradavice z prvního a druhého dílu Harryho Pottera, bylo jasno. Jely jsme...

Vyfotily jsme se u hranic (kdyby měl někdo zájem, jsem fakt velkej fanda instagramu :D a fotky na blog se nahrávají hrozně), zajely na Holy Island, což je ostrov, který je ostrovem jen většinu dne, jediná možnost, jak se tam dostat, je během pár hodin denně, kdy voda při odlivu klesne a vytvoří se cesta pro auta. Průvodce nám doporučil videa na youtube, jak se lidé snaží projít při přílivu... no, stojí to za to.

A když voda klesne, jsou vidět tuleni!!! Teda, tak strašně daleko, že na fotce jsou to spíš takový divný šišatý kameny, ale byli tam!

A taky mají vlastní medovinu... třeba i růžovou (mňam).

A pak Alnwick O_O Velký a krásný hrad, kde krom prohlídky opravdu obývaných místností a krásného nádvoří, můžete naučit létat na koštěti (pokus o takovou tu klasickou fotku s koštětem mezi nohama byl a no... nezlomila jsem ho, ale spadla na zadek :D) nebo si koupit suvenýry, samozřejmě. Takže mám misku, ale nemám mikinu.... Už teď mě to mrzí. Protože Primark docela selhal, za ty dva týdny jsem tam byla "jen" čtyřikrát.


Z dovolené jsme se vracely den před začátkem Pottermaratonu v Lucerně a musím říct, že když jsem první dva filmy viděla na velkém platně (po x letech), nevěřila jsem, kolik z Alnwicku tam vážně je.

No... a trocha vychloubání... už můžu víceméně koukat na filmy a jen si říkat: Tady jsem byla :D Trochu fanatik, no.
A ačkolvi byl Alnwick poslední den a pak se frčelo domu - tedy poté, co jsme strávily noc na letišti, protože levné letenky, že jo.

Ještě nesmím opomenout Skye. Protože... ach bože. Sice jsem navštívily opravdu jen kousek toho bájného ostrova, ale stálo to za to... vážně. A neen proto, že jsem tam měla svůj první Scottish pie (a v následujících dnech dovolené na něm byla závislá a dávala si ho se vším, co šlo - a že jsou hodně zajímavé verze).


A nakonec koníci... mořští koníci.. kelpie... vlastně jen hlavy... obří hlavy... fakt děsně obří hlavy ve Falkirku

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 stastnavyhra stastnavyhra | E-mail | Web | 3. března 2018 v 14:47 | Reagovat

Soutěž o peněžní výhry ! Kupujete si losy, ale neradi za ně platíte? Co takhle zkusit web, ve kterém sbíráte losy, za které nic neplatíte ? Losuje se každý týden o peněžní výhry. Registrujte se a zařaďte se tak do slosování už dnes !
www.stastnavyhra.cz ???

2 Mashanig Mashanig | E-mail | 8. září 2018 v 14:32 | Reagovat

хай всем
хочу познакомится с серьезным мужчиной вот фотки мои http://officialls.ru/photo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA