RECENZE: After - Polibek

4. září 2015 v 9:34 | Nel-ly |  New Adult
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: After
AUTOR: Anna Todd
SÉRIE: After #1
NAKLADATELSTVÍ: Yoli
PŘEKLADATEL: Jašová, Jana
MÉ HODNOCENÍ: 2/5

Po nástupu na vysokou školu se pro Tessu vše mění. Její dokonale spořádaný a pevně nalinkovaný život se začne rozpadat v okamžiku, kdy se setká s Hardinem - potetovaným, drzým, nepřátelským klukem s nafoukaným britským akcentem.
Světoznámá fanfiction konečně přichází i do českých knihkupectví a je na co se těšit… nebo není?


Tessa je dokonalým prototypem premiantky. Život má dokonale rozplánovaný, ve volných chvílích se učí, nikdy nechodí pozdě, nepije a nosí skládané sukně a růžové svetříky. Taky má kluka, s kterým se zná už od dětství a vždy věděla, že on je pro ni ten pravý. Vše je naprosto dokonalé, jen kdyby si na nové školy dokázala získat nějaké nové přátele.

První šok přichází po seznámení s novou spolubydlící. Steph má ohnivě rudé vlasy, oblečení vhodné tak akorát do nočního klubu a po společném pokoji se potulují její potetovaní kamarádi. A mezi nimi vyčnívá především jeden, kluk, který je zkrátka jiný než všichni ostatní - a naprosto rozdílný od všeho, co kdy Tessa poznala.

Hardin je vulgární, nepříjemný, nenávistný a dovede být i pěkně krutý. Tessa by ho měla od první chvíle nenávidět, ale…jakoby se od něj nemohla odpoutat a zdá se, že alespoň jednu věc mají společnou.

"Hardin Scott není můj přítel," vypravila ze sebe Steph a málem se zadusila. Když se uklidnila, otočila se k Hardinovi. "Cos jí řek?" Pak se podívala na mě. "Hardin má… ehm… zvláštní způsob vyjadřování."
Výborně. Takže ona mi jen tak oznamuje, že Hardin je drzoun.
Angličan pokrčil rameny a začal přepínat kanály na televizi.
"Dneska večer bude mejdan. Měla bys jít s námi, Tesso," pozvala mě Steph.
"Ja na mejdany moc nejsem…"

… I spánek by byl lepší, než být na tomhle mejdanu uprostřed divných potetovaných opilců.

Dnes už není žádnou novinkou, když se nakladatelství rozhodně knižně vydat úspěšnou internetovou povídku. Tahle fanfikce na nejslavnější chlapeckou skupinu současnosti (no, minimálně té nedávné) dobyla internet a teď se snaží ovládnout i knihkupectví. Podobně jako to bylo v případě většiny ostatních, i tentokrát nemá "povídka" s předlouhou prakticky nic společného - ostatně tady to mohly být jen jména členů skupiny One Direction (Hardin Scott aka Harry Styles etc.).

Příběh je vcelku jednoduchý a míchá v sobě prakticky vše, co může nabídnout kniha v žánru New Adult. Vysoká škola, rodinné problémy, první vztahy, zastydlá panna, zlobivý kluk, alkohol, násilí i sex - všechny ingredience autorka smíchala do zbytečně dlouhého a rozvláčného textu, který má zbytečně moc stran a ještě více kapitol (no fakt, skoro stovka), a přesto dokáže být čtivý. Neuvěřitelně čtivý. Jak mě někdo varoval - Syki! -, tak knihu opravdu nejde odložit, přestože si čtenář prostě musí uvědomovat, že v ruce má neuvěřitelný brak.

"Já nikoho neodsuzuju, ale tys nikdy nekamarádila s gotikama."
"Cože? To nejsou žádní gotici, Noahu. Jsou jen sami sebou."

Postavy jsou prvoplánové a jednoduché, přesto jejich charaktery jsou… no, řekněme, že autorka chvílemi zjevně netuší, co s nimi. Samotná hlavní hrdinka, jejíž ich-formou je kniha vyprávěna, je ufňukaná naivní štěkna, které ty neustálé proudy slz jednoduše musíte přát (ha, dobře ti tak, opět!) a jen těžko ji člověk může litovat. Hlavní hrdina má být sexy - první popis v očích hrdinky: vlasy má jako mop - a tajemný, což se nejspíš daří, ale prototyp pro nějaký velký román to taky není.

Ostatní postavy spíš v kontextu splývají. Autorka využila každého chlapce ze skupiny po svém a nadělila jim jen roztodivná jména, u kterých nechala počáteční písmena jmen členů skupiny. A tak tu kromě Hardina máme Zeda (aka Zayn), Logana (aka Louis) a Landona (aka Liam), který chudinka měl být spíš gay, aby autorka splnila všechny stereotypy.

(Btw. Aktivně jsem hledala jména chlapců ze skupiny - přiznám se, nejsem cílovka - a po projetí fotek tedy nepochopím, proč zrovna Harry Styles má být ten "sexy drak", který děsí všechny lidi už od pohledu - bojí se ho i mnohem starší chlapi apod.)

Příběh samotný je jednoduchý, rozvláčný, zbytečně moc okecaný - to je k pochopení u blogové povídky, která byla vydána tak, jak ji autorka publikovala na internetu - a vcelku dementní, přesto čtenář prostě čte dál, nenudí se, a pak se dostane na konec, který je totální MINDBLOWN a člověk si jen říká: "Co to dop**ele bylo?!" a je připraven si přečíst pokračování (no jo, přiznávám, jsem asi ve třetině).

"Asi pudu spát… zejtra se jdu podívat po nějakým autu, tak si musím pořádně odpočinout."

Hodně velký problém jsem tentokrát měla s překladem. Naprosto chápu, že teenageři na vysoké se nebudou bavit dokonale spisovně, ale aby bylo v každé druhé větě napsáno "jsem to řek, já pudu" a podobně, z toho se mi ještě teď svírá žaludek hrůzou. Krom toho korektor odvedl opravdu úžasnou práci na textu, takže překlad často nedává moc smysl a některé slovní obraty by stály za to zarámovat.

"Ty bydlíš taky v domově?" - myšleno dům bratrstva
"Škoda, tak já radši pudu…"
Jeho retní piercing mě zašimral v koutku.
"A vím, co jsem proved po tom, co jsem tě vyprstil."
"Dobrý den, pane Vancei."

Ale zpráva pro ty, kteří jsou odvážní a prostě nechtějí čekat, co bude dál nebo moc dobře ví, že později už by se nedokázali znovu donutit, kniha je v originále napsaná tak primitivní angličtinou, jak jen se to dá. A čtenář ještě opětovně ocení krásu českého jazyka, když v každé druhé větě vidí obměnu slova "fuck".

PODOBNÉ KNIHY:
KRÁSNÁ KATASTROFA - recenze
EASY? - recenze
LOSING IT - recenze
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Camellia Camellia | E-mail | Web | 4. září 2015 v 9:47 | Reagovat

No, takže asi si taky napíšu nějakou tu fanfikci a prorazím na trhu :-|

2 nel-ly nel-ly | 4. září 2015 v 9:55 | Reagovat

[1]: jistě, o tom si můžeš nejlépe popovídat s autorkou Padesáti odstínů, to je fanfikce na Stmívání ;-)

3 Camellia Camellia | E-mail | Web | 4. září 2015 v 9:56 | Reagovat

[2]: jo to vím, ale právě by mě nenapadlo že je takových vydaných fanfikcí víc :D

4 nel-ly nel-ly | 4. září 2015 v 10:00 | Reagovat

[3]: jo jo, spousta... Božský bastard (co mě tak napadne s patra), ale i českých je dost, dokonce u Fragmentu už vyšla fanfikce na One direction

5 Camellia Camellia | E-mail | Web | 4. září 2015 v 12:42 | Reagovat

[4]: to jsem netušila, vidím že mám mezery ve vzdělání :-D

6 nel-ly nel-ly | 4. září 2015 v 13:28 | Reagovat

[5]: myslím, že takové mezery se dají odpustit :D spíš se sama sebe bojím, když tohle všechno vim O-o

7 Nicola Nicola | E-mail | 8. května 2016 v 17:54 | Reagovat

Ahoj, recenze je super. Jen by mě zajímalo jak se jmenují všechna jména kluků v knize a kdo jsou z 1D? Jsem totiž jejich velká fanynka a přemýšlím nad kopě téhle knihy.
Předem děkuji za odpověď. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA