KRONIKA KAMBIONŮ #2 a #3

29. června 2015 v 9:41 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Musím říct, že YA fantasy jsem za poslední roky už naučila spíš nevěřit. A to hlavně, když je to lesklý paperback s příhodně plácnutou fotkou hezkých tvářiček na obálce. Překvapivě jsem však po prvním dílu musela uznat, že KRONIKA KAMBIONŮ: OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST je sice klišoidní YA podle zavedených standardů, ale je vtipná, osvěžující a vážně se mi líbila.
Jenže, jak to dopadlo s pokračováním? Vzhledem k tomu, že jde jen o relativně krátkou trilogii, člověk se nemusí bát, že se dlouho zapomene v sérii a tuhle prodlouženou jednohubku si může vychutnat.

KRONIKA KAMBIONŮ #2 - SMRTÍCÍ POUTO
Samara se musela vyrovnat se změnou, která v jejím životě přišla. Ani s Calebovou pomocí pro ni není jednoduché ovládnout svého démona, a k tomu všemu se v jejím životě objeví připomínka minulosti, která by mohla všechno zničit.Démon Lilith se usídlil v Samaře a ta se musí vyrovnat se změnou, která se s ní udála. Jako Kambionka k sobě svou démonickou silou přitahuje opačné pohlaví. A protože na střední škole není nikdy nic lehké, Samařinu přitažlivost pro kluk jen těžce snáší i její spolužačky.

Ovládnout se a sžít se s démonem, to se jeví jako obrovský problém i bez účasti Malika - kluka, z kterého Samara nemá dobrý pocit a který se neustále objevuje v její blízkosti. Nic však není náhoda a brzy se ukazuje, že Malik může věci do budoucna ještě víc zkomplikovat.

I Malik má v sobě démona - mocného inkuba Tobiase - který měl v minulosti spojení k Samařině Lilith. Kambioni stojí před mocným nepřítelem a brzy přijde válka, tím nejdůležitějším bojem se však v tuto chvíli zdá boj o Samařinu duši.

Kronika Kambionů do světa young adult přichází se svou verzí nadpřirozených sexy příšer. Místo upírů, kteří se živí krví, tu máme kambiony, kteří díky své sexuální přitažlivosti vysávají lidskou energii, jíž se živí. Být neuvěřitelně přitažlivý pro opačné pohlaví může být skvělá věc, každý kambion však brzy zjistí, že to má i velké nevýhody. A Samara je mezi sukubami a inkuby nováčkem.

Je zvláštní, že si autorka osvojila téma "sexuálních démonů" a vpravila je právě do žánru young adult, kde se k podobným věcem přistupuje spíš z obezřetné vzdálenosti. A právě to se děje i zde, protože Samara je Tobiasovi (moje nová oblíbená postava) schopná odolávat jen díky své nevinnosti.

První díl plný vtipů a chvílemi to vypadalo, že nebere sám sebe moc vážně, což na poli YA bylo neuvěřitelně osvěžující. Tady je humor trochu na ústupu a větší přednost dostávají hlavní postavy, k nimž přibývá Malik se svým "vnitřním démonem" Tobiasem a autorka může rozehrát oblíbené pokračování podobných sérií - známý a oblíbený geometrický tvar se třemi vrcholy (a někdy i více - tady určitě, když každého kambiona můžeme započítat jaksi dvakrát). Výhodou tohohle řešení pokračování bývají nové a zajímavé postavy - ano, to se povedlo - a nevýhodou zas ústup dříve oblíbené, což se stává často a Kronika kambionů není výjimkou. Caleb tentokrát moc prostoru nedostal a tam kde ho dostal, byl na pěst.

Tak nebo tak pro mě druhý díl stále zůstává hranici průměru až lehkého nadprůměru z toho, co tento žánr může dnešnímu čtenáři nabídnout.

KRONIKA KAMBIONŮ #3 - POLIBEK Z TEMNOT

Samaře setkání s kambiony měnilo život od základů. Zamilovala se do kambiona, stala se jedním z nich a osvojila si démonku Lilith, která žije uvnitř ní a občas dokáže dost zuřivě bojovat o to, co zrovna chce. Samara se už jakž takž dokázala vyrovnat s novým životem, když přichází další rána v podobě výpadků paměti, záhadných úmrtí a hrozbě nebezpečí, která se roztahuje nad celým městem.

Věčný boj mezi dobrem a zlem byl rozehrán i v YA sérii Kronika kambionů, která se konečně dostala do závěrečné fáze, kdy se mladá dívka musí rozhodnout, zda věřit svému srdci. Velkou výhodou celé série byla hlavní postava - jak neobvyklé - která knihy dobře drží u sebe a dodává jim jistou dávku šmrncu. Ovšem i ta společně s vtipem postupně vymizela a kdo by čekal epické finále - což stejně nikdo nečekal - byl by zklamán.

Poslední díl by nejspíš mohl být lepší, ale je úctyhodným ukončením série. I přes občasné kolapsy Samara ví, co od života chce, a tak pokud je vám 13 - 16 let (a máte trochu smysl pro romantiku), myslím, že tahle kniha je pro vás to pravé. Neurazí, rychle plyne, a i když díru do světa neudělá ani třetím dílem, určitě dokáže pobavit.

Jaime Reed
Jaime Reed je autorkou paranormální série pro Young Adults s názvem Kronika Kambionů. Říká o sobě, že je na psaní závislá. Studovala umění na univerzitě Virginia Commonwalth. Poté, co se nedostala na uměleckou školu a strávila tři roky hledáním sebe sama v New Yorku, se vrátila do rodného města a znovu objevila svou dětskou "lásku": psaní. Jejím mottem je: Níkdy se nedívat zpět.


Více na: www.kambioni.cz
Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shin Shin | Web | 1. července 2015 v 19:21 | Reagovat

Já na tyhle moc nejsem..ale zní to zajímavě.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA