Saeculum, Tetování krví: Nalezenec

27. prosince 2014 v 17:09 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)

Kdy jindy, než po Vánocích je načase vrhnout se na nákupy? :D No, v mnoha knihkupectví po vánočních akcích,začínají ještě zajímavější "povánoční" akce. A já mám pro vás návrhy na výběr z FRAGMENTÍch novinek v paperbacku, akorát do tašky či do kabelky.1. SAECULUM - URSULA POZLANSKI


Parta dobrodruhů se vydává na místo, o kterém se říká, že je prokleté. Jejich cílem je zkusit si, jak to vypadalo ve středověku a strávit v hlubokém lese pět dní. Nikdo nevěří, že vyprávění o kletbě je pravdivé, ale brzy se mají přesvědčit, že věřit starým povídačkám nemusí být vždy na škodu… Nechá je les odejít?

Partička SAECULUM se vydává na pět dní do lesa, aby předstírali, že žijí ve 14. století, což znamená, že musí používat a nosit jen věci, které v té době existovaly. A tentokrát se k nim přidává i Bastian, který nepatří zrovna mezi nadšence, jenže následuje své srdce za dívkou, kterou tajně miluje.

Místo, kam se larpaři vydali, bylo kdysi prokleto. Povídá se, že kdo na toto místo vkročí, už z lesa nikdy neodejde, ale mladí lidé historkám nevěří. Až do chvíle, než se lidé začnou ztrácet…

Saeculum je už druhou knihou, které nakladatelství Fragment vydalo. Erebos byla kniha tak čtivá a v několika částech ojedinělá, že čtenář nemohl jinak, než se nedočkavě těšit, s čím autorka přijde tentokrát. A Ursula Pozlanski nezklamala.

Příběh je neobvyklý, zajímavý a ubíhá dostatečně rychlým tempem na to, aby se čtenář nestihl ani na chvíli nudit. Vzhledem k tajemné zápletce je jasné, že na konci by mělo přijít nečekané rozuzlení, které autorka dlouho oddaluje a své vyprávění míchá pomocí vedlejších vsuvek, které na první pohled s příběhem vůbec nesouvisí.

Stejně jako u většiny knih, které se snaží sázet na jednoduchý styl psaní, obrovskou čtivost a rychle odvyprávěný příběh, se autorka potýká s nesrovnalostmi. Občas některé situace moc nedávají smysl a konec je tak překvapivý, až to chvíli působí možná až moc překvapivě. Na druhou stranu… kniha je originální, napínavá, tajemná, vhodná pro obě pohlaví i větší věkový rozsah než jen young adult a opravdu skvěle se čte.

A/N: Jak už bylo nadneseno v úvodu článku. Kniha je paperback, takže není těžká do ruky, přestože je relativně dost tlustá, takže potěší milovníky knih, jejich zážitek prodlužuje počet stran. Bohužel však při čtení na cestách a v dopravních prostředcích bude vypadat hodně… zneužitě.

Pro Ursulu Pozlanski je to opět: 4/5

2. TETOVÁNÍ KRVÍ: NALEZENEC


Polokontinent je magický svět plný nebezpečí, nástrah, krvelačných příběh, kde naleznete i octové moře. S příšerami z moře i země bojují lovci a Rosamunda celý život snil, že se stane jedním z takových hrdinů, kteří po zabití příšery získají tetování její krví.

Jako nalezenc to Rosamunda nikdy neměl lehké a to nejen proto, že má dívčí jméno. Spolu s ostatními osiřelými dětmi v Ctihodném námořním útulku madam Opery vyrůstá, učí se a připravuje se na své budoucí řemeslo.

Rosamunda by se chtěl stát námořníkem, přečetl tuny dobrodružných příběhů a představoval si, že se přidá ke svým hrdinům, jenže osud mu nepřeje. Chlapec však není zrovna nejvhodnějším kandidátem na post hrdiny. Přestože se vyzná v dějinách a umí míchat různé jedy a další dryjáky, má laskavou a mírnou povahu a nikdy se nenaučil prát. Možná tedy bude jedndoušší, když poslechne, a stane se císařským lampářem, i když to není jeho práce snů. Na cestě do Železné bašty, lampářské pevnosti, však zažije setkání, které možná změní cíl jeho cesty. Evropa je totiž tajemná a slavná lovkyně příšer…

Jméno D. M. Cornish není pro českého čtenáře žádnou neznámou, série TETOVÁNÍ KRVÍ totiž už v češtině jednou vycházela, i když první díl nesl jiný podnázev. Knihy však byly naprosto vyprodány, a proto nakladatelství Fragment přichází s novým názvem, obálkou i překladem.

Štítek Young Adult udává, že hrdinovi bude -náct, což ale neznamená, že by se knihy měli bát i ti, kteří si pod pojmem YA dokáží představit jen Stmívání. Kniha je určená pro všechny, kteří odrostli pohádkám, ale ještě nemají věk na literaturu pro dospělé. Což je vlastně i symbolem klasického čtrnáctiletého chlapce, který se v prvním díle vydává na svoji cestu.

Rosamunda jako hrdina je dostatečně klasický i přes své neobvyklé dívčí jméno, a hned na začátku se vlastní vinou dostane do problémů, které odstartují dobrodružnou a smrtelně nebezpečnou výpravu za povoláním, o které chlapec nestál. O zábavu je tedy postaráno… především pro méně náročného čtenáře, protože pokud je divák starší (či sečtělejší) začíná si všímat až příliš jednoduchého příběhu, naivity celého světa a kopírování známých děl. Jenže, jak dneska napsat putovní fantasy pro mladé se světem příšer a hrdinů, které by se něčemu nepodobalo? No, octová moře jsou určitě novinka.

Svět, který D. M. Cormish představuje je v celku originální a určitě velmi zajímavý, i když na popisech autor šetří, což je asi škoda, protože komplexností celého světa by se Polokontinent mohl zařadit jedny z těch opravdu originálních magických světů High Fantasy. Bohužel příběh odehrávající se v tomto světě není dostatečně propracovaný a zajímavý, aby se tak stalo… určitě se ale kniha nemusí bát mladší chlapci či dívky nebo prostě ten, kdo si chce při čtení odpočinout, pobavit se a má chuť na něco lehčího.

Mé hodnocení: 2,5/5

RECENZE: Erebos: Hra které zabíjí

PODOBNÉ KNIHY:
RECENZE:

Děkuji nakadatelství FRAGMENT za zaslání recenzní výtisků.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tris Tris | Web | 30. prosince 2014 v 20:12 | Reagovat

Se saeculem musím souhlasit. Ta kniha byla zkrátka skvělá! :)) Už se moc těším na autorčinu další knihu:) Tu druhou knihu bohužel neznám a můj to-read list je tak dlouhý, že si na ní už snad místo ani nenajdu:( Každopádně děkuju za recenzi! :)

2 nel-ly nel-ly | Web | 2. ledna 2015 v 22:04 | Reagovat

[1]: já měla trochu rozporuplné názory na konci, ale jo... taky se těším, až si od autorky přečtu zase něco nového :)
četla jsem právě tyhle dvě Fragmenťácké, ale u nás od ní vyšla ještě kniha PĚT, v Knižním klubu, myslím
jo, ale i když mám v to-read listu knih na příštích několik let, stále rozšiřuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA