RECENZE: Zapletený

9. listopadu 2014 v 12:00 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORGINÁLNÍ NÁZEV: Tangled
AUTOR: Emma Chase
SÉRIE: Tangled #1
NAKLADATELSTVÍ: Mladá fronta
MÉ HODNOCENÍ: 3,5/5 GOODREADS: 4,22 a vítěz Goodreads Choice 2013 - debutující autor

Drew Evans je úspěšný, sebevědomý, bohatý, pohledný a rozmazlený až hanba. No co, byl přeci vymodleným dítětem a miláčkem starší sestry, tak proč to nepřiznat? Možná je arogantní - vlastně s jistotou -, ale kdo by mu to mohl mít za zlé, když přes den září v otcově firmě a v noci objíždí noční kluby a dostane každou ženu, na kterou si ukáže.
Jeho život je naprosto dokonalý, tak jak se ocitl zavřený doma s krabicemi od dovezeného jídla a s "virózou", kterou není schopen pojmenovat?

"Mimochodem, já jsem Drew." Natáhl jsem ruku. "A vy jste?"
Zvedla ruku. "Zasnoubená."Proč si to nepřiznat? Vztahy jsou k ničemu, když na vás ženy stojí frontu a vy od nich dostane přesně to, co chcete. Proč se vázat k jedné, když v moři je tolik ryb, které po vás navíc ještě i touží? Drew žije podle životního motta: "nevstoupíš dvakrát do stejné řeky", s ženami se baví, nikdy jim nedává mylné naděje, a s žádnou to neopakuje… no, výjimky se najedou, třeba ta zrzka, co si na druhou jízdu přivedla i svoje dvojče.

Když jednou v baru zahlédne hnědovlásku, která mu okamžitě rozbouří hormony, a pak ho jedním dechem odmítne, nebere si to špatně. Stane se. Jde se dál. To by však ta neznámá nesměla být Kate Brooksová, jeho nová kolegyně, z které se v tu ránu stalo zakázané ovoce… neuvěřitelně sexy zakázané ovoce.

Jenže Kate není bůhvíjaká mladá holka, co se snaží vyhrabat na vrchol v nejvyšším byznysu. Ne, Kate je chytrá, ambiciózní, cílevědomá a hlavně se z ní stala konkurence, kterou je Drew ochoten porazit i nečistou hrou. Ta mrcha uvidí… už vůbec netouží si s ní nic začít, ani trochu… a to, že má během jejich nesčetných hádek a naschválů těsno v kalhotách, nic neznamená. Sakra, to ne.

Teď to na chvíli stopnu.
Dámám, které poslouchají, si dovolím dát jednu radu zcela zdarma. Pokud vám chlap, kterého jste právě potkaly v klubu, říká bejby, miláčku, zlato a tak podobně, nedopusťte se té chyby, že byste uvěřily, že je do vás takový blázen, že už vám vymýšlí přezdívky.
Je to tím, že si nechce nebo nemůže zapamatovat vaše jméno.
A žádná holka nechce být oslovovaná cizím jménem, zvlášť když klečí na pánských záchodcích a dělá vám to. Takže jsem pro jistotu vyrukoval s bejby.
A jak že se jmenovala? Není to jedno?
"Sakra, zlato, už jsem."

ZAPLETENÝ zaujme od počátku už tím, že je vyprávěna ich-formou. Drew prakticky promlouvá ke svým čtenářkám - svým osobitým arogantním stylem - a vysvětluje, že chlapi jsou prostě chlapi. Neustále myslí na sex, tak se smiřte, dámy, a nejsou stavění pro monogamii. Chlap může jednu ženu milovat a přitom spát s jinými, to je prostě příroda…

Kniha je vtipná, zábavná a napěchovaná hláškami. Ano, příběh napsala žena a žena nikdy nebude psát jako muž, takže Drew prostě není uvěřitelná postava, to ani zdaleka (fakt bych chtěla, aby něco takového napsal chlap, když může Sparks psát červenou knihovnu, proč by se nemohl někdo další ujmout erotických románů? :D), ale to nevadí, protože s Drewem je za každé situace sranda.

I vedlejší postavy jsou dobře zvolené, aby doplnily komický ráz knihy… malá neteřinka Meckenzie, drsná sestra "mrcha" Alexandra, nejlepší Drewovi kamarádi, nejlepší kamarádka Kate a… Kate. Postava, o které se čtenář moc nedozví a to, co se dozví, mu do kontextu moc nezapadá. Nejsem schopná říct, kdo Kate vlstně je, protože má tolik vlastností a osobností… na jednu stranu rockerka, ale na druhou nezkušená holka s desetiletým vztahem? Rozená byznysmanka a přitom tak troch naivní káča? Ne, jestli něco nedává smysl, tak charakter Kate. Ale budiž… třeba je to prostě tím, že Drew nebyl zrovna nejobjektivnější vypravěč.

Vše je skoro dokonalé… vtipné, jednoduché, lehké, taková ta kravina na podzimní odpoledne v posteli. A pak se něco stane. Drewovi rupne v bedně a začne napodobovat Sparkse. A v tu chvíli mám velký problémposlední necelá třetina knihy je tak strašně srdíčková, slaďoučká a neskutečná, že mě z toho až rozbolela hlava. Možná je to veskrze subjektivní (vlastně určitě), což je i důvod psaní "recenze" ich-formou, a možná nejsem správná romantická duše… jak mi nevadí happyendy (nebo už ne tolik), tak nechutně přeslazené konce, kde i Disney připomíná Titanik (tzn. Smrt stovek lidí po najetí na ledovec, ne sípavé volání "Jacku!").

Kniha není špatná, vlastně je dost dobrá. Ale na druhou stranu není ani nijak objevná… knihy psané ženou, ale v ich-formě muže už tu byly (dokonce jedna česká, která mi přišla i vtipnější než ZAPLETENÝ), napravený děvkař a nepříliš zkušená (ale zato neuvěřitelně sexy dračice) nána, taky, a ten konec…? Nikdy víc.

P.S. Kniha má pokračování… samozřejmě! A co hůř, pár dílů je ještě stále o Drewovi a Kate. Proč tohle autorky dělaj? Copak si neuvědomují, že podobně hloupoučký romantický příběh bez příběhu má být tak akorát na jednohubku?

PODOBNÉ KNIHY:

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 16. prosince 2014 v 16:39 | Reagovat

Knihu jsem četla zrovna o víkendu a byla jsem z ní nadšená... jen ten závěr, jak mu uvěřila, že to s ní myslí doopravdy, mi přišel tak trochu moc... 8-O na internetu je v angličtině několik "nezveřejněných scén" a mezi nimi i "rok poté", kdy Drew a Kate slaví první výročí... a to mi přišlo tak trochu moc - nechal si vytetovat její jméno na rameno O_O

2 nel-ly nel-ly | Web | 16. prosince 2014 v 22:01 | Reagovat

[1]: ježiš ne :D
jako já mám ráda romantické knihy, ale asi chci moc, když chci, aby alespoň ždibíček mozku přežil... no, myslím, že pokračování číst nebudu, díky za upozornění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA