RECENZE: Podvol se

4. listopadu 2014 v 16:22 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Letting Go
AUTOR: Maya Banks
SÉRIE: Temné touhy #1
NAKLADATELSTVÍ: Baronet
HODNOCENÍ: 2,5/5

Jednou už Josslyn pravou lásku našla a šance, že by se tak mohlo stát po druhé, je minimální. Proto se po letech truchlení rozhodla najít to, co jí milovaný manžel dát nemohl: dominanci.


Celé tři roky byla Josslyn vdovou, která vzpomínala na svého milovaného manžela, jenže takhle to už dál nejde. Je načase znovu začít žít. Josslyn nemá zájem o vztah, jede dokonalý už má ostatně za sebou a takovou lásku už nenajde, chce zkušenosti. Něco, čím zaplní prázdnotu a čirou náhodou si pamatuje, jak se jí jednou její kamarádka Chessy svěřila se svým submisivně-dominantním vztahem.

Aby se zbavila samoty a získala to, po čem touží, našla si Joss exkluzivní klub s názvem Sídlo.

Dal jí vše, po čem kdy toužila. Lásku. Respekt. Všechno, až na to jediné, po čem bažila nejvíc. To jediné, po něm nikdy žádat nemohla. Příliš ho milovala, než aby po něm chtěla něco, co jí dát nemohl.
(str. 8)

Dash se o ženu svého nejlepšího kamaráda staral celé roky a to nejen kvůli Carsonovi. Milovat manželku nejlepšího kamaráda je hrůza a co hůř, když o tom dotyčný kamarád věděl. Staral se o Josslyn, když procházela těžkými chvílemi, objímal ji, utěšoval a bylo to peklo, protože musel potlačovat své city. A pak ji jedno dne potkal v Sídle… na místě, kde neměla, co dělat. Tedy, to si alespoň myslel, dokud se mu nesvěřila se svojí touhou. A Dash se rozhodl s tím něco udělat…

MAYA BANKS není ani pro českého čtenáře neznámým jménem. Je autorkou mnoha romancí, historických romancí i erotických románů, z nichž stojí za to zmínit sérii BEZ DECHU, která vyšla u nakladatelství Baronet. Maya pochází z Texasu a miluje, když se hrdina zamiluje na první pohled a ví, že žena, kterou potkal, je ta pravá.

Už jen podle autorčina životopisu je jasné, že opět půjde o erotický román představující v podstatě pohádku pro dospělé. No, a proč ne? Podobné knihy člověk občas potřebuje.

Příběh osamělé mladé vdovy, která se snaží najít sama sebe a objevit stránku, kterou v sobě vždy cítila, ale bála se ji odhalit, je zajímavý a ačkoliv tradiční, nikdy se neokouká. Podobně je to i s mužem, který se zamiloval do manželky svého nejlepšího přítele, který ho žádal, aby se o ni postaral… a to má Dash v plánu. Ale jak! Tím kořením zde, je tu (už ne tak ojedinělá) dominance. Vztah, který vyžaduje absolutní otevřenost a vůli se "podvolit se".

"Chci všechno, Joss. A tím myslím, že chci tvou naprostou pošlušnost v posteli i mimo ni. Já budu velet. Možná si myslíš, že tě chci zavřít do klece, ale, zlato, bude to ta nejpohodlnější klec na světě. Po zeském povrchu nebude chodit žádná žena, která by byla rozmazlovanější a hýčkanější než ty." (str. 70)

V anglickém originálu nese kniha název "Letting go" a jasně tedy dává znát, že půjde hlavně o oprostění se od minulosti. Zda žena a nejlepší přítel jejího manžela dokážou najít společnou cestu, nebo jim bude bránit vzpomínka na muže, kterého oba svým způsobem milovali.

Kniha není špatná, příběh je hezký, styl psaní příjemný a vše rychle odsýpá bez zbytečné omáčky (to pravděpodobně přijde až ve chvíli, kdy si čtenář uvědomí, že jde teprve o první díl série), ale… Ano, je tu totiž jedno velké ALE. A to je fakt, že kniha je příliš ukecaná. Je tu spousta dlouhých opakujících se dialogů, z nichž některé jsou absolutně zbytečné a některé zbytečné jen o něco málo méně. Krom toho jsou psané tím dychtivým, áchavým stylem, který jasně dává znát, že Maya Banks začínala jako spisovatelka klasických historických červených knihoven, kde princové a princezny (hrabata a služky atd.) mohou radostně óchat a áchat, protože se jim to dá odpustit.

A vzhledem k stylu dialogů, pak působí i charaktery trochu moc jakoby z historických románů. Když si čtenář představí knihu o dominanci a sumbmisivitě, jen těžko tam bude figurovat dominant, který se rozplývá nad každým pocitem své subinky a je do ní tak sladce zamilovaný, až z toho bolí zuby - no ano, roztomilý to je, o tom žádná, ale erotické romány s tímhle tématem většinou vypadají trochu jinak. Možná je to stereotyp, ale tak nebo tak je to už zavedená praxe.

Knihu jakožto erotický román hodnotím jako průměr toho, co dnes vychází. Neuchvátí ani neurazí, a když je vám třeba špatně, venku je zima a nechcete si moc namáhat mozek, je toto čtení ideální. Ovšem vzhledem k množství podobných knih je, vzhledem ke svým nedostatkům, PODVOL SE spíš podprůměrné.

Děkuji KNIHCENTRU za zaslání recenzního výtisku, knihu můžete zakoupit na jejich stránkách.

A/N: Původní obálka má TAK boží barvy!!! :D

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 18. listopadu 2014 v 13:29 | Reagovat

Mně prostě tyhle knihy tak moc nelákají. :D

2 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. listopadu 2014 v 8:50 | Reagovat

[1]: hele ale četla jsem druhej díl a ten byl mnohem lepší... u tohohle je největší nevýhoda v tom, že ti musejí sednout postavy
ale je fakt, že kdo k tý červený knihovně vůbec netíhne, si to neužije, v mym případě je to taková menší závislot (asi jako, že při zkouškovym vypiju hektolitry koly, tak když potřebuju vypnout čtu romance :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA