RECENZE: Já a moje příšera

1. října 2014 v 12:56 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Water Horse
AUTOR: Dick King-Smith
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Fragment (2008 a 2014)
HODNOCENÍ: 4/5

Zdá se, že z podivného domácího zvířátka, které se vylíhlo z tajemného vejce, roste příšera. Jenže tahle příšera je kamarád, člen rodiny pojmenovaný "Crusoe", který roste až neuvěřitelně rychle, a proto je potřeba ho schovat. Zajímali jste se někdy o to, jak vznikla legenda o "Lochnesské příšeře"?


Angus a Kirstie, jako žádné jiné děti, neodolali možnosti vychovat si svého vlastního mazlíčka. Nikdy by je však nenapadlo, co z Crusoea nakonec vyroste. Záhadný tvor je nejdřív maličký, ale rychle jako z vody (ne-li ještě rychleji), až se brzy objeví problémy, které dvěma zvídavým dětem zpestří život. Je potřeba Crusoea ukrýt někam, kde ho dospělí nenajedou…

Dick King-Smith pokládá zajímavou otázku: "Co je základem legendy o Lochnesské příšeře, kterou dnes zná bezmála celý svět? A není pravda, že každý mýtus, každá legenda či pohádka, mají základ na skutečných událostech (a samozřejmě troše přehánění lidí)?

Dospělý čtenář přečte malilinkatou knihu s velkým písmem během jednoho večera a bude si myslet to svoje. Ti z nás, kteří mají blízko ke snílkům, si budou představovat, jaké by to bylo, kdyby se Crusoe opravdu dostal do velkého jezera a tam po celá ta léta nerušeně žil. Ale děti, pro které je kniha určena, budou příběh prožívat se vší fantazií, kterou ještě nezkazil věk.

Příběh je vtipný, chvílemi snad i napínavý, určitě ale ne strašidelný a vzhledem k velikosti písma i malému počtu stran je kniha vhodná i pro mladší čtenáře, kteří určitě ocení autorovu fantazii a fakt… že příšery jsou prostě COOL (a to bez debat).

Podle knihy byl v roce 2007 natočen i film (který mě osobně donutil si knížku přečíst, co si budeme nalhávat, předtím než si ho pustím) vyprávějící o dobrodružství osamělého skotského chlapce a příšerky Crusoe, která se vyklubala z nalezeného vejce. Trochu "Zachraňte Willyho" řekla bych. Ve filmové podobě vypadá Crusoe jako něco mezi hadem a přerostlou ještěrkou, ale autor sám ho ze začátku popisuje jako malého mořského koníka (od toho se odvíjí originální název knihy), takže ani po upřesnění příběhu, člověk stále neví, jak ta "Lochnesska" vlastně vypadá a i v tom je jisté kouzlo.


Anotace:
Když Angus a Kirstie najdou na pobřeží tajemné vejce, tak netuší, že se z něj nevylíhne pták, ale příšerka. Děti jí dají jméno Crusoe. Záhadný tvor je nejdřív maličký, ale roste tak rychle, že je mu za chvíli těsné i jezírko na zahradě. Děti spolu s dědečkem a rodiči musí Crusoea odvézt na bezpečné místo a ukrýt ho před zraky lidí. A tak se zrodí legenda...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 7. října 2014 v 20:21 | Reagovat

Tvoje recenze mě velmi zaujala, takže určitě se po téhle knize vrhnu! Námět vypadá velmi dobře, zpracování taky a navíc bych se ráda podívala na film :-)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 13. října 2014 v 11:06 | Reagovat

To musím přečíst svojí sestřičce :) Teď u nás frčí dinosauři a příšery(vedle princezen)... :) Děkuji za inspiraci.

3 jirka suchyt jirka suchyt | 23. března 2016 v 16:30 | Reagovat

huzty 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA