HP Čtenářský deník - Česká fanfikce

20. října 2014 v 17:00 | Nel-ly
Minule to byly překlady povídek s klasickými páry Drarry, Dramione a Snamione. Tentokrát bych se podívala na povídky českých autorů. Pravděpodobně už si zdaleka nevzpomenu na všechno, co jsem četla (byly toho tuny a tuny), ale furt zbývají některé, které prostě stojí za to si pamatovat…
Rozdělit to zkusím ne podle párů, ale podle období (a na Het a Slash, samozřejmě :D) - Pobertové, Ve škole s Harrym Potterem a po škole s Harrym Potterem (novou generaci nehledejte, to mě vůbec nechytlo, stejně jako Hermiona cestující za Voldym a tak)

Pobertové

Měla jsem dlouhé období (před lety O..o), kdy jsem četla klasické pobertovské povídky, které se z 90% zaměřovaly na Siriuse a nějakou Mařenu. Zbytek využíval Remuse, Reguluse, Luciuse a vůbec všechny, kteří se nachomítli kolem - a k nim jako vedlejší dějovou linii spousty verzi toho, jak se Lily a James dali dohromady. Hodně těch povídek bylo špatných (pár takových jsem sama napsala :D), ale mezi nimi se našly skvosty, které si pamatuji dodnes. A berte v potaz, že to je třeba i pět (a více) let zpátky.
Smůla je, že většina povídek zmizela společně s majiteli blogů (píšu majiteli, byli tam jeden dva kluci). Vlastně většina z toho, co patřilo k povídkám, které jsem četla a i se často bavila s autory, zmizela. Byla tu Jenny, Juane a byla tu Maya99, jejíž povídka byla jednou z těch nejlepších pobertovských, které jsem měla ráda. Takže v odkazech najdete ten "zbytek", který se zachoval.

Povídka od Enny je jednou z těch, které vyčnívaly především proto, že hlavní role se tu zhostil nečekaně Remus Lupin. A protože jsem na konci neudržela oči suché… doteď si pamatuju, jak jsem dýchala a ucpaným nosem a Enny proklínala.
Povídka se psala během let 2007 - 2008.

Hodně klasická pobertovská povídka z těch, které se často psaly. Dalia byla typickou OC, která se objevila u všeho. Zajímali se o ni všichni... přátelila se s Lily, společně nesnášely Siriuse a Jamese, kamarádila se s Remusem a znala jeho chlupaté tajemství od počátku. Do toho se zaplétaly i její hádky s Luciusem (všichni byli samozřejmě ten samý rok ve škole) a znala se i se Sevem. Sirius byl casanova k pohledání, ale žárlil a házel knížky a všechno to bylo strašně hloupé, naivní, přitažené za vlasy a tak komické, že tu povídku člověk musel milovat. Na rozdíl od jiných podobných "dialogových" pobertovských fanfikcí, Dalia byl psaná příjemnym stylem a dobře se to četlo.
Povídka psána 2008 - 2009.

Vím, že jsem ji četla a vím, že tahle povídka - dékou spíš román - byla založena na nápadu a příběhu, což většina "párových" povídek často postrádá. Taky je to klasika o spoustě a spoustě dialogů, ale ubíhá rychle a autorka ji dokončila.
2006 - 2008

Moreen a její dílko o OC nejlepší kamarádce Lily, která zůstala na Vánoce v Bradavicích... nakonec však ne sama. Je tam Sirius, vtip a romantika... Co víc si přát? Já pro oblíbenou pobertovskou povídku k životu nic víc nepotřebuju.

Sirius a slepá dívka. Před tím, než Michela Burodová začala vydávat knihy jako na běžícím pásu, psala i fanfikce na různé světy a tohle je jedna pobertovská s nevšedním námětem. Vlastně jediná, kterou jsem na blogu Nelien četla.
Opět psána v letech 2007-2008 a opět je tam hromada dialogů, jako u všech ostatních starších povídek (včetně těch mých :D)

Ani BlackHorse už není mezi námi (ježiš, to zní... tak snad jen blogově), ale její Bella určitě měla něco do sebe. Hlavně úvod povídky byl opravdu jedinečný, pohled na postavu způsobem, který by mnozí nečekali.

Ve škole s Harrym Potterem

GRIMMY je povídkář. No ano... LILIE A BÍLÁ RŮŽE není jen povídkou o vztahu Draca a Ginny, ale náhledem na rozvíjejícíc se erotiku dospívajících, poznání sama sebe a prodchnutá prvky D/s a SM.
Povídka byla dokončena v roce 2007.

A ještě jedna Draco/Ginny povídka, tentokrát však čistě pro romantické duše.

U EVI a její povídky jeto spíš trochu... Před školou s Harrym Potterem. Protože děj PORTRÉTU PRO BRADAVICE se odehrává rok před Harryho nástupem do Bradavic a je to jedna z těch nejkomplexnějších potterovských povídek vůbec (a pro mě určitě jedna z nejlepších českých, které jsem kdy četla... vezmu-li to z pohledu na fanfiction a na svět, kterého se povídka týká, tak povídka vůbec nejlepší, kterou bych si ke knihám klidně přidala jako prolog). Hlavní postavou je mladá malířka a společně s ní narazíte na spoustu známých, především však na Severuse Snapea

PO ŠKOLE S HARRYM POTTEREM

Divné období, že? Ale jak jinak to popsat. Důvodem, proč jsem začala číst a následně i psát potterovskou fanfiction byla povídka, na kterou jsem narazila náhodou, když jsem netušila, co to fanfikc vůbec je.

Byla to - dnes už dokončená, díky bohu - povídka o dvojčeti Harryho Pottera, které tak trochu laškuje s rodem Malfoyů. Moje vůbec první byla pár Ebony/Lucius Malfoy a… protože jsem v tom jela už od začátku, na vedlejší koleji se ocitlo i Drarry.
Autorka napsala nesčetně povídek (vlastně se chystnete ve všech třech obdobích, i když vyloženě pobertovskoou povídku nehledejte, spíš se setkáte s mladým Sevem), v nichž hlavní roli hraje její postava, která do Bradavic jakoby patřila odjakživa. Spolu s ní si autorka bere na paškál jednoho z vůbec nejlépe zpracovaných Luciusů, Draca, Harryho, Severuse, či Remuse se Siriusem.
Myslím, že od ELECTRY si můžete přečíst prakticky všechno a litovat nebudete. Osobně jsem zastáncem LUX IN TENEBRIS, ZKÁZY RODU BLACKŮ, 25 nebo jedné z nejstarších DRAČÍ KRVE (která hodně přiblíží pravdu o tom, odkud se Ebony vzala). Povídek je spousta a všechny mají něco do sebe.

Osudy Severuse Snapea a Hermiony Grangerové v závěru války s Voldemortem a pět let poté. Dva životy, které se nečekaně setkávají. Dvě časové linie, které se těsně proplétají, aby minulost objasnila přítomnost - anebo ji ještě více zamlžila...

I MERLINOVA ZHOUBA zůstala nedokončená a bojím se, že už to tak zůstane. Dramione založené na v podstatě tradičním vynuceném svazku mělo pevné základy, velký potenciál a Doreinu znalost anglických historických reálií. A zase prd.

Po škole to s Harrym tak časté není, nejvíc toho vždycky sežerou Hermiona se Sevem. Opět starší povídka, vložená dokonce už v roce 2006.

SLASH

Ale no tak, kdo tady nezná ESTRIEL? Opravdu maličko "historický potterovský slash" v našich vodách. Lehký, poetický, snad i roztomilý... to všechno je PORCELAIN.

M.R.K.E.V. byste taky měli znát a určitě vám neměla ujít SÍLA NENÁVISTI, což bylo Drarry, které se hodně rozrostlo.
2006-2007

Tahle povídka byla výjimečná především tím, že hlavním párem jsou Harry a kentaur Bane. Nějakým nedopatřením se stane, že se Harry promění v mladého kentaura a Bane si ho vezme pod svá křídla... povídka byla psaná zajímavým stylem a obsahuje prvky, které jsou nezapomenutené.

Jeden z mála crossoverů a určitě originální námět... Harry zemřel a konečně se znovu sešel s Dracem, ale ani v nebi to nemají zrovna jednoduché.

Well... mpreg je opravdu něco velmi zvláštního, ale občas to má svoje hříšné kouzlo. Opět Drarry a tentokrát dokončená povídka od Dorey.

Harry možná udělal chybu, když se svým přátelům svěřil se svou orientací. Na škole totiž žádný další officiální homosexuál není (no, byla by tu jedna lesbička)... nebo je? Nepřipadá však v úvahu, že by si spolu něco začali jen proto, že jsou na škole jediní dva.
Drarry, drarry, drarry...

Ivetina dlouho dopisovaná povídka. Všechno se to stalo kvůli jednomu vybuchlému kotlíku. Lektvar máza následek změnu barvy očí všech, kteří byli ve třídě... každý má nyní oči své osudové lásky. A Harry je má šedé, jenže koho jsou?
Překvapení se nekoná, Ivet je zastáncem Drarry.

Dobře, tohle období nebylo dobře určené, ale budiž... O Malfoyových se toho napsalo spousty. Lucius i Draco jsouspojování s postavami v het i slashi, ale i společných povídek existují spousty. Tohle je jen malá ochutnávka DM/LM.

KOHO BYSTE MĚLI ZNÁT

Hádám, že BLESK zná každý správný fanoušek české fanfikce, a když zrovna něco nečetl, tak určitě poznává přezdívku protože se vykytovala vážně všude. Já četla kdysi četla Potvůrku, což je povídečka opravdu zvláštní a sladká (jenže takové Snamione mi nikdy nevyhovovaly) a nebylo to pro mě pravé ořechové, přesto je to důležitý zástupce české hp fanfikce.

Když mluvíme o důležitých zástupcích, nesmíme opomenout BLANCH. Ta tu byla dlouho, předlouho a mnohem dříve, než já vůbec tušila, že nějaká fanfiction (natož pak blogy) vůbec existuje. Blanch dělala spousty krásných layů na blogy, ale především psala a psala i slash, dokonce drarry... přiznávám, že její pvídky jsem četla jen pár kapiol.

Hromada dialogů, ne moc uvěřitelné Snamione (ovšem, jaké z nich je, že ano?) a přesto někdo, na koho jsem jen tak nezapomněla. SEVIK99

Snamione na motivy Pretty Woman? Sev, který se nakonec pochlapí (?) a přinese i košík jahod? U WIXIE je všechno možné. Pro mě ne, ale pro zastánce tohohle druhu Snamione, proč ne?

Tenhle román o "čtyřech knihách" sem přidávám hlavně proto, že se dlouho předlouho chystám, že si dílko WITCH přečtu.

RAINY A NEBESKÁ jsou jedny z těch mála, které ještě stále pokračují v psaní. A povídek na výběr máte opravdu spoustu.

No a těch dokončených máte o to víc u HOPE. Pobertovské, pobertovské, dokonce i originální, mezi nimiž mám svou oblíbenou, kterou jsem četla celou hned dvakrát.

Tak jo... jsem zvědavá, na co všechno jsem zapomněla.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Rainy Rainy | Web | 20. října 2014 v 19:35 | Reagovat

Nejsem si jistá proč, ale z toho tvého článku je mi tak nějak smutno. Faktem je, že už jsem tady nějakou dobu a většinu těch lidí znám ještě z doby, kdy aktivně psali. Nechci tím říct, že ff skomírá - ff.ph.net je jasným důkazem, že autoři pořád jsou, ale stejně je to všechno takové... jiné.
Živě si pamatuju, když jsem spoustu těch povídek četla poprvé. Do Portrétu jsem se zabrala tak, že jsem málem zapomněla vystoupit z vlaku. Díky Sevikovi mi nejednou skončila čtečka u profesorů ve škole... Párkrát dokonce i v odpadkovém koši. :D
Jestli ti něco nebo někdo chybí... do toho asi moc šťourat nebudu. Vím, že mě kdysi bavilo číst Poslední z rodu nebo povídky od Nelien a před půl rokem jsem taky propadla Bless the Child. Tam však mé nadšení nějak vyprchalo...
Do čeho ti však kecat budu (promiň :D)... trochu jsi se přepsala ve jménu mé drahé kolegyně. :) Obě jsme ale moc rády, že jsi nás tady uvedla. I když třeba já mám pocit, že vedle takových velikánů nemám co dělat.
V každém případě.. díky za spoustu nových odkazů ke čtení. :)

2 nel-ly nel-ly | Web | 20. října 2014 v 23:45 | Reagovat

[1]: však já v podstatě začala blogovat, když ti moji nejoblíbenější skončili :D a vem si, jak je to už dlouho... proto se ty povídky už nedají dohledat, což je strašná škoda :(
jo, Bless the Child, ale to já četla už v době, kdy to začínalo a jaksi nic pravidelně prostě číst nezvládám, tak jsem přestala a nevrátila se
pche, jedno písmenko a dokonce ani ne chyba, ty naděláš :P

3 Stolid Stolid | Web | 21. října 2014 v 23:34 | Reagovat

nevím, kdy jsem začala se psaním, nevím, kdy jsem začala číst ff, ale neznám ani polovinu z tvého článku! hrůza! aspon to můžu dohnat :D

4 Stolid Stolid | Web | 21. října 2014 v 23:34 | Reagovat

:-D

5 darken darken | 22. října 2014 v 21:39 | Reagovat

Bože můj, jsem tak stará...

6 nel-ly nel-ly | Web | 22. října 2014 v 22:08 | Reagovat

[3]: ony jsou všechny ty povídky dneska už hodně "oldschool" :)

[5]: já taky :D strašně

7 Stolid Stolid | Web | 22. října 2014 v 23:36 | Reagovat

[6]: Prosím, a kolik je vám roků? I když mě je 20 roků a připadám si tak stará. Já jsem tak mohla začít číst povídky v roce 2006 a 2007? A vy?

8 nel-ly nel-ly | Web | 23. října 2014 v 9:39 | Reagovat

[7]: starší :D už se ani nehodí to říkat nahlas, i když ne o tolik
spíš si myslím, že když se podíváš na dnešní blogy, tak v tomhle ohledu jsme už relativně zastaralí
já mám blog kolik... čtyři roky? a v době, dky jsem ho zakládala, už většina povídkářů, co jsem předtím četla, se psaním končila, připadala jsem si proti nim jako strašnej nováček a ejhle, teď jsem ten kmet já :)
mám pocit, že já začala číst povídky až kolem roku 2008, dost dlouho jsem neměla doma internet :D jistily to kavárny O..o

9 Illienel Illienel | E-mail | Web | 23. října 2014 v 13:50 | Reagovat

Ehm...Nel-ly? Výčet je krásný a rozhodně to neber jako kritiku, ale smím se zeptat, jak to, že nemáš v seznamu české slashové tvorby Elysejský klíč od Alice OReally? A neříkej mi, že jsi ho nečetla! Jinak zajímavé slashové povídky psala i Laura/Lyra (objevovala se a mizela pod různými přezdívkami), její asi nejlepší a ?nejdelší? povídka - drarry, s názvem Symfonie, je stále dostupná, na http://fanfiction.potterharry.net/cze/povidka/5994%7CSymfonie-%28Zaseptej-do-vlasu%29-/, i když blog už neexistuje. Jinak díky za další inspiraci, až se stydím, kolik dobrých věcí jsme nečetla, ale jsou i takové, které jsem četla a jak píšeš, ani po letech se na ně nedá zapomenout. :-)

10 Lukas Lukas | 29. října 2014 v 11:02 | Reagovat

Ahoj, hezky shrnuto. Spouty autorů znám a spouty povídek jsme od nich četl. Nicméně jsi podle mého názoru zapomněla na snad nejznámější, hooodně starou ff povídku. Její autor ji vydal i v audiiopodobě, v pdf formátech, udělal krásný web a její děj. No je to jako číst originál. Nehledě na to že má tisíce stránek. Je to povídka  Harry Potter a pán smrti, nevím jestli ji znáte ale odkaz je tady http://pansmrti.wz.cz/, mrtněte na to a udělejte si svůj názor. Tahle povídka se dělí i první místo s povídkářkou Mája http://harrypotterfanfiction.eu/ se svojí epickou ságou s Harry po škole, která ti v tvém seznamu rozhodně chybí. Nehldě na to, že napsala další tunu povídek na slash, čehožja fanoušek rozhodně nejsem, ale ty slash ve svém seznamu zminuješ. Mrnetě na to. No v mých TOP3 na třetím místě jsou mé milované holky Rainy s Nebeskou, na ty nedám dopustia ještě se budou chvíli snažit  a posunou na mém osobním žebříčku výš.

11 nel-ly nel-ly | Web | 29. října 2014 v 14:46 | Reagovat

[9]: Elysejský klíč je Snarry... já se ke snarry nepřiblížím ani na kilometr daleko, takže ve čtenářském deníku ho nemám jednoduše proto, že jsem ho nečetla a i když jsem se kdysi chystala, myslím, že ani nebudu

[10]: no, jak říkám, je to můj čtenářský deník, takže jsou tam povídky, které jsem četla (a teda na spoustu jsem zapomněla) a povídku Harry Potter a Pán smrti jsem nečetla, popravdě mě ani neláká, četla jsem před pár lety začátek, ale nebylo to asi nic pro mě (krom toho já jsem vždycky byla spíš na kratší a ne úplně románovou tvorbu :D)
a Mája mi vůbec nic neříká... ale asi proto, že jsem chodilla na hp.ff.net, a pak už jen na blogy
je toho strašná spousta, takže věřím, že se moc lidem netrefím do vkusu

12 Blanch Blanch | Web | 3. listopadu 2014 v 3:50 | Reagovat

A představ si, jak je mně, když dneska už nepíše NIKDO, koho jsem četla :)
Pořád slashovými vodami brouzdám, ale teď je to spíš samý překlad, je hrozně málo drarry, které v roce 2002-2005 bylo snad nejrozšířenější, býval ho plný fan.
Přemýšlím, přemýšlím, vážně žádný z mých top autorů už nepíše. Pořád mají ještě existující blogy(někteří z nich), ale už tak čtyři roky nejsou aktivní a od té doby vlastně povídky nečtu. Trochu smutné.

Jinak dvacet, drazí přítomní? Já budu zanedlouho slavit ty o třídu vyšší kulatiny :))
Je to strašně divnej pocit, když člověk začínal na gymplu.

13 Haruhi Haruhi | Web | 3. ledna 2015 v 0:14 | Reagovat

Pi popisu Pobertovských povídek jsem se dost uculovala, jako bych viděla sama sebe :D Včetně toho, že jsem několik špatných povídek sama napsala :-D

14 weras weras | 24. února 2016 v 17:18 | Reagovat

Nechápu,proč vůbec někteří zmiňují věk. Znamená to,že když je někdo starší,nedej bůh babičkou,že by tyto povídky nemohl číst? Mám počítač i internet asi čtyři roky a celou tuto dobu čtu ff a přiznávám,že nejraději snarry(hrůza,co). Je mi přes šedesát a při čtení všech těchto povídek(některé tady také zmiňuješ)jsem prožila nádherné zimní večery! Takže díky za to!! 8-)  :-D  O_O

15 nel-ly nel-ly | 3. dubna 2016 v 8:47 | Reagovat

[14]: co se věku týče, tak to beru spíš tak, že je šílené, jak dlouho se v tom pohybuju, jinak si myslím, že na fanfikci není nikdy pozdě

za rok končím vysokou a drarry bych mohla číst furt dokola ;-)

16 evi evi | 31. května 2016 v 12:55 | Reagovat

Zrovna tady dumám nad tím, že už budu mít za chvíli blog 8 (!!!) let a narazím na takový článek (díky moc za zmínění:-)) Ano, připadám si stará, a to jsem už v roce 2008 začínala jako starší mezi všemi těmi středoškolačkami (a pár středoškoláky:-D). Někdy mi to připadá, jako kdybych se brouzdala světem duchů, známí autoři se vytratili, jejich blogy jsou opuštěné nebo už neexistují a já pořád ještě nedokončila ten překlad:-D Mám dojem, že pokud se teď ještě něco píše, tak právě snarry (ne, ani já ho nemám ráda). Všechno vyprchalo a ten zbytek se nějak zvrhl ve směrech, které mě vůbec nelákají...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA