RECENZE: Dublin street

2. září 2014 v 18:38 | Nel-ly |  New Adult
ORIGINÁLNÁ NÁZEV: On Dublin Street
AUTOR: Samantha Youngová
SÉRIE: #1
NAKLDATELSTVÍ: Ikar
MÉ HODNOCENÍ: 3,5/5

Joselyn se v touze po útěku před svou tragickou minulostí přestěhovala do rodné země své matky, Skotska. Dál však pokračuje v tom, co za dlouhá léta, která uplynula od smrti jejích nejbližších, vždy dělala: držela si odstup a vyhýbala se jakýmkoli vztahům. Pak si však musí najít nový podnájem a novou spolubydlící a to, společně s neústupným Skotem, těžce zasáhne její křehký klid a těžce vydřené osamění.


Joss, jak si dívka nechává říkat od smrti svých rodičů, to v životě neměla lehké. Ve čtrnácti letech přišla o rodinu, ale to byl spíš začátek všech tragédií, které ji potkaly… za některé mohla sama, některé byly shodou okolností, ona se však vinila ze všeho a především nikdy nedokázala jít dál. Naučila se, že láska přináší bolest a vztahy jsou jen zbytečným narušením klidu, proto si od lidí vždy držela odstup a žila si po svém. Pak se však nastěhovala do bytu na Dublin Street.

Její nová spolubydlící Ellie je úplně jiná než Joss. I přes to, že to v životě, vzhledem k bohatství své rodiny, nemá zrovna jednoduché, nosí srdce na dlani a Joss, aniž by si toho sama všimla, si ji oblíbí. A tím to jenom začne, protože její vytoužený klid čeká mnohem tvrdší rána… Braden, úspěšný a pekelně přitažlivý muž, který vždy dostane, co chce. A teď se zdá, že chce Joss. Což by nemusel být problém - vztah založený na sexu srdce neohrozí -, kdy by nepatřil do úzkého kruhu jejích známých.

V roce 2010 začala Samantha Youngová vydávat romány pro mládež na Amazonu, kde si rychle získala velkou popularitu, světově známou se stala díky své románové prvotině odehrávající se ve městě, kde studovala, Edinburghu. Román Dublin Street se umísil v žebříčku bestseller New York Times i USA Today na goodreas.comautorka vyhrála cenu v kategorii Nejlepší autor a Nejlepší romance roku.

Samantha je mladá žena, která se musela vyrovnávat se spoustou bolesti, jenže ona se nevyrovnala a ani nedokázala jít dál, prostě o tom nikdy s nikým nemluvila a uzavřela se do sebe. Možná proto ji děsí reakce, kterou pociťuje, když se dívá na Bradena. Je tak přítažlivý, arogantní a úspěšný, ale především neodbytný, chytrý a otravný, takže se jí pomalu dostává pod kůži.
Kniha je něčím na pomezí New Adult, které se vyznačují mladými hrdinkami, které řeší těžké životní situace (ZTRACENÁ NADĚJE, EASY?, KRÁSNÁ KATASTROFA atd.), ale zároveň je v ní dostatek toho dalšího, co dělá červenou knihovnu tím, čím je, a stává se spíš erotickým románem. Dohromady to funguje.

Hlavní hrdinka je občas sympatická, jindy ne, každopádně se zdá uvěřitelná - až na to, že si samozřejmě neuvědomuje tu svoji ohromující krásu, kterou svádí všechny v okolí - a čtenář s ní musí soucítit, když vzpomíná na všechnu tu bolest, kterou zažila a čas od času zažívá záchvaty paniky. Krom toho má ráda dystopické romány a snaží se psát fantasy, takže…

To Bradon je jiné kafe. Alespoň na první pohled, samozřejmě. Čtenář se postupem času dozvídá, že nic není takové, jaké se zdálo být a že Joss, která opravdu není zrovna hvězda v rozpoznávání lidských charakterů, se často plete. Z arogantního, vznětlivého boháče se stává arogantní, vznětlivý boháč, který ovšem dokáže čteře(ku?) donutit, aby si ho oblíbil. A i to se cení. Krom toho to vyloženě není jeden z těch "napravených sukničkářů", jak ze začátku působí… A to se taky cení.

Kniha není originální, není nijak zvlášť zajímavá a popravdě lehce zapadne do šedi toho, co dnes vychází. Na druhou stranu má příběh (například na rozdíl od podobně hodnocené série Božských bastardů či Crossfire), není to tu jen o tom sexu a i ten jejich vztah je více méně uvěřitelný a minimálně se vývíjí, což je další, čím se kniha liší.

Pak jsou tu zákonitě hlavní postavy, kdy nebude velkým překvapením, že všechna ta láska zůstane v "incestní" rodině bratrů, sester, nejlepších kamarádů a kamarádek, jak už to bývá, ale linie vedlejších postav je zajímavá a často mnohem milejší než to, co se děje mezi Joss a Bradonem.
Sumasumárum je Dublin Street hezká kniha na jedno odpoledne, která neurazí, trochu převyšuje průměr moderních romancí, kde jsou hrdinové správně traumatizováni, ale je zapomenutelná. Autorčin styl je ovšem příjemný, i když by tak často nemusela opakovat, že Bradon patří do "doby kamenné".

P.S. Asi až za polovinou knihy, jsem si uvědomila, že Bradona čtu jako Brandona a chvíli uvažovala, jestli to není jeden z překlepů. Těch tam pár bylo, ale nebyla to žádná hrůza a i překlad, přestože občas haproval, byl příjemný.

P.S.S. Už jsem stihla přečíst I volné pokračování LONDON ROAD, které vypráví o Jo, Jossině spolupracovnici z baru a musím říct, že ačkoliv jsem se bála, hrdinka mi chvílemi byla sympatičtější, proto jsem zvědavá na další díl ze série, který má vyjít během března roku 2015.

P.S.S.S. Existují "půlkové" novely v angličtině zasazené kamsi mezi první a druhý díl:
An On Dublin Street Christmas #1.1
Until Fountain Bridge #1.5

PODOBNÉ KNIHY:
Krásná katastrofa
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ivcca Ivcca | Web | 3. září 2014 v 17:58 | Reagovat

To nevypadá vůbec špatně :) Pěkná recenze.

2 Infinity Infinity | Web | 11. září 2014 v 17:44 | Reagovat

Musím říct, že tvoje recenze mě na tuto knihu dost nalákala. :)

3 lcsknihy lcsknihy | E-mail | Web | 15. září 2014 v 6:46 | Reagovat

Tuto knihu mám také doma a snad se na ni brzy dostanu. pěkná recenze 8-)

4 Kelly145 Kelly145 | Web | 20. září 2014 v 11:11 | Reagovat

vyzerá to dobre

5 Sima Sima | E-mail | Web | 23. září 2014 v 22:34 | Reagovat

Pekná recenzia...Kniha mi prišla pred par dnami a hadam sa k nej čoskoro dostanem :)

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 24. září 2014 v 17:13 | Reagovat

[3]:

[5]: díky :) přiznám se, že ta moje mi doma ležela pár měsíců :D kupovala jsem ji prakticky jen kvůli knižnímu klubu, takže stihl vyjít druhý díl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA