Dystopie

20. září 2014 v 11:38 | Nel-ly |  Na téma
A že prý už dystopie začínají být okoukané…
To se tak jednou místo upírů (a jim podobným magickým bytostem) v YA objevily různé katastrofy, po nichž nesledovala dokonalá utopická společnost, kde hlavní náciteletý hrdina/hrdinka nezapadá do zavedeného stereotypu, který se na něm všichni v okolí snaží uplatňovat (což je klasická realita teen dramat, ale bez luků a šípů, zbraní, nožů, bodců či telepatických schopností by to nebyla taková sranda).


Byla jednou jedna paní, která si při sledování Big Brother řekla, že by bylo fajn, znovu oživit gladiátory. V Antice to byla oblíbená sportovní událost, při které se lidi sešli, popili a pojedli a pár nešťastníků zemřelo.

Ovšem jen zabíjení se navzájem v aréně nestačilo, protože kde by byla sranda? A tak se zabíjejí teenageři a při tom řeší své milostné (a další psychické) problémy a je z toho hrozný hit. Takový hit, že brzy následovaly dva další díly trilogie (co už, že druhý je vlastně nämlich to samé jako první, jen se to snaží mít mozek a moc mu to nejde - a i tak to žereme, ostatně následovník z Chicaga budoucnosti logiku ztrácí chvílemi úplně), pak filmové zpracování a to se rozrostlo hned na čtyři díly (když to tahání prachů fungovalo u Pottera a Stmívání, tak proč ne u tady a u Hobita, že?).

Kdo dneska nezná HUNGER GAMES je stejně out jako ten, kdo nikdy neslyšel o Padesáti odstínech šedi (schválně, kolik bude filmů?). A stejně jako po vlně Pána prstenů následovaly další putovní fantasy, po Potterovi různé magické školy a po Stmívání lidské holky, co se zabouchly minimálně do jedné příšery, tak z ničeho nic najednou odevšad vyrojily dystopie. Jistě, dystopie tu byly už dávno předtím (stejně jako internátní školy pro kouzelníky), ale jak se věci stanou populární, začnou se neuvěřitelně rychle množit (rychleji než Weasleyovi).

Po HUNGER GAMES se objevily knihy, které vyšly už dřív, jen si před tím nedokázaly získat pozornost. OŠKLIVÍ vyšli v angličtině už v roce 2005 a nejnovější filmový produkt DÁRCE dokonce 1993. (Battle royal, kde se zabíjí studenti asijské střední školy a často jsou k ní porovnávány HG se datují na rok 1999).

Světlo světa HUNGER GAMES spatřily roku 2008 (tedy až rok po INCARCERONU a u nás jako ARÉNA SMRTI 2010) a tím to vlastně (opět) začalo…

HOSITEL (The Host) (2008) - CZ 2009
DEKLARACE (The Declaration) (2008) - CZ 2013
LES RUKOU A ZUBŮ (The Forest of Hands and Teeth) (2009) - CZ 2011
LABIRINT: ÚTĚK (The Maze Runner) (2009) - CZ 2014
DOKONALÝ PÁR (Matched) (2010) - CZ 2012
DELIRIUM (Delirium) (2010) - CZ 2012
LOĎ MEZI HVĚZDAMI (Across the universe) (2010) - CZ 2012
PAST (Wither) (2011) - CZ 2012
DIVERGENCE (Divergent) (2011) - CZ 2012
LEGENDA (Legend) (2011) - CZ 2013
JSEM ROZTŘÍŠTĚNÁ (Shatter me) (2011) - CZ 2013
POD NEKONEČNOU OBLOUHOU (Under the never sky) (2011) - CZ 2012
CINDER (Cinder) (2012) - CZ 2012
HON (The Hunt) (2012) - CZ 2014
PÁTÁ VLNA (The 5th Wave) (2013) - CZ 2013
KOSTIČAS (The Bone Season) (2013) - CZ 2014

To jen z těch, které vyšly v češtině a na které jsem si sama vzpomněla. Všechny knihy mají společnou proměnnou a tou je budoucnost, jakou si přírodní/chemickou/lidskou katastrofu a případně utopickou společnost (není nutné) a samozřejmě mladého hrdinu, který brzy bude vystaven nebezpečí smrti.

Takovou tou největší klasikou jsou bojovníci proti pevnému řádu a systému - Hunger Games, Divergence, Legenda, Dárce (i když tady se trochu míjíme věkem hrdiny, na film nám ho ovšem pro jistotou přistaršili, takže proč ne), Delirium či Deklarace. Podobné knihy byli, jsou a budou, ale jakmile je to o teenagerech pro teenagery (a kde je ženská hrdinka, tam řádná dávka romantiky do toho temného postapo světa), je velká šance na další velký třesk.

Do našich kin se hezky za sebou dostaly:

Hunger games (2012)
Hostitel (2013)
Divergence (2014)
Dárce (2014)
Labyrint: Útěk (2014)
Pátá vlna (2016)

Trilogie Hunger Games byla rozdělena do čtyř filmů, stejně tak i trilogie Divergence (přičemž se ještě debatuje o fimovém zpracování povídkové knížky). Jak na tom bude trilogie Maze Runner? A opravdu už dystoniím odzvonilo? Jestli ano… co přijde příště?

Při sledování filmů (budiž, většinou postačí i trailery) si všimnete základních přísad pro ya dystopii...

1. Hrdinovi/Hrdince je kolem 16-18 let, ne víc. Je pohledný, ale nesmí moc vyčnívat, aby se s ním průměrný teenager mohl ztotožnit, proto pravděpodobně přiblíženo té největší klasice: běloch, hnědé vlasy na první pohled dostatečně sympatický. Všilmli jste si, že všichni vypadají pomalu jako sourozenci (ostatně, když se podíváte na jejich protějšky, tak je to to úplně to samé :D jen ten Peeta se trochu vyjímá blonďatou kšticí, ale vždycky ho zastoupí Hurikán/Gale).


2. Starost. Nic nedodá teenage dramatu větší hloubku než neschopný rodič (či jiná autorita) a touha ochránit mladšího sourozence, kamaráda či kumpána. Výjimkou je tady Tris, která se nestará o nikoho, ale zastane ji Katniss, která se zas stará o všechny...3. Láska, láska, láska... No, bez ní by to samozřejmě nešlo. Proto Jonas líbá svoji kamarádku, i když v knize (no, je mu tam třináct, že) nic takového není. Z prvních Hunger Games filmaři rovnou udělali plnohodnotný milostn ý trojúhelník (Stmívání hadr). Ne, že by to bylo potřeba, když hned vedle máme Hostitele... U Maze Runnera zatím můžeme jen doufat, jak se to vyvine.
No a Divergence, ta by bez Čtyřky fungovat nemohla, alespoň co se prvního dílu týče (ten druhý jsem nedočetla O:)4. V roli hlavního záporáka filmová hvězda. U Maze Runnera zatím vlastně moc o světě venku nevíme, ale vsadila bych se, že se tam někdo objeví. A Dárce, ten si hvězdy a hvězdičky vysbíral, aby nalákal... no Meryl na mě zabrala.5. Když boj proti systému, tak to chce ten systém... Podíváte-li se blíž na utopické budoucnosti, připadne te si také jako na předměstí městečka kdesi v Americe minulého století? Tedy až na ta lesklá (případně létající) auta, aby se neřeklo.
Teenageři jsou už ze své podstaty naprogramováni, aby se chtěli objevovat a být jiní, proto jak nejlépe nalákat davy a vytvořit drama... bez pochyby pomocí jakéhosi stejnkroje. Ovšem, každý z nás občas řekne, že lidi jsou ovce a všichni někde v hloubi cítíme, že jsme jiní, i když nás často čeká probuzení (ale já proti davu jdu, jasný? :D ale až dočtu tu Cizinku a zajdu se podívat na Jestli zůstanu).

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 20. září 2014 v 16:16 | Reagovat

Naprosto pravdivý článek, v poslední době se s dystopiemi roztrhl pytel a už mi toho přijde trochu moc. :-D
Asi jsem out, ale o Hunger games jsem jenom slyšela. Nikdy jsem je nečtla, ani neviděla filmy. :D

2 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 20. září 2014 v 16:27 | Reagovat

Víš, že s tebou souhlasím? :D
Takže, myslím, že by se různé etapy rozmachu různých fantasy daly docela dobře označit a pokud se někdo učí moderní literaturu, pak by to bylo něco jako časové úseky v dějinách. :D
Fantasy (draci, kouzelníci, čáry máry)
Školy čar a kouzel (Harry Potterové na tisíc způsobů, za sebe znám minimálně tři podobná díla. :D)
Upíři a vlkodlaci (vlkodlaci sice nejsou moc častí, ale upírů je požehnaně)
Dystopie (tvůj článek) a současně erotická literatura (ne v jednom, ale ve stejný čas se zhruba začala ve velkém vydávat.. :D)
Problém je v tom, že všechny tyhle žánry už tu byly předtím. Dystopie - Orwell, Čapek. Fantasy - Tolkien, Lewis. O erotické literatuře netřeba mluvit, ta je obsažena i v raných starověkých spisech. :-)

Dobrý článek a musím s ním plně souhlasit! :-)

3 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. září 2014 v 16:34 | Reagovat

[1]: šmarja, ty seš out O..o strašně :D to já jdu s trendama, musim všechno číst, všechno vidět, a pak občas těžce litovat
ale HG se mi líbily, alespoň první kniha :)

[2]: no jo, ale je Orwel, a pak je YA dystopie :D
a je Drakula a pak je Stmívání... ono už tu bylo všechno, ale ty přesně odškrnutelný fáze jsou roztomilý

ostatně, kdy se na velkym plátně začaly objevovat fantasy? sice stále ne moc, ale víc? Od Pána prstenů. A to samý bylo po Stmívání s YA. Co nám ještě chybí? :-D abych se připravila dopředu na další BOOM?
jinak díky :)

4 Julča Julča | Web | 20. září 2014 v 17:28 | Reagovat

Taky jsem si všimla, že těch dystopií je nějak moc, ale narozdíl od éry upírů, kteří mě po chvilce přestali bavit, tady je to, zdá se mi, spíš naopak - jsem stále víc zvědavá, která dystopická knížka mě dokáže překvapit a nadchnout a dystopie mi vůbec nevadí. Akorát že před několika lety se to ještě nerozlišovalo - dystopie, co to vůbec je?? A najednou ten výraz je všude.. Nevím, doufám, že mě dystopie neomrzí, ale samozřejmě když bych měla číst JENOM knížky pod tímhle žánrem, tak by mě to asi přestalo bavit - proto se to snažím trošku střídat :)

5 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. září 2014 v 18:44 | Reagovat

[4]: já mám teda pocit, že se rozlišovalo i před dvaceti lety, jak poznamenala slečna nahoře, tak Orwelovo 1984 je jasný příklad, slovo dystopie vždycky existovalo, jen se tolik nepoužívalo
mám pocit, že lidi mají potřebu knížky škatulkovat a přeci jen u těchhle knih napsat "scifi"je.. no, Star Wars mi to tedy nepřipomíná :)

ony se občas vydávají i knížky na motvy klasických upírů/vlkodlaků/andělů a co všechno to bylo za potvory, jen toho nějak už není tolik, takže bych se nebála
dystopie byly, jsou a budou :D a já si ráda přečtu další

6 Polgara Polgara | Web | 21. září 2014 v 14:59 | Reagovat

Miluju ty tvoje články. Mě spíš fascinuje věk hrdinů. Osobně bych čekala někoho staršího, kdo už by byl teoreticky schopen přežít v takhle drsných podmínkách, ale docela ten věk hrdinů i chápu. Uvědomuješ si, že vždycky musí přijít jeden spisovatel, který v naší malé zemičce udělá rozruch, a pak se hromadně začnou vydávat titulu z jednoho žánru, které by před oním autorem nevyšly, páč by je nikdo nečetl? :-D

7 Dragell Dragell | Web | 22. září 2014 v 12:30 | Reagovat

Jak má něco úspěch, tak je přeci potřeba se na tom přiživit :) Jakmile autoři zjistí, že trh si oblíbil dystopie, proč by je najednou nepsali, že?

[6]: To jsme na tom stejně. V některých knihách tomu třeba ještě uvěřím, ale třeba u takového Čistého - perfektní kniha, ale těm děckám jsem to nevěřila ani za mák.

8 Sabča Sabča | E-mail | Web | 24. září 2014 v 21:15 | Reagovat

Napsala jsi super článek a souhlasím s tebou! taky jsem zvědavá co bude dál za eru :D :D
Jinak mě se zatím nejvíce z dystopií líbila Divergence (a to jsem četla už Jsem roztříštěná, čtu Selekci - která mě moc baví a viděla jsem Hostitele, který se mi také líbil). Ano, Hunger games jsem ještě nečetla ani neviděla - ale doma mám všechny knihy a v brzké době to chci napravit :-D

9 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 24. září 2014 v 22:00 | Reagovat

[8]: mně se asi nejvíc líbily Hunger Games, Divergence mě moc nazaujala, na Selekci se teprve chystám O:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA