RECENZE: Červený vrch

9. srpna 2014 v 9:35 | Nel-ly
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Redhill
AUTOR: Jamie McGuire
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Fotuna Libri
HODNOCENÍ: 4/5 GOODREADS: 3,94

JAK SE ZACHOVAT, KDYŽ TEN, PRO KOHO BYSTE POLOŽILI ŽIVOT, VÁM O NĚJ ZAČNE USILOVAT?
Vše začalo nenápadně; zprávy o jistém vědci a virusu, který se šíří Evropou. Brzy však svět zachvacuje pandemie a začínají se objevovat lidé s rychlým úbytkem váhy, kteří brzy umírají, a pak…se znovu probírají, jako zombie.
Scarlet, Nathan a Miranda usilují o to samé. Potřebují své nejdražší a také sami sebe dostat na bezpečné místo, ale kde ho najít? A existuje vůbec dostatečně bezpečné místo, když se celý Svět rozpadá?


Scarlet je třicátnice, která se po rozvodu stará o své dvě malé dcerky. Když je v pátek ráno vysadí před školou, jen těžko by si pomyslela, že už je možná nikdy neuvidí. Holky mají jet na víkend k otci, zatímco Scarlet se vydává na šichtu do nemocnice, kde pracuje jako rentgenová laborantka. V rádiu se ozývají zprávy o pandemii, ale nezní to jako něco, čeho by se širší veřejnost měla bát. Pak se však na příjmu objeví pokousaná dívka, která během několika dní ztratila velkou část své váhy a na jejím rentgenovém snímku se objevují to, o čem se v lékařských kruzích hovoří jen s hrůzou.

Nathan žije v nespokojeném manželství a vychovává svoji sedmiletou dcerku, která od života vyžaduje stereotyp. Velmi brzy však Nathan zjistí, že jí možná nebude schopen zajistit ani bezpečí. Společně se vydávají na cestu k Nathanovu švagrovi žijícímu v malém městě, kde by se snad nákaza mohla šířit pomaleji, ale ani tam nebudou na moc dlouho v bezpečí.

Miranda společně se svou mladší sestrou a jejich kluky míří na otcův ranč Červený vrch, kde by snad mohli být v bezpečí. Táta je doktor v nemocnici a často na víkend odjíždí do domu, který je vzdálen od vší civilizace a je naprosto soběstačný, tam čtyři teenageři určitě budou v pořádku.

Jamie McGuire se celosvětově, tak i u nás, proslavila knihou KRÁSNÁ KATASTROFA, která také
vyšla u nakladatelství Fortuna Libri a patří do žánru "New Adult", tedy pro o něco starší čtenáře než u YA, kde jsou hlavní postavy kolem osmnácti let. Krásná katastrofa byla v rámci žánru průměrem, ale průměrem, který se četl dobře. ČERVENÝ VRCH? To je úplně jiné kafe.

.. Několik pacientů uvnitř se stále ještě soustředilo na plochou obrazovku. Moderátor zpráv se mračil a na dolním okraji obrazovky ubíhal blikající pás s varováním. Většina slov byla tak malá, že jsem je nemohla rozeznat, ale jedno jsem postřehla: PANDEMIE.

Tři hlavní postavy, tři ich-formy a tři různé skupiny lidí, kteří se snaží dostat na místo, kde budou v bezpečí. Autorka střídá třiatřicetiletou matku dvou dětí s náctiletou studentkou a mužem se sedmiletou holčičkou, která vyžaduje speciální pozornost. A všechno to funguje.

Příběhy jednotlivých skupin se postupně prolévají, protože příběh není pojatý nijak "celopološtně", a proto se čtenář nedozví, co se vlastně přesně stalo, jak se to stalo a jak pandemie probíhá… ovšem, v tomhle ohledu je to pravděpodobně jenom dobře. Protože s "katastrofálního scifi" se spíš stává verze společenského dramatu a tím lépe do sebe vše zapadá.

Na druhou stranu jsou tu právě ty vztahy, které maličko pokulhávají. Kdyby autorka jednoduše zůstala u toho, co začala na začátku, tedy snahu několika skupin lidí dostat se do bezpečí, když Svět, jaký znali, skončil, dopadla by kniha líp. Jenže Jamie McGuire zjevně tíhne víc k romantice, a proto na pozadí katastrofy vystavila hned dvě romance, z nichž jedna je rovnou trojúhelníkem. A pak se do toho zamotala, takže konec je takový… rozporuplný.

Začátek je bezchybný (první polovinu čtenář jednoduše zhltne na posezení), a kdyby autorka pokračovala v tom tempu, které nasadila ze začátku (a jisté bezcitnosti) byla by to kniha s jasným WOW-efektem. Takhle je to hezká kniha, která určitě stojí za přečtení a pro mě zatím jedna z nejlepších tohoto roku, ale nějak hloub se asi nezapíše.

Děkuji nakladatelství FORTUNA LIBRI za zaslání recenzního výtisku.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 9. srpna 2014 v 11:34 | Reagovat

Skvela recenze! Knizku bych so vazne rada precetla :)

2 Polgara Polgara | Web | 9. srpna 2014 v 21:38 | Reagovat

Recenze jako vždy výbornáa  hodně si mě navnadila na čtení. Navíc, tuhle knížku prostě musím mít. Časem si ji určitě seženu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA