RECENZE: Kronika Kambionů - Osudová přitažlivost

3. května 2014 v 10:05 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Living Violet
AUTOR: Jaime Reed
SÉRIE: Kronika kambionů #1
NAKLADATELSTVÍ: Fragment
MÉ HODNOCENÍ: 3,5/5; Goodreads 4,01

Samara má v plánu celé léto strávit prací v knihkupectví, aby si vydělala peníze na nové auto, jako bezpočet teenagerů v Americe, a přitom si nevšímat Caleba, mladíka z hudebnin, po kterém se sápou snad všechny ženy v okolí, přestože nijak hezký prostě není… Vše by bylo v úplném pořádku, kdyby mladí lidé z ničeho nic nedostávali infarkt a Samara brzy nemusela stát před hrozbou namířenou nejen na sebe, ale i na její rodinu.


Nejlepší kamarádka Mia společně se svým klukem prožívají jednu z jejich mnoha bouřlivých rozchodových scén, krásná Polka Nadine sarkasticky reaguje na zákazníky a míní se udřít k smrti a ten kluk s divnýma očima, Caleb, se prohýbá pod náporem mladé ženy, co mu chce pravděpodobně spolknout obličej. Tak přesně takhle začíná většina Samařiných dní v knihkupectví, kde přes léto pracuje ve zdejší kavárně.

Samara v životě nikdy nenašla své pravé místo. Ono je to těžké, když vás vaši rodiče mají ještě na střední škole, a pak se rozvedou, přičemž otec si pořídí novou rodinu. To samo by už asi pro sedmnáctiletou dívku stačilo, aby zažívala klasické trauma náctiletých, jenže Samara je ještě ke všemu míšenka, takže nezapadá mezi černé (protože se chová až moc jako bílá) a u druhé skupiny je na tom podobně… naučila se však s tím vším vyrovnat a to svým vlastním cynickým a nepřístupným postojem k ostatním. Její matka i nejlepší kamarádka ji už dostatečně přesvědčily o tom, že láska nestojí za to, aby kvůli ní trpěla a zbytek…? No, prostě není milá na lidi. A co?

Výhodou je, že na Sam naprosto nepůsobí to mysteriózní kouzlo, které obklopuje Caleba, na něhož se neustále vrhají všechny ženy v okolí. Ptají se ho na jeho podivnou barvu očí, neustále na něj šahají a on je nechá. Jasnej děvkař, tak proč se na Sam, která mu dává ostentativně najevo, že ji nezaujal, stále otáčí?

Už od dob Stmívání, nebo ne-li ještě dříve, jsou všechny knihy v žánru YA založeny především na dojemné teenagerské romanci mezi "obyčejnou" dívkou, která zaujme tajemného "neobyčejného" chlapce. A ani úvod prvního dílu trilogie načíná jinak. K tomu si přidejte starou známou pravdu, že pokud na kluka letí devět dívek z deseti, vždy chce tu desátou a máte o romanci postaráno…

Začátek knihy je jedno velké zdánlivě předvídatelné klišé, které však potěší bezpočtem vtipných hlášek (u kterých se čtenář čas od času doopravdy zasměje) a kvalitně zpracovaných vedlejších postav, mezi nimiž vyniká Nadine. Krom toho hlavní postava čtenáře štve opravdu jen někdy, a to je docela pokrok.

Už od prvních stránek (ne-li anotace) je jasné, k čemu příběh povede, záhadou však zůstává to tajemno, které z knihy dělá "fantasy", protože obyčejná romance mezi lidmi už dnes dávno není zajímavá. A to tajemno zde… i kdy průhledné až hanba… je zajímavé, propracované, možná dokonce i s originální myšlenkou a určitě zdaleka ne odsouzeníhodné, jako jeho knižní příbuzní z posledních let.

A závěrečná sekvence příběhu stojí za to, aby čtenář nejen dočetl do konce, ale dokonce díky určitému stupni napětí nechtěl odkládat knihu. Na samém konci se dočkáme romance, bolesti, smrti, slz i toho skoro až "cliffhangerového" momentu (který by znovu nemusel být tak předvídatelný, ale no bože), který donutí těšit se na pokračování.

Pro ty, které ještě neomrzel žánr romantických YA fantasy a rádi by přeci jen alespoň krapet kvality i v tomhle žánru je Kronika Kambionů to pravé… nenechte se zmást paperbackem ani lacinou obálkou.

Mé hodnocení: 7/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.
víc o sérii si můžete zjistit na: www.kambioni.cz/
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nebeská Nebeská | Web | 3. května 2014 v 19:14 | Reagovat

Kambionů? Opravdu? No už jsem myslela, že z toho vykouknout transformers number 2... :D
Hm, no možná někdy.. ale já nemám moc ráda předvídatelné příběhy, akorát u toho dělám blbé poznámky. :D

2 nel-ly nel-ly | Web | 3. května 2014 v 20:21 | Reagovat

[1]: on ten začátek, vlastně většina je fakt takový Stmívání, prostě YA a od začátku víš, že holka a kluk v anotaci jsou prostě ten kluk a ta holka... ale třeba ten konec bych asi nepředvídala

3 Polgara Polgara | Web | 4. května 2014 v 17:27 | Reagovat

Jo, tak na tohle se teprve chystám a tvoje recenze hodně navnadila. S tím Stmíváním, tomu se bohužel nevyhne žádná podobná romance, někdy to vadí, jindy se to dá překousnout jako v tomhle případě. :-)

4 Austin153 Austin153 | E-mail | Web | 6. května 2014 v 16:33 | Reagovat

Vyzera to na super kniju :-D

5 Kit731 Kit731 | Web | 5. listopadu 2014 v 11:38 | Reagovat

Je to zajímavá knížka, i druhý díl se dá číst, i když mě vývoj událostí úplně šokoval.
A co je divné - knihkupci v knížkách nečtou Harryho Pottera )to fakt nechápu) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA