RECENZE: Nabíječ

2. dubna 2014 v 15:08 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
A/N: Informace na začátek pro ty, co si třeba všimli, že jsem zas trochu zmizela... počítače mě nemají rádi! A já za to nemůžu. TAK! :D V tuhle chvíli jsme v mírové zóně, ale netuším, jak dlouho nám to vydrží.

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Wallbanger
AUTOR: Alice Claytonová
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Mladá fronta

Buch
"Ach bože."
Buch. Buch.
"Ach bože!"

Tak takhle si Caroline svoji první noc v novém bytě vážně nepředstavovala. Z poličky nad postelí na ni padají její vlastní věci, jako by se celý dům otřásal v základech. U vedlejší strany zdi má očividně postel pěkný "Nabíječ".


Už je to dlouho, co Caroline naposledy zažila opravdové uvolnění a dosáhla vytouženého "Óčka" a protože je sexuálně frustrovaná, tak aktivita jejího tajemného souseda ji rozčiluje o to víc. První noc, pak ta následující a hned i ta další… Jak se má dívka vyspat do krásy a pokusit se relaxovat, když vám z druhé strany zdi vaší ložnice do hlavy buší pořádný hřebec a… pokaždé jiná partnerka?

Noční události se opakují stále dokola a Carolinina frustrace dosahuje takové úrovně, že konečně vybuchne i ona sama - ne však způsobem, v který doufala. Střet se sousedem Simonem, jehož jméno různé ženy vyvolávají k nebi jako modlitbu, jí ovšem klid v duši nepřinese. Právě naopak, čím déle "Óčko" uniká z jejích spárů, tím víc propadá své neukojené nadrženosti… a Simon má ty nejmodřejší oči na světě, i když je to jen blbej "Nabíječ".

Alice Claytonová prorazila s druhou "nejvtipnější" knihou roku na Goodreads awards s názvem "Wallbanger", která se nestydí, na nic si nehraje a má prostě pobavit. Což stoprocentně dokáže.

Hlavní postava, jejíž ich-formou je kniha vyprávěna, je vyspělá žena, která ví, co chce, jenže to, co chce, jí nenávratně utíká. Poslední špatná schůzka ji zjevně připravila o schopnost užít si sex, což přidává na její celkové podrážděnosti. A to hlavně když brzy zjišťuje, jak aktivní je její nový soused. Nezapomene se tedy svěřit svým dvěma nejlepším kamarádkám s tím, jakého má vedle sebe Nabíječe. Kdo by ovšem tušil, jak může být velkoměsto malé a že všichni mají společné přátele?

Námět knihy, téma, děj, vedlejší postavy i ty hlavní jsou všechno hodně triviální, neoriginální a dost nenápadité. Zpracování je vtipné. Tak vtipné, že se čtenář chvílemi i nahlas směje v místech, kde se doopravdy smát má - což ne všechny červené knihovny (a nejen ty) můžou nabídnout. Vtipné dialogy a interakce, především mezi hlavními, postavami střídá čtivé a rychle utíkající vyprávění z pohledu Caroline, která je dostatečně sympatická na to, aby dokázala celý román utáhnout.

Možná by to chtělo trochu míň hledání ztraceného "Óčka", které je omíláno stále dokola a dokola a dokola a.. no, je toho moc, a možná i přeci jen zkrátit počet stránek už tak relativně útlé knížky, aby se udržel spád z úvodu, který se uprostřed a pak především ke konci utápí v zoufalé klišoidnosti a takové slaďárně, že vás při čtení rozbolí zuby. Ale bez toho to asi nešlo, že?

Četla jsem názory těch, kteří knihu četli v angličtině a báli se, aby se v překladu zachovaly dvojsmysly vtipech. Ten, kdo je zběhlejší v cizím jazyce nebo si už umí představit obvyklé věty přeložené do naší mateřštiny, občas narazí na chvíle, kdy některé vtipy možná nevyzní, jak by měly, ale něčemu takovému se při překladu prostě nevyhnete a dovolím si prohlásit, že u "Nabíječe" překladatelka udělala kus dobré práce. Taky jsem si nevšimla moc chyb a překlepů, za což si korektor i distributor zaslouží můj velký dík…

Ještě poslední varování pro ty, kteří moc dobře nevychází se slovy jako jsou "mušličky", "kůzlátka", "klacky" a podobně, těch tu bude habaděj.

Mé hodnocení: 8/10
Knihu najdete na arara.cz i jako ebook se slevou.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Maysie Maysie | Web | 2. dubna 2014 v 16:10 | Reagovat

Ukázka byla super, fakt jsem si myslela že buší do ní :D Vypadá to docela dobře na přečtení :)
Teda, po dlouhých klišé typu - ojedinělá dívka, něčím vynikající... láska přes překážky a tak.
Snad si jí i seženu :D

2 nel-ly nel-ly | 2. dubna 2014 v 16:40 | Reagovat

[1]: no jo, to "Ach bože" vychází taky z druhý strany ;-)
tahle nijak nevyniká, asi ani nemusí, je to takový komorní a fakt hrozný klišé, ale je to sranda, oddechovka

3 Kane Kane | Web | 2. dubna 2014 v 17:11 | Reagovat

Bavila jsem se už u recenze. :D Kniha musí být vážně zajímavá. :)Snad si ji někdy přečtu. Jak se ale znám, na veřejnosti bych ji číst nemohla. :D Jeden výbuch smíchu v MHD a následující pohledy mi stačily.

4 Bastera Bastera | Web | 2. dubna 2014 v 17:44 | Reagovat

Zní to docela vtipně, ale já se v tomhle žánru nějak nenašla :)

5 nel-ly nel-ly | 3. dubna 2014 v 8:50 | Reagovat

[3]: já takhle kdysi vybuchovala u čtení Kosmovy kroniky v tramvaji, to teprve vypadalo divně :)))

[4]: jo no, není to pro každého, asi jako kdybys mě předložila detektivku :D já si u takových knih vždycky výborně odpočinu

6 Polgara Polgara | Web | 4. dubna 2014 v 18:56 | Reagovat

Ta recenze je ještě vtipnější než samotná knížka. Teď už jenom chybí knížka, která má název Šukátor a jsou ty erotárny kompletní. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA