RECENZE: Dračí oči - Čarodějka

19. dubna 2014 v 15:12 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
A/N: Proč je článek napsaný kurzívou? Nebo proč přesně nevycházejí odstavce? To se ptejte adminů blog.cz

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Dračí oči - Čarodějka
AUTOR: Kristina Hlaváčková
SÉRIE: Dračí oči #1
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

Být princeznou vyžaduje umění tančit, vyšívat, chování ve společnosti… to všechno, čemu by se Elena nejraději vyhnula. Vždyť svět venku představuje nepřeberné množství dobrodružství, po kterém dívčino srdce touží. A brzy dostane možnost, protože na křídlech rudého draka se blíží i Elenin osud.Je nespravedlivé být dívkou a princeznou, když netoužíte po ničem jiném, než vyjet ven do světa a bojovat. Eleně se její sen brzy splní. Když se setká s drakem Arašrakem, její život se navždy změní. Opouští své rodné místo a vydává se na cestu za elfy do kouzelného lesa, kde se má naučit a především skrývat magii, kterou v sobě nosí.

Říkáte si, že tohle už jste četli? Omyl. Hrdina se sice jmenoval na E, ale byl to kluk, a i u draků bylo pohlaví naopak. Krom toho Safira byla modrá… A asi tak je to s originalitou celého příběhu… autorská práva hadr (ne, že by Paolini nevykrádal Star Wars a podobně, že ano. Ale nebylo to až tak nápadné, protože se "inspiroval" všude možně.)

- název "Dračí hory" nebo oslovení "maličký" radši zmíníme už jen tak od cesty na dovršení toho všeho zmatku -

Je tu všechno. Skrytá magie mladé hrdinky, přechytralý drak, elfové a později trpaslíci. Hrdinka samozřejmě představuje jedinou naději na záchranu světa, protože ona jediná může všechny zachránit, a tak ji ostatní střeží jako oko v hlavě.

Je jasné, že Elena by podle všeho dokonalá být měla, jen kdyby dokonalí hrdinové nebyli tak otravní, že… krom toho, provázet hrdinku od jejích osmi let dál? Problém s tím, že se jeho postava nebude chovat úměrně věků bude mít devět z deseti lidí a tady bylo snad i zbytečné, začínat tak brzy a tím Elenu čtenáři znechutit už na začátku (a přitom většinou si čtenáři stěžují, že se hrdina nechová úměrně svému věku právě naopak).

Co chybí? Ano, sympatická vedlejší mužská postava, která vyrovná úžasnou hlavní hrdinku (i když se musí nechat, že Elena nebyla nejhorší). Michael. Elenin obětavý strážce a kamarád, který… no, a narážíme na nepropracovanost postav, které mají jen základní kameny klišoidních charakterů bez většího propracování, takže k srdci nepřirostou.

A všichni milují záporáky…! No ano, i tady. Nitram. Zlý, zlý, zlý to chlap. Ostatně celá kniha, stylem psaní i zařazením do fantasy světa nebo určení pro danou věkovou skupinu připomíná poslední dílo Michaely Burdové, které také vycházelo u Fragmentu, a kde také jediná pořádná postava byla záporák. Čím to bude?

Když už jsme u zdůrazňování všeho toho, čemu by se už dnes autor mohl vyhnout, chtělo by to i trochu toho optimismu. Autorka nezdržuje (dokonce ani tak, jak by bývala mohla - já třeba popisy, a hlavně když jde o výcvik a tak, fakt ráda), její styl vyprávění je příjemný a bez zádrhelů, takže se Dračím očím nedá upřít čtivost. A vzhledem k tomu, že jde o prvotinu (a první díl předběžné trilogie) budeme doufat, že zapracuje a bude se už jen zlepšovat, protože čtivost je základ a doladění postav nebo vynulování vykrádání jiných děl ještě může přijít později. Krom toho příběh, ač jednoduchý a předvídatelný, nemá jen jednu dějovou linii, což je fajn, protože Hlaváčková si s tím umí poradit tak, aby čtenář nebyl zmatený - což je obdivuhodné, vzhledem k tomu, že v předlouhých třinácti kapitolách vlastně nenajdete nějakou přímou linii, která by vše spojovala do uceleného díla.

Už jen proto, že se autorce podařilo knihu dopsat, ale co víc... vydat... si zaslouží uznání a hlavně tedy tichou modlitbičku za to, aby se i nadále zlepšovala. Některé prvotiny jsou tím nejlepším, co autor napíše, některé ne a Dračí oči by tím "vrcholem" určitě být neměly.

Kristina Hlaváčková strávila část svého dětství v Nigérii, kde studovala na výběrové americké základní škole a už tehdy začala svát své první příběhy. Získala roční stipendium do USA, kde se začala věnovat práci s keramikou. V roce 2008 složila překladatelské státní zkoušky z anglického jazyka a tím se také živí. První díl z fantasy trilogie "Dračí oči" Čarodějka je jejím knižním debutem.

Mé hodnocení: 6/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.

P.S. Co se "Dračích očí" týče, osobně preferuji spíš fantasy "pohádku pro dospělé" od Kinga se stejným názevem ale jedno se uznat musí: obálka se fakt povedla.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 19. dubna 2014 v 15:24 | Reagovat

Souhlasím s tím, že příběh ubíhá a autorka zbytečně nenatahuje. Jen mi hlavní hrdinka někdy lezla na nervy a člověk má radši ostatní hrdiny. Nevím proč, ale děsivě mě iritovalo oslovení Maličký. Ale přesto se člověk po dočtení těší na další díl. Knížka v sobě má něco, co tě nutí pokračovat a dočíst celé vyprávění stůj, co stůj. :-)

2 Ewil Ewil | Web | 19. dubna 2014 v 23:33 | Reagovat

Viděla jsem ji u nás v knihkupectví. Otočila, prolistovala, prohlídla, zaklapla a zděšeně vrátila zpátky :D

3 nel-ly nel-ly | 20. dubna 2014 v 8:02 | Reagovat

[1]: už dlouho jsem nečetla knížku, kde by mě neštval hlavní hrdina :D ale tady to nebylo tak děsný

[2]: ale obálka je chytlavá :))) njn, co se dá dělat, ale styl psaní fakt není špatný, tak třeba je to prostě jen tou prvotinou

4 Káťa Káťa | 20. dubna 2014 v 13:15 | Reagovat

Obálka je fakt povedená. To ale neznamená, že musí být i obsah. Už se mi stalo, že obálka, název anebo anotace vypadali zajímavě, ale příběh byl pro mně sklamáním. Na druhou stranu ale když se mi líbil film a já si pak přečetla aj knižní předlohu, většinou se mi kniha líbila ještě víc než film. Takhle jsem se dostala například k Pánovy Prstenú od Tolkiena (který patří mezi mé oblíbené knihy, ten jeho propracovaný svět z vlastní mytologií a historií mě fascinoval, když jsem to četla poprvé), Fantom v Monte Carlu od B. Cartlandové (na to, že romantika není zrovna môj šálek kávy, tohle se mi líbilo a film taky) nebo k Zakleté Ella od Gail Carson Levinové (link na volně dostupnou anglickou verzi v PDF jsem ti dala v komentářích pod recenzí ke knize Elyonova Země, jestli máš zájem). :-)

5 nel-ly nel-ly | 20. dubna 2014 v 16:03 | Reagovat

[4]: a naopak někdy je obálka děsná, anotace nepovedená a přitom je to krásná kniha :)
podle toho se asi soudit nedá, Pán prstenů je pecka ;-) já se teda snažim knížku přečíst předtím, než vidím film, jinak mě to už pak tolik neláká

6 Ewil Ewil | Web | 20. dubna 2014 v 17:23 | Reagovat

[3]: Taky v to doufám. Třeba se autorka víc vypracuje a bude to lepší. Má šanci a má taky šanci být lepší, než Michaela Burdová. Ta dlouhé roky trčí na jednom místě.

7 Káťa Káťa | 20. dubna 2014 v 17:45 | Reagovat

[5]: To záleží aj od toho jestli víš, že je aj kniha nebo ne. Třeba ta Zakletá Ella, film se mi docela líbil ale, že je to podle knižní předlohy (a podle mě docela dobré), jsem nevěděla a zjistila to pouhou náhodou. K trilogii Atramentový Svet (Atramentové Srdce, Atramentová Krev a Atramentová Smrt) jsem se dostala podobně. Viděla jsem sfilmovanou první knihu "Atramentové Srdce" z Brendanom Fraserom (nejsem si jistá, jestli jsem to jméno napsala správně). Mněl zajímavou a docela dobrou upoutávku, ale film byl slabší. Knižná, a hlavne první díl, se mi moc líbil, protože je o knihách a lesce k nim a ke čtení (a o tom jak to múže dopadnout, když se příběh knihy, nebo jeho podtavy stanou reálnými, nebo tak něco), čiže většina hlavních kladných postav jsou milovníci knih.
Ale nevýhodou vidět nejprve film a pak přečíst knihu je, že si pak člověk nemúže vytvořit vlastní představy o výzore postav a prostředí. Mně, když se něco líbí, mnohdy se mi stává, že příběh vnímám jakobych tam přímo byla a jako nezúčastněný divák to sledovala. Holt, čtení je múj největší koníček. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA