RECENZE: Agnes

16. dubna 2014 v 16:01 | Nel-ly
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Burial Rites
AUTOR: Hannah Kentová
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Fortuna Libri

"PRÝ MUSÍM ZEMŘÍT. Prý jsem odcizila dech mužům a oni ho teď musí vzít mně."
Agens je žena, která byla obviněna a odsouzena za brutální vraždu a následně je poslána na izolovanou rodinnou farmu, aby zde počkala na smrt. Lidé se jí straní a není divu, jak by vám bylo, žít bok po boku s vražedkyní? Ale když nádherná ale drsná příroda Islandu ukáže svou hrůznou tvář, jsou všichni lidé nuceni spolupracovat a nic není takové, jaké se zdálo být.


Agnes Magnúsdóttir byla odsouzena za vraždu svého bývalého pána a milence Natana Ketilssona k trestu smrti. Na to, aby jí byla sťata hlava, musí ještě chvíli počkat, a tak je dopravena na odlehlou farmu okresního strážníka Jóna Jónssona.

Nikdo nechce pobývat pod jednou střechou s vražedkyní, ale slíbená finanční odměna by pro chudého strážníka s manželkou a dvěma dětmi mohla vyřešit některé z jejich problémů, a tak nedobrovolně svolí a přijmou Agnes mezi sebe. Alespoň tak se to může zdát, oni však jen najedou místo, kde by mohl vyvrženec společnosti pobývat, dokud konečně nepřijde o hlavu.

Jedinou oporu nalézá Agnes v podobě kněze, který se jí snaží pomoci připravit se na to, co přijde. A když příroda předvede svou pravou tvář, dokonce i ostatní obyvatele farmy si snad konečně zvyknout na přítomnost vražedkyně, jejíž příběh nemusí být takový, jako ho vyprávěli jiní lidé. Bude Agnes poprvé vyslyšena? A jaká je pravda?

Hannah Kentová je australská spisovatelka, která debutovala v roce 2013 románem "Burial Rites" v českém překladu známým jako "Agnes". Její příběh o poslední popravené ženě na Islandu byl napsán na motivy skutečných událostí. Kniha i samotná autorka vyhrály mnoho literárních cen a ocenění v Austrálii, USA i UK.

Agnes by se dala vyprávět ze dvou úhlů pohledu, z nichž by ani jeden nebyl hezký, ale za to pravdivý.

Odsouzená chudá děvečeka na koneci 19. století na Islandu bude jen těžko vyslyšena, když se bude snažit obhájit sama sebe. Agnes nikdo neposlouchá a ona tak jen sama a všemi opuštěná musí čekat na svůj osud, na jehož konci ji čeká jen smrt, jíž se jen těžko vyhne. A lidé, s kterými čeká na smrt, se jí straní a nijak jí to neusnadní.

Na druhou stranu je tu Jónssonova žena Margaret a její dvě dcery, Lauga a Steina, které jsou nuceny vzít pod střechu vražedkyni. Ženu, která krutě zabila někoho, kdo se staral o její obživu, a která teď má žít společně s nimi a dělit se o to málo, co mají.

Už sám prolo dokáže čtenáře uchvátit a navnadit (stačila by i první neobvyklá věta), možná i proot, že je kniha vyprávěna z části ich-formou Agnes a jindy doplněna výňatky z příběhu nebo dopisy. Úvod se po neočekávaném startu, působícím jako skok do ledové vody Atlantského oceánu, je možná trochu vláčný a kniha sama, už jen pro téma a syrovost vyprávění, není oddechovým čtením na jeden večer, ale závěr graduje takovým tempem, že nebudete moci přestat číst.

Vyprávění není jen o osudech jedné dívky, která chtěla být milována, ale o lidech žijících v drsných podmínkách severského ostrova, kde musíte být tvrdí a pracovití, jinak nepřežijete. Zdá se, že není čas na sny, přesto si Agnes kdysi dovolila doufat, a takhle dopadla…


Mé hodnocení: 8/10

Děkuji nakldatelství FORTUNA LIBRI za zaslání recenzního výtisku.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Natalie Natalie | 6. prosince 2015 v 13:41 | Reagovat

Ahoj, přečetla jsem si tvou recenzi na knihu Agnes a chtěla jsem se Tě zeptat, zda bude skutečně vražedkyní. Mám maturitní téma vražedkyně a musím k tomu mít nějakou knihu o vražedkyni. Jsem na 70 stránce a tak nějak začínám pochybovat, že vražedkyní je vážně ona. Jindy se raději nechám dějem překvapit, ale u této knihy tento fakt vědět potřebuji, protože mě tlačí čas :-) děkuji za odpověď :-) Natálie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA