RECENZE: Bez naděje

29. března 2014 v 11:06 | Nel-ly |  New Adult
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Hopeless
AUTOR: Colleen Hooverová
SÉRIE: Hopeless #1
NAKLADATELSTVÍ: Yoli
MÉ HODNOCENÍ: 3/5 | Goodreads: 4,46

Sky nikdy neměla o kluky zvláštní zájem. Tedy… dělala toho s nimi dost, ale nic necítila, pokaždé jakoby její mysl odcestovala někam do daleka. To až do chvíle, kdy se seznámila s Deanem Holderem - klukem, který má snad ještě horší pověst než ona.
Proč se o ni Holder tak zajímá? Jaké jsou jeho důvody? A co je ukryto hluboko v mysli a mělo by zůstat pohřbeno?


Sedmnáctiletá Liden Sky Davisová měla obyčejné a zároveň neobyčejné dětství, až do teď nikdy dřív nechodila do školy a společně se svou adoptivní matkou Karen žila v domě bez televize, mobilu či internetu. Když nic jiného... mezi teenagery opravdu vynikala. Ovšem díky své nejlepší kamarádce a sousedce v jednom, Six, se toho už dost naučila, především ve vztazích s kluky, které si dívky po večerech zvaly do pokojů. Jenže…

Zatímco Six se zdá z mužské společnosti uchvácená, Sky to tak nikdy nemá. Leží, zírá na hvězdy a necítí vůbec nic. To ovšem až do dne, kdy se poprvé střetne s podivným klukem s dolíčky na tvářích. Holder ji na první pohled uchvátí i vyděsí a ona v břiše ucítí šimrání, které musí být předzvěstí střevní chřipky… nebo snad ne? A je to jen horší, protože Holder o ni projevuje až překvapivý zájem.

Colleen Hooverová je pro žebříček bestsellerů New York Times už skoro pojem, ale český čtenář se s ní seznamuje poprvé s knihou "Hopeless", která si získala srdce blogerů (kteří autorce podle jejích slov velice pomohli s konečným vyzněním jejího díla) i čtenářů.

Když konečně ťukla na klávesnici pokladny, aby dokončila transakci, využila jsem toho a nenápadně se ohlédla. Chtěla jsem se ještě jednou podívat na kluka, kterého nechávají v klidu nohaté blondýny. Díval se do otevřené peněženky a smál se. Sotva mi na něj padl zrak, všimla jsem si tří věcí:
1) Těch dokonale bílých zubů, které se zablýskly v uličnickém úsměvu.
2) Dolíčků, které se mu dělaly mezi koutky rtů a tvářemi, když se smál.
3) Motýlků ve vlastním břiše.
Anebo jsem chytila střevní chřipku.

Je to téma, které není moc často zpracováváno a mělo by. Dotýká se všech těch věcích, o nichž by většina lidí raději nikdy neslyšela a tvářila se, jako by se neděly. Jenže dějí. Už jen pro téma a nápad se stala "Hopeless" něčím doopravdy výjimečným, co se dalece vybočuje z řad knih na pomezí Young Adult a New Adult (hrdinové jsou teenageři okolo osmnácti let a chodí na střední školu, i když tam je situováno minimum děje).

Horší už je to se samotným zpracováním příběhu, který je sám o sobě podobně zajímavý a spletitý jako téma, které se snaží vyjádřit. Problém je, že autorka se do té srdceryvné fáze dostává až někdy za polovinou knihy, kdy předchozí část je tuctová a chvílemi nudná a ani Holder nebo vtipné interakce hrdinů ji nedokáží zachraňovat.

Přehlédnete-li nepříliš objevný úvod a hlavní postavy napsané přesně tak, jak si dnešní čtenářstvo žádá (tedy výjimečné pro vše kromě dnešní literatury) a jistou přeslazenost, bez které by to nešlo, zbývá stále téma a možná předvídatelný a chvílemi trochu zamotaný, ovšem zajímavý a netradiční příběh.

A pak je tu překlad…

Nemůžu soudit, jak kniha vypadá v originále. Nečetla jsem a ani se k textu nedostala. Většina knih psána ich-formou hlavní hrdinky je sem tam nespisovná - já první se hlásím k tomu, že dialogy (a ještě teenagerů) by prostě čistě spisovné být asi neměl -, ale tady se vyskytovala slova, která mi obracela oči vzhůru nohama. Slova jako "puč" místo "pujč", "usl" místo "usnul" a podobné zkráceniny mě nutila křičet hrůzou... tak jo, nadsázka, ale stejně mě pokaždé při čtení zamrazilo. Do toho se přidalo obvyklé procento chyb: sem tam slovo navíc nebo jinde zase chybějící místo ve větě, občas špatně odsazený odstavec (měla jsem knihu z ebuxu do čtečky Wooky, ale nemyslím, že to hraje roli), což přeci jen trochu kazilo dojem z knihy... A neměl s tím nic společného ani fakt, že již tradičně anglické názvy a vyjadřování mají dvojí význam, kterého v našem jazyce prostě nedosáhneme.

Mé hodnocení: 6,5/10

A/N: Druhý díl "Losing Hope" je psán z Holderova pohledu, jak to autorky poslední dobou dělají... například v případě "Krásné katastrofy" a jejího pokračování nebo i "Easy". Ostatně všechny tyhle knihy jsou si v základech dost podobné.

Kniha na arara.cz v anglickém originálu i v českém překladu.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | E-mail | Web | 29. března 2014 v 11:22 | Reagovat

Díky za recenzi, mám plánu si knihu půjčit v knihovně a zjistit, jestli bude tak zajímavá, jak ostatní říkají :-D  (a řeknu ti, slovo puč v knize, by mi taky rvalo oči :-D

2 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 29. března 2014 v 15:09 | Reagovat

tuhle knížku už četli snad všichni, kromě mě, to musím napravit :)

3 Misaa Misaa | 1. dubna 2014 v 19:33 | Reagovat

Ahoooj ja viem ze je to uplne ale uplne od veci ale budes pisat na Beze jmena pokracovanie??? Lebo je to uzasna poviedka a strasne sa mi paci lebo tam su Weasleyovske dvojcata a este vzdy ked som citala novu cast nikdy som nevedela co sa tam stane ci mu odpusti alebo nie a proste vzdy to bolo take zaujimave malo to proste iskru a bolo by mi velmi luto keby si s tak dobrym pribehom dalej nepokracovala :-( :-D  :-D

4 Polgara Polgara | Web | 29. května 2014 v 19:13 | Reagovat

Taková technická, půjčila bys? I přes tvoji kritiku zaujalo. :-)

5 aja aja | 8. června 2014 v 0:43 | Reagovat

Tu knížku miluju:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA