RECENZE: Obchod se štěstím

18. února 2014 v 15:54 | Nel-ly |  Sbírky a další...
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Magazin sčastija
AUTOR: Irina Senina
SÉRIE: další dílo autorky: Klíč ke štěstí
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

"Promiňte, co se tady prodává?"
"Jak to myslíte? Co je napsáno na obchodě, to se taky prodává. Štěstí, děvenko. Štěstí!"
"A… v jaké formě?"
"V jaké si vybereš, milá zlatá. Na metry, na kila, na kusy… Jenom se neboj, děvče, zboží je kvalitní. Jsem stálá zákaznice. Bude se ti tu líbit."Kniha "Obchod se štěstím" slibuje povídky, které vás udělají šťastnými. No, co víc si od díla s takovým názvem můžete přát?

Obchod se štěstím je speciální místo, kde si lidé mohou koupit předměty, které jim ke štěstí dopomůžou. V nabídce můžete najít i Velkou knihu štěstí s prázdnými stránkami připravenými na to, aby je zákazník mohl sám popsat - každý svého štěstí strůjcem. Být šťastný se může zdát doopravdy složité, ale někdy stačí tak málo… třeba se vrátit do dětských let, kdy jsme se nedívali na vše tak negativně a dokázali si užívat i maličkosti.

Irina Semina je ruská spisovatelka a psycholožka, která dokazuje, že si zvolila správný obor. Pomocí krátkých povídek dokazuje svým čtenářům, že štěstí není jen pojem, který neexistuje, ale stav, do kterého se mohou dostat svévolnou pomocí.

"Všimněte si prosím, zde máme kouzelné kaleidoskopy. Dodávají životu lesk. Pokaždé je to nový zážitek, ohňostroj barev, množství nejrůznějších kombinací."
"Vždyť je to jen hračka."
"Vy si snad myslíte, že život je vážná věc?"
"Jistěže vážná… kdyby si tak dospělí mohli hrát jako děti…"
"Tak si hrajte."

Co třeba takový obyčejný bublifuk? Představte si, že každá bublina představuje nějaký problém, s kterým se potýkáte ve svém životě. Jak je najednou jednoduché ji nechat prasknout?

Pohádkovým vypravováním přidává psycholožka moudra, která jsou každému z nás známá, ale většina se jimi neřídí. Je to lehký a roztomilý způsob jak dovést člověka… no, snad i ke štěstí.

V knize najdete spousty a spousty krátkých "pohádek", z nichž některé nemají ani celé dvě stránky, jiné dokáží překvapit hlubším příběhem, ale vždy je spojuje jedno - nezdolný optimismus, který autorka věnovala své knize.

Ta nejlepší díla bývají plná smutku, trápení, bolesti a psychické trýzně, autorka Obchodu se štěstím se však všeho vyvarovala a nechává čtenářovu psychiku si ulevit a užít si štěstí, které rozdává na svých stránkách. Po dočtení možná nebudete mít pocit, že jste četli světové dílo, ale zaručeně vám na tváři zůstane šťastný úsměv.

"Spoléhal jsem sám na sebe, tvrdě jsem dřel, žil jsem bídně a žádn zázraky se nekonaly," povzdechl si člověk. "Kdyby mi to tak někdo řekl dříve, určitě bych takhle neži. Prožil bych svůj život úplně jinak."
"A jak?" zajímalo Duši.
"Krásně a s lehkostí. S vírou a s křídly. Žádný dárek bych od svého osudu neodmítl. Všechny možnosti bych využil do posledního puntíku. Nežil bych podle cizích rad, ale podle své duše."
"Podívej se na něj, to jsou ala osudová rozhodnutí," povídá Duše Osudu. "Hezky se to poslouchá."
"Jo, mluví mi z duše," souhlasil Osud. "Třeba ještě není všechno ztraceno."
"Taky si myslím," odpověděla Duše. "Má ještě čas a může něco napravit."
"Dobře, dám mu ještě jeden dárek," rozhodl se Osud. "Dáme mu ještě jednu šanci! Tak dělej, Duše, rychle se vrať, dokud není pozdě."

Mé hodnocení: 8/10

Děkuji nakladatelství Fragment za zaslání recenzního výtisku.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maťa Maťa | E-mail | Web | 18. února 2014 v 16:14 | Reagovat

Ja som bola z tej knižky nadšená, bola prekrásna a vykúzlila mi úsmev na tvári :)

2 Illienel Illienel | E-mail | Web | 19. února 2014 v 11:16 | Reagovat

To vypadá docela dobře, i recenzce je milá a otpimsitická, a když jsi dokonce i Ty dala 8 z 10, asi se po knížce poohlédnu. :-) Jsem ráda, že díky Tvému blogu vím o nových titulech víc než jen cenu a anotaci z obálky, máš skvělé recenze.

3 nel-ly nel-ly | Web | 19. února 2014 v 15:22 | Reagovat

[1]: :)

[2]: jak jako "dokonce i ty"? :D já nejsem zlá
každopádně děkuju, od toho ta recenze je a knížka je vážně miloučká, myslím, že určitě nebudeš případně zklamaná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA