RECENZE: Smrtící vlna

11. ledna 2014 v 11:27 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Stormbringers
AUTOR: Phillipa Gregory
SÉRIE: Řád temnot #2
NAKLADATELSTVÍ: Fortuna Libri

Blíží se konec světa a novic Luca Vero, pověřen, aby hledal stopy Ďábla a vykonával soud na osobami podezřelými z kacířství, se vydává na další cestu.
Do rybářské vesničky Piccolo nepřichází jen Luca se svýni společníky, ale i dětští poutníci, kteří mají namířeno do Jeruzaléma. Jejich vůdce Johann věří, že se před nimi rozestoupí moře, aby mohli do Svaté země dojít po souši… K překvapení všech se tak skutečně stane, ale pak se masa vody vrátí v obrovské smrtící vlně.Luca a jeho společníci stále doprovází dvě ženy, s nimiž se setkali při minulém vyšetřování, a brzy budou muset ochránit jejich čest i životy, protože bývalá abatyše Isolda a její přítelkyně, muslimka Ishraq, jsou obyvateli Piccola obviněni, že schválně pomocí kouzel přivolaly smrtící vlnu.

Družina sestavená z různorodých lidí je připravena k dalšímu dobrodružství. Je tu věrný sluha Freize, který má blíže ke zvířatům než k lidem, písař Petr a dvě ženy - šlechtična a bývalá abatyše - toužící se dostat do Uher za synem Isoldina kmotra, valašským knížetem, jenž by mohl pomoci získat zpět dědictví, o které ji obral její bratr. Problémy však mohou přijít, když Luca a Isolda zjistí, že už nejsou jen obyčejnými poutníky, kteří putují stejným směrem…

Phillippa Gregory získala doktorát v oboru anglická literatura 18. století a není žádnou "novickou" na poli historických románů, už dříve dosáhla úspěchů, především s knihou KRÁLOVA PŘÍZEŇ, která byla následně zfilmována a hlavní role se ujali Eric Bana, Natalie Portman a Scarlett Johansson. Teď přichází s druhým dílem historického románu z 15. století, který v sobě míchá i špetku fantasy.

Středověk byl hnusné místo, na což autorka často zapomíná a tím se svým vyprávěním - a věkem většiny postav - přibližuje spíš žánru Young Adult a chvílemi až dětské knize, ale pro děti asi nevhodné. Je to místo, kde jsou rytíři a krásné panny a vše je chvílemi tak idylické, že zkušenější čtenář tomu jednoduše nedokáže uvěřit.

A pak je tu i naivita postav a některých situací, na něž je popis "klišé" vážně málo, které jsou rovněž ovlivněny tím, že knihy jsou směřovány spíš pro mladší publikum. Luca bez ostatních by byl ztracený… jeho chytrá mysl, na kterou se často poukazuje, se prakticky neprokáže, a když má vzít rozum do hrsti, je tu jeho víra, v níž ho vychovali. Isolda také vyrůstala s životními moudry, které stojí jako neproniknutelné hradby kolem její mysli. A ve své podstatě tím nezajímavějším jsou nakonec vedlejší postavy, které v příběhu mají tu menší roli - vykreslení fanatických náboženských věřících a především tajemný velmistr Řádu temnot nebo Radu Bei.

Přes kapku naivity autorka poukazuje i na děsivé situace, které se z pohledu dneška zdají až komické. V polovině 15. Století však nebyl problém osočit někoho z čarodějnictví jen proto, že nastala situace, kterou si obyčejní vesničané neumějí vysvětlit, nebo protože je někdo trochu odlišný. O to těžší je to pak pro Lucu, který je pověřen, aby podobné případy soudil a složil své víře a řádu - zároveň však chová něžné city k Isoldě, kterého nutí pochybovat o svém údělu.

V druhém díle ŘÁDU TEMNOT se čtenář blíže seznamuje s hlavními postavami, ale především poznává nové, které slibují nástup tempa a záhadnosti příběhu, který si autorka pro své čtenáře do budoucna připravila. Je vidět, že jde o propracovaný nápad, který by v sobě měl potenciál, kdyby se ho Gregory nerozhodla zdětštit tolik, že přestává být tajuplný a děsivý - naopak děsí svou nedodělaností a absolutně nulovou historickou hodnotou, což čtenář jejích "tudorovských" knih nese s nelibostí.

Povznesete-li se nad naivitu příběhu, idylický středověk a nepříliš dobře zatajenou dějovou linku, stále se jedná o kvalitativní skok od prvního dílu a čtenář má před sebou hromadu otázek, jejichž vysvětlení se nad dočká v dalším dílu, který znovu poroste stejně, jako rostou postavy příběhu.

Kdo doopravdy je záhadný velmistr Řádu temnot, který jen svou přítomností nahání hrůzu? A co je pravý úděl samotného Řádu? Jak se Luca s Isoldou vypořádají se svými city? A bude dívka zachráněna dřív, než ji usmrtí lidská hloupost?

Mé hodnocení: 6/10

p.s. Opět a pravděpodobně ne naposledy nastává trochu problém s překladem - což se odvíjí i na závěrečném hodnocení. Neumím si představit, že by v 15. století mohli někde někoho "bombardovat" a překladatelka se zjevně nerozhodla, jak vlastně skloňovat jména postav… proto to řeší pokaždé jinak.
Je to už po několikáté, co se něco podobného stalo (hlavně u Fortuna Libri - viz Krásná katastrofa nebo u Fantomprintu je to častý problém) a je škoda, že překlad, a především pak korekce textů, ničí jinak čtivý a hezký příběh.
p.s.2 Má to hezké obálky... hezčí než originály.

Děkuji nakladatelství FORTUNA LIBRI za zaslání recenzního výtisku.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nebeská Nebeská | Web | 11. ledna 2014 v 11:56 | Reagovat

Vypadá to moooc zajímavě... ale číst to rozhodně nebudu... :DDD :P

2 Nebeská Nebeská | Web | 11. ledna 2014 v 11:57 | Reagovat

Jinak samozřejmě dobře odvedená práce, pěkně napsané :P

3 nel-ly nel-ly | Web | 11. ledna 2014 v 13:41 | Reagovat

[1]: máš bejt otevřená všem možnostem a třeba tě jednou překvapí :-P

4 Nebeská Nebeská | Web | 11. ledna 2014 v 13:56 | Reagovat

[3]: To jo... až zavřu knihu, tak se budu mlátit do hlavy, proč jsem nad tím promrhala tolik času, ne? :D to už se mi taky párkrát stalo... holt nejsem tak odvážná, jako ty :P

5 nel-ly nel-ly | 11. ledna 2014 v 17:26 | Reagovat

[4]: jop, to mně taky, ale párkrát jsem byla taky příjemně překvapená z knihy, do které jsem se pustila s nevolí :P

6 Polgara Polgara | Web | 11. ledna 2014 v 19:49 | Reagovat

Je fakt, že knížka by mě zaujala především obálkou a hlavně díky tvé recenzi, jen je škoda toho překladu, ale nic s tím neuděláš.

7 nel-ly nel-ly | 13. ledna 2014 v 21:12 | Reagovat

[6]: ony ty obálky jsou hezčí než originály, já koukala na první díl taky hlavně kvůli tomu... ale jako co se YA týče a když člověk přihmouří oko, tak se to čte hezky a je to zas trochu něco jinýho

8 moira moira | Web | 13. ledna 2014 v 23:27 | Reagovat

počkat, to je stejná autorka, která napsala Královu přízeň? Tu knihu mám doma. Jak se sakra autorka dostala až... k tomuhle? :D

9 nel-ly nel-ly | Web | 14. ledna 2014 v 7:11 | Reagovat

[8]: jop, ona toho píše z tudorovců hodně a i Královu přízeň a no... historický je to furt :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA