RECENZE: Říše temnot 5 a 6

22. ledna 2014 v 9:54 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Chosen
AUTOR: L. J. Smith
SÉRIE: Říše temnot #5
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

Rashel nenávidí upíry a dala si za úkol vyhladit jejich existenci. Po násilné smrti své matky a svého nejlepšího kamaráda, jíž byla svědkem, se rozhodla bojovat proti zlu a stát se lovkyní upírů. Nakonec však přijde den, kdy i zabijácká "Kočička" bude muset bojovat nejen proti bytostem s fascinací na krev, ale především sama se sebou. Jednoho dne, bude muset přehodnotit svět, ve kterém trpěla, bojovala a žila.Není moc čtenářů Young Adult fantasy, kteří by neznali L. J. Smith. Autorku Upířích deníků, Temných vizí a série Říše temnot, která se stála rozrůstá o další příběhy, které jsou si ve své podstatě vždy velice podobné.

ŘÍŠE TEMNOT není žádné konkrétní místo. Trvale nás obklopuje. Tvorové z Říše temnot jsou krásní, smrtelně nebezpeční a pro lidi neodolatelní. Váš nejlepší přítel může být jedním z nich - jak zdrcující.

Stačí jediný okamžik a cesta vaše života se nenávratně změní. To přesně se stalo malé Rashel, když společně se svou matkou a kamarádem Timmym procházela tunely. Najednou se ocitla sama s hrůznými zážitky, které ji donutily dospět a zvolit si svou cestu. Rashel se rozhodla bojovat a po letech se z ní stala nejznámější lovkyně upírů, které se bojí každý upír.

V Bostonu se začaly ztrácet mladé dívky a Rashel se společně s několika lovci upírů vydává na stopu krvelačných monster, které z celého srdce nenávidí. Není to snadný úkol, ale ve své podstatě triviální, kdyby ovšem Kočička - jak jí přezdívají upíři - nebyla donucena přehodnotit vše, co dosud znala a v co věřila.
Quinn je nejděsivější ze všech upírů Říše temnot a Rashel ho měla zabít, jakmile dostala příležitost, kterou lovec upírů má jednou za život. Tak proč to neudělala? Proč ho pustila?

Rashel je taková tvrďáčku hrdinka na motivy těch, které známe z urban fantasy. Mladá dívka připomíná spíš Teminátora, který se vrhá do bojů s krvelačnými monstry a vychází z nich jako vítěz, jako taková působí chvílemi příliš nevěrohodně, přestože její charakter je založen na klasickém traumatu z dětství, jako u jí podobných.

Podobným hrdinkám chvíli trvá, než projdou potřebnou změnou osobnosti, aby…. No, čtenář už si umí domyslet, co se od nich žádá, protože nesmí chybět romantická linka. Jenže Rashel nedostala příležitost - možná je to počtem stran, možná je to jednoduchostí vyprávění, kdo ví, každopádně její proměna nejen, že není postupná, ale především je naprosto nevěrohodná a působí uměle. Což je škoda, protože po předchozím díle by čtenář čekal, že autorka bude pokračovat ve stoupající kvalitě příběhu, děje, ale hlavně i charakterů postav.

U příběhů L. J. Smith se čtenář musí smířit s jistou dávkou předvídatelnosti a klišé, která je ale většinou oslabena čtivostí a celkovou lehkostí příběhu. Největší výhodou celé série ŘÍŠE TEMNOT je, že co kniha, to jeden příběh, takže si autorka vystačí s málem, které sama zvolila.

Knihy jsou tím nejlepším, co si můžete vzít s sebou na cesty a přitom se nehroutit při čekání na další díly. Zároveň je však ta jednoduchost i nevýhodou, protože každý příběh ze série se točí kolem toho jednoho - zakázaných vztahů lidí a bytostí Říše temnot. A po pěti dílech už čtenář čeká, že autorka přijde s něčím novým a ne, že se vrátí k zavedené klasice, kterou najdete na každém rohu: viz Cat Crawfieldová, Anita Blakeová, atd. A ve své podstatě i autorčiny Upíří deníky.

Je to škoda, protože pátý díl "Lovci zla", přes potenciál, který mohl vést k nadupané urban fantasy, zůstává spíš průměrem celé série a daleko zaostává za předchozím dílem.

Mé hodnocení: 5/10ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Soulmate
AUTOR: L. J. Smith
SÉRIE: Říše tenot #6
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

Hannah najde varovný vzkaz, který je o to víc znepokojující, protože je napsán jejím vlastním písmem. Má pocit, že ji někdo sleduje a možná chce dokonce zabít. Ve chvíli, kdy už je přesvědčena, že začíná se zbláznila, objevuje se on, podivný cizinec, který tvrdí, že oni dva jsou spřízněné duše a patří k sobě.

Dívka se rozhodna navštívit psychologa, protože už si neví rady. Jenže to, co se dozvídá během hypnózy, ji ještě víc zmate. Hannah je prastará, žije už velice dlouho - no, jak jen vysvětlit, že si pamatuje na svůj minulý život, který se datuje až někdy v Pravěku, kde byla Hana od Tří řek a milovala upíra Thierryho?

Celá staletí bloudí Thierry po zemi ve snaze najít nové reinkarnace své spřízněné duše Hany a odmítá se vzdát, přestože mu v jeho snaze brání první upírka a matka jejich rasy Maya, která ho chce pro sebe. Je to bludný kruh marné snahy, nenaplněné lásky a bolesti, jež přeci musí jednoho dne skončit. Nebo ne?

Šestý díl ŘÍŠE TEMNOTje jiný než předchozí knihy ze série. Ovšem, znovu je tu zakázaný milostný vztah, ale i něco navíc, co knihu ozvláštňuje a to dokonce až do takové míry, že bych si přála, aby byla o něco delší.

Ocitáme se na samém počátku lidstva, protože nikdo není na světě déle než Thierry a Maya, kteří pocházejí z doby kamenné. Čtenář se poprvé dozvídá víc o Hellewise a Hekaté, královny čarodějnic a matce Mayi, o kterých slýchal v průběhu všech předchozích dílů Říše temnot.

Už dříve autorka část po části osvětlovala strukturu magického světa, v němž její postavy žijí, ale dnes poprvé ukazuje detaily a vypráví o původu Hellewise, Ohnivé ženy, pramáti Harmonovy rodiny a čarodějnice, ale i Mayi, která se stala matkou všech upírů - lamií i přeměněných lidí.

Dříve knihy působily jako oddělené celky, které na sebe navazovaly jen povrchově a šlo prakticky jen o jednotilvé příběhy zasazené čirou náhodou do stejného světa, dnes se konečně propojují a Říše temnot získává jakousi ucelenost, kterou nikdy dříve neměla. A dočkáme si i starých známých…

I co se charakterů týče udělala autorka obrovský krok kupředu, protože Hannah působí přirozeným a příjemným dojemem a na rozdíl od hrdinky předchozí knihy je doopravdy sympatická, takže jí čtenář fandí, ať už chce nebo ne. A pak je tu Thierry… velevážený prastarý upír a první postava ze série, která konečně ztratila auru puberťáka a působí tak, jak by měla.

Děj je předvídatelný, jak už uz téhle série bývá zvykem, ale je to takový posun v před - hlavně, co se týče charakterů, na které jsem si vždy stěžovala, protože autorčiny postavy se pravidelně chovaly jako patnáctiletí ňoumové, přestože někteří z nich byli dávno dospělí - , že to L. J. Smith nikdo nemůže mít za zlé.

Námět příběhu trochu připomíná PÁD nebo i mytologii, kterou znají fanoušci True Blood, ale přesto je jiný, stačilo by přidat trochu syrovosti, ubrat naivity a byl by to nářez s velkým N. Ale to už bych od Říše temnot chtěla moc. Tak nebo tak, se šestý díl přidává ke čtvrtému a společně představují to nejlepší, co série zatím mohla nabídnout.

"Nemyslím, že by za dveřmi čekala apokalypsa, Hannah. ..."

Mé hodnocení: 7/10

Za poskytnutí recenzních výtisků děkuji nakladatelství FRAGMENT, kde knihy můžete zakoupit se slevou.

*recenze: Pád
*recenze: Temné vize

obrázky: fragment.cz, goodreads.com, frankborga.com
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 24. ledna 2014 v 18:36 | Reagovat

Četla jsem. Výhodou téhle série je právě to, že příběh je ještě ukončený v témže díle, což nutí čtenáře číst dál. Ona nepíše špatně, jen ten styl je trochu jednodušší, ale pořád čitelný. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA