RECENZE: Milenci a dámy

7. ledna 2014 v 14:00 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Lovers and Ladies
AUTOR: Jo Beverly
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Domino

S Jo Beverley mám společné minimálně dvě věci: obě milujeme knížky a především pak Jane Austenovou, jíž autorka touto knihou vzdává hold. Kniha obsahuje dvě novely, kdy se postupně seznamujeme s postavami, které nás provádějí svým osudem - a nebyla by to pocta autorce jedněch z největších romantických příběhů, kdyby nešlo především o lásku.


HON NA BOHATSTVÍ

Příběh vychází z klasického námětu, který se dá využít nejen v historických románech. Hrdinka je chudá. Ona ani její bratr nevidí jiné východisku, než Amy proměnit za předmět směny - velice krásný, samozřejmě - a co nejlépe ji prodat… ehm, provdat.

Jenže je tu jeden háček. Na Amyině cestě za hledáním dostatečně majetného muže se objeví překážka - nečekaně šarmantní překážka, která je zosobněním jejích tajných snů. Až na to, že Harry Crisp je chudý jako kostelní myš.

Amy se vydává na cestu do Londýna, kde právě začíná společenská sezóna, aby stejně jako desítky jejích vrstevnic klofla toho pravého, ale možná že ten JEDEN nakonec bude důvodem, proč se z její cesty stane výprava za zlomeným srdcem.

Přestože anotace mluví o Jane Austenové, je jasné, že srovnatelné kvality se od jiné autorky jen tak nedočkáme - i když by to bylo hezké - , protože Jane byla jen jedna a jako taková je legenda. Ale že to se světem, který představila už na přelomu osmnáctého a devatenáctého století nebude mít nic společného? To bylo trochu zklamání.

Příběhy legendární spisovatelky v sobě zpravidla nesly poučení, vztahy a neuvěřitelně propracované charakteristiky postav, které dokázaly zaujmout i relativně jednoduchými příběhy (relativně s velkým R), ovšem Jo Beverley představila v první novele jen ten děj, který neobsahuje ani za mák originality či napětí. Už od anotace je zběhlému (i tomu méně zběhlému) jasné, jak to všechno dopadne - a kdyby ne, bylo by to geniální, jen tak mimochodem. Otázka však je: Jestli to doopravdy vadí? Nevadí, protože od podobné knihy prostě nemůžete moc čekat. Chceme číst něco, u čeho můžeme vypnout, užít si romantickou chvilku a nemuset si s ničím dělat starosti, protože sladký konec je zaručen.

Amy se chce za každou cenu provdat za bohatého pána, a tak jí nevadí ani obrátit Harryho lásku proti němu, jen aby dosáhla svého. Tím může být někomu méně sympatická, já si však tenhle její pragmatický postoj ke světu užívala (a i jistý stupeň bezohlednosti)… to jen však do jisté míry, protože Amy vlastně sama neví, co doopravdy chce.

Kdyby hrdinka zůstala mrchou a příběh se odvíjel od toho… přiznávám, čteníé bych si užila mnohem víc. I tak jsem ale spokojená, i když to není nic, co si budu pamatovat do konce života. Pravděpodobně jméno hlavní hrdinky zapomenu do týdne, co mi ale zůstana na paměti spíš, je trochu mezer v pohledu na život rodin v té době (přeci jen Austenová v tom žila, ale naopak dnešní autor to mohl lépe nastudovat) a chvílemi i český překlad, kdy byla orientace v stiruacích občas trochu komplikovanější - ovšem nemůžu říct, že je to doopravdy vina překladatelky.

První novela knihy je více méně průměrná. Neurazí ani nenadchne a svoje určitě splní. Po dočtení mi na tváři tupý úsměv nezůstal, ale kdybych si přinesla víc čokolády, mohl by.

DEIRDRA A DON JUAN

Hrabě z Everdonu se oženil z čisté lásky, žena mu však utekla s jiným a neuvědomila si, že její chudák manžel potřebuje dědice. Hrabě nemá jinou možnost a vydává se na lov nové manželky, která se stane matkou rodu. Ovšem poté, co byl takhle zklamán a podveden, je rozhodnut oslovit ženu, kterou nikdo jiný nebude chtít.

S takovou přichází za lady Deirdrou Stoweovou, která by měla být poctěna. Marc Juan Carlos Renfrew, hrabě z Everdonu, však znovu naráží na překážku: nejen, že mu lady Stoweová není vděčná, ona je to pod obalem šedé myšky pěkná dračice! A fakt, že jí překazil plány na sňatek s jiným mužem, ji nijak nepotěšil.

Rozhněvaná žena musí ještě po nějakou dobu snášet nadbíhání hraběte, kterému se v srdci rozlévá dobře známý, ale velice nebezpečný, pocit.

Žena, která odolává lásce bohatého muže, který má v úmyslu si ji vzít, ale přitom získat i její srdce a duši. Příběh znovu jednodušší, ale tím kouzelnější. Sledovat, jak se hrabě snaží, zatímco Deidra - ta šedá myška - ho přehlíží, bylo potěšením, které si čtenář vychutná i z jednoduchého stylu psaní autorky, která ví, kam míří a nehraje si na víc, než by měla. S Jane Austenovou to nemá společného naprosto nic, ale komu na tom sejde, když se to čte jedna báseň?

Můžeme koukat na chyby, které by se určitě našly. Říkat si, jak jsou charaktery obou hlavních poslat nedomyšlené a možná maličko lajdácké, ale tenhle příběh byl přesně tím, který jsem od podobně laděné novely očekávala. Když venku prší, není nic lepšího než odpoledne strávené s knížkou a horkým šálkem - čehokoliv, co máte rádi - nad knihou, u které si užijete její roztomilost, kouzlo, romantiku i tu lehkou naivitu.

Celkově kniha "Milenci a dámy" splnila očekávání, i když příště bych s "poctou Jane Austenové" raději ani nezačínala, protože její fanoušek má pak jiná očekávání. Druhý příběh byl lepší a zajímavější než ten první, a kniha sama je hezky stráveným časem nad něčím, co ve vás nezanechá hloubkou stopu - v dobrém ani ve špatném smyslu slova.

Mé hodnocení: 7/10


P.S. Česká obálka je vážně povedená, klobouk dolu. Na knížku se hezky kouká a působí jak má... z originálu moc nadšená nejsem :)

Děkuji nakladatelství DOMINO za zaslání recenzního výtisku.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA