RECENZE: Spolubydlící

4. prosince 2013 v 11:43 | Nel-ly |  Drama (thriller, detektivní, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Single White Female
AUTOR: John Lutz
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Domino

Nikdy nevíte, s kým vlastně žijete v jednom domě. Allie byla okolnostmi donucena najít si v tichosti novou spolubydlící do svého bytu na Manhattanu. Vybrala si Hedru, nenápadnou šedou myšku, s níž doufá v život bez komplikací. Nic však není jednoduché a Hedra možná není taková, jaká se zdála být.


Allison je sebevědomá počítačová expertka, jež se po dramatu v osobním životě dostala do svízelné situace. Nemůže si dovolit sama zaplatit nájem svého bytu, ale zároveň se ho nehodlá vzdát, protože byty na Manhattanu jsou nedostatkové zboží. Proto se rozhodne najít si novou spolubydlící, vše se však musí odehrát a v tichu a tajnosti, aby o tom nikdo nevěděl.

Nakonec si vybere Hedru, mladou dívku, která tráví čas po brigádách, pokoj má pedantsky uklizený a bojí se vlastního stínu. Neví o ní nikdo jiný než Allie, její bývalý přítel Sam a soused Graham trávící svůj volný čas snahou opustit své místo číšníka a prorazit jako autor divadelních her. Brzy možná dostane šanci napsat doopravdy skvostné dílo, protože život jeho dvou sousedek, jež sleduje s pomocí kovových trubek a tenkých zdí, se brzy hodně změní.

John Lutz už je na poli detektivních románů legendou, za svůj život bulikoval desítky a stovky dektivních povídek a jeho nejslavnější román SINGLE WHITE FEMALE byl dva roky po svém vzniku v roce 1992 zfilmován v hlavní roli s Bridget Fondou a Jennifer Jason Leight.

Příběh se rozvíjí pozvolně a chvíli trvá, než se dostane do míst, o kterých má vyprávět. Nejen díky českému názvu "Spolubydlící", ale i samotné anotaci je to škoda, protože čtenář tuší, o čem vyprávění bude, a tak je zbytečné čekat dlouho na příchod Hedry. Dívky, která se od Allison diametrálně liší - alespoň na začátku.

Přestože je kniha už více než deset let stará a od té doby vývoj především v ohledu na počítačovou technologii hodně pokročil, tak téma je stále zajímavé a aktuální, přesi když často zpracovávané.

Allison si do bytu nastěhovala dívku, která nepředstavovala žádné nebezpečí. Alespoň ne zjevné. Hedra se mění tak pomalu, že je těžké si toho všimnout a je tu jen několik náznaků, které ze začátku ovšem sebevědomou Allie znepokojují jen trochu - jako když najde svoji novou spolubydlící ve svém pokoji, jak se před zrcadlem promenáduje s jejími šaty. No… Hedra je taková malá chudinka, která nemá žádné sebevědomí, klopí oči a její oblečení není taky nic, tak proč ji nepomoct? Jediné, co Allie trápí je, že si ji Hedra možná staví trochu na piedestal… kdyby tak věděla.

Příběh je vyprávěn er-formou z více pohledů, kdy hlavní výpravnou linku tvoří Allison, jako ústřední postava knihy a překvapivě Graham. Soused, jenž dívku špehuje pomocí trubek a ví prakticky o každém jejím kroku. Nejen on přidává příběhu jistou hloubku znepokojení, protože člověk doopravdy nikdy neví, kdo vedle něj - nebo dokonce s ním - žije. A jak se obyčejné spolubydlení může lehce změnit v peklo, v němž půjde o život.

Kniha je velice tenká, psána lehkým stylem, a přestože podobných témat už bylo napsáno hodně, neztrácí šťávu. Není to nic objevného, ale určitě vyšší průměr, při kterém se čtenář zapotí, rozbuší se mu srdce a čas od času sevře ruce v pěst. Každopádně přestat číst je prakticky nemožné.

Btw. Jistou podobnost s jakýmsi filmem jsem cítila už od začátku, ale znovu se ukázalo, kolik už podobných věcí bylo napsáno nebo natočeno, protože fakt, že jsem film na motivy téhle knihy kdysi viděla, mi docvakl až někdy v druhé polovině příběhu.

Mé hodnocení: 7/10

Film na motivy knihy na ČSFD: ODKAZ
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 7. prosince 2013 v 20:10 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, docela bych se někdy podívala i na ten film...ale ze zásady začnu knihou :)

2 Kosmik Kosmik | E-mail | Web | 21. prosince 2013 v 21:48 | Reagovat

WOW tak to vypadá na super knížku. Díky za typ :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 22. prosince 2013 v 13:04 | Reagovat

[1]: zrovna na film koukám a... vážně, radši knížku, je to tam celý pomatený

[2]: :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA