RECENZE: Veverky v Central parku bývají v pondělí smutné

7. listopadu 2013 v 16:15 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Les Ecureuils de Central Park sont tristes le lundi
AUTOR: Kathrine Pancolová
SÉRIE: #3
NAKLADATELSTVÍ: Jota

Český čtenář se často setkává s opěvovanými sériemi a knihami anglicky mluvených zemí, ale co takhle trilogie, která ovládla Francii? Románový cyklus vyprávějící příběhy rozmanitých postav se přiblížil svému konci a autorka v závěrečném dílu "VEVERKY V CENTRAL PARKU BÝVAJÍ V PONDĚLÍ SMUTNÉ" slibuje, že snad konečně osvětlí tajemství, která se schovávala v předchozích dvou dílech. A možná přidá i vysvětlení víc než zajímavého názvu...


Všechny díly série jsou velice objemné, přesto lehce napsané a jednoduše se potýkají s problémy svých hrdinů, kteří nemají problém zaujmout jakéhokoli čtenáře. Jejich životní trápení a úspěchy od rodiny, přes lásku až po práci musejí být blízké každému normálnímu člověku a autorka dosud vyprávěla svůj příběh tak, že dokázala své čtenáře doslova pohltit. Stane se to i tentokrát?

Rodina Cortesových si prošla mnohým a i tentokrát se vrací v plné polní. Joséphine společně se svými dvěma dcerami, Hortense a Zoé, hodně vyspěla, ale to pravé rozuzlení ji teprve čeká, stejně tak její matku Henriettu a nejlepší přítelkyni Shirley. Dozvíme se, jaký dopad měla rozhodnutí našich postav a jak vybruslí z nových životních situací, z nichž se čtenáři až zatočí hlava?

Kathrine Pancolová si ve Francii svým úvodním románem "ŽLUTÉ OČI KROKODÝLŮ" získala uznání, které později zasáhlo i zbytek Světa. Podobně na tom bylo pokračování "POMALÝ VALČÍK ŽELVIČEK", ovšem třetí a závěrečný díl bývá pro většinu čtenářů spíš zklamáním, protože autorka změnila styl vyprávění a najednou je všechno jaksi… jinak.

Na samém konci obsáhlé románů se autorka snaží vypořádat se vším a na to potřebuje hodně místa, postav a jejich dějových linií… K potřebě popisován a vysvětlování situací se přidávají i krásné popisy okolí, které však pro čtenáře, který se chce konečně dočkat zaslouženého konce a pravdy, můžou působit trochu rušivým dojmem. Na rozdíl od předchozích dílů, třetí je na čtení složitější a na příběh chudší, přestože má mnohem více co říct, ale hlavně: má jít o závěr, na konci jde vždycky o ten a autorka až příliš často odbíhá.

Podle platných pravidel trilogií bývá první díl z 99% ten nejlepší, co má navnadit čtenáře a získat nové fanoušky, pak je tu druhý díl působící jako most, kde se autor může více rozmluvit, zabíhat do detailů a popisovat i méně důležité věci jen proto, aby se dostal k vrcholnému závěru. U Pancolové se možná nejedná o epický historický román, či fantasy nebo sci-fi, ale pravidla jsou stejná, a tady se to trochu nepovedlo. To však neznamená, že by znovu nešlo o velice kvalitní čtení.

Fanoušky potěší i fakt, že režisérka Cécile Telermanová začala ve Francii natáčet film Žluté oči krokodýlů, s Julie Dépardieuovou (Joséphine) a Emmannuelle Béartovou (Iris) v hlavních rolích.

P.S. České covery všech obálek (hlavně druhý želvičkový díl) jsou jedny z nejhezčích obálek knih, které jsem kdy viděla a i na pohmat jsou fajn :D

Za recenzní výtisk velice děkuji KNIHCENTRU, knihu můžete zakoupit na jejich stránkách.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aly Aly | 7. listopadu 2013 v 18:26 | Reagovat

Mohl by mi někdo doporučit dobrou romantickou knížku, která je ale z pohledu muže ( nemusí to být přímo z 1. osoby).

2 moira moira | Web | 8. listopadu 2013 v 21:22 | Reagovat

říkáš, že jsou to dobré knihy a měla bych se na ně kouknout? :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 8. listopadu 2013 v 22:28 | Reagovat

[1]: fakt uvažuju, ale nemyslím, že znám román jako román s mužskou postavou (pokud nechceš slash), většinou to bývaí střídavé pohledy, když už...

[2]: jako vůbec to neni špatné, celá trilogie je relativně povedená, obsáhlá, ty obálky jsou fakt krásný, ale nevim, jestli to bude tvůj styl... hádám, že je to spíš mířené starším ženám, jakože manželky, matky atd.

4 Infinity Infinity | Web | 9. listopadu 2013 v 10:44 | Reagovat

Už dlouhou dobu přemýšlím nad tím, že bych si tuto trilogii přečetla. Vypadá to na kvalitní četbu. Ty obálky jsou vážně nádherné, koukala jsem se v knihkupectví a jsem z nich úplně unešená. :D

5 Vendy Vendy | Web | 11. listopadu 2013 v 19:44 | Reagovat

Něco úplně nového, aspoň pro mě určitě! To vypadá moc dobře, dobrá recenze, navnadilas mě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA