Hunger Games 2, Thor 2 a Enderova hra

23. listopadu 2013 v 19:50 | Nel-ly |  Movies, Series,...
V kinech to teď bylo dost našlápnutý a to předvánoční vlna v čele s dalším Hobitem teprve přijde. Během posledních dvou sobot a jednoho čtvrtku jsem si užila svoje a stejně tak moje peněženka. Dalo by se to nazvat scifi maratónem (fakt jsem nebyla v kině relativně dlouho), kde si našli svoje místo Enderova hra, Thor: Temný svět a v neposlední řadě Hunger Games: Vražedná pomsta.

1. ENDEROVA HRA

Jeden z nejslavnějších scifi románů od amerického autora Orsona Scott Carda představuje postapocalyptickou Zemi, která přežila devastující mimozemský útok. Všem je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní, proto se lidstvo rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce… Ti nejlepší z nás jsou vybíráni a posílani do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit nepředstavitelně těžký výcvik.
Mezi jedny z nejnadanějších patří Ender, bezesporu naprosto geniální dítě, který se rychle stává favoritem. Jeho inteligence mu dává vidět možnosti, které ostatní nevidí, ale zároveň ho nutí přemýšlet jinak, než se od něj očekává. Válka se rychle blíží a záchrana země závisí na schopnosti několika dětí, které se musejí stát vojáky.
Rovnou se přiznám, že jsem knihu - dnes už několika románový cyklus - nečetla, protože scifi nikdy nepatřilo k mým favoritům, jednoduše většinou nedokážu správně pochopit tu velkou myšlenku, kterou by v sobě všechny podobné literatury měly mít. Enderova hra něco takového přesně má, což se ukazuje i ve filmu, který je ovšem nutně okleštěn o většinu filozofických úvah a snaží se svým divákům předložit něco, čehož jednoduše není schopen… Na druhou stranu to od něj nikdo ani nemůže čekat.
Jako divák nedotčený předlohou přicházím k filmu s otevřenou myslí a jen neznatelnými znalostmi světa, který americký spisovatel - v poslední době velice kontroverzní osobnost - vymyslel.
Vždy jsem milovala ty části filmů, kdy se hrdina učí a prochází výcvikem (a vzpomenu-li si třeba na Eragona, tak vlastně i části knih), i tady si užívám Enderův postupný vývoj, který ovšem působí jaksi ploše a příliš zrychleně a jednoduše, i když takový určitě být nemá. Vzhledem k názvu filmu je jasné, kam míříme, takže se žádné překvapení nekoná.
Ostatní postav, jak Enderových spolužáků, rivalů (hele, skřet z Hanny Montany :D ty dva díly, co jsem viděla se vyplatily) či vrchního velitele Harrisona Forda jsou skvěle vybrané, slušně zahrané, ale nemají prakticky žádný prostor. Jeden film na takový materiál prostě nestačí, proto většinou očekávám, že z primitivních námětů (např. Hostitel) se kvalitní film natoč lehčeji (i když u Hostitele se tak nestalo). Film nezdržuje, splňuje, co by měl a vlastně mu nic nechybí, jen je zapomenutelný.
Ender (Asa Butterfield) jakožto malý Sheldon Cooper je ovšem naprosto geniální, má poklona.

2. THOR: TEMNÝ SVĚT

Vikinský bůh a aktuální Marvelovský svalovec no. 1 (sorry, Hulku, nejsi sexy) si vydobyl i druhý film, nepočítáme-li Avengers, což by bylo špatně. Je otázkou, jestli je to právě díky Thorovi, nebo jeho bratru Lokimu, který první zmiňovaný film dokonale ovládl. A jak to bude tentokrát…?
Před existencí našeho světa (a zbytku universa) byla Temnota a po té toužili Temní Elfové, které Thorův děda kdysi porazil, co však nedokázal, bylo zničit Aether, mocnou sílu, jež dokáže temnotu přivést zpět. Ukryl ji tak hluboko a tak kvalitně, že na ni po stovkách (či kolika letech, Aasgardani jsou přeci jen bohové, takže žijí dlouho) letech nenarazí nikdo jiný, než slídivá láska Thorova života, Jane Fosterová (Natalie Portman) a začnou se dít divy.
Thor se vrací na Zem, aby zachránil život nejen své milované, ale i celý Vesmír, kterému hrozí nebezpečí. Po Odinově neochotě vyslyšet jeho prosby nezbývá, než požádat o pomoc právě svého nevlastního bratra Lokiho, jež už nějako dobu hnije v Aasgardskem vězení za skoro zničení New Yorku (a samozřejmě pokus o ovládnutí světa). Rodinka, co?

Všichni říkají, že druhý Thor nedosahuje kvalit prvního. Well, mně se první nelíbil.
Chris Hemsworth alias Thor se po bombastických Avengers vrací zpět na stříbrné plátno, aby tentokrát zničil Londýn, což je podle mě asi nejlepší myšlenka celého filmu. Proč neustále ničit Ameriku, neužila si už svoje? Vikinský válečník má trochu nový look, díky přelivu, který připomíná spíš lovce ze Sněhurky a hned je víc sexy a no… prostě se na něj hezky dívá, řekněme to takhle.
Na začátku pozorného diváka potěší herec z IT Crowd, pak si užívá vedlejší komickou postavu jedné ze "Socek" z Broke girls a nakonec konečně přijde to, na co dlouho čekal, vrací se do Asgardu. Tentokrát nejde o papundeklové kulisy s trochou počítačových zázraků, jako v jedničce (a i tak to bylo lepší, než události na Zemi, tečka), ale obrovské a krásné město z legend. Jeden z režisérů Hry o trůny je hned poznat, co?
No, když jsme zapečetili Teserakt, najde se vždycky nějaká nová nezničitelná síla, kterou je zde pro změnu červená koule Aether, která jednou za několik tisíc let může zničit Vesmír. Námět je klišé, padouši a základní myšlenka ještě větší klišé, vývoj postav nulový a ta velkolepá láska… chudák Thor má jednoduše smůlu, jeho filmy jsou frigidní (nebo impotentní, ale to by bylo ošklivý, je to sexouš) a přitom Ironman už dávno ukázal, že Marvelovky takové být nemusí.
Pak se stane něco, aby byl důvod pro nástup Lokiho. A ano, film je hned větší sranda, i když i Thor tentokrát srší vtipem a překvapivě se nebere tak vážně, což je osvěžující. Loki vlastní většinu filmu a… na jednu stranu je to možná trochu škoda, protože je toho příliš, na druhou… Loki je Loki a tam kde je, tam je bezpochyby sranda. Koneckonců je to přeci "lstivý" bůh.
3D samo o sobě je naprostá zbytečnost, nemá absolutně žádný význam až na to, že vypláznete 15,- Kč navíc za ošklivý umělohmotný brýle, které si na příští představení stejně zapomenete vzít. Krom toho mít je ještě přes vlastní brýle, abyste měli šanci přečíst titule? Jo, sranda.
Aby Thor dostal více akce a scénáristé plně využili tu katastrofu "pětitisíciletého cyklu", tak postavy lítají z jednoho světa do druhého, společně s plechovkami, ztracenými klíči nebo i části aut, a celé je to takový zmatený bordel s místem pro chyby, kterých se film dopouští pravidelně. Naštěstí konečná sekvence akce - která spíš více než méně připomíná druhý Star trek a někdy uprostřed filmu dokonce i stopy Star Wars - není zbytečně dlouhá a všechno to skončí včas. Jak že? No, počkejte si na konec, kerý je… WTF?!
A pokud ještě půjdete do kina, nezapomeňte si odsedět celé titulky (první část přijde v polovině a pak ještě jedna na konci), to mají Marvelové moc rádi.

V konečném hodnocení jsem si Thora: Temný svět jednoduše užila. Bavila jsem se výborně, slintala nad Thorem i Lokim a prostě to bylo to - a i víc -, co jsem čekala. Pro mě určitě lepší než jednička. A ještě poslední "haha" efekt, všmli jste si, že matka Luke Skywalkera randí s otcem kapitána Kirka? :D

3. HUNGER GAMES: VRAŽEDNÁ POMSTA

Katniss a Peeta se stali vítězi 74. Ročníku Hunger games a vrátili se domů. Tím měly hry skončit, jenže právě naopak, jejich vítězství znamenalo začátek.
Ať už to Katniss chtěla nebo ne, stala se největší hrozbou Kapitolu a zároveň oživila naději pro osttní kraje, jež celé roky žijí v útlaku. Teď Katniss i jejím blízkým hrozí nebezpečí větší, než si kdy uměla představit a ona se musí naučit předstírat, protože období her skončilo. Blíží se výroční 75. Hladové hry.
Knihy jsem četla a jako mnoho fanoušků sdílím názor, že celá série má hodně sestupnou tendenci, kdyby k tomu samému došlo i u filmů, byl by to malér. První film byl zklamání. Natočit lovestory pro náctileté v hávu scifi není cesta k úspěchu - jak ostatně dokázal i Hostitel -, a pokud měly Hunger games přežít musely vyrůst. To se povedlo.
Je to temnější, dospělejší, děsivější a o poznání kvalitnější, a kdyby si filmaři vystačili jen s děním předtím, než jsou hrdinové znovu vhozeni do Arény, bylo by vše v nejlepším pořádku. No, ještě by mohli omezit počet těch pus, protože… Zdá se to jen mně, nebo se Katniss se svými chlapci líbala až příliš často (z knihy si pamatuju tu jednu jedinou a první pusu s Hurikánem a tím to skončilo)?
Celá první část od návratu do 12. Kraje přes turné je výborná, kvalitně zahraná a postavy srší správným vtipem i napětím, které přináší hrozba se shora a divák má konečně šanci pochopit, že jde opravdu o děsivou dystopii s krutým světem. Vývoj postav i jejich vztahy, svět, ve kterém žijí, celá ta politická myšlenka… je tu všechno a první polovina šlape, jak má. Pak přijde chvíle, kdy je načase, aby se hrdinové vrátili zpět do arény.
Na CSFD je komentář, který říká, že i Hunger games mají svého "Prince dvojí krve", zvláštní, mě napadlo to samé, když jsem jela domu z kina. I v Pricni dvojí krve byla první polovina filmu nadupaná a kvalitní, zatímco konec už byl jen… "tak si to tu odsedím, přece to jednou skončit musí".
Je tu prakticky všechno, co bylo v knihách, ale i v těch byla druhá aréna, díky faktu, že už není zdaleka tak překvapivá, o poznání slabší. Velkolepé finále se nekoná, žádná větší emoční zvraty také ne a kromě Katniss (jak jsem Jennifer Lawrence nikdy neměla zvlášť v lásce, tak uznávám, hraje perfektně) a Peety (ách, teď už slintám i na tebe, filmový Peeto) si divák nemá k žádným postavám šanci vytvořit jakýkoliv vztah, i když…. Johanna, och, Johanna! Já tu holku miluju :D
Ke svému velkému překvapení se na pokračování opradu těším, pokud zůstane v duchu druhého dílu, i když mi stále přijde zbytečné rozdělovat, podle mě nejslabší knihu, na dva díly.
P.S. Zprávě pro Evropu 2, v Hunger Games nehraje Thor, ale mladší bráška.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Edona Edona | Web | 24. listopadu 2013 v 12:18 | Reagovat

Nejraději bych se podívala na všechny hned teď. Mě sci-fi nevadí. Kdysi mi opravdu nešlo na chuť, ale pak jsem i něco přečetla a docela jsem si jej oblíbila. I když, co si budeme povídat, na fantasy nic nemá. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA