RECENZE: Syn pekel - V moci démonů

24. října 2013 v 13:56 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Syn pekel - V moci démonů
AUTOR: Michaela Burdová
SÉRIE: Syn pekel #2
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

V druhém a závěrečném díle série SYN PEKEL se spolu s hlavními hrdiny vracíme zpět do kouzlené země Velwetie, kde kromě mnoha různých kouzelných bytostí žijí temnovlci - nesmrtelné bytosti, ze kterých jde strach a lidé pro ně pouhou kořistí.


Vlkodlak Neran společně s elfkou Liadel pokračují ve své cestě a znovu se ocitají ve smrtelném nebezpečí. Není to jen elfčina démonská stránka, která se probouzí společně s mocí ostatních démonů v zemi, ale i temnovlci bažící po její krvi. Svět spěje do záhuby a je jen na Neranovi, aby zachránil situaci a uvědomil si, co vše je potřeba udělat a co musí bý obětováno pro lásku krásné elfky.

Michaela Burdová představuje svoji už devátou knihu a třetí ukončenou fantasy sérii v pozadí. První byla tetralogie Poselství jednorožců, kterou napsala v šestnácti letech, a ještě dříve jste ji mohli znát jako NELIEN z jejího blogu, kde se často objevovaly fanfiction povídky z různých fandomů.

Stejně, jako tomu bylo v prvním díle, se i na začátku druhé knihy obracíme vzad a vracíme se do minulosti společně s Neranem a jeho bratrem. Autorka se ponořuje hlouběji do psychologie postav a dává čtenáři nahlédnout, proč jsou rodinná pouta hlavního hrdiny - i přes všechny hádky a neshody - tak pevná. Je to zajímavá sonda, která postavám přidává třetí rozměr a ubírá tak na plochosti z prvního dílu. Na druhou stranu je, vzhledem k tomu všemu, co chce autorka v hubené knize říci, docela zbytečná, protože po necelých padesáti stránkách nastane čas pokračovat tam, kde jsme skončili…

Světu hrozní velké nebezpečí, temné zlo se šíří po zemi a je na Neranovi, aby vše vyřešil. Bude to podle předem daných pravidel, které autorka už několikrát využila, kdy hrdina vše zachrání v hodině dvanácté a objeví se duha a jednorožci - počkat, to jsme v jiné autorčině knize, tak zpět - nebo se tentokrát dočkáme změny?

Neran slíbil Liadel ochranu, a tak dělá vše proto, aby svůj slib splnil, v tom mu však, zdá se, brání
sama prozřetelnost. A dobře jim tak! Protože stejně, jako tomu bylo v prvním díle, i zde je nejlépe charakterově propracovaná temná strana - tedy Aragen a její temnovlci.

Přestože hlavní hrdina má jasný cíl - tedy zachránit svou milovanou a když to půjde, tak i celý svět - jeho chování je znovu jaksi chaotické a některé činy prostě nedávají smysl, krom toho se toho se, s prominutím, po*ere vše, co se po*rat může. Naopak temnovlci jdou pevně za svým a čtenář chápe, proč dělají to, co dělají, a celkově už jen proto jsem jim od začátku jednoduše musela fandit.

Krom toho autorka na začátku slibovala tentokrát spíše "temnou fantasy" než knihu pro děti, a tak jsem k prvnímu dílu i přistupovala… než jsem zjistila, že tím "15+" je myšleno pár zmínek o sexu a trochu krve navíc, dětský styl vyprávění i chování postav, dialogy nemluvě, zůstal a přenesl se i do dalšího pokračování, které je navíc prapodivně uspěchané…

Námět Syna pekel má už od počátku obrovský potenciál a Michaele Burdové se nedá zapřít, že má obsáhlou fantazii, která má určitě i dnešnímu literárnímu světu, co nabídnout. Problém je, znovu, v podání. Vypravěčský styl zdaleka nesvědčí o tom, že to není autorčina prvotina, natožpak že jde již o devátou vydanou knihu.

Věty jsou znovu velice kostrbaté, často se opakují ta samá slova a především mi vadily špatně zvolené slovní obraty, které se ke světu jako takovému jednoduše nehodí. Zasadí-li autorka příběh do jakési variace na středověk, musí si to uvědomit a pozměnit jazyk. Ať si klidně popisuje svalnatá opálená záda a všechny možné barvy očí zbytečných postav, ale určitě nebudou sexy, pak se objevují slova, která by člověk vůbec nepoužil v literárním textu a nakonec přirovnání k asfaltu - a ten se vzal kde? Na samotné dialogy raději nehledět, protože ty slouží spíš jako omáčka - na druhou stranu díky nim děj rychleji utíká, což je asi dobře.

Díky všem těm zbytečným vycpávkám je pak jasné, že autorce nezbyl čas na vysvětlení důležitých dějových situací či motivů hlavních hrdinů a kniha působí uspěchaným a nedodělaným dojmem, jako ostatně celá série.

Propříště by se autorka měla rozhodnout, pro koho vlastně knihy píše - pravděpodobně zůstat u dětské fantasy, kde se prohřešky v podobě nehodících se slov, zbytečných dialogů a klišoidních vyřešení situací dají jednoduše přehlédnout - a věnovat jejich psaní trochu delší čas, protože zlaté pravidlo "kvantita nerovná se kvalita" u Michaely Burdové platí dvojnásob a potenciál společně s fantazií dnes už jednoduše nestačí.

P.S. I kdyby nebyly jiné problémy, tak podivnosti se dočkáme už v anotaci slibující "nesmrtelné temnovlky", jak jsme se už přesvědčili v minulém díle, tak zabít je zas takový problém není. Sice je tu spousta pravidel, ale Aragen už stačilo i shodit jednoduše sokyni ze skály...

Mé hodnocení: 5/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.

*Recenze na první díl: ZDE
*Obrázráky: http://burdova-michaela.blog.cz/
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 24. října 2013 v 16:10 | Reagovat

Fíha, docela ostrá recenze i na tebe, ale chápu tě, co tím chceš říct. Míša má neuvěřitelnou fantazii, kterou ji my ostatní můžeme jen závidět, ale přijde mi, že se nemůže rozhodnout, pro jakou věkovou kategorii chce psát a na jejich knížkách je to bohužel vidět.

2 Lokusta (kami) Lokusta (kami) | E-mail | Web | 24. října 2013 v 18:47 | Reagovat

Doteraz nedokážem uveriť, že danej slečne vychádzajú knihy a jej čitatelia jej to dokážu odpustiť. Jedna vec sú poviedky na internete a druhá reálne vydané diela. Nerozumiem, že jej to dokáže "odpustiť" vydavateľstvo.

3 Kája(: Kája(: | Web | 24. října 2013 v 18:54 | Reagovat

Souhlasím s Tebou. Ale moje kamarádka Míšu miluje, byla i na její autogramiádě a nic takového neříkala.

4 nel-ly nel-ly | Web | 24. října 2013 v 19:36 | Reagovat

[1]: jo, ta věková kategorie a taky víc času, myslím, že ty knihy vyšly zbytečně moc rychle za sebou a jsou nedodělané

[2]: zrovna jsem o tom uvažovaola, protže u fragmentu nedávno vyšla fanfiction na One Direction a podle úryvků je to děsivější, než polovina povídek, na které jsem narazila na blozích... a to i mladších slečen, to mi do hlavy nejde
nečetla jsem první sérii, takže nemůžu říct, ty nápady i svět jsou fajn a věřím, že si najde své fanoušky

[3]: hádám, že každý bude mít svůj názor :)

5 Dragita Dragita | Web | 31. října 2013 v 19:32 | Reagovat

jak to tak čtu už na kolikátém blogu, nechám si zajít chuť ;-) Koukám, máš tu nějaké povídky, mrknu se :-)

6 Kariol Kariol | E-mail | Web | 6. dubna 2014 v 15:18 | Reagovat

Plně s recenzí souhlasím... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA