RECENZE: Říše temnot 3 a 4

22. září 2013 v 17:46 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Spellbinder
AUTOR: L. J. Smith
SÉRIE: Říše temnot #3
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

Říše temnot není konkrétní místo, trvale nás obklopuje a její tvorové jsou magické bytosti všeho druhu, jež spojuje jedna základní věc: pro nás lidi jsou neodolatelní a neuvěřitelně nebezpeční, o všem i oni mají své zákony, za jejichž porušení je trestem okamžitá smrt.

Vydejte se již po třetí do Říše temnot a staňte se svědky příběhu dvou sestřenic, které si jsou bližší než sestry a zároveň se jedna od druhé liší, jako noc a den, a zjistěte, co znamená pojem láska.


Sestřenice Thea a Blaise jsou čarodějnice, ale každá využívá svoji moc jinak. Zatímco divoká a krásná Blaise pro zábavu svádí chlapce ve svém okolí a pak devastuje jejich duše, mírnější Thea loajálně kryje výstřelky té druhé, uzdravuje zvířata a nemá problém se zamilovat do příslušníka lidské rasy, což je dle zákonů Temné říše zakázáno a trestem za porušení pravidel je smrt. Dívky rozdílné jeden a noc poruší zákony a zůstává otázkou, jestli se pomocí své vlastní magie dokážou zachránit před trestem a vše se jen zhorší, když se v těcovičně najde tělo mrtvého chlapce. Bude se muset Thea vzdát své zakázané lásky? A jak vysokou cenu zaplatí?

Je to jednoduché. Když máte dívku, která je na pohled krásná a oblíbená, umí to s kluky a zvířata má ráda jedině na talíři nebo jejich kusy jako přísady do lektvarů, je jasné, že sympatizovat budete s tou druhou - uťápnutou malou hodnou čarodějkou, co malé živočichy zachraňuje, léčí je a kryje prohřešky své blízké. Thea je přesně taková - ve své podstatě naivní chudinka, do které se má čtenářka pod očividným nátlakem vžít a fandit jí. No, já měla zvířata vždycky raději na grilu…

ŘÍŠE TEMNOT není žádné konkrétní místo. Trvale nás obklopuje. Tvorové z Říše temnot jsou krásní, smrtelně nebezpeční a pro lidi neodolatelní. Váš nejlepší přítel může být jedním z nich - jak zdrcující.

Pokud je pravda, že každý tvor Říše temnot krásný, nebezpečný a pro lidi neodolatelný, zůstává záhadou, jak může být Thea oproti své sestřenici až taková šedá myš, které si nikdy nikdo nevšimne. Samozřejmě až na chlapce, kterého se v první den na nové škole vydá zachránit. Mladíka se zelenýma očima, které vidí víc, než by měly…

Erik je sám o sobě sympatická postava, které ovšem čtenář může fandit jen někdy, protože byla uvedena do příběhu, jako bojácný, prchlivý malý kluk a ne jako nesmělý mladík, jenž ví, za čím jde; a chce se stát veterinářem, takže okouzlí dívčí srdéčka. Způsob, jakým autorka představuje muže v téhle knize je celkově dost jednoduchý a pro tentokrát v YA nemusíme litovat ženské charaktery pro jejich hloupost, protože si vystačíme s mužskými.

Když je ten zákon tak jasný, zůstává otázkou, proč se všechny čarodějnice, upíři, vlkodlaci a kdovíco ještě za havěť potulují mezi lidmi, chodí s nimi do školy a navazují kontakty. Zdá se, že ačkoliv bytostí Temné říše není tolik, co lidí, jejich zákonodárci si úpěnlivě přejí, aby pokračovali ve vymírání. Je samozřejmé, člověk je podprůměrná a hloupá bytost, proto je těžké pochopit, proč by s ním čarodějnice a další chodili na střední školu - vždyť je to jak trávit čas v opičím výběhu a učit se vyjídat blechy z kožichu.

"Lidé jsou neznámí, krutí, sadističtí, strašliví, zlí, není to její druh."

Čarodějnice jsou vychovávány, aby udržely tajemství Temné říše - přesto, jsme si řekli, že chodí do škol s lidmi, pracují s nimi a žijí v jejich světě, proto je dost těžko pochopitelné, že je pro ně člověk neznámý. Thea to všechno ví, přesto nemá problém se neustále podříkávat, a pak se bát, že se za ní lidé rozběhnou s vidlemi, jak kdyby se vrátila o několik staletí na zpět… to je jen jeden z dalších nelogických a nedomyšlených prvků, které zajímavý svět srážejí dolů.

L. J. Smith už ve své nejslavnější sérii Upíří deníky ukázala, že má problémy sestavit kvalitní příběh na pokračování, protože její zápletky bývají často hodně jednoduché a chvílemi až prostoduché, na druhou stranu díky tomu dokáže vymyslet tu nejlepší knihu na cestování - někdo má harlekýnky, co se prodávají na letišti a na nádraží, jiní se můžou pustit do neméně béčkové Temné říše.

Jejím postavám táhne na osmnáct let, to jim však nebrání chovat se jako třináctileté děti a přesně tomu, jak už je také zvykem, odpovídají i dialogy. Když přestanete číst a vrátíte se k tomu později, nehrozí vám, že se ztratíte v příběhu, což je samo o sobě výhodou. A proto na dlouhé cesty autobusem, mhd či do letadla (pokud neletíte třeba do Thajska, protože knihu přečte i pomalejší čtenář za pár hodin) není nic lepšího… Tyhle knihy připomínají spíš kratší novelky a to nejlepší na nich je, že nejsou na pokračování a obzvlášť tím jsou, především na poli YA, unikátní.

A co vás asi nepřekvapí… já od začátku fandila Blaise (a ne proto, že mi připomíná jistého Zmijozela :D) a ta představuje chytlavější postavu, než hrdinka a její vyvolený dohromady. Z vedlejších postav se jich mihne pár kolem a každá si střihne menší roličku, v čele s Erikovou sestrou - pravděpodobně nejmenší feministkou na světě a jejím morčetem Madama Curyie; ty považuju z knihy za nejzajímavější.

P.S. Často vídám, že se rodiče třeba na facebooku dohadují, co koupit svým náctiletým dětem ke čtení. Samozřejmě, já vždycky řeknu Harry Pottera, ale je fakt, že pro dívky chtějí něco romantického a většina YA je spíš pro čtenáře 15+…

Nedávno jedné mamince dvanáctileté dívky doporučili Školu noci… no, milé dámy, nevím, jestli kniha, kde se hned na začátku hrdinka stane svědkem, jak druhá holka kouří klukovi péro, pak chodí s dvěma naráz, plazí se po nich, ale přijde o panenství se svým učitelem, hodí… a zase Vampýrská akademie by mohla být trochu strašidelná a taky ne nejvhodnější. Pokud tedy mát edoba děvče 12-15 let, není nic vhodnějšího než se učit začít číst na knihách z téhle série.

Mé hodnocení: 6/10

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Tajemný anděl
AUTOR: L. J. Smith
SÉRIE: Říše temnot
NAKLDATELSTVÍ: Fragment

Gillian je dívka, kterou všichni ostatní přehlížejí a to až do chvíle, kdy se jednoho dne málem utopí v ledovém potoce a následně umrzne. Tím by měl příběh končit, ale on naopak začíná, protože dívka se vrátí zpět do svého těla připravena začít nový život, který jí byl darován tajemným andělem, jenž se stane její průvodcem a strážcem.

Jednotlivé díly série ŘÍŠE TEMNOT na sebe moc nenavazují, na druhou stranu ale platí, že jsou všechny pevně spjaty a možná i to může být důvod, proč vycházejí tak rychle za sebou. Tentokrát se L. J. SMITH znovu věnuje čarodějkám, které představila už minule, ale všechno je jinak. Jediné, co stále platí, je jedno jediné neměnné pravidlo.

Zákon Říše temnot je naprosto jasný: lidé se nikdy nesmí dozvědět, že Říše temnot existuje. A její příslušníci se nesmějí zamilovat do člověka. Porušení zákona má strašlivé důsledky.

Knihy z téhle série jsou každá jiná a přitom se dají jednoduše definovat společnými znaky, které spojuje především jednoduchost příběhu i stylu psaní a chvílemi i lehká naivita, s kterou ale autorka tentokrát bojuje v charakteristice dívky, která se postupně od základů mění. A daří se jí to.

Gillian byla stejná ostatní dívky jejího věku, ze všeho nejvíc toužila zapadnout mezi ostatní a byla zakoukaná do školního playboy Davida, který ale nevěděl, že vůbec existuje. Dívka byla mírně zakřiknutá, stydlivá a nevýrazná a její jedinou spřízněnou duší byla její nejlepší kamarádka Amy. To se však změnilo…

Když cestou lesem zaslechne dětský pláč, vydá se Gillian okamžitě na pomoc a než pořádně zapne mozek a uvědomí si, jaká je to kravina, skočí do ledové vody, uprostřed zimy. Netrvá dlouho a zákony přírody vystrčí růžky: Dívka zemře.

Když se opět probudí, pamatuje si na anděla, který ji zastavil a poslal zpět na zem, protože ještě nepřišel její čas. Gillian se začne měnit.

Díky andělovi se z nevýrazné holky stává populární, atraktivní, sebevědomá mladá žena, o kterou se začínají zajíma ti, kteří dříve vůbec netušili, že žije. Mezi nimi dokonce i David. Vše je perfektní, to však až do chvíle, kdy si Gillianin strážný anděl začne klást podivné požadavky a život, který se zdál perfektní, se mění v noční můru.

Gillian postupně odkrývá pravdu o svém životě a zjišťuje, kým skutečně je… čarodějnice. Odpovědi na otázky odkrývají jen další otázky a jedna věc je jasná: to, že je někdo anděl ještě neznamená, že se mu dá slepě důvěřovat. Co je vlastně anděl zač? A co ho z onoho světa přivedlo na zem?

Příběh je ve své podstatě jednoduchý, na druhou stranu ale propracovaný a akorát zaplní stránky útlé knížky. Jedná se o čtvrtý a zatím pravděpodobně nejpovedenější díl celé série, který dokazuje, že autorka umí, když chce.

Největším tahákem na sérii zůstává fakt, že autorka pokřačuje v zajetém konceptu: co kniha, to jeden příběh. A lépe udělat nemohla.

Mé hodnocení: 8/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.

*Recenze první díl - Tajemství upírů
*Recenze druhý díl - Prokleté sestry
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA