RECENZE: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Tajemné vytí

20. srpna 2013 v 18:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Incorrigible Children of Ashton: Mysterious Howling
AUTOR: Maryrose Woodová
SÉRIE: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton #1
NAKLADATELSTVÍ: Jota

O velmi zlobivých dětech se žertem říká, že vychovali vlci...
v tajemném sídle Ashton, kam přijíždí mladá guvernantka, se ozývají podivné zvuky, jakoby zdivočelí psy. Koho by napadlo, že to jsou tři lidská mláďata.


Slečna Penelope Lumleyová právě dokončila Swanburnovu akademii pro nadané dívky z chudých rodin a ve svých patnácti letech je připravena stát se mladou vychovatelkou. Ve škole ji připravili na všechno - umí se chovat a vychovat pravou dámu, hrát, šít, zpívat, mluvit cizími jazyky a vyzná se i v literatuře, ale nikdy by si nepomyslela, co ji může v jejím prvním zaměstnání, ke kterému přistupuje se vší zodpovědností a nadšením, čekat. Než může uplatit své schopnosti, musí nejdřív z neposlušných zvířat udělat společensky únosné děti.

Věta "Chováš se jako zvíře." nebo "Tys ale zvlčil." totiž v Ashtonu mají úplně nový význam, když pán sídla jednoho vyjel na lov, vrátil se, se třemi malými dětmi, které žily v lese a vychovali je vlci. Umí výt, štěkat, škrábat a honí veverky a Penelopiným úkolem je, je převychovat, než lady Constance uspořádá slavnostní bál, který se rychle blíží.

Nikdo neví, kde se tu ti tři lumpové vzali a jak je možné, že sami přežili v lese? Krom toho i samotné sídlo Ashton je obestřeno záhadami. Proč starý kočí Timothy číhá za každým rohem? A co je to proboha šotyš?

Penelope se do svého úkolu, jenž je provázen mnohým tajemstvím, pouští s obrovským nasazením a doslova bez bázně a hany, protože jak kdysi prohlásila Agatha Swanburnová: "Věci se mohou dít z nějaké příčiny, to ale ještě neznamená, že ji pokaždé známe."
Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton představují úvodní díl trilogie pro malé i velké, která na první pohled může připomínat podětštěnou Janu Eyrovou, s kterou najdeme více než několik společných linií, samozřejmě až na jakékoliv romantické myšlenky, protože na to naše hrdinka ani nepomyslí - Penelopě je totiž jen patnáct let, je velice vzdělaná a má ráda knížky, odvážná a tedy se může lehce stát hrdinkou pro ostatní mladé slečny. Samotná postava slečny Lumleyové je zvláštním způsobem naivní - dívčino uvažování i styl vyprávění -, ale na druhou stranu dobře chápe lidi kolem sebe a umí se rozhodovat a myslet, takže se může stát správným vzorem a některé hrdinky románů pro "odrostlejší dívky" by si z ní mohly vzít příklad.

Protože se jedná o spíše dětskou knihu, kde bych klidně posunula limity "od dvanácti let" na nějakých osm-devět, tak má autorka tendence své čtenáře vychovávat, upozorňovat je, co se smí a nesmí a často kvůli tomu odbočovat od děje, což může být někoho staršího rušivé (a co já si pamatuju z dětských let, tak bývalo i pro mě :D), ale na stylu psaní je jasně ukázáno, na jakou cílovou skupinu příběh míří. A možná i díky tomu je to příběh o něco plošší a méně tajuplný, než jaký by mohl být.

Autorka napsala trilogii, což je na první knize znatelné, a tak jako mnoho dalších dílů-nedílů se po dočtení čtenář necítí spokojeně, ale je mi jasné, že děti se budou mít na co těšit, protože zdivočelé děti i odvážná guvernantka jsou schopny přilákat pozornost a to nejen díky krásné obálce a ilustracím.

Já jako dospělá - těžko věřit tomu slovu - jsem si každopádně čtení užila a nelituji času, který jsem nad knihou strávila, jen škoda, že už mi není kolem těch deseti let, kdy jsem ve všem nehledala podraz a mohla si užívat roztomilý příběh s překrásnou atmosférou Anglie (překvapivé u americké autorky).

*Moc děkuji nakladatelství JOTA za zaslání recenzního výtisku, knihu najdete i s ukázkou ZDE na jejich stránkách.
*obrázek jota.cz
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Elena Elena | Web | 21. srpna 2013 v 15:05 | Reagovat

Mám tuhle knížku doma, ale ještě jsem se k ní nějak nedostala (prázdniny dokážou být kupodivu stejně nabité jako školní rok ;)), ale vypadá na klidné, relaxační čtení, takže proč ne? :)

2 moira moira | Web | 21. srpna 2013 v 23:50 | Reagovat

popsala jsi tu knížku tak... zvláštně. :D Možná se po ní i podívám, ale bojím se, že mě to nechytí. Jen málo MG mě opravdu baví. :))

3 nel-ly nel-ly | Web | 22. srpna 2013 v 11:51 | Reagovat

[1]: myslím, že relaxační je přesně ono :)

[2]: já budu natvrdlá, co je MG? :D a ber to tak, že je vlastně ještě dopoledne a tedy mám právo být nablbá

4 moira moira | Web | 22. srpna 2013 v 18:51 | Reagovat

Middle Grade. Jistě, jistě, dopoledne. :D

5 kami kami | 28. srpna 2013 v 21:57 | Reagovat

A žeby som si to prečítala? Predsa len mám radšej knihy pre deti ako pre tínedžerov.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA