RECENZE: Alchymie věčnosti

3. srpna 2013 v 10:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Alchemy of Forever
AUTOR: Avery Williamsová
SÉRIE: Incarnation #1
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

Co byste dělali, kdybyste mohli žít věčně a v bohatství? Dokázali byste okrádat nebohé nevinné o jejich těla a brát jim životy? Není to příliš velká cena?
Serafina chodí po Zemi již šest set let a už nemůže dál, konečně se rozhodne zemřít, jenže to není zdaleka tak lehké, jak si myslela... protože smrt znamená úplný konec.


Serafina za svůj nadpřirozeně dlouhý život poznala, že věčnost a bohatství mají příliš velkou cenu. Před staletími, kdy Cyrus objevil alchymistickou metodu umožňující duším střídat těla, Sera ani nezaváhala...

Cyrus Serafině daroval nesmrtelnost, čímž ji k sobě navěky připoutal. Miloval ji, o tom Sera nikdy nepochybovala, jenže na jeho lásce nebylo nikdy nic krásného a něžného, nebyl to cit, který si dívka představovala a dnes... po šesti stech letech, už není schopná dál nést vinu za to, co provádí. Aby přežili, stali se vrahy. Každých několik let jsou nuceni obměňovat svá těla, jako kousky nového oblečení, a přitom vraždit nevinné. Serafina už není schopna pokračovat dál, je rozhodnuta opustit Cyruse, svou nejlepší přítelkyni Charlotte i ostatní a konečně zemřít.

Člověk by si myslel, že smrt je jednoduchá. Není. Serafině se podaří utéct, ale cestou potká dívku, která je rozhodnuta skončit se životem. Jenže Taryn je mladá a má všechno před sebou, zatímco ji Serafina přesvědčuje, aby nezahazovala svoji budoucnost, vše se mění...

Probouzí se jako šesnáctiletá Kailey a je nucena začít úplně od začátku. Je osvobozující být bez minulosti a bez tíže, kterou za sebou stála. Stát se někým jiným. Jenže Cyrus je stále někde tam venku a chce ji zpět. Určitě ji zběsile hledá, protože jí vždy sliboval, že ji nikdy nenechá odejít... krom toho je tu ta věc, kterou mu vzala. Zdá se, že Serafina nemá právo na svobodu, štěstí či pravou lásku.

"Abych měla přítelkyni, udělala jsem z Charlotty zabijáka a navždy toho budu litovat."
(str. 18)

Příběh je psán Serafininou ich-formou v přítomném čase, díky tomu je knížka velice čtivá a nikde se nezdržuje. I díky své délce 180 stran je vhodná tak akorát na dlouhé odpoledne u bazénu nebo v posteli, když venku prší. Příjemné pocity a úsměv na tváři totiž dokáže čtenáři při čtení navodit sama od sebe.

Velkou zajímavostí flashbacky do historie, díky kterým lépe poznáme hlavní aktéry, ale i některá historická fakta - například velký londýnský požár z roku 1666. Zároveň ale problémem psaní z pohledy tak staré postavy je vývoj... po desítkách let, natož staletích, by nikdo nemohl zůstat přesně takový - naivní a dětinský -, jakým byl, než se ve čtrnácti letech poprvé proměnil.

Možná se vývoj převtělených duší, které cestují z jednoho těla do druhého a v žádném nezůstávají příliš dlouho zastavil u toho, jaké byly na začátku. Dávalo by to smysl Cyrusově přetrvávající lásce, která až hraniční s posedlostí i se Serafininou naivitou, jenže to by se nesměly dále vyvíjet v jiných směrech a v tomto ohledu je kniha nedomyšlená a možná by příběh mnohem více uchvátil, kdy byl psát pro dospělého čtenáře a ne v žánru Young Adult.

"V tuhle chvíli se spokojím i se životem, protože ačkoli mi to trvalo šest set let, konečně ho znám lépe. Čas se nedá tak docela oblafnout. Všechno, dokonce i já a jednoho dne Charlotta, musí dojít svého konce."
(str. 24)

Sama o sobě kniha nemusí působit příliš originálně. Je tu sice nový pohled na alchymii, ale jedná se o převzetí starých pověstí a bájích, stejně tak dívka v cizím těle pokoušející se zapadnout na střední škole, není zrovna novinka. Ale celý koncept příběhu, který během čtení stále působí tak roztomilým dojmem a zároveň dokáže rozbušit srdce napětím... to vše je jednoduše správné.

Avery Williamsová:
- pravým jménem Jessica Perryová se narodila den po Halloweenu v Los Angeles
- její otec byl discjockey, takže se často stěhovali a žila v pěti různých státech napříč Amerikou
- dnes žije v Oaklandu v Californii s manželem a kočkou jménem Vendetta
- ráda jezdí na kole a pracuje na svém "stoletém" domě, také skládá básně (což se protklo i v jejím stylu psaní v románu Alchymie věčnosti)

Autorka mohla více rozpracovat psychologii postav, mohla se víc soustředit na popis svého světa, zařídit Serafine více problémů při začleňování do až příliš idylické střední školy a rodiny s mladou teenagerkou a určitě mohla knihu prodloužit o nějakých sto stran... Ano, to všechno mohla, ale nemusela. Protože Alchymie věčnosti tak jak je, působí jako dokonale vyrovnaný celek. Knížka, kterou přečtete za několik hodin jedním dechem (možná opravdu až příliš rychle, těžko se budu smiřovat s faktem, že mi kniha netrvala ani čtyři hodiny) a jejíž konec... UGRHÁ, paní Williamsová, to se sakra nedělá! Co je to z a konec? Nutně potřebuju další díl.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Možnost recenzního výtisku z CooBoo a i zajímavá anotace. No, a co si budeme povídat, CooBoo mívá fakt hezké obálky
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Nepolapitelná duše
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
přestát
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tady člověk nedostal moc prostoru... bylo tam hodně zajímavých flashbacků, které představily Cyruse a dělají z něj opravdu zajímavou postavu, ale autorka tomu nedala příležitost (z jedné strany je to asi dobře, protože kdyby popisovala Serafinino a Cyrusovo soužití nasal by problém ve faktu, že ona sama se opravdu chová na těch šesnáct let, jako její nové já). Každopádně Cyrus mě zajímá.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to příliš krátké, příliš nedodělané a prostě příliš rychle... ale přesto to působí naprosto vyrovnaně a tak, jak má. Ta kniha je ve všech ohlech díky své nedodělanosti dokonalá tím, jaká je.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Může být plus zároveň i mínus? Je to spíš seriálový/časopisový styl povídání, který dokáže zaujmout na pár hodin, ale nezanechá po sobě žádnou hlubší stopu. Což je škoda. Příběh sám o sobě a i díky faktu, jak je kniha krátká a rychle utíká je jednoduše zapomenutelný
Mé hodnocení: 7,5/10

*Děkuji nakladatelství COOBOO za zaslání recenzního výtisku.
*ukázky z knihy: ZDE
*info o autorce přeloženou mnou ze stránek goodreads a official publisher
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 11:14 | Reagovat

Pekná recenzia 8) Viac-menej súhlasím. Kniha sa mi páčila a bolo to také roztomilé 8D Určite sa dala ale viac prepracovať, ale keďže to má pokračovanie, tak sa možno viac dozvieme tam 8)

2 lina lina | Web | 3. srpna 2013 v 21:14 | Reagovat

Ta knížka byla OK, nebyla špatná, ale že bych se k ní někdy vracela, tak to asi ne...Ale ten potenciál z toho tryskal všude...Občas mi to připadalo, že nějaká blogerka sedla k wordu a prostě tam něco mrskla..Ale alchymie je celkem neotřelý námět, v tom má autorka u mě plus

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 3. srpna 2013 v 22:15 | Reagovat

Upřímně, na táhle knížce mě nejvíc láká ta obálka. Asi si ji půjčím z knihovny a potom uvidím, jestli mi stojí za to si ji pořídit.

4 nel-ly nel-ly | 3. srpna 2013 v 22:21 | Reagovat

[1]: no jako ten konec, brr, to pokračování potřebuju :)

[2]: jj, je to spíš takový povídkový, nic není dotažené, pořádně dovysvětlené a rozebrané, však říkám, že toč teí mi trvalo hrozně krátkou dobu, ale tak nějak mi přišlo, že to dohromady fungovalo

[3]: musím říct, že se mi víc líbí ten paperback co mám v pravo O:) ale jo, nalákat to určitě umí

5 Polgara Polgara | Web | 4. srpna 2013 v 13:04 | Reagovat

Nesnáším tě. Tvoje recenze mají tu nevýhodu, že když se pro nějakou knížku nadchneš, tak se pro ni nadchne i čtenář. Opět další kousek, který si musím přečíst. Popsala jsi to hodně zajímavě, byť is vyzradila trochu málo něco z děje, tak sou to útržky a čtenář se stejně nic nedoví, takže musí sáhnout po knížce...můžeš za to ty, nemáš psát taky poutavě sketo :-P

6 nel-ly nel-ly | Web | 4. srpna 2013 v 17:27 | Reagovat

[5]: pche vyzradila z děje, tohle najdeš i v anotaci, brouku :D on je to vážně prcek a ani toho děje tam moc neni

7 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 12. srpna 2013 v 16:17 | Reagovat

zdá se, že nakladatelství CooBoo má docela zajímavé knihy
mně se ta kniha hodně líbí, už ten název mě upoutal... celej ten nápad je pro mě zajímavej, k tomu ještě flashbacky, ty já ráda, a dobré reálie
myslim, že je to pěkný oddechový čtení, přesto čtení o něčem... nebo aspoň já si v tom to svoje určitě najdu
povedená recenze, jako vždy, díky za doporučení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA