Základy psaní erotických románů

26. července 2013 v 14:00 | Nel-ly |  Na téma
Vzpomínáte si na článek ZÁKLADY PSANÍ YA FANTASY? No, co takhle si zkusit i základy psaní novodobých erotických románů? Koneckonců díky fenoménu (tím slovem se strašně plýtvá) Fifty Shades na nás tenhle žánr útočí ze všech stran a nakladatelství se snaží tomuto boomu přiblížit různými formami soutěží ve psaní povídek na motivy vašich oblíbených bestsellerů (tímhle slovem se neplýtvá, spíš je smutný).

Co spojuje už pověstnou trilogii FIFTY SHADES, dokonce až pentalogii CROSSFIRE, fragmenťácké malé něco JMENUJI SE X nebo horkou novinku od Joty BOŽSKÝ BASTARD?1.
Chceme-li psát novodobý mainstreamový bestseller na poli erotických románů, chce to podobně jako u YA žensou ich-formu. (v případě, že si nevystačíte, tak můžete přidat i mužskou, ale nevyčerpejte ji, může se hodit, až budete opisovat ten samý příběh z druhého pohledu - "pokračování" Krásné katastrofy)
Vaše hrdinka musí být co nejprůměrnější, v jistých směrech až podprůměrná... většinou to bývají studentky vysokých škol (haló, všechny výše jmenované knihy!), které jsou z pravidla takové, aby se do nich mohla čtenářka vžít. Oblíbená barva vlasů a očí je tedy hnědá, i když naši hrdinové mají duhovky jako křišťály, bouře, smaragdy atd., pak by mohla být ještě i velice chudá (ne poprvé a ne naposledy se představuje extrém jménem Anastasia, jež zvládla vysokou bez vlastního počítače), naivní a nezkušená - u tohohle bodu se zastavíme. Pokud chceme přidat trochu invence, tak má taky svoje velké tajemství, když to nechceme přehánět, tak může být zkušená, ale pořádný sex nezažila a pokud jde o extrém, máme tu pro jistotu i pannu (případně skoropannu).

2.
Bez chlapa by nebyl erotický román, že? A nikdo nestojí o Tondu vedle od sousedů nebo pana Josefa, účetního z místní firmy. Takže chceme boháče, oblíbení jsou milionáři až miliardáři do třiceti let, je jich přeci tolik na výběr. Měl by být sexy, až se nám podlamují kolena, to je pak jasné, proč hrdince (a čtenářkám) vlhnou kalhotky a koho zajímá, jestli má nějaké opravdové charisma nebo mozek? Musí být arogantní, ochranitelský a majetnický, protože i přes BOOM feminismu, žena vlastně touží po drsném (hodném)bad-guyovi, co ji násilím odtáhne domu, když ho zlobí, připoutá k posteli a bude šukat celou noc, přičemž ji zcela ovládne - na druhou stranu je to ale uvnitř plyšový medvídek, s kterým může dotyčná manipulvat, jak se jí zachce a nikdy to moc nepřežene, protože tu naší průměrnou chudinku z nepochopitelného důvodu tááák miluje.

Máme-li dva hlavní body - husičku a andělského ďábla (Ďábelského anděla?), příběh je vlastně už zbytečný. Takže pokud vás vážně nic nenapadne, jednoduše znovu zprzněte Popelku. Udělaly to zástupy před vámi (v čele s E. L. James) a udělají to i další po vás. Protože erotický román, je vlastně perverzní pohádka - no, ještě můžete zneužít Pocahontas, jak to udělali v Avatarovi, ale osobně bych vám nedoporučovala Růženku nebo Sněhurku. Jedna pořád spí, takže to zavání nekrofilií (co teprv Kráska a zvíře? ale i ti už byli přeformulování do románů tolikrát... jen chlupy chyběly) a ta druhá už tak žije sama se sedmi chlapy.

3.
Ani tak nesejde na příběhu, to se vždycky vyvrbí... zneužijte v dětství hlavního hrdinu, nebo rovnou oba dva, popřípadě mu připravte jiné trauma a problém je vyřešen (někdy není potřeba ani to), protože erotický román dělá omáčka. Znovu je tou nejlepší ukázkou autorka Fifty Shades, která každý svůj román dokázala dotáhnout na více než neuvěřitelných šestset stran s absencí jakéhokoliv příběhu - a když už se o něj snažila, nedopadlo to dobře.
Tak tedy omáčka...
Je jasné, že s normálním popisem sexu si nevystačíme. Může to být explicitní a popisné, jak chcete (až se z toho člověku zvedá kufr), ale nestačí to. Jedni nepoužívají pomůcky (naše čtenářky jsou i přes touhu po vzrušení dosti útlocitné, takže i na BDSM a podobné hrátky něžně, ironie? ne), ale rozdávají si to, kde se dá...
Multrimilirdáře a jeho sekretářku najdete v kabince na záchodech, v obchodě s prádlem, ve výtahu i na schodech nebo opřené o okno kanceláře (kdyby tak vypadalo, to by teprve - slovy Any - bylo vzrůšo). Další milionář to předtím, než potkal svoji vyvolenou, nikdy nedělal ve své limuzíně, a tak to těd dohání a dělají to prakticky jen v ní (v té limuzíně, i když v "pro změnu" bloncce taky, že?).
Základem je, že je to vždycky plné výkřiků, vzdechů, jeho svalnatých rukou, divokých očí, vlhkých polibků a hlavně společného vyvrcholení (čím víckrát, tím lépe, knižní postavy neumírají na vysílení, to není IN).

4.
A žili šťastně až na věky... (nebo spíš do dalšího dílu)
Jak už jsme si řekli, erotické romány jsou pohádky pro ženy a jako takové nesmí končit špatně. Co na tom, že třeba Malá mořská víla se rozplynula. Ne, ne, ne. Všechny ty Boženy Němocové a bratry Grimmy "zdisneyovatěte". Zásadně Happyend - dokonalý, úžasný, dechberoucí se slaďounkým epilogem, ke kterému se přidá na vrh třeba ještě pár dětí (nejlípe kluk a holku, rozené v tomto pořadí).
Není žádným spoilerem, že romány prostě končí šťastně. Kdyby jste se pokusily napsat něco jiného nebo - nedej Bože - dokonce otevřený konec, čtenářky by vás ukamenovaly za živa. Je to nebezpečné, tak se o to raději nepokoušejte.

5.
A protože bodů musí být z nějakého důvodu pět, tak rada na konec. Pokud nemáte dostatečný rozsah (což byste měli, páč dneska všechno vychází po dílech, i to, co díly vůbec nepotřebuje) - opakujte a zdůrazňujte. Není nic lepšího. Co, že sex je na každých pár stránkách, o to tu přeci jde a nikdo si nevšimne, že kopírujete části, které jste psaly před chvílí. A kdyby vám to přišlo až moc okaté, vždycky můžete trochu pozměnit polohu, ale ne moc výrazně.
Popřípadě, když se nechcete věnovat jen těm dvěma, najděte jim kamarády. On má bratra či sestru, ona nejlepší kamarádku (a nebo velmi oblíbeného kamaráda gaye) a ti se do sebe přeci musí zamilovat, aby byla romance úplná - nebo si to nechte na další díl či sérii.

Stejně, jako jsem slibovala s ohledem na YA fantasy, tak i tady vám slíbím, že si vaši knihu pravděpodobně přečtu, protože si jednoduše nemůžu pomoct - i když pište pomalu, teď jsem vážně přesycená.
 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Emily Emily | Web | 26. července 2013 v 17:42 | Reagovat

Moje vnitřní bohyně pláče :-!

2 Storycollector Storycollector | Web | 26. července 2013 v 18:12 | Reagovat

Jako kostra má být pohádka? Co takhle Bambi. XD A jako fetiš furríci! Takže divoký animální sex v chlupatých kostýmech se srdceryvnou zápletkou. On je sirotek a touží po milující ženské náruči. A nakonec si koupí srub v lesích, kde budou vychovávat své dětičky oblečené do oblečků srneček a koloušků. XD

3 nel-ly nel-ly | 26. července 2013 v 19:08 | Reagovat

[1]: nezačínej s ní i ty :D

[2]: myslím, že bambi je přesnej příklad traumatu v dětství (by se dalo zase dát do linie s Fifty Shades), který hrdinu poznamenalo, ale udělalo z něj velikána :P

4 eM. eM. | Web | 26. července 2013 v 20:06 | Reagovat

Skvělý článek!:-) Souhlasím asi tak se vším. Otázka je, co nás k těm knihám tak táhne, že je čteme i přesto, že víme, že jsou to v podstatě blbosti. Taky si, stejně jako ty, občas nemůžu pomoct a pak akorát brečím nad tím, co to zase čtu. :-D

5 Kane Kane | Web | 26. července 2013 v 20:06 | Reagovat

:D Bože, tenhle článek je tak ironický, až se musím smát. :D Vystihla jsi to perfektně a to jsem četla jen  sérii Padesát odstínů. A konečně jsem pochopila, proč si všichni stěžují na děj v románech E. L. James. Tam je opravdu jen ta omáčka a trauma + pár žárlivých chlapů. :D Proč jsem si to neuvědomila dřív, možná bych pak sundala ty brýle alá "miluju Christiana" a byla v hodnocení přísnější. Ale co. I přes všechno, co jsi tu napsala, se mi ten příběh líbil, i přes všechny ty nedostatky. Ale myslím, že mi to na nějakou dobu stačí. A co se týče pohádky, navrhuji Shreka (proč mám dojem, že i tohle bylo ve stylu Kráska a zvíře?) nebo Garfielda. :D Myslím, že domácí mazlíček by to vyprávění pěkně zpestřil.

6 nel-ly nel-ly | 26. července 2013 v 20:18 | Reagovat

[4]: je to můj vrozenej masochismus, mám ve čtečce Barvy lásky aprostě vím, že to bude kravina, ale i tak si to jednou přečtu :D

[5]: já nepopírám, že se mi líbil první díl.. další dva už jsem nepochopila (hlavně teda třetí a jeho dramtický závěr, kde se ukázalo, že autorka prostě psát neumí), ale dočetla
když on Shrek je sám parodie na pohádku, to není ono :D a Garfielda ne O_o ty sebezničující hlášky by hlavní hrdinky románů nepochopily a plakaly by víc, než normálně O.o ještě by svého prince mohly utopit :-D

7 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 26. července 2013 v 20:27 | Reagovat

Erotické romány aneb co nemáme doma, vynahrazujeme si na stránkách knih :D Vždycky mě nejvíc fascinuje, jak jsou hlavní hrdinové neskutečně vytrvalí - zvládnout 3 - 5 orgasmů za večer, to už hraničí s nějakým superhrdinským genem :D
Upřímně, ani sama nevím, proč tyhle knihy čtu. Po Fifty Shades jsem sáhla ze zvědavosti, sérii dočtu, protože už jsem s tím začala, ale vyhledávat tyhle knihy asi nikdy nebudu.
A ten článek je skvělý, naprosto se s tebou ztotožňuju :)

8 Ells Ells | E-mail | Web | 26. července 2013 v 21:53 | Reagovat

Zabila jsi mě, rozsekala. :-D Ale máš pravdu, přesně tohle my ženy potřebujeme. :D I když mně už stačí na oddych těch Padesát odstínů šedi a ještě ty Barvy lásky, co jsem se rozhodla číst... :-D Asi zkusím napsat nějaký erotický románek. :D

9 Hope Hope | Web | 26. července 2013 v 21:59 | Reagovat

po přečtení tohohle článku mám chuť zmizet z povrchu zemského...sedí mi to až na příliš mých povídek, i když v nich nemám tolik toho sexu...achjo

10 nel-ly nel-ly | 26. července 2013 v 22:01 | Reagovat

[7]: jo no, člověk se fakt diví, že to přežijou... několikrát denně, oba pokaždý společně... neuvěřitelný :D
popravě většinu z těch maniaků v podobných knihách bych ani doma mí nechtěla o_o

[8]:ono to pekvapivě neni ak jednoduchý, toje to O.o povíme si dojmy? Barvy lásky mám taky v plánu, ale potřebuju oddych, teď jsem dočetla odstíny a Božskýho bastarda, už nemůžu :D

[9]: tak oni ti románoví hrdinové jsou vždycky stejní :) koneckonců, furt to čteme, ne?

11 darkwitch darkwitch | 27. července 2013 v 10:13 | Reagovat

Já nevím jestli je to k smíchu nebo spíš k pláči, ale přijde mi to naprosto přesný :D

Námět Kráska a zvíře jsem v erotickém románu potkala před pár lety :D

A jinak si myslím, že většina těch románu by byla lepší, kdyby je autorky seškrtali do erotické povídky :D

12 vevejunka vevejunka | 27. července 2013 v 12:26 | Reagovat

A já, když už si píšu pro sebe nějakou povídku, tak hlavní hrdinka je vždycky úžasně krásná.. takové ty šedé myšly mě nebavííí :D
Ale naprosto s tebou souhlasím :D je to skvělý a vystihující článek :D

13 nel-ly nel-ly | Web | 27. července 2013 v 14:22 | Reagovat

[11]: jojo, a i pár romantickejch filmů a podobně, ony se ty pohádky furt točej dokola,e la bylo by zajímavý to vidět s opravdovym zvířetem :D

[12]: no, však ony nakonec bejvaj krásky, jen se to provalí až postupně :) díky

14 Infinity Infinity | Web | 27. července 2013 v 14:34 | Reagovat

U tohohle článku jsem se smála nahlas. :-D To je celé tak výstižné. :D

15 Tabby Tabby | Web | 27. července 2013 v 17:20 | Reagovat

:D:D:D:D

Jdu do toho! Ať máš co číst :D

A teď vážně - krásně si to vystihla a je až smutné, že lidé získávají za tyhle zrůdné díla titul spisovatele :-) Někdy si říkám, že by se teď nějaká ta literární cenzura hodila :-) :D

50 shades jsem četla v angličtině a ani to nebyl žádnej med (natož české vydání), kapitoly jsem přeskakovala a výňatky posílala přes skype kamarádce, dobře jsem se pobavila, trošku glosovala ale celé bych to asi nedokázala přelouskat :-)

Další tituly, které si uvedla bych se asi taky nedonutila přečíst... Nějak to není můj šálek čaje a to mám za sebou slušnou řádku historických harlekýnek :D

16 nel-ly nel-ly | 27. července 2013 v 20:15 | Reagovat

[14]: :)

[15]: jojo piš piš, já si to přečtu, mám sebedestruktivní touhu si to všechno přečíst :D
tak já četla taky pár historickejch romancí (harlekýnky dvě a to i moc a moc ublížilo O.o a to měly tak sto stran), ale u někeho se alespoň přiučim o historii a neni to nijak oslavovaný čtení, prostě červená knihovna, co neurazí

taky jsem četla další dva Odstíny v angličitně, celý (i když druhej pár měsíců, to se nedalo :D) a i ta angličtině je primitivně jednoduchá, natož pak překlad, kterej se sám o sobě nepovedl

17 Polgara Polgara | Web | 28. července 2013 v 1:23 | Reagovat

Člověk si uvědomí jak to blbé až po přečtení několika akovýchto článků a ty si na ně expert. Prostě ta tvoje ironie je dokonalá. Je fakt, že 50 odstínů jsem nikdy nepřečetla celé, jne ty jisté šukací části a pak jediné cleé Jmenuji se X a to ještě na tvoje doporučení (za což tě doteď nesnáším :-P ).
Nicméně tyhlety románky, kde je skřížené všechno se vším se vydávají hlavně protože je čte velká část populace. Je to sice srágora, ale ženské (a nejenom ony) je čtou hlavně protože v tom hledají únik, to je totéž, proč je tak oblíbená knihovna, byť je ve většině případech hodně, hodně jednoduchá.

18 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 28. července 2013 v 18:41 | Reagovat

xDDD dokonale si to vystihla,já to řikám pořád, že je to na jedno brdo
proč zrovna studentky VŠ musí bejt tak naivní, nezkušený a, já nevim, co ještě? jak to pak vypadá :D i když, tady se vůbec nekouká na to, jak to vypadá podle racionálního měřítka, hlavně, aby se to líbilo nadrženým čtenářkám a ty u toho čtení rozhodně nepoužívají mozek... spíš jinou část ale faktem je, že kdyby hrdinka studovala střední, byla by pro všechny ty hrátky asi moc mladá a kdyby někde jezdila s popelářským autem, nebyla by zase dostatečně atraktivní (ale chudinka by byla, no ne?)...nevim, nechápu to a asi ani nepochopim, jsem zkrátka hloupá a divná, že novodobý erotický romány nežeru a nevidim ten velkej přínos, kterej člověku jejich četba dá (kromě těch zvlhlejch kalhotek)xD
prostě všech pět bodů, v týhle kombinaci a v tomhle podání, je něco, čemu se u knihy vyhýbám obloukem... no, jsem OUT a asi mam na knihy moc velký nároky, ale co už xD  
abych nebyla jen negativní, řekla bych, že by se takovýhle romány dobře glosovaly xD
mimochodem, opět si to napsala naprosto famózně, nasmála jsem se, chvílema mi zase bylo do pláče, když jsem si uvědomila, kam to ta literatura klesla a chvílema jsem byla znechucena xD a to je přesně to, co bych od článku na tohle téma já čekala, takže super xD

19 Tabby Tabby | Web | 30. července 2013 v 22:57 | Reagovat

[16]: Ve mně zase dřímá pud sebezáchovy :D takže, když mě něco psychicky týrá a mučí raději to vzdám a zkusím se vyléčit u nějaké klasiky, která mi pohladí duši a vyléčí rány :D

Sooo :D Hluboce se klaním, že si to opravdu dočetla!

Před pár dny jsem u jedné moji klientky narazila na twilight :D taky jsem se slušně zasmála... No ale musím uznat, že kdybych si měla vybrat mezi odstíny a upíry, asi bych sáhla po stoletém upířím panici :D

20 Ells Ells | E-mail | Web | 12. října 2013 v 11:17 | Reagovat

[10]: Barvy lásky jsou poněkud lepší než odstíny - nevím, jestli je to tím, že hlavní hrdina je neskutečný zmetek, nebo tím, že se děj odehrává v Londýně, ale je to tak. Taky jsem přečetla Crossfire a poté, co se tak stalo, se mi chce ze třetího dílu odstínů blinkat. Přijde mi to o ničem a ani to relaxování nepomáhá. :/ A já byla tak ráda, že si dokážu užít i braky. :D A pardon, že odpovídám až teď, já co okomentuji, to zapomenu. A dovoluji si odporovat - psaní eroťáren lehké je. Prostě napíšu jednu "ách scénu" a tu vezmu přes kopírák. :-D  :-D  :-D

21 nel-ly nel-ly | Web | 12. října 2013 v 14:12 | Reagovat

[20]: asi nesouhlasím, už jsem Barvy lásky četla a nepřišlo mi to nic moc, napsaný je to určitě líp, i když ty neusálý sání perly mě docela odrovnaly, ale neni tam vývoj postav, nakonec si fakt říkám, že ty Odstíny z tohohle spektra budou jedna z těch lepších
problém je, že třetí Crossfire už začíná bejt stejně smutnej jako odstíny, absolutně bez děje O..o a je to zbytečně dlouhý...

ono se to nezdá, ale fakt si myslím, že napsat to zas tak lehký nebude, protože některý postelový dialogy či popisy bych prostě nevymyslela :D

22 Ells Ells | E-mail | Web | 12. října 2013 v 14:29 | Reagovat

[21]: Pravda - musíš být sexuální maniak na to, abys něco takového napsala. :-D  :-D  :-D Ale vážně - to se ty baby ani trochu nestydí? Mám pocit, že celé tohle postelové nedorozumění mělo zůstat někde v šuplíku. A už teď se třesu, jak na mě bude působit ten třetí Crossfire, když říkáš, že už je taky bez děje. Ale dává to smysl... Autorka to vesměs ve dvojce uzavřela. A teď chce napsat ještě čtvrtý a pátý díl! 8-O  U toho asi zhebnu... :D

23 nel-ly nel-ly | Web | 12. října 2013 v 14:35 | Reagovat

[22]: já už nepochopila důležitost druhýho dílu, ale tak dobře, ale ten třetí... to už děj vážně nemá, docela smutný, první díl se mi líbil
a právě, pentalogie O_o to je jen o penězích

ale kam se to hrabe na Aféru Blackstone, to je oficiálně asi to nejhorší, co jsem z tohohle žánru četla, to totiž ani neni samostatná kniha a zas je to série :D

24 Ells Ells | E-mail | Web | 12. října 2013 v 15:00 | Reagovat

[23]: Pozn. Nečíst Aféru Blackstone. :-D  A je, dneska je všechno o penězích... Jestli se E L James rozhodne napsat ještě pokračování odstínů, tak se zamorduju. :-D A nejhorší na tom je, že bych si to přečetla. :-D

25 nel-ly nel-ly | Web | 12. října 2013 v 16:21 | Reagovat

[24]: O..o neblbni, já bych si to musela tky přečíst a měla bych trauma :D
jako úplně mi stačilo, jak šla se zbraní za kalhotama do banky vybrat pět melounů, to prostě.. a pak ten konec... ne, ta už by neměla psát nikdy nic
Aféru Blackstone NEČTI! věř mi

26 Ells Ells | E-mail | Web | 12. října 2013 v 19:02 | Reagovat

[25]: Já tu knihu ani neznám, tudíž vyřešeno - nebudu se na ni ani koukat. :-D

27 paja paja | E-mail | 31. ledna 2016 v 18:46 | Reagovat

Pridavam se k diskusi .
Chtela by jsem napsat knihu o vztahu mimomanzelskem ktery trva uz vic jak 9let. Chtela ny jsem tam napsat vsechno od lasky sexu a podobne..Co myslite mam do toho jit ? :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA