RECENZE: Pomalý valčík želviček

29. července 2013 v 21:15 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: La valse lente des tortues
AUTOR: Katherine Pancolová
SÉRIE: #2
NAKLADATELSTVÍ: Jota

Pokračování úspěšného románu ŽLUTÉ OČI KROKODÝLŮ, který vyprávěl především příběh dvou sester. Hlavní postavou byla charismatická čtyřicátnice Joséphine, která se potýkala s komplikovaným rozvodem, finančními nesnázemi a problémovou pubertální dcerou.
Co vše se stalo od minule? Jak se daří Joséphine, které se život změnil k nepoznání?


Nejdřív se musím přiznat, že jsem první díl románu nečetla, protože jsem si nevšimla, že je to až druhý díl - kdo by si všiml, s tak krásnou obálkou, jakou mají české covery Katherin Pnacolové? Přesto mi nedělo problém se vžít do nového příběhu.

Dříve zatracovaná a zoufalá Joséphine prošla obrovskou změnou. Ztratila svého manžela Antoina v Keni, ale již dříve si všimla, že je talentovanou autorkou, jejíž práci však nikdo neocení. Nakonec ocenili a ona se přestěhovala z pařížského předměstí do bohaté čtvrti, zdánlivě bezpečného místa pro život francouzské smetánky. Jaké je to být slavnou? Stává se díky tomu člověk šťastnější? Změnilo se všechno, ale vlastně se nezměnilo nic. Její ambiciózní dcera Hortense se právě přestěhovala do Londýna, aby prokázala svůj talent v módním byznysu. Roztomilá dcera Zoé zvolna odrůstá dětství, nikoli bez potíží. Joséphinina egocentrická sestra Iris, notorická lhářka, se bohužel nezměnila vůbec...

Joséphine má tři dcery, z nichž jedna je dávno dospělá, a přesto je stále plachá, nejistá a nikdy neměla dost sebevědomí. Taková, do jaké se dokáže mladší i starší žena dobře vžít. Je to správná hrdina vyspělého románu, který ví, jaký život je a svým osobitým a jednoduchým stylem vypráví příběh blízký vašemu srdci.

Svět je cynický, lidé hrají špinavé hry a spravedlnost nevítězí, to vše se snaží autorka popřít. Její hrdinka je milující matka a čistá duše i přes to všechno, čím si prošla. Navzdory tomu věří, že dobro zvítězí.

Po druhé se s Jo setkáváme v době, kdy to nemá v životě jednoduché. Musí se vyrovnat s možnou nedávnou tragickou smrtí svého bývalého manžela, jehož pravděpodobně sežrali krokodýli v Keni. Naděje však stále žije, protože dcery přijímají dopisy, které vypadají, jakoby byly od jejich otce a prohlašují, že je stále na živu. Joina sestra je zavřená v ústavu pro duševně choré, její nejstarší dcera se snaží prorazit v Londýně a s dospívající puberťačkou jsou stále problémy. A Josephinin vztah s Lucou je na pokraji zhroucení.

Na druhou stranu konečně našla někoho, kdo ocení její práci, je bohatá a na vrcholu. Její osobní život je však na padrť a ona si uvědomuje, co je vlastně doopravdy důležité.

A aby toho nebylo málo, tak do rodinného románu, se autorka pokusila začlenit i tajemné vraždy - a ty byly prvním problémem, s kterými se příběh setkal. Protože jaksi nezapadly do celkového konceptu knihy. Šlo o nepříliš povedený pokus začlenit do rodinného dramatu prvky, které tu vůbec nemusely být. Ostatně... kdo by v románu toužil po mrtvolách, že?

Jako milovnice želv - kdyby byla kniha o čemkoliv, tak už jen pro ten obal a název bych ji musela mít - jsem si nejvíce užívala přirovnání lidí ke zvířatům, které překvapivě dobře sedělo na všechny zmiňované a u každé prupovídky si člověk na konci mohl říct: "Ahá, no jasně."

Celý koncept příběhu je vlastně velice naivní - najde se tu krutost i bolest a opravdu reálné prvky - ale stále zůstává ta roztomilá víra v zákon spravedlnosti, a tak by to mělo i být. Nejedná se o knihu, která by na čtenáře působila nějakým obrovským dojmem, nebo u jejíhož konce by vyskočil ze židle a nedal mu spát, přesto je to příjemné a kvalitní čtení na dlouhé večery - třeba na během horkých letních dní. Pevně věřím, že existuje důvod, proč byla autorka prohlášena Nejlepší franocouzskou spisovatelkou roku 2011 a už si brousím zuby na předchozí díl - tentokrát nejen pro tu krásnou obálku.

*ráda bych poděkovala KNIHCENTRU za zaslání recenzního výtisku, knihu můžete koupit ZDE
*** vřele doporučuji podívat se i na další české covery od této autorky, už pro ty krásné obálky stojí za to, si je pořídit
*** ŽELVIČKY!!!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 30. července 2013 v 0:11 | Reagovat

Tak tohle je jedna z nejlépe napsaných recenzí, kterou jsem v poslední době četla.
Přilákala jsi mě touto recenzí a určitě mám zájem tyto knihy číst.
Už v knihkupectví jsem se koukala na tyto nádherné obálky a když už vím, o čem celý příběh je, tak si to mou pozornost určitě získalo a já si knihy přečtu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA