RECENZE: Mezi láskou a smrtí

23. července 2013 v 14:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Abandon
AUTOR: Meg Cabot
SÉRIE: Mezi láskou a smrtí #1
NAKLADATELSTVÍ: Knížní klub

Pierce zakopla a upadla. Zemřela a po druhé se setkala s ním. Nejdříve nechápala, co a kdo je a možná to bylo jen dobře, protože pravda byla děsivější než jakékoliv její představy. Smrt není zdaleka konec, ale začátek, který může být velice tajemný - především, když se ocitnete v náruči samotného podsvětí.


Nový začátek. To představuje pro sedmnáctiletou Pierce a její matku městečko ležící na malém Ostrově kostí, odkud pocházejí jejich příbuzní. Dívka to v posledních letech neměla jednoduché, ale pevně věří, že konečně začne od znova a dostane šanci na normální život, to by se však nesměla přestěhovat na místo, kde to vlastně všechno začalo...

Před dvěma lety Pierce zakopla a upadla. To by se mohlo zdát v podstatě v pořádku, kdyby se však neuhodila do hlavy, nespadla do ledového bazénu a nezemřela. To, že je mrtvá, však nevěděla, pobrala se totiž na tajuplné pláži plné lidí, kteří byli rozdělováni do řad. A kolem nich projížděl na obrovském divokém koni ON.

Ani po osmi letech se nezměnil, jen teď už takřka dospělá dívka chápala, jak moc je přitažlivý - a tajuplný. Poznal ji, odvedl s sebou a tím se všechno pokazilo. Ona se spletla, možná také on, každopádně navždy zůstali spojeni a to i přes to, že ho zradila a utekla. Vrátila se mezi živé a John ji následoval všude, kam se pohnula.

Chránil ji, dával na ni pozor a zároveň ji děsil. Chtěla se mu za každou cenu vyhnout, ale nedokázala na něj zapomenout. Jak to může dopadnout, když se zapletete se samotnou smrtí a podsvětí hrozí, že si pro vás přijde? Poznejte na romanci na hranici Smrti - kde konec je jen relativní pojem a ani nesmrtelný strážce podsvětí nemusí být v bezpečí.

Meg Cabotová se nechala inspirovat antickou mytologií - přesněji příběhem o Perfesoně, kterou unese Bůh smrti Hádes a udělá z ní svoji ženu, takže je odsouzena s ním žít v podsvětí. Autorka se pokusila mytologii a příběh přenést do dnešní doby a udělat z toho romanci pro mladé. A jakže to dopadlo?

Nápad sám o sobě, ačkoliv převzatý, je velice dobrý. Téma je zajímavé a pro dnešní mládež pravděpodobně neokoukané a s ohledem na jiná YA fantasy vlastně i originální. Problémem je však autorčino pojetí a směr, kterým se ubírala, protože knihu neocení moc lidí nad šestnáct let, pokud mají mozek a trochu znalostí literatury. Mladším se příběh může líbit, ale pravděpodobně ho nepochopí, starší pochopí, ale styl psaní je tak jednoduchý a naivní, že ho neocení.

Pierce je další z řady dívek s hrdinským komplexem (i když často pláče a moc toho nedokáže), který se tentokrát neomezuje jen na všechny lidi na světě, ale i na zvířata. Její ich-forma se čte sama - jak už to u podobně jednoduše napsaných knih bývá - ale jinak je nezajímavá, zmatená a často opakuje věty, díky čemuž z čtenáře chvílemi dělá omezence. Kolikrát je nutno číst o "té děsivé u dálosti", o "tom, co se stalo" nebo jednouše o TOM?

Naopak temný hrdina je sám o sobě docela fajn, ovšem i on by zasloužil párkrát zakopnout a není až tak zajímavý, aby dokázal utáhnout celou knihu (natož uvážíme-li, že jde o trilogii). Jejich vztah je předvídatelný a založený na jednom pohledu, aby se autorka nemusela snažit popisovat vývoj něčeho, co žádný vývoj jednoduše nemá. Proč taky? Láska až za hrob přeci vzniká jen tak, jedno jestli je člověku patnáct, třicet, osmdesát a nebo třeba sedm let.

Autorka ještě ke všemu znovu ukazuje svoji nepochopitelnou posedlost princeznami... že je hrdinka bohatá, úžasně krásná a její život "před tou nehodou" byl dokonalý, je snad každému jasné, i když pak "strašně trpěla". Samozřejmě i John je neuvěřitelně sexy... s níž by se mohla vydat spíš mezi opravdu dětské publikum nebo se vrátit o pár století zpět, kde by lidé v temném čase trochu utopie ocenili.

Tak nebo tak se jedná o příběh, který - až na naivní a prostý způsob, kterým je podán - vlastně vůbec není hloupý a čtenář zažije i několik zajímavých zvratů, díky nimž se udrží u čtení a konec, možná zbytečně zrychlený a nedodělaný (koneckonců je to zas jen jeden díl ze tří, tak proč se snažit o akcí nadupanou kvalitní knihu, když to Cabotová může rozatahat na tři díly a vydělat si?), přesto uspokojující.

Lehké čtení nevynucující žádné zbytečně myšlení, lehká romance, která nepohorší mladší publikum (a díky náznakům třebas uspokojí starší) a nepopiratelná čtivost je jasným důvodem, proč si knihu, která vyžaduje jen několik hodin čtení, pořídit. Co se dalších dílů týče? No... snad malá zvědavost tu je.

A/N: Po zjištění, že je Meg Cabot autorkou předlohy k Avalonské střední (och Merline, co to provedla Artušovské legendě?) a v další knize přihlouplí američtí teenageři spoléhají na antické legendy a ještě k tomu byla schopná napsat povídku v knize Prokletý maturiťák, je mi docela jasné, že nejen, že se nestane mou oblíbenou autorkou, ale pravděpodobně od ní dočtu maximálně tuhle sérii a to ještě zůstává otázkou..
A/N2: Coke Boat. Velká kola s kopečkem vanilkové zmrzliny. Fakt? FUUUJ
A/N3: A ještě k tomu nezapomínat na princezniny deníky...
A/N4: TA OBÁLKA JE SKVĚLÁ (a dokonce k tématu O_O taky je to originál, že jo...)

Mé hodnocení v rámci žánru YA: 6/10

UPDATE: Druhý díl v češtině zatím nevyšel a spekuluje se, že ani nevyjde. No, styl psaní je vážně jednoduchý, takže uvidíme, jestli si to nelajznu v originále, každopádně mám já to smůlu? Je to třetí dílo Cabotové, co jsem za celý život otevřela (Maturiťák se snažím vytěsnit) a zrovna to možná bude jena z nedodělaných... proč jednou nemůžou pokračovat v tom, co začali?
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 23. července 2013 v 18:03 | Reagovat

Tak na tohle se chci podívat dlouho, tvoje recenze spíš odradila než navnadila, zaujal hlavně fakt, že se nechala autorka inspirovat antickým příběhem. Ale asi spíš ne, budu se radši dál zálibně koukat na obálku. :-D a nnenechám si kazir iliuze o příběhu o Persefoně a Hádovi. :-)

2 nel-ly nel-ly | 23. července 2013 v 18:25 | Reagovat

[1]: já na tyhl příběhy inspirovaný antikou hledím dost skepticky (však znáš můj názor na Percyho), ale nápad ani zpracování příběhu vůbec nebyly zlý, jen to provedení se prostě nepovedlo, krom toho v češtině další dva díly stále nevyšly a prý možná ani nevyjdou, takže by to nejspíš byla ztráta času, no... ale je to napsaný jedndouše, tak to třeba zkusim v angličtině, musim se taky trochu snažit :D

3 Lilly Lilly | Web | 23. července 2013 v 22:25 | Reagovat

já už jsem od Meg Cabotový něco málo početla a bylo to zajímavý, tak třebas tim druhym dílem ještě překvapí :)

4 Mimi Mimi | Web | 24. července 2013 v 0:18 | Reagovat

od Meg jsem cetla vse co zatím vyšlo. Nemám ráda tyto antické příběhy ale tento příběh mě dostal a přečetla jsem ho jedním dechem :-) me to zaujmulo :)

5 Mimi Mimi | Web | 24. července 2013 v 9:05 | Reagovat

Kniha byla opravdu desiva. Kdyz jsem na databazi knih si davala knihu od zrovna čtu a videla tam ty ohlasi rikam jezis co mam cekat protoze tady po blogach to lidi chvalili :D opravdu bajny kentaur ktery sukal jak kralicek me nezaujal :D u ty ukazky jsem se zastavila a rikam nee to neni mozny to si delaj prdel :D:D:D

6 Illandris Illandris | Web | 24. července 2013 v 21:41 | Reagovat

Mě se první díl docela líbil, když jsem teda přivírala oči nad chováním hlavní hrdinky. Teď zrovna čtu druhý díl a ten je pro mě zatím zklamáním. Jsem někde za polovinou a ještě se vůbec nic nedělo. Pierce pořád fňuká a John se bojí, aby ho nezačala nenávidět. Oba jsou na ránu palicí, i když John trochu míň :-)

7 nel-ly nel-ly | Web | 24. července 2013 v 22:41 | Reagovat

[6]: no já četla na goodreads, když jsem hledala, jestli to má vyjít nebo ne, že furt brečí a hodnocení to nemá nic moc (a ona brečela přehnaně už teď a smrt by si fakt zasloužila :D ), takže se docela bojim

8 Klára Klára | 6. září 2013 v 17:09 | Reagovat

"sedmnáctiletého Pierce" čeština ;)pokud vím, tak Pierce je holka :)

9 nel-ly nel-ly | Web | 6. září 2013 v 20:53 | Reagovat

[8]: no jo :D to asi ten Pierce Brosman, ale dál už je to zas dívka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA