RECENZE: Markýzina neteř

22. července 2013 v 20:25 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Die Nichte der Marquise (Erotiche roman)
AUTOR: Daria Charon
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Moba

Román odehrávající se ve Francii 17. Století, kdy ve Versailles vládl Ludvík XIV a lidé měli opravdu renesanční mravy. To ostatně dokazuje už prolog a první strana erotické knihy plná různých lidí v postelích, lízaných údů a podobně, proto bylo velkým překvapením, že se vůbec nejednalo o takový propadák.


Vytěsní-li čtenář prolog, který je nejen že špatně napsaný, ale vlastně v podstatě zbytečný, seznámí se konečně s Marií. Marie je prostá dívka pocházející z chudé venkovské rodiny, která denně pracuje na poli a v životě nemá jinou perspektivu, než že se provdá za mladíka ze sousedství, pár let mu bude rodit děti, a pak zemře ve vesnici, ve které se narodila. Marie touží po něčem jiném - cokoliv, co by ji vytrhlo z jejího nelehkého nudného údělu.

Když se ve vesničce objeví markýza de Solange a vybere si právě Marii, aby ji doprovodila do Paříže, je jasné, že se život osmnáctileté dívky okamžitě změní - ovšem až poté, co úspěšně projde zkouškou svého panenství. Markýza mluví o práci služky, protože na komornou by byla dívka příliš krásná a mladá, a Marie se po několika týdnech strávených v luxusu a pohodlí jen těžko smiřuje s prací jen o něco málo snadnější, než ta na poli. Proto okamžitě přikývne na markýzin návrh, aby se stala milenkou některého z bohatých pánů.

Netrvá dlouho a Marie s markýzou společně odjíždí do královského zámku Versailles, kde je Marie představena jako markýzina osiřelá neteř. A co se nestane. Krásná dívka okamžitě zaujme samotného krále, který jí projeví zájem a ona se nehodlá upejpat. Chopí se své šance a udělá vše proto, aby se její sen o životu v pozlátku a spokojenosti splnil.

Problém nastává ve chvíli, kdy se na zámku objeví mladý a chudý rytíř, jemuž jsou všechny mravy a slušné chování cizí. Nepotrpí si na autority a je tu z jediného důvodu, aby si našel bohatou nevěstu, která by mu svým věnem pomohla z dluhů. Cesty Marie a Tristana se neměly nikdy skřížit, a když se tak stalo, mělo to být rychle zapomenuto. Oba mají své plány a existuje jen jediný způsob, jak je uskutečnit. Jenže co se stane, když štěstěna stojí proti vám?

Na široké posteli, ani ne tři metry od ní, ležel hrabě se dvěma dívkami a všichni byli nazí. Hnědovlasá dívka mu vášnivě líbala úd, zatímco černovláska seděla rozkročená nad jeho obličejem. (1. Strana)

Prolog knihy hodně čtenářů pravděpodobně pobaví, ale většinu odradí, takže ho nedokáží překonat k místům, kdy autorka představuje sebevědomou hrdinku, která jde za svým snem. Hrdinku, jež si dobře uvědomuje svoje postavení a je připravena využít všech svých schopností. Hrdinku, která je z velké části naivní a po krátkém oslnění pozlátkem i pyšná a sebestředná, jak jen to sotva dospělé děti umí, ale zároveň má velké srdce, vůli k životu a schopnost se přizpůsobit jakékoliv situaci. Hrdinku hodnou toho slova, co se románů týče, protože jiných "erotických bestsellerech" takovou jen tak nenajdete, přestože má i dost svých temných chvilek.

Kniha, jak už to u tohohle žánru bývá, je směskou všech možných klišé, která se dají najít. Směskou, která by překvapivě dobře fungovala, kdyby ji už od začátku nepodkopával nohy fakt, že se nesnažila něčeho dosáhnout - jedná se prakticky o tuctovou historickou romanci s větší dávkou erotiky, než je běžné.

Není tu žádné mazlení se s textem - ať už od autorky nebo překladatelky (právě druhá jmenovaná má nejspíš podíl na tom, že se v jedné větě i třikrát opakuje slovo, které má v češtině hned několik synonym) - a dialogy jsou chvílemi jednoduše ubohé. Ovšem ubohé dialogy se najdou i v Padesáti odstínech a podobných knihách, které na rozdíl od "Markýziny neteře" nemaj takřka žádný smysluplný děj, časový úsek (tady se pohybujeme v rozmezí asi roku) a vývoj vztahu postav, natož samotných hrdinů.

Zarážející - a není jsité, zda je to znovu chyba jen překladatelky, nebo i autorky (což je pravděpodobné) - jsou především špatně volená slovní spojení, chvíli je text psán příliš vznosně, jindy narážíte na slova jako sex, vedro atd. která do historické knihy asi opravdu nepatří.

Je to brak, je to červená knihovna a je i přes hodně rozporuplných situací je to mnohem kvalitnější než to, co se dnes vydává za bestsellery. Krom toho to ve zlínském outletu měli za 29 korun…


Mé hodnocení: 6/10 (v rámci žánru)
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 23. července 2013 v 16:10 | Reagovat

myslím, že kdybych tuhle knihu někde viděla, nesáhla bych po ní a ukázka z první strany mě v tom jen utvrdila xD
na druhou stranu ale, mam ráda dobu, do níž je děj zasazen, a ten všudypřítomnej sex k tomu prostě patří
hodně tomu napomohla i tvoje recenze, ale rozhodně je u mě tahle kniha výš než takové, kde hlavní hrdinkou je královna střední školy atd...
za 29 korun? no, nekup to :D
že bych ji koupila mamce k svátku? :D myslim, že by u  ní měla úspěch :D

2 Polgara Polgara | Web | 23. července 2013 v 18:01 | Reagovat

Nebýt tvé recenze určitě se téhle knížce vyhnu. Ale člověk by neměl soudit podle prvního dojmu a dát příběhu šanci dál než jen k prologu. Mám ráda století, kde děj odehrává a líbil se mi i nápad, jen...uvidím, až nebudu mít, co číst, což v nejbližší době nehrozí. :-D

3 nel-ly nel-ly | 23. července 2013 v 18:31 | Reagovat

[1]: no já taky ne, ale holky na srazu předčítaly a vypadalo to vtipně (a já musim všechno mít), krom toho právě ta dvacka :D
jak jsem čekala, že to bude hroznej průser, tak vlastně v porovnání s jinejma románama fakt neni, pokud si ale zvyklá na "kvalitní" literaturu, tak rychle pryč :-D

[2]: hele trvalo mi to fakt pár hodin a docela jsem si to i užila, i když pár šedých buněk mozkových pravděpodobně pomřelo O..o

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA