RECENZE: Karanténa 1 - Samotáři

12. června 2013 v 18:12 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Quarantine the Loners
AUTOR: Lex Thomas
SÉRIE: KARANTÉNA #1
NAKLADATELSTVÍ: Fortuna Libri

Odmaturuj nebo zemři!
Pokud si myslíte, že vaše střední škola je hrůza, tak jste neslyšeli o McKinleyho střední. Když školou otřásl mohutný výbuch, změnila se v nejhorší noční můru. Všichni studenti jsou napadeni virem, který je pro dospělé smrtelný. Škola se ocitá v karanténě pod dohledem armády. Všichni učitelé jsou mrtví. Z nevinných skupinek studentů se tvoří násilné gangy, bez kterých není naděje na přežití. David svůj gang nemá, má jen mladšího bratra Willa a společně stojí proti celé škole. Vítejte ve škole, kde děti nebojují o popularitu - bojují, aby přežily.


David kdysi patřil mezi oblíbené - měl krásnou holku, vedl školní tým a všichni ho uctívali pomalu jako celebritu. Pak se však všechno změnilo, Davidova matka najednou zemřela a on pochopil, že všechno to, co si kdysi považoval, je vlastně nicotné oproti opravdovému světu. Jeho holka, která pro něj představovala jedinou podporu, ho podvádí a on se z ničeho nic ocitá na okraji společnosti a to. jak víme, znamená na střední škole smrt - jenže na McKinleyho střední doslova. Když se totiž David po prázdninách spolu s mladším bratrem vrátí do školy, před očima jim zemře jejich profesor, pak se celé křídlo budovy zřítí a škola je ukryta pod plachtou.

Studentům vypadávají vlasy po hrstech, jsou vystrašení a snaží se dostat ze školy a vyhnout se smrti, jenže to je znemožněno vojáky, kteří střeží hranice školy s nabitými zbraněmi. Nikdo jim nevysvětlí, co se stalo, ale jedno je jasné - nesmí ven, venku není bezpečno, ale zdá se, že mnohem horší je to uvnitř.

Američtí spisovatelé, Lex Hrabe a Thomas Voorhiese, píšící pod pseudonymem Lex Thomas představují svůj společný román, který je prvním dílem série Karanténa, jenž se okamžitě vyšplhal na vrchol mezi bestsellery.

Ve škole se rychle vyprofilují skupiny studentů, kteří udělají cokoliv, aby přežili. Jak už to tak bývá, silní se spojují se silnými a každý si hledá místo, kam by zapadl, jinak zemře. Proto je Davidova a Willova situace tak úděsná, protože mezi těmi všemi - borci, krásky, freaci, skejťáci atd. - nemají žádné zastání a sami stojí proti celé škole.

Kniha je zajímavou sondou do chování lidí žijících v neustálém ohrožení, kteří po smrti všech dospělých, jenž představovali pravidla, následují své základní instinkty, které jim velí se sdružovat do hloučků tak, aby přežili. Protože když vojáci na školní nádvoří hodí zásoby, tak sami nemáte šanci nic ukořistit a ti, co se nedostanou k jídlu a vodě, zeslábnou a zemřou.

Příběh je psát nenuceným stylem, který se nikdy nezdržuje a přináší jednu situaci za druhou, k hlavním postavám - Davidovi a Willovi - se přidávají i další, z nichž každý má svůj více či méně zajímavý příběh. Postavy jsou dobře a zajímavě napsány a zdaleka nepřipomínají ty černobílé charaktery, jenž známe z většiny YA knihy, a jak už je od prvních stránek jasné, při čtení se nikdy nebudete nudit.

Obálka - mimochodem velice povedená - hlásá, že je stejně originální jako Hunger Games (ovšem všichni víme, že Hunger Games nebyly originální ani zdaleka) a pokud se počítá ta neuvěřitelná čtivost a strohost, s níž jsou vyprávěny, tak to Karanténa opravdu splňuje.

Samotáři představují nepříliš originální, přesto zajímavý příběh, který se krásně a rychle čte, jenže je, stejně jako mnoho dalších, zapomenutelný a dává otázky, na které není schopný odpovědět, čímž se stává - alespoň pro mě - nerealistický. Pokud ovšem hledáte něco jednoduššího, ale zároveň smysluplného k rychlému čtení - necelých čtyřista stran s opravdu velkými písmeny - , tak neváhejte, nebudete litovat. Já si druhý díl určitě ráda přečtu.

Mé hodnocení: 7/10

P.S. Druhý díl pod názvem "Quarantine the saints" již v vyšel v anglickém originále.
*Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za zaslání recenzního výtisku.
*Obrázky: goodreads.com, fortunalibry.cz
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 12. června 2013 v 19:50 | Reagovat

myslim si, že to pojetí svým způsobem originální je a já osobně jsem ještě knihu s takovouhle tématikou nečetla, takže mě docela zaujala... fakt je, že taky nemam moc ráda  ty otázky, na který nikdo nezná odpověď, ale zase, asi je lepší, když kniha vyvolá aspoň nějaký zpětný otázky než vůbec žádný... asi se po ní podívám xD

2 nel-ly nel-ly | 12. června 2013 v 19:56 | Reagovat

[1]: já si říkám, že si to možná nechávaj do dalšího dílu... a někdy to ty odpovědi jen zhorší, ale když mám takovou katastrofu, děti uvězněné ve škole, kde jeden po druhém umírají a nikdo mi pořádně nevysvětlí, co valstně dělají rodiče, jak to ohla vláda dopustit a prostě je to příběh jen o tom, co se děje uvnitř škly a ne v okolí.. je to takový okousaný
na druhou stranu bude další díl, tak třeba v něm

já ani tak ne knihu, jako spíš filmy.. zavřít lidi do objektu a čekat, jak se to vyvine... ale je fakt, že "úplně originální" už asi nebude nic a pojatý je to dobře, jen bych možná chvílema ocenila víc naturalistickej přístup :D

3 Polgara Polgara | Web | 12. června 2013 v 20:33 | Reagovat

To, jak jsi podala příběh na začátku mě zaujalo, ale nevím proč, trochu mi to připomělo Erebos.
Vzhledem k tomu, že jsem knížku nečetla, tak teď se na ni díky tvé recenzi chystám. Nesnáším tě, dík tobě se mi ten seznam knížek, co bych si chtěla přečíst, rozrůstá nějak moc rychle. :-D

4 nel-ly nel-ly | 12. června 2013 v 20:36 | Reagovat

[3]: jo no, vlastně máš pravdu... taky je to vlastně studije davovýho šílenství, jedny zavřou do školy bez dospělých a druzí jsou zas ovládáni hrou, ale Erebos se mi líbil víc (ani tam "skoro" nikdo nemusel umřít :D)

5 Elena Elena | Web | 14. června 2013 v 12:24 | Reagovat

V knihkupectví jsem ji viděla, ale nikdo v okolí ji nečetl, tak alespoň od tebe můžu posoudit, jestli za to stojí.
Navíc ten obsah je tak jako tak poměrně lákavý :D

6 nel-ly nel-ly | Web | 14. června 2013 v 13:20 | Reagovat

[5]: škoda těch pár drobností a nedovysvětlení, ale myslím, že litovat nebudeš a kdyby, tak nehrozí, že bys nedočetla, fakt se toč te jedna báseň, jen to písmo mohlo bejt vážně menší... (a to říká někdo, kdo bez skel nerozpozná číslo tramvaje ani z dvou metrů)

7 moira moira | Web | 16. června 2013 v 20:57 | Reagovat

uvažovala jsem, že se na to kouknu, ale po tvé recenzi už mě to nějak neláká. Zaujal mě nápad, ale pokud je to spíše jednodušší... nedávno, no ne nedávno, ale v docela blízké minulosti, jsem četla Pod kupolí a ještě pořád mám v hlavě perfektní propracování charakterů, společnosti, děje apod. od Kinga, takže by to nedopadlo dobře. :D

8 nel-ly nel-ly | 16. června 2013 v 23:44 | Reagovat

[7]: to asi ne, je to smůla, ale je to jasná YA... čte se to dobře, s ničim se nepářou, má to obrovský písmena a postrádá to hloubku
ale charaktery se jim povedly, mám hodně oblíbených spisovatelek, ale je fakt, že chlapi to s charaktery umívají líp

9 Elena Elena | Web | 9. ledna 2014 v 19:05 | Reagovat

Svým mincím v peněžence jsem nakázala, ať se rozmnoží, protože na tuhle knížku jsem nedávno narazila a opravdu mám chuť si ji přečíst ;)
Střední je nebezpečná sama o sobě, docela se těším na charaktery postav (např. co v téhle situaci dělají takové ty barbínovské roztleskávačky, apod...)
Dobrá recenze :)

10 Williamgarge Williamgarge | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 16:40 | Reagovat

Amazing data. Appreciate it.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA