RECENZE: Crossfire 1 - Obnažená

21. června 2013 v 10:04 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Bared to You
AUTOR: Sylvia Day
SÉRIE: Crossfire #1
NAKLADATELSTVÍ: Fortuna Libri

Začátek nového života v New Yorku se může zdát jako splněný sen. Konečně zapomenout na tíživou minulost a oddat se práci a městu splěných přání, jenže to by Evě nesměl hned první den v práci zkřížit cestu neznámý muž v elegantním obleku, vizáží boha sexu a argoancí, která z něj sálá na deset mil.

Eva ví, že v den, kdy se její oči střetly s Gideonovým pohledem, se pro ni vše změnilo, ať už se tomu bude bránit sebevíc.


New York je vzrušující město, tak odlišného od poklidného San Diega a Eva je naprosto nadšená. Dokončila školu a společně se svým nejlepším kamarádem má v plánu začít nový život. Zatímco Cary se postupně prosazuje jako model, ona nastupuje jako asistentka v budově na Manhattanu.

V ten samý den, kdy se poprvé ocitne v hale Crossfiru střetne se s NÍM. S hříšným ďáblem, mužem, který ji oslní na první pohled. A vše se má brzy změnit. Další den se setkávají ve výtahu a neznámý zná její jméno, zdá se, že se budou vídat častěji a Eva bojuje proti přitažlivosti, kterou k němu pociťuje. Zaplést se s tímhle chlapem - to by byl hodně špatný nápad. To ví už od první chvíle, ještě než zjistí, že neznámý je Gideon Cross, miliardář vlastnící budovu v níž Eva pracuje.

Studentka těsně po promoci v nové práci a bohatý mladý sexy miliardář... přijde vám to podivně známé? Jistě, přivítejte další z mnoha variací na Fifty Shades. Nenajdete moc rozdílů.

CROSSFIRE je vyprávěna ich-formou hlavní hrdinky, jenž potká muže svých snů (či možná nočních můr), který je ke všemu neuvěřitelně bohatý, panovačný, arogantní, nikdy nerandí a v duši skrývá temnotu, z které Evu mrazí. Jednoduše Chrisitan přes kopírák (jen bych řekla, že Chrisitan je hezčí jméno než Gideon - určitě, když ho dotyčná sténá).

Od prvopočátku je jasné, že vzájemná přitažlivost Evu s Gideonem donutí chovat se jako králíci a protože tentokrát se nejedná o nezkušenou chudou husičku, ale o nevlastní dceru milioonáře, která sama utíká před minulosti, nad níž by mohl i Christian Grey šokovaně zamrkat, nebudou to ti dva mít vůbec lehké. Buď se hádají nebo šukají... hádají se, šukají, hádají, šukají, šukají a šukají... Bohužel ale bez jakékoliv autorčiny fantazie, která z Fifty Shades alespoň začátku dělala něco - když ne ojedinělého (to ani zdaleka) - tak zajímavějšího. Průběh každého Gideonova a Evina sblížení je stejný a po několika stránkách značně nudný, takže máte chuť tyhle scény přeskakovat - což je docela smutné, když právě o to tady jde.

Ovšem oproti Fifty Shades se konečně setkávám s postavami, které jsou DOSPĚLÉ - ano, mají sex, jsou dospělí a dokonce mají i charakter, neuvěřitelné, že? Jejich vztah i popis je mnohem dospělejší, což je sympatické, i když co se reálnosti týče... no, je fakt, že s někým, kdo má za sebou to co Eva, Gideon nebo Cary jsem se v životě nesetkala, a proto nemůžu říct. Ovšem vztahy k jejich okolí a rodinám jsou tak dokonale nedakonalé až jsou reálné, konečně kniha pro lidi, co odrostli pohádkám.

Příběh i postavy mají obrovský poteniciál (mnohem větší, než měl na pár sekund Christian Grey), stát se velice kvalitní romantikou i psychologickým románem, proto je o to smutnější, že autorka se zaměřila na to, co z Crossfire dělá mainstreamový bestseller zapadající do šedi dnešní literatury a při nostalgické vzpomínce na všechno to, co mohly postavy a jejich minulost sblížit, se mi celek knihy nakonec hnusí, protože Sylvie Day nejen, že psát umí, ale má i mozek - jen se ho očividně rozhodla nepoužít a radši si vydělat.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Když člověk nechce myslet a záplava YA ho znudí, může se přesunout k červené knihovna, ovšem její rozlet stejně jako u YA a kopírování jedné určité "ságy", znovu jako u YA, nejspíš brzo zabije i tenhle žánr.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
osudová setkání
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Z tří hlavních postav bych vážně nechtěla být nikým. Každý si prožil svoje a i když přežili, tak to nebudou mít vůbec lehké.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ty charaktery se povedly, nebo by možná chtěly víc propracovat, ale nápad sám o sobě - vzit různě narušené lidi (no, jistému filmu to nedávno vydělalo Oscara) a strčit je do průměrného příběhu, je to inovace.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Fakt, že to aturka hned na začátku vzdala a jednoduše se řídila podle zavedeného bestselleru ženské, které neumí psát, ji v mých očích sráží - nacpala sex, kde mohla, ale ne proto, aby předešla prázdným místům v ději, naopak ho okrajovala (plus to bylo furt na jedno brdo) a jednoduše podlehla dnešnímu: "četli jste tohle? přečtěte si i tohle, jeto skoro stejný" a to je vážně smutný.

Mé hodnocení: 6/10

*knihu najdete na arara.cz, kde ji můžete koupit se slevou - ZDE
*obrázek: arara.cz
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lina lina | 21. června 2013 v 10:41 | Reagovat

Já teda nevím, ale řekla bych, že to má do červené knihovny daleko a originální už to taky není a popravdě nikdy nebylo, protože jak to tak čtu, tak Thea Devine nebo Small psali prasečinky už dávno před tímhle a nikdy jsem neviděla, že by kolem toho byl takovej humbuk...

2 nel-ly nel-ly | 21. června 2013 v 11:00 | Reagovat

[1]: myslím, že neexistuje nikdo, kdo by řekl, že tohle je originální :D jako jo, kde se bere ten humbuk, když popelka poznala svět už před stovkami let, nechápu
krom toho bych pošahanýho megalomanskýho maniaka (ať už milionáře) nechtěla... ale Day píše už roky a nejznámější se stala až díky tomuhle
jasně, že to už dávno bylo, jenže dřív to znali jen ti, co to četli (a miluju věty typu "nikdy bych nečetla červenou knihovnu, ale mám ráda Stmívání a Fifty Shades") a většinou odrazují obálky :D

3 Infinity Infinity | Web | 21. června 2013 v 12:12 | Reagovat

Já mám ty tvoje recenze tak ráda, vždycky se u nich nasměju. Až se mě teď sestra ptala, čemu se jako tak směju. :-D

Další kniha, kterou si rozhodně nepřečtu, stejně jako slavné Fifty Shades , kterým se vyhýbám obloukem. No a vyhledávat něco podobného? :D Ani náhodou. :-)

I když, co musím uznat, ta obálka se moc povedla. :)

4 Mimi Mimi | Web | 21. června 2013 v 19:35 | Reagovat

nedavno jsem si knihu koupila tak jsem teda hodne zvedava ty to posuzujes jako nic moc tak tedy nevim

5 nel-ly nel-ly | 21. června 2013 v 19:36 | Reagovat

[3]: já byla velice slušná a jen minimálně sarkastická O_O
moje úchylka, musim všechno zkusit a čím míň mě kniha baví, tím rychleji ji dočtu (jo, já vím)
no, určitě lepší než vyfotošopovanej polonahej herec

6 nel-ly nel-ly | 21. června 2013 v 19:44 | Reagovat

[4]: ale čte se to dobře, určitě nelituju (jako v jiných případec), že jsem si to přečetla a na druhej díl se chystám :) jen se to musí brát trochu s nadhledem... mě spíš zkalmalo, jak skvělej nápad to má a provedení nakonec nic moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA