RECENZE: Co bude dál

23. června 2013 v 10:00 | Nel-ly |  Drama (thriller, detektivní, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: What Comes Next
AUTOR: John Katzenbach
SÉRIE: xxx
NAKLADATELSTVÍ: Domino

Když univerzitní profesor Adrian Thomas uvidí přicházet mladého doktora, ví, že zemře. To samé projede myslí i šesnáctileté Jennifer, která je na útěku domova, když před ní zastaví velká dodávka a dvojice lidí ji vtáhne dovnitř - aniž si všimnou staršího muže, který vše sleduje.

V temných koutech svých myslí lidé touží po nebezpečí... reálném nebezpečí a zvrácených věcech, kterých se ale nebudou muset účastnit. To vše internetový projekt "Číslo 4" nabízí a je tu ještě něco; voyeři můžou o osudu objektu rozhodovat...


Adrian Thomas ze začátku na ortel smrti reaguje hněvem. Kdo by se tak necítil, když zjistí, že mu zbývá maximálně několik let života? Trpí vzácnou chorobou, díky níž mívá halucinace, postupně bude ztrácet paměť a nakonec zemře. Postupně ovšem dochází k názoru, že to vlastně není tak špatné, až zemře, konečně se setká se svou milovanou ženou, bratrem i zbytkem rodiny a lepší je vše ukončit, dokud ví, co dělá a má život ve vlastních rukou - nakonec, pistole v šuplíku je stále funkční. Pak však uvidí mladou dívku s odhodlaným výrazem ve tváři a plyšovým medvědem uvázaným k batohu. Dívku, pohled na níž mu na pár vteřin zastíní bílá dodávka a v dalších chvíli na chodníku zůstane jen růžová obnošená kšiltovka.

Ví, že se stal svědkem něčeho děsivého a že je na něm, aby se dozvěděl pravdu a pomohl... dokud mu zbývá čas. Společně s halucinacemi v podobě jeho blízkých začíná pátrat, ale v rukách má jen čepici se jménem: "Jennifer".

Představovala si, že když uteče od své matky a jejího přítele, vše se konečně zlepší, jenže byla unesena, svázána a ztratila svoji identitu. Stalo se z ní Číslo čtyři a je hlavním objektem webové stránky s názvem "Co bude dál", kterou prostřednictvím internetu sledují tisíce lidí, kteří si můžou zaplatit a rozhodnout tak, co se s dívkou stane. Nic víc není potřeba, aby se voyeuři mohli ukájet divčiným utrpením a spolurozhodovat o jejím dalším osudu.

John Katzenbach, syn bývalého amerického prokurátora Nicholase Katzenbacha, pracoval jako novinář Heraldu, než se stal oblíbeným spisovatelem psychologických románů. Několik z jeho děl bylo zfilmováno. Ve svých dílech se soustředí především na psychiku svých postav, díky nimž vytváří prostřední napínavého thrilleru, který se obejde bez velké akce, krvavých scén nebo mnoha smrtí.

Profesor Adrian Thomas je zajímavá hlavní postava, která je obohacena ještě svými rozhovory s mrtvými, díky nimž se dozvídáme něco z jeho života a poznáváme jeho promyšlený charakter. Nejinak je na tom i Jennifer, spolu s níž čtenář zažívá bolest a strach. Co však stojí za zmínku, je dvojice únosců - Michael a Linda. Na pohled obyčejný pár, jehož zvrácenost nezná hranic, na druhou stranu ovšem uvažují a chovají se jako reální lidé, takže si čtenář musí klást otázku, jestli ve světě opravdu něco takového existuje. A bohužel víme, že existuje.

Kniha je psána lehkým přesto propracovaným slohem, takže se čte sama a zároveň je ale plná chvil, kdy se čtenář musí zastavit a přečíst si ještě jednou, co se vlastně stalo, aby pochopil... a pak už se v duchu jen děsil. John Katzebach je pravým mistrem ve svém oboru a na necelých pětseti stranách rozehrává něco, co vám ještě dlouho nedá spát a nazývá se pravým thrillem, z nějž člověka mrazí.

Příběh není vhodný zdaleka pro všechny čtenáře, mnozí by mohli být znechucení a určitě se najde hodně těch, kteří by nedočetli... není to jednoduché čtení a nebude vám při něm dobře, ovšem pokud se do "Co bude dál" pustíte a na začátku se začtete, knihu už nepustíte z rukou a ještě dlouho na ni nezapomenete - což je něco, co jen tak nějaký spisovatel nedokáže.

Mé hodnocení: 9/10

*děkuji nakladatelství DOMINO za zaslání recenzního výtisku
*informace o autorovy přeloženy z wikipedia.com, obrázek dominoknihy.cz fanpop.cöm
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Blančitos Blančitos | E-mail | 23. června 2013 v 11:29 | Reagovat

Díky tvé recenzi vidím dalšího adepta na přečtení.

2 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 23. června 2013 v 15:49 | Reagovat

tak tohle mě opravdu zaujalo... já mam psychologický knihy ráda a tahle je i originální (aspoň pro mě xD)
navíc, když píšeš, že je autor mistr, tak to bude něco xD a navíc, jak píšeš, něco takovýho se opravdu děje, takže další plus má u mě kniha za to, že je realistická, nepřifouknutá, jestli chápeš
zaujala mě teda mnohem víc, než  třeba ta Karanténa, takže nakonec musim přehodnotit priority xD jako většina tady už mam díky tobě pěknej seznam knih, co chci číst, tak sem na sebe zvědavá :-D

3 nel-ly nel-ly | Web | 23. června 2013 v 16:34 | Reagovat

[1]: :)

[2]: je fakt, že moc thrillerů jsem nečetla, takže nemůžu srovnávat, možná právě proto mi to tak přišlo, ale je fakt, že je to až nechutně děsivý tim, že se něco takovýho fakt dít může
no Karanténa je YA, ty se vždycky jednoduše čtou, rychle ubýhaj, ale zázraky to nejsou - to ostatně nebyly ani Hunger Games, ale ve svém žánru asi patří ke špičce

4 nel-ly nel-ly | Web | 23. června 2013 v 16:35 | Reagovat

[3]: kriste pane, fuj!!! ubíhaj :D ježišmarja

5 Infinity Infinity | Web | 23. června 2013 v 20:09 | Reagovat

Tak tuhle knížku si určitě musím přečíst. Moc mě tvá recenze zaujala, přesně takové knihy já ráda čtu.

6 Polgara Polgara | Web | 27. června 2013 v 20:50 | Reagovat

Hmm, tahle knížka mi připomíná jeden film, taky internetové stránky, kde jejich maniak stvořitel děsivými způsoby zabíjel lidi..vlastně on ne, ale ti, co na jeho stránky chodili, jen si nemůžu vzpomenout na název, vím, že pak unesl i policistku, která ho vyšetřovala, ale knížka vypadá hodně dobře. Nechceš se stát moji knihovničkou? :-)

7 moira moira | Web | 29. června 2013 v 16:27 | Reagovat

hmmm...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA