RECENZE: Avena - Skrytá

30. května 2013 v 11:38 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Avena: SkrytáOriginální název: Avena: Hidden
Autor: Marianne Curleyová
Série: Avena #1
Nakldatelství: Jota

Ebony vždy věděla, že je jiná, ale v poslední době se zdá, že se mění v něco, co už se nebude dát dál skrývat ani ignorovat. Jordan se snaží uniknout před svou minulostí, která byla plná bolesti a nevyřešených konfliktů. Když se ti dva poprvé setkají, rozzáří se nebe oslnivou září, která dosáhne až do jiných dimenzí a příběh, který započal před lety jednou předpovědí a únosem, se mění v hru o čas, než se na Zemi objeví bytosti z Aveny - andělé.


Fialové oči, neuvěřitelná síla, rychlost, vynikající sluch a přehnaně starostliví rodiče, kteří chrání své dítě před veškerým nebezpečím - dokonce i tím, které zjevně neexistuje nebo ho nejsou schopni vysvětlit. S Ebony se děje něco podivného, každým dnem sílí a krásní, zvrásněná kůže na zádech se mění v malé výrůstky a ona cítí, že se blíží velké změny. Ebony zatím neví, že je uloupený anděl, ukrytý na zemi. Jenže teď, když ji nebesa našla, budou ji chtít zpátky.

Jordan se od malička probíjí těžkým životem a jediné, po čem touží, je zanechat za sebou svoji bolestivou minulost a konečně začít plnohodnotně žít. V den, kdy se setká se zvláštní dívkou s fialovýma očima, se jeho život změní. Málem zemře a během doby, kdy se ho lékaři bezmocně snaží zachránit,se setkává s Thanem, který mu vypráví neuvěřitelný příběh.

Dívka Ebrielle, která byla před šestnácti unesena z jiné dimenze, Aveny, kde žijí všichni andělé, a ukryta na zemi, se měla stát Jordanovým strážným andělem. To se však nikdy nestalo a teď je na chlapci, aby ji našel a přesvědčil, aby se vrátila mezi příslušníky své rasy. Problémem ovšem je, že Jordan netuší, kde ji má hledat a co když ona nebude chtít opustit zemi? Nebo podlehne úskokům temného prince Lucy a jeho následovatelů, kteří ji kdysi unesli a teď chtějí, aby odešla s nimi… do světa padlých andělů.

Příběh je vyprávěn ich-formou dvou hlavních postav - Ebony a Jordana - přičemž oba před sebou mají dostatek napínavých událostí, aby dokázali čtenáře udržet při čtení. Od prvních stran je jasné, že se jen tak nudit nebudeme a že Marianne Curleyová i tentokrát vytvořila mytický svět plný mnoha tajemství.

Autorka "Strážců času" znovu dokazuje, že jí fantazie nechybí a psát fantasy pro mladé, prostě umí, setkáváme se však se stejnými problémy, které měla už ve své předchozí trilogii. Nejen, že "vyvolený" chlapec a jeho nebeský učitel, jakoby z oka vypadali Ethanovi a Arkarianovi (hlavně jedna z nejoblíbenějších postav Strážců času se v podstatě otiskla do anděla Thana a zatím to vypadá, že pro ti, co četli předchozí trilogii, budou zažívat i další dejá vu), ale i jejich relativně jednoduché charaktery a někdy absurdní jednání přesně odpovídají tomu, co Curleyová předvedla už dřív.

Ebony, Jordan, Than i další vedlejší postavy jsou všichni sympatičtí a princ Luca je slizký, jak má být, jenže vše je - navzdory ich-formě, která by měla čtenáři sloužit, aby se s postavou opravdu sžil - je jaksi ploché a na knize je vidět, že je jen prvním dílem série a v budoucnosti se snad dočkáme i propracovanějších charakterů.

Andělé jsou vedle upírů a kouzelníků s čarodějnicemi asi nejoblíbenější fantasy stvoření, které se promenádují v Young Adult fantasy sériích a většinou jsou postaveni na stejném konceptu - padlí a nepadlí. Avšak v Aveně je každá bytost plnohodnotná a má svou vlastní vůli, která je nejvyšším zákonem tohoto Světa.

Ebony, jakožto ta, o kterou tu jde, je na hrdinku YA překvapivě chytrá a člověk by ji i měl rád, kdyby čas od času nejednala naprosto iracionálně a nelogicky, přestože působí jako inteligentní (no, jak kdy) dívka. Jistě, že má být čtenář vždy chytřejší než postava a příběh se odvíjí z udělaných chyb, ale tady nebyl důvod zdržovat ta "velká" odhalení. Krom toho tihle obětaví hlavní hrdinové, kteří skáčou po hlavě do každého nebezpečí a přitom nemyslí, jsou jednoduše otravní, přestože mají tak krásné jméno. Fakt, že jednou z jejích změn je, že se stává stále krásnější - víme, že všechny magické bytosti musí být hrozně sexy a proto se YA nepíšou o trollech (i když jedna prý existuje a já ji chci) nebo ježibabách s bradavicemi - a bude v dalším díle figurovat v načrtnutém milostném trojúhelníku (čtyřúhlelníku), mě ovšem trochu děsí - ale čeho se bojím víc je, že Curleyová bude dál opisovat sama od sebe i s ohledem na vztah dvou teenagerů a jejich nesmrtelného učitele, protože pak se pro ty, co četli Strážce času, stane kniha zbytečná. Co se dalších dvou úhlů týče, tak stačí přečíst Pád.

Sečteno a podtrženo, hodnotím knihu, především vzhledem k průměrnému žánru YA, velice kladně. Je čtivá a propracovaná, příběh ubíhá a má dostatek akce i spletitosti, aby vydal ne na jednu, ale klidně i na více zajímavých částí a potom, co jsem četla andělský Pád, musím říct, že Avena mu dává na frak. Krom toho konec se povedl a já chci vědět, co bude dál...

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Šla jsem po slepu a asi je to dobře... protože jak autorka, tak téma andělů by mě na první pohled spíš odradily.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
osudová setkání
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
ochránit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Oni jsou všichni tak pozitivní a ti zlí zase negativní... takýže ztotožnit se asi ne, ale v tuhle chvíli bych asi nechtěla být Jordanem. Neměl a asi ani nebude to mít lehký.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to dobře vymyšlené a propracované a svět, který autorka představila, se může stát něčím nadprůměrným v tomhle žánru.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Curleyová očividně kopíruje sama sebe. Předtím to byli lidi s různými schopnostmi, kteří cestovali v čase, teď naopak andělé, každý s jiný schopností, kteří bojují proti zlu. Dokonce i základní postavy, charaktery, rozdělení světa... všechno je to stejné jako v předchozí sérii, takže můžu jen doufat, že v dalším dílu se autorka polepší.
Mé hodnocení: 7/10

P.S. Kniha vychází v nakladatelství JOTA (jemuž tímto děkuji za zaslání recenzního výtisku) začátkem června tohoto roku.

*recenze na Strážce času
*obrázky: fanpop.com, DA, nakldatelství JOTA
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Neriah Neriah | 30. května 2013 v 13:27 | Reagovat

YA o trollech? Chci taky! :D A jinak tohle... No, možná si to jednou přečtu, vypadá to jako fajn oddechovka, ale pravdou je, že autorčiny postavy mě občas dost vytáčely, a tyhle nejspíš nebudou výjimkou.

2 Lili Marks Lili Marks | E-mail | Web | 31. května 2013 v 14:01 | Reagovat

Vypadá zajímavě, určitě si jí někdy přečtu :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 31. května 2013 v 17:12 | Reagovat

[1]: bývalo by lepší, kdybych si přečetla tohle jako první ane Strážce, podle mě je to lepší, ale je to až moc podobný... každopádně na YA to vůbec nebylo špatné počtení :)

[2]: :))

4 Polgara Polgara | Web | 31. května 2013 v 18:00 | Reagovat

Krásná recenze. Autorku znám právě díky tebou zmíněné trilogii Strážci času, která je nepřekonatelná. Po přečtení tvé recenze se těším, až se k ní dostanu. Hodně si navnadila. :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 31. května 2013 v 19:01 | Reagovat

[4]: o Stržcích času bych se s tebou mohla hádat - znáš můj názor :D - ale protože se ti líbili, tak tohle se ti bude líbit určitě
jen Arkarian má místo fialovejch očí tentokrát křídla :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA