Čeští spisovatelé poprvé

10. května 2013 v 13:34 | Nel-ly |  Books of my life...
U Temnářky jsem narazila na projekt, který mě zaujal už proto, že se mi v knihovně postupně kupí nové knihy českých spisovatelů - ať už těch začínajících nebo píšících delší dobu - a k mému vlastnímu překvapení je vyhledávám stále častěji. I já jsem patřila ke skeptikům, kteří automaticky odsoudili českou tvorbu posledních let (a televizní i filmovou tvorbu z devadesáti devíti procent stále odsuzuji), což byl velký omyl…
V prvním článku vám představím ty, s kterými jsem se setkala v posledních letech a ty, které pravděpodobně neznáte... a, což by mohlo být hned jasné, většinu můžete znát z jejich blogů.


Petra Neomillnerová

Zkušená spisovatelka není zdaleka začátečnice a je to autorka, kterou by měl znát každý český fanoušek fantasy. Zkušená spisovatelka píšící knihy vlastním stylem s jasným poznávacím znamením, který buď uchvátí, nebo odradí. Hlavní hrdinky všech tří sérií jsou sebevědomé soběstačné ženy a každá vede naprosto odlišný a přesto podobný život. Tina, stejně jako Moira nebo Lota, se musí potýkat s mužskou autoritou, krutostí světa, který Neomillnerová představuje z jeho nejhorších stránek, a magií.
Ať už zaklínačka Lota, jenž spí s upírem a bojuje s různými nadpřirozenými tvory, čarodějka Moire, která se z řadové čarodějnice najímané vesničany na pomoc od nemocí až k milostným problémům, nebo upírka Tina žijící se sociopatickým upířím vrahem děsícím příslušníky vlastního druhu v dnešní Praze, každá dokáže čtenáře zaujmout svým příběhem, chováním, slovníkem a intimními vztahy.
Knihy - pro mě osobně hlavně ty novější - možná nejsou žádný geniální zázrak, ale jsou neuvěřitelně čtivé a správný fanoušek fantasy by se měl s autorkou seznámit.
DÍTĚ SKÁLY je samostatný román, NAKAŽENÍ prvním dílem série o čarodějce Moire a PSÍ ZIMA prvním dílem série o zaklínačce Lottě a SLADKÁ JAK KREV prvním dílem cyklu o upírce Tině žijící v dnešní Praze.

M. T. Majar

Autorka má na kontě dvě knihy, z nichž jedna je paranormální romancí a druhá čistokrevnou romancí. Majar se proslavila na povídkovém serveru svým ebookem HOT BOYS (recenze na blogu) o stárnoucím striptérovi - kniha pracuje s klasickým konceptem romance, který není nijak překvapivý ani originální, ale Majar dokazuje, jak výborně, čtivě a především vtipně dokáže psát.
ZNAMENÍ VLKA se na první pohled možná tváří, jako urban fantasy, ale nenechte se zmást… hlavní hrdinka, Češka přestěhovaná před lety do Ameriky, se potýká spíš se svými intimními vztahy, než nebezpečím, s kterým se setká, poté co ji alfa vlkodlačí smečky omylem promění na jednu z nich. Kniha byla psát na jako fanfiction na Anitu Blake a je to na ní vidět, odkaz na recenzi na blogu znovu v názvu díla.

Kateřina "Nebraska" Petrusová

Spoluautorka z povídkového serveru, z kterého vzešla Majar (nebo překladatelka Odstínů šedi), představila svoji romantickou sérii o Bavettových.
V první knize se seznamujeme s ošetřovatelkou Paige, jenž se má starat o nového svěřence, že jde o syna mafiánů, který se psychicky změnil v malé dítě, se ovšem dozvídá až po pátrání, které se postupně změní v NEBEZPEČNOU LÁSKU.
První i druhá kniha mají několik společných pojítek - neuvěřitelná čtivost, lehkost, s kterou Petrusová píše, a přeslazené druhé poloviny knih připomínající spíše telenovely. Ale to nám u červených knihoven nikdy nevadilo.

Pavel Gotthard

První novela mladého spisovatele nás zavede do Brna, kde žijí dva zamilovaní studenti, které však postupem času spojuje už jen láska. Dívka se propadá stále hloub do komunity fanoušků fantasy, lidí v podivných oděvech, hráčů rolových her a jim podobných a její chlapec se ji snaží následovat i tam, kam dál už nemůže. Novela na pomezí společenského románu a fantasy se snaží najít odpověď na jednu jedinou otázku, jejímuž řešení nepomůžou ani LÉKY SMUTNÝCH.

BLOG: Michaela "Nelien" Burdová

Blogeři a fanoušci povídek tuto spisovatelku znají a stejně tak i čtenář, jež měli možnost seznámit se už se třemi sériemi, které zatím čítají osm knih - třetí série, Syn pekel, zatím není dokončena a recenzi na první díl VLČÍ KREV si můžete přečíst na blogu.
Burdová psala předchozí dvě série spíš pro mladší čtenáře, kdy si její fanoušci můžou užívat fantastické světy plné magických bytostí všeho druhu a jmen, které jakoby vypadla ze světa J. R. Tolkiena.
Syn pekel je doporučen pro starší čtenáře, ovšem problémem je, že autorka zvyklá psát pro děti, není schopná přizpůsobit svoje psaní pro dospělejšího a tedy náročnějšího čtenáře, který si všimne nelogičností v ději i pravidlech světa a může mít problém s krátkými strohými větami a častým opakováním slov, které se hodí právě do dětských knih.

BLOG: Tereza "Colleen" Benešová

Autorka se zjevila z ničeho nic a představila fantasy příběh pro mladší čtenáře, který na první pohled může připomínat Harryho Pottera, při druhém se ovšem ocitnete v magickém podmořském světě, kde se malá Nefas dozvídá, že je Gjork a tedy příslušník druhu, žijícího pod vodou. Opouští upíry, u nichž jako sirotek vyrůstala a nastupuje do magické školy, která jí změní život a uvede ji v nebezpečí. Poznejte Gjorky a jejich TAJEMSTVÍ MINULOSTI.

BLOG: Tereza "Temnářka" Matoušková

Temnářku zná snad každý bloger zajímající se o literaturu. Podmoří je magický svět, ve kterém ožívají Temnáři a další stvoření, která nikdy nepotkáte. Dvě knihy vydala autorka jako velice mladá vlastním nákladem, ale tu třetí už můžete najít na pultech knihkupectví.
Dívka Jukata se setkává s tvorem jménem Cukrátko a rozehrává se příběh na pomezí dětské literatury, která může vystrašit a příběhu, který si - díky specifickému autorčinu humoru - užije i dospělý čtenář. Vyslechněte si HLADOVÁ PŘÁNÍ.

BLOG: Barbora Jiříčková

Mladá Češka žijící v Americe, sportovkyně a začínající spisovatelka, která v roce 2011 představila svoji první knihu LANTUIN - SVÍTÁNÍ OSUDU.
Příběh pro mladé zasazený do magického světa "budoucnosti?" pod ochranou ifelionů, bytostí jiného rozměru. Poznejte, co je rip-tide, nebezpečná hra, do které se jen ti nejstatečnější malíé bojovníci odváží vstoupit a jen ti nejlepší zvítězí. Prožijte příběh skupiny dětí, které už nesmí být dětmi.
Knihu jsem si koupila před rokem společně s Gjorky, protože mě zaujala, jak autorka, tak nápad i zajímavá obálka, bohužel jsem se k přečtení zatím nedostala, ale mám to brzy v plánu…

BLOG: Edith Holá

Životní příběh, na jehož začátku stálo velké odloučení. Blogerka, matka a manželka, ve své knize odkrývá tajemství života v pěstounské rodině a představuje svoje dlouholeté naděje a touhy. Vydejte se společně s Edith na CESTU K MÝM MATKÁM. (knihu mám doma už od křestu a málem jsem ji dočetla na jeden zátah, pak jsem ji však na nějakou dobu ztratila a konečně po nalezení hodlám dočíst.)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 10. května 2013 v 14:06 | Reagovat

Z těchto spisovatelů je mým favoritem Petra Neomillnerová, její knihy miluju :)
A trochu mi tu chybí Jiří Kulhánek...

2 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2013 v 14:07 | Reagovat

[1]: já od Kulhánka četla snad jen jednu knihu a to už bude hodně dlouho, někdy to musim napravit, ale seznam mám dost dlouhý o_o

3 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 10. května 2013 v 14:12 | Reagovat

[2]: To určitě naprav, Kulhánek je skvělý :) Ostatně to dokazuje i vyprodanost jeho knih a fakt, že Noční klub se dá sehnat tak za 3 tisíce nejméně :)

4 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2013 v 14:15 | Reagovat

[3]: mě právě zrovna Noční klub dlouho odrazoval, protože jsem si neuměla představit číst knihu, fantasy a ještě k tomu v Praze, ale v Tině to bylo zajímavý zpestřední, takže... na druhou stranu ze všech knih od Neomillnerové mám Tinu ráda nejmíň
rezervace v knihovně to jistí a že to potrvá.... no, mám víc než dost restů :D

5 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 10. května 2013 v 14:16 | Reagovat

[4]: Já mám právě Tinu nejraději :) je to taková moje stálice :D No, já mám všechny Kulhánkovy knihy ve čtečce, ale pššt! :D Ale taky jsem si kdysi nemohla představit číst fantasy knihu v Praze :D

6 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2013 v 14:18 | Reagovat

[5]: já mám čtečku zásobenou až to hezký není, pššt :-D
na druhou stranu třeba u mementa mě nejvíc drželo to, že "hrdina" se porcházel místy, kde jsem žila a vyrůstala... creepy
mně se líbí ten "pseudostředověk" vždycky jsem tíhla spíš ke klasické fantasy než k urban, ale je fakt, že to se v poslední době postupně dost mění

7 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 10. května 2013 v 14:20 | Reagovat

[6]: Ale to já přece taky :D A to Vendea říkala, že knih ve čtečce nikdy není dost! Takže teď mám plnou paměť :D
No, já taky, poslední dobou jsem byla spíš na ty urbanky.. ale vzhledem k tomu, že mi YA a valná většina urbanek začíná lézt na nervy, se asi pomalu vrátím zpátky ke klasické fantasy :)

8 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2013 v 14:28 | Reagovat

[7]: tak to já ne... snad o-O... teď ani nevim, kolik ta čtečka paměť má, ale myslim, že dost a ono to moc nezabere, mám tam totiž i mluvený knihy a hudbu
a teď už plnim i novej telefon, protoe je dost velkej na to, aby se v něm dalo normálně číst.. i když knihy jsou knihy, že jo
já četla YA... další a další a další, až jsem zjistila, že už nevim, co bylo v jaký, protože je to jedno stejný jak druhý (jedno jestli upíři, andělé, jiná havěť nebo dystopie) a musela si dát pauzu...
co se urban fantasy týče, tak ony mají všechbny tendence po několika dílech spadávat do paranormální romance /viz Anita Blake a už mi přijde i že ta Tina přichází o příběh na úkor sexu/krve/násilí a furt dokola/ a to si radši přečtu opravdu tu pořádnou romanci či paranormální romanci
*čeká na další díl bratrstva černé dýky*

9 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 10. května 2013 v 15:48 | Reagovat

[8]: No mně se kolikrát stane, že si vzpomenu na nějakou scénu, zaseknu se a marně přemýšlím, ve které knize to bylo :/
Anitu jsem nečetla, u Tiny jsem zatím skončila u Vlků sudet, jsem asi v polovině, tak uvidíme.. Mně se hlavně hnusí ty obálky, nějaká vyperoxidované anorektička, která vypadá jako narkomanka a levná holka  jednom :-X Díky bohu, že mám alespoň ty první 3 díly s původními obálkami, protože ty nové se nedají..

10 Neriah Neriah | 10. května 2013 v 16:13 | Reagovat

O většině už jsem minimálně někdy slyšela, i když ne všechno jsem četla a hlavně, ne všechno mě láká.
Od Nelien jsem četla kdysi dávno jen několik HP povídek, ke knihám jsem se nedostala a vzhledem k tomu, že jsou spíše pro mladší čtenáře, asi se mi budou vyhýbat i nadále.
M. T. Majar mě svými knihami asi prozatím nenalákala, není to moc čtení pro mě.

Jsem zvědavá, co na knihu Edith řekneš... Ještě teď, když si ji vybavím, na mě dokáže silně zapůsobit.
Léky smutných si připisuju na seznam, rozhodně si je jednou přečtu...

Je to zajímavý projekt, i když já bych tolik českých spisovatelů asi nevymyslela. Ačkoliv zrovna mě jich pár napadlo (jedná se ale převážně o rodiče, kteří napsali knihu např o životě s postiženým dítětem a další už třeba ani v plánu nemají). Většinou fakt čtu zahraniční autory, je to asi způsobeno tím, že jsou víc vidět a tak mi ty české musí ostatní doporučovat.

Mimochodem, toho Kulhánka doporučuju, i když pochopím, když se ti úplně nebude zamlouvat. :D Já ho mám ale poměrně v oblibě a Noční klub se mi od něj líbil asi nejvíc.

A mně tu zase trochu chybí Renčín, toho taky někdy doporučuju k přečtení

11 Polgara Polgara | Web | 10. května 2013 v 19:53 | Reagovat

Znám všechny knížky, přeci jenom většina jsou blogerky, kterým se podařilo to, o čem já zatím jenom mluvím...vydaly knížku. Cesta k mým maktám je hodně silná knížka, doporučuju nečíst v depresivní náladě, protože je tam hodně nepříliš veselé, ale poučné látky k přemýšlení, navíc Edith prostě umí. :-)
Colleen mě štve, nějak moc se crcá s tím druhým dílem. :-D Temnářka by taky mohla pohnout s Vílími kruhy :D.
Jediné, co jsem ještě nečetla je Znamení vlka, takže snad se k téhle knížce brzy dostanu.

12 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2013 v 19:59 | Reagovat

[9]: kdyby jen scéna, to se mi stává často i u filmů, ale já mám problém s celym dějem :-D a to už je smutný
ty obálky jsou ohavný, jenže ony byly ošklivý i ty starší... já čtla první dva díly ze starejch a třetí dostala jako ebook k recenzi
Moire má krásný obálky ^^

[10]: já se těšila na Znamení vlka, což se ukázalo jako hloupost, ale Hot boys? jak jsem si říkala, že to nebude nic moc, tak se to ukázalo jako geniální knížka pro mě... vtipná, roztomilá a skvěle se čte, i když samozřejmě stereotypní červená knihovna
já už začala číst Edithinu knížku cestou z křestu a nemohla se odtrhnout, ale pak jsem ji ztratila, a když jsem ji znova našla, musela jsem začít od začátku a tenhel rok čtu fakt pomálu

já bych jich ještě vyštrachala víc - už asi ne fantasy - ale zatím jen ty, co jsem měla recenze a nebo mám knížky doma, myslím, že minimálně jeden článek brzy přibude :)))

[11]: unesem ji a spoutáme ve sklepě O_O
Znamení vlka... já nevim, ta holka je blbá, postavy vlastně většinou taky, příběh neni záživný a ten konec je tak bolestný vykrádání Anity, až si říkám, že by to u nějaký "rady autorských práv" neprošlo

13 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 10. května 2013 v 23:30 | Reagovat

Ano, ono je někdy škoda odsoudit tvorbu českých autorů. Když ta je člověku kolikrát nejbližší. Já ani jednu z výše uvedených knih nečetla. Asi to budu muset napravit.

To mi připomíná, že bych mohla pokračovat i já v tom psychotickém nesmyslu, kde jsou všechny postavy inteligentní jako já.
A pak začnu nějakou originální divadelní hru. Si troufám.

14 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. května 2013 v 2:40 | Reagovat

[11]: Temnářka má hotovo, teď pohánějte Ajinak, čekám až bude hotová obálka a iustrace. :-)

15 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 11. května 2013 v 10:25 | Reagovat

[12]: Původní obálky že byly ohavné? :D Oproti těm novým teda jsou to úplné skvosty :D Ale jo, třeba Past na medvěda, tam je Tina moc nevyvedla.. ale první díl má nádhernou obálku :)
Jou, Moire má nejnádhernější obálky :3

16 nel-ly nel-ly | Web | 11. května 2013 v 15:46 | Reagovat

[13]: to napravit určitě musíš a já budu držet palce :))) i když na hru bych se spíš koukla, nemám ráda čtení dramat :D

[14]: :)))))

[15]: ony jsou všechny ohavný! stará past na medvěd má na sobě nějakou podivnou scifi holku a ta nová zas tu vychrtlinu
Sladká jak krev měla hezkou první obálku, to jo, takovou zajímavou s těma uličkama

17 Ænag Ænag | E-mail | Web | 12. května 2013 v 11:15 | Reagovat

Znám jejich jména, ale abych se přiznala, ale snad jen od jedné jmenované jsem něco četla:) Možná proto mi tu některá jména schází (třeba M. Žamboch, J. W. Procházka, J. Hlávka, A. Andres), ale každý máme nějaký vkus...
České spisovatele mám velmi ráda, myslím, že jsou v něčem mnohem nebo stejně dobří jako zahraniční.
Krásně napsané upoutávky na spisovatele z našeho kraje, snad si alespoň jednu zmíněnou knihu přečtu a objevím svého nového českého oblíbence:)

18 Rogue Rogue | Web | 15. května 2013 v 22:13 | Reagovat

Od Nelien jsem před časem (když si to tak přebírám tak to bude už delší čas) četla sérii "Poselství jednorožců" a musím říct, že se mi to líbilo. Na jednu stranu velmi jednoduché s až klasickými zápletkami a postupy, ale na druhou stranu oživené některými novinkami a pěkně sepsáno. K další sérii jsem se už nedostala ač blog Nelien víceméně sleduju a o její tvorbě vím. Tak snad časem.
A jinak koukám, že to v ČR přeci jen žije, i když je podle mě škoda, že příležitost dostávají spíše fantasy díla a na tvorbu z tematicky jiného, přesto poutavého, soudku už nezbývá místo. Tak snad časem na to dojde...

19 nel-ly nel-ly | Web | 17. května 2013 v 0:14 | Reagovat

[17]: jak říkám, první článek obsahoval knihy z posledního roku, s kterými jsem s etkala a nejlépe na ně v posledních měsících psala recenze :)

[18]: no já fantasy ráda, takže to bude asi tím :-D ale jinak na úkor fantasy bych našla i dost romantiky, a pak stojí příště za zmínění i histoirkcé romány, společenské a nebo i povídkové sborníky :)

20 Francys Evito Francys Evito | Web | 6. července 2013 v 0:47 | Reagovat

Musím se přiznat, že ze seznamu jsem četla možná jenom Nelien, a to je velké možná, protože si to už moc nepamatuju :D
Doporučuji ti přečíst si knihu Devatar Sedr od pánů P. a P. Harašímů. Originální městská fantasy, která podle mě stojí za to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA