Recenze: Sukuba - Stíny

29. dubna 2013 v 11:47 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Succubus: Shadows
AUTOR: Richelle Mead
SÉRIE: Sukuba
NAKLADATELSTVÍ: Domino

Být sukubou je strašně super. Nesmrtelnost, schopnost měnit svůj vzhled podle své vůle, svést každého muže, na kterého si jen ukážete, a umění nošení podpatků tak vysokých, že by se na nich běžný smrtelník zabil. Georgina Kincaidová má vlastně úžasný život, až na to, že stejně nikdy nedostane to, co opravdu chce...


Georginina velká láska, spisovatel Seth Mortensen, se žení a aby to nebylo málo, bere si její nejlepší kamarádku, která Georginu požádala, aby jí pomohla s přípravami na svatbu. Co je horší? To, že si milovaný Seth bere jinou, nebo výběr vhodných šatů? Georgina se nemůže rozhodnout, jasné je však jedno, její psychický stav na tom není nejlíp, čemuž nepomáhá ani její nový "sexy-až-za-hrob-a-ještě-dál" nefil Roman ani tajemná Simone, nová sukuba ve městě, která se podezřele zajímá o Setha.

Georgina je v depresi. Kdo by nebyl? Její velká láska se žení a bere si její nejlepší kamarádku, už jen to by stačilo, aby se kterákoliv žena - a nemusela by to být zrovna démonka živící se na sexuální touze, která se může zdát jako náhražka lásky - zhroutila. Už tak je Georgina dost slabá, a tak když se začnou ozývat hlasy a vábení neznámé síly, je jasné, že je sukuba v obrovském maléru...

Richelle Mead je velká vypravěčka, která už svou nejznámější sérií VAMPÝRSKÁ AKADEMIE dokázala, že svět fantasy jí vůbec není cizí. VA osobně považuju za jednu z nejlepší young adult fantasy už proto, že v tom žánru se neobjevuje takřka nic originálního a zároveň kvalitně napsaného a byl by to úplný vrchol, kdyby Richelle z posledních dvou knih udělala jednu. A to je první problém...

Sukuba: Stíny je v pořadí již pátá a předposlední kniha o Georgině a za tu dobu se to toho sice stalo hodně, na druhou stranu, ale knihy postupně ztrácejí svůj spád a Richelle se mermomocí snaží splnit daný počet stránek na jeden díl, čemuž nepomáhá ani fakt, že není autorkou detektivních příběhů. Stejně jako se zápletka prvního dílu Pokrevních pout projeví už během začátku knihy (nakonec záporáci jsou v podstatě navlas stejní jako ve VA), tak ani Georginin velký objev není až tak velkolepý...

Ovšem od paranormální romance typu knih od Richelle Mead očekávám lehkou čtivost, což autorka naprosto splňuje, protože píše nejen čtivě, ale zároveň zdaleka ne zbytečně jednoduše, aby měl čtenář pocit, že se ocitl zpátky na základní škole (jako to bývá u L. J. Smith).

Hlavním problémem knih o Georgině Kincaidové je Georgina Kincaidová. Už v prvních dílech jsem měla prazvláštní pocit, že se nám autorka snaží podstrčit pomocí ich-formy hlavní hrdinky něco, co nedokáže splnit... Georgina opakovaně tvrdí, jak je nesmrtelná bytost s nadhledem, je úžasně krásná, sebevědomá, chytrá, vtipná a kdovíco ještě, a pak se stále víc a víc podobá hysterické teenagerce - to tu bylo už dřív, ale tentokrát dokáže být i velice egocentrická a krutá -, která protentokrát trpí depresemi. Ano, má právo trpět depresemi, ale protože je to Georgina, tak všechno přehání a její litování sebe sama a neschopnost vyřešit cokoliv ve svém životě je až do nebe volající... a nebo já nejsem ta správná romantická duše.

A pak je tu roztomilý Seth, kterého každý v prvním díle miloval a litoval. Jeho pohled na život se změnil, ve třetím díle provedl něco, co jsem mu já - a věřím, že mnozí další čtenáři - nedokázala odpustit a pak už to nebylo o nic lepší. Jeho pohled na svět se neustále mění a já si nemyslím, že by dnes byl tak čistá duše, jako na začátku.

Když jsme se poprvé seznámili s aktéry naší velké romance, člověku byla Georgina sympatická a Setha prostě musel milovat, postupem času ovšem zjišťujeme, že naše sukuba je vlastně dost sebestředná, zahleděná sama do sebe a do svých problémů a její stále se ztrácející a znovuobjevující vztah s milovaným spisovatelem jim už člověk přeje jen proto, aby nechali ty ostatní, kterým neustále nevědomky i vědomky ubližují, v klidu.

Naštěstí se vrátil Roman a hned je ve světě naší malé sukuby větší sranda. Mně však už od samého začátku zaujal Carter a stále se modlím - i když vzhledem k tomu, že už nás čeká jen šestý díl, tak asi zbytečně - aby byl on nakonec ten, kdo dostane více prostoru.

Pokud byste si mysleli, že moje vzrůstající antipatie k hlavním hrdinům znamená, že chci knihu pomluvit a proklít až ke kořenům stromu, z kterého vzešly její stránky, jste na omylu. Protože vytvořit si vztah k postavám - ať už pozitivní nebo ne - chce skvělého vypravěče a tím Richelle Mead určitě je. Sukuba ovšem nepatřila a už zjevně ani patřit nebude mezi moje oblíbené série podobně jako Vampýrská akademie, na kterou bych se klidně vrhla znova - bude to asi faktem, že v žánru červené knihovny i paranormálních pro dospělé se toho dá, i do kvality, najít přeci jen mnohem víc.

Mé hodnocení: 7/10

*Recenze na první díl - ZDE.
*Recenze na první díl POKREVNÍCH POUT - ZDE.
*Děkuji nakladatelství DOMINO za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu najdete ZDE.
*Obrázek dominoknihy.cz
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 29. dubna 2013 v 14:58 | Reagovat

Sukubu čtu, je to stejně dobrá série jako Vampýrská akademie, jen mi přijde, že se hlavní hrdinka chová místy jako uřvaný fakan a ne jako staletími otrlý démon. Nicméně je to pořád to lepší, co u nás vychází. Ty, i když knížku kritizuješ, tak dokážeš čtenáře ke čtení navnadit, což je víc než dobře. :-)

2 P. D. P. D. | Web | 29. dubna 2013 v 16:42 | Reagovat

sukubu jsem nečetla, ani to dvakrát neplánuju, mám už nějakou tu ságu rozečtenou a do další jít momentálně  nechci, když se mi doma utěšení hromadí hromadí severská krimi - a čte to kámoška a hlásí mi, jak je která skvělá, a já jsem vzteklá, protože vím, že máme podobný vkus a v tomhle se na ni mohu spolehnout...
ale tohle by nemuselo být třeba do busu špatné, dovedu si představit, že bych po tom třeba někdy při takové příležitosti jednorázově a nezávazně šáhla, takže díky za tip :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 29. dubna 2013 v 20:54 | Reagovat

[1]: já chápu, že musí působit lidsky... ono, jak by to jinak s hlavní hrdinkou vypadalo? ale myslím, že mead chvílemi zapomíná, že Sukuba nemá být YA a Georgina se fakt chová jak teenager

[2]: ono když si chceš odpočinout... a nemáš zrovna náladu hledat vraha... tak tohle je ideální, nebudeš kroutit hlavou, jaká je to blbost, bude tě to bavit, ale nemusí vůbec myslet :)

4 Lilly Lilly | Web | 5. května 2013 v 18:24 | Reagovat

to vypadá hodně zajímavě... ještě jsem to nečetla, ale asi se do toho co nejdřív dám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA