Recenze: Letopisy Narnie

20. dubna 2013 v 12:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Chronicles of Narnia
AUTOR: C. S. Lewis
SÉRIE: Letopisy Narnie (1-7)
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

Na světě neexistuje moc lidí, co by si nevybavili alespoň něco, když zmíníme slovo Narnie popisující vymyšlený svět anglického spisovatele narozeného koncem devatenáctého stolení a velkého přítele J. R. Tolkiena.

Letopisy Narnie vyšly během let ve stovkách různých vydání, byly přeloženy do desítek jazyků a několikrát se objevily i pokusy je zfilmovat. Nakladatelství FRAGMENT poprvé přinásí možnost přečíst si všech sedm dílů v jednom vydání.


Letopisy Narnie vypráví o zemi, které vládne magie a je obývána mýtickými stvořeními a mluvícími zvířaty. V knihách vystupují fauni, kentauři, minotauři i najády, což jsou všechno postavy z antické mytologie.

Postupně se dozvídáme, jak Narnie vznikla. V díle ČARODĚJŮV SYNOVEC, který kdysi vyšel jako předposlední, ale chronologicky je prvním - něčím jako prequelem před Lev, čarodějnice a skříň - se setkáváme s dvěma dětmi, které jsou svědky toho, jak obrovský lev Aslan stvořil Narnii. Už to samotné navazuje pocit, kterého se čtenář během čtení nikdy nezbaví a faktem zůstává, že kritici měli pravdu. Kniha je ovlivněna náboženstvím, ačkoliv to samo ji odsuzuje (podobně jako čaroděje Pottera).

Asi nejznámějším "letopisem" a zároveň prvním oficiální dílem Narnie je LEV, ČARODĚJNICE A SKŘÍŇ, kde se poprvé seznamujeme se čtveřicí sourozenců, která nás bude provádět většinou ságy. Petr, Zuzka, Edmund a Lucie žijí v Anglii během druhé světové války, kdy jsou posláni na venkov do starého domu, kde během hry na schovávanou objeví vchod do kouzelné země.

Jako první se do Narnie dostane Lucinka, nejmladší z dětí a taky nejpřístupnější všem nepochopitelným věcem, a spřátelí se s tam s faunem, který jí vysvětlí, že v Narnii ovládané zlou čarodějnicí je neustále zima, která má podle legendy skončit až s příchodem čtyř dětí, dvou snů Adamových a dvou dcer Eviných. Po Lucince se dostává do Narnie i její starší bratr Edmund, ten ovšem narazí přímo na Bílou čarodějnici, která mu učaruje. Edmund se nechá nalákat na to, co mu čarodějnice nabízí a odejde s ní, takže je na jeho sourozencích, aby ho zachránili a a s ním i celou Narnii.

Kniha je zvláštní. Tenhle díl jsem četla už před let, ale nikdy ne jako dítě, což byl ten problém. Jako už starší čtenář na mě používané výrazy a popisy a vůbec celé pojetí knihy působilo příliš dětsky, ačkoliv jsem se zároveň dokázala při čtení bát a oplakávat všechny ty mrtvé. Ačkoliv v knize nevystupují jiní lidé, tak zemře opravdu dost bytostí a představa dětí pobíhajících po kouzelné zemi s lukem, mečem a dýkou mě děsí dodnes...

DÁLE RECENZE NEVHODNÁ PRO TY, CO NARNII NEČETLI NEBO O NÍ NEJSOU ALESPOŇ ZHRUBA INFORMOVÁNI, SPOILERY VZHLEDEM K NÁVAZNOSTI DÍLŮ, AČ JSEM SE JIM SNAŽILA VYHNOUT, JAK TO ŠLO.

KŮŇ A JEHO CHLAPEC podobně jako Čarodějův synovec nezapadá do chronologie dílů a vypráví o Narnii v době, kdy jí vládli králové a královny, naši čtyři sourozenci. Pro mě je tahle kniha srdcová záležitost a také nejoblíbenější díl, i když se nevěnuje osudům žádného z hlavních hrdinů série a pro děj je v podstatě zbytečný.

Jižně od Narnie se nachází země Kalormen, kde žije Šasta, jehož se rozhodl jeho krutý nevlastní otec prodat zlému tarkánovi. Šasta se ale nehodlá vzdát a potom, co zjistí, že tarkánův kůň Brí umí mluvit, rozhodne se spolu s ním utéct a vydat se do Narnie. Cestou potkávají dívku, kterou se její rodiče rozhodli nedobrovolně provdat a její mluvící klisnu - oba koně se narodili v Narnii, odkud byli ukradeni.

V příběhu vystupuje dospělá královna Zuzana, která uvažuje o sňatku s Kalormenským princem a její bratr Edmund, jenž ji doprovází na cestách. Zuzana a Edmund hledají ztraceného prince Korina a tehdy se střetávají jejich cesty s cestou dvou malých dětí, z nichž jedno je až neuvěřitelně podobné Korinovi, a jejich mluvících koní...

V PRINCI KASPIANOVI se všichni čtyři sourozenci vrací do Narnie, kde čas ubíhá jinak, než ve světě lidí. Pro ně, kteří prožili svůj život až do dospělosti, ale do Anglie se vrátili jako děti, neuběhla nijak dlouhá doba, ale v Narnii se vše změnilo. Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka - velcí králové a královny Narnie - jsou opět dětmi a jsou povoláni zpět do své země, které hrozí velké nebezpečí. Musí pomoci princi Kaspianovi, aby obstál proti novým i starým nepřátelům a dosáhl svého právoplatného dědictví, Narnijského trůnu.

Tenhle díl mám osobně moc ráda. Už jsem se dokázala povznést na smrt z rukou malých dětí - tentokrát už umírají i lidé, kteří do Narnie přivandrovali a jejichž vládě a válkám většina zvířat přestala mluvit, zdivočela a Aslan se stal jen legendou - a princ Kaspian byl sympaťák. Vývoj jeho postavy byl velice věrohodný a já mu musela fandit. A nakonec jsme se i toho obřího lva dočkali, stejně jako smutku, když dva nejstarší sourozenci zjistí, že pro Narnii a další dobrodružství v ní už jsou příliš starší.

V pro mě nejúmornějším a nejnudnějším díle PLAVA JITŘNÍHO POUTNÍKA se vracíme zpět do Narnie jen ve společnosti Edmunda a Lucinky a jejich rozmazleného bratrance Eustace, abychom pomohli králi Kaspianovi najít 7 ztracených pánů, kteří znali jeho otce. Největším oživením děje je rozmazlený, nesamostatný Eustác a jeho postupná proměna... jinak je díl plný mnoha a mnoha různých dějových linek, které mi splývají dohromady.

V roce 2010 se kniha dočkala filmového zpracování s herci, kteří se objevili i v předchozích dvou dílech. Z filmu jsem byla rozpačitá až zhunesená a tentokrát to už nezachraňuje ani ten Ben Barnes.

Eustác a Julie (v originále Jill Poleová) Poláková se vrací na žádost samotného Aslana do Narnie v díle STŘÍBRNÁ ŽIDLE, aby pomohli umírajícímu králi Kaspianovi. Kaspian je nešťastný, protože se mu ztratil jediný syn Rilian, který se vydal najít záhadného hada, jenž uškrtil jeho matku, Kaspianovu ženu.

A jsme na konci dlouhé pohádkové, doslova snové, výpravy s příhodným názvem POSLEDNÍ BITVA.

Že jsou opičáci prohnaní víme a že oslíci trochu pomalejší.... Narnie je ve svých "posledních časech" a oslík Zmatlík navedený opičákem Vytáčkou se vydává za Aslana, pravého krále Narnie. Opičák ukazuje Zmatlíka jen v noci a tlumočí mluvícím zvířatům jeho "přání", aby zotročili národ Kalormenců. Ve všem tom zmatku je narnijský král Trian společně se svým přítelem jednorožcem Klenotem zajat a volá o pomoc pravého Aslana a dávné krále...

Poslední díl spojuje všechny předchozí a vrací se všichni naši hrdinové, kromě Zuzky, aby zachránili Narnii. Díky znalostem z dílu Čarodějův synovec (kterých chronologicky náleží před Lev, čarodějnice a skříň, ale vyšel před Poslední bitvou) dají dohromady prsteny, aby se Eustác s Jill mohli vrátit zpět do Narniie. Avšak dříve, než stihnou svůj plást provést, se v Narnii objeví všichni a poslední bitva může začít... a vše se změní.

Konec ságy je velkolepý a záludný, Aslan vytvoří v podstatě posmrtný svět, který na způsob seriálu Ztraceni vysvětluje, co se vlastně všechno stalo.

Sága Letopisy Narnie představuje velkolepý fantastický a neopakovatelný zážitek, který stojí za to znát, ovšem nedokáže oslovit celé generace (stejně jako třeba dílo Lewisova přítele Tolkiena) a je plná motivů, které by některým čtenářům mohly vadit, to však nic nemění na tom, že je to série, která se zapsala do srdcí fanoušků po celém světě a získala si zasloužený věhlas, díky němuž je čestným členem toho nejlepšího, co se dá v literárním světě najít. A to se nedá jen tak zopakovat.

Nakladatelství FRAGMENT, kterému tímto velice děkuji za poskytnutí recenzního výtisku, představuje knihu velkých rozměrů v tvrdých (a mimochodem nádherných) deskách, která se nehodí na cestován v mhd, jako jednotlivé díly, ale stane se krásným a vítaným zpestředním vaší knihovny i pro další generace.

- proč jsou okraje stránek nabarveny oranžově zůstává záhadou -
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Táňa Táňa | E-mail | 20. dubna 2013 v 12:49 | Reagovat

Skvělá recenze na celou sérii! :-D

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 20. dubna 2013 v 13:35 | Reagovat

PLAVA JITŘNÍHO POUTNÍKA mám najradšej 8)

3 NikaRoovy NikaRoovy | E-mail | Web | 20. dubna 2013 v 14:05 | Reagovat

Ano, Narnie je úžasná. :-) Miluji tu sérii.
Mimo to, nechci nic říkat, ale není to poprvé. Vždyť už je to třetí vydání všech knih pohromadě. :-)
Ty oranžové okraje mě taky zaráží. :D Stejně jako proč u HG jsou černé. :D

4 sayury sayury | Web | 20. dubna 2013 v 16:15 | Reagovat

Zamilovala jsem si díl Kůň a jeho chlapec. Filmy byly dobré první dva, třetí byl víc než podivný. Vlastně mě spíš nadchnula kniha o filmu, než film samotný, což je docela smutné :D Narnie je úžasný svět, který děti nikdy nezklame, obrovským rozdílem mezi ní a světem Harryho Pottera je ale fakt, že v Narnii děti nestárnou, tudíž je možné ji číst v určitém věku a pak už příběh zůstane stejný, kdežto u Harryho mám pocit, že pokaždé o trochu víc zmoudřím, vyrostu, něco si z příběhu vezmu a pokaždé, když se ke knihám vracím (jako třeba teď), vidím postavy a situace úplně z jiného úhlu.

5 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. dubna 2013 v 19:02 | Reagovat

[1]: díky :)

[2]: no, každý máme svoje

[3]: to předtím ale byly všechny knihy v boxu, jak to dělaj třeba u Pottera, to bylo u fragmentu (právě ty jednotlivé barevné knížky), jestli někde jinde celá obří kniha dohromady, to netuším, ale nemyslím si :)

[4]: a na tom třetím jsem zrovna byla v kině, s kamarádkou večer 23 prosince, jakože vánoční "Pohádka" a vůbec jsem ho nepochopila
to byl můj problém - jak říkám, přesně, jako kdybych teď až poprvé otevřela první dva dly Pottera, nevtáhlo by mě to a znám lidi, co začínali až od dalších dílů - ale třetí považuju za nejlepší, to by byla škoda
to samé mám, když se teď konečně snažím dočíst Hobita

6 Amy Amy | 3. května 2013 v 21:02 | Reagovat

já mam nejradši asi 2-princ kaspian,nejvic mě to oslovilo,ale bylo mi zprvu líto že v narnii doba pokročila. NEvím jak je  to v ostatních dílech,ale nemám ráda takové věci jako střelné pušky a knihy z těchto dob jsou pro mě totálně mimo hru. Narnie je pro mě prostě taková středověká fantasy země a doufám že to tak i zůstane. Jinak moc skvělá recenze,docela mě to navnadilo přčečíst si i další díly..kdo ví? :-)  :-D  :-D

7 Rogue Rogue | Web | 3. května 2013 v 23:59 | Reagovat

Hezké přečíst si takové shrnutí, neznám totiž mnoho lidí, kteří by Narnii přečetli celou, většina má jisté povědomí o filmu a strašně blbě se diví, že knih je sedm a první není Lev, čarodějnice a skříň :D
Tys Jitřního poutníka označila za nejméně povedený - a víš, že mě se líbil snad nejvíc? (teď teda mluvím výlučně o knize) přišlo mi to takové... Nevím jak to přesně nazvat, ale zkrátka se mi ten díl líbil, stejně tak Kůň a jeho chlapec to se taky krásně četlo.
Nejméně se mi zamlouval si princ Kaspian to mi přišlo nudné a odbyté - prakticky celá kniha je o tom jak se Kaspian a Pevensiovi hledají / on na ně čeká, pak šup souboj s Mirázem a bitva a hup zpátky do Anglie, to vše na posledních několika stranách? To mě moc nenadchlo O_O
Stříbrnou židli si vůbec nepamatuju, abych byla upřímná a Poslední bitva - byl to trochu krutý závěr, hup a všichni jste po smrti, ale na druhou stranu v milované Narnii - ale víš, že mi tam vůbec nechyběla Zuzana? Její postavu jsem si nikdy neoblíbila, jak knižně tak filmově.
Při čtení jsem se trochu mrzela u Aslana - viděla jsem nejprve film a tak jsem získala dojem, že to je takový hodný, cituplný a mazlivý lev, ale v knihách mi přišel takový hrozně odtažitý a pořád jen poučoval...
Nicméně pěkná série, ráda se k ní někdy vrátím. ;-)

8 nel-ly nel-ly | Web | 4. května 2013 v 1:43 | Reagovat

[7]: je to hodně dětský no, mně se Kaspian líbil... ale možná jen proto, že tam byla stará dobrá čtveřice a on měl docela logickej příběh - korupce a snaha dospět v krále, ale je fakt, že je na knize až moc vidět, jak je dětsky jednoduchá
jitřního poutníka jsem neměla ráda dávno před filmem, přišlo mi, že se tam děje moc a přitom vůbec nic - až ne Eustáce, když s eproměnil, byla s nim sranda :D.
Jo no, přemoudřelý pipky nemá nikdo rád (a filmová byla taky nesympatická), jo... bylo to krutý, pohádky bývaj pěkný mrchy, ale od Čarodějnice jsem si zvykla, že to  neustálý zabíjení a tak, k tomu asi patří...
nakonec se mi nejvíc líbil Kůň a jeho chlapec a Čarodějův synovec - což jsou jedině dvě knihy, která "teoreticky" nemají s hlavní příběhem vůbec co dělat :-D

metafora lvího boha, já se ničem nedivim...

9 majas-serials majas-serials | Web | 17. července 2014 v 18:05 | Reagovat

Narnie hmm... pro mě asi nejhorší knihy, co jsem kdy četla, nějak mě to nechytlo ani nezaujalo, pro mě ztráta času. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA