Hostitel 2013

6. dubna 2013 v 9:52 | Nel-ly |  Movies, Series,...
hrají: Saoirse Ronan (Pevné pouto), Max Irons (Červená karkulka), Diane Kruger (Lovci pokladů), Jake Abel (Pevné pouto, Percy Jackson), William Hurt a další.

Autorka kasovního trháku, který dokázal rozdělit populaci na fanatické fanoušky nenávistné odpůrce se vrací s filmovým zpracováním stejnojmenné knihy ze svého pera (knižní recenzi si můžete přečíst ZDE). Tentokrát filmaři nepracují jen s jednoduchým romantickým trojúhelníkem, tady se dostáváme do abnormálního patvaru, kde uprostřed stojí jedno ženské tělo se dvěmi... dušemi. Doslova.


Země, jakou jsme znávali už není. Nebyla to však žádná z katastrof, které jsme si představovali, nakonec jsme podlehli mírumilovným mimozemšťanům zvaným duše. Duše přebírají kontrolu nad myslí člověka, využívají jeho tělo a pokračují v životu, ovšem s ohledem na životní prostředí a fakt, že duše jsou k sobě navzájem vždy slušné, vstřícné a nikdy nelžou.

Melanie patří mezi jedny z posledních lidí a raději by zemřela,, než aby byla ovládnuta dušemi. Proto, když ji "hledači" dopadnou, raději vyskočí z okna... Melaniino tělo má ovšem velice tuhý kořínek a tak, když se znovu probouzí k životu, už to není Melanie, ale Poutnice. Duše, která prošla osmi světy než se dostala na ten náš a jejímž úkolem je vypátrat rebely - včetně Melaniina mladšího brášky Jamieho a Jareda, její velké lásky.
Jaké je pro Poutnici obývající Melaniino tělo překvapení, když zjistí, že v něm není sama? A co až zjistí, že společně s dívčinými vzpomínkami přebírá i silné lidské city? Jak se rozhodne zachovat a zůstane věrná svému druhu?

Stephanie Meyerová ví, co je dobré a na čem vydělala a tak se ani nesnaží o nějakou zvláštní originalitu natož novinku, jednoduše bere charaktery ze Stmívání vkládá je do nového příběhu - máme tu labilní hrdinku, u které však tentokrát docela chápeme její narušenost, protože je přeci jen z jiného planety, trpícího zamilovaného mučedníka a třetího do páru milého a šlechetného vlko - (ach pardon) - muže.

Film začíná v podstatě tam, kde začíná kniha a vrhá nás po hlavě do napínavého postapokalyptického scifi, ovšem po pár minutách zjišťujeme, že všechno byla jen blamáž. Tady je totiž jakýkoliv příběh - i když jde o konce lidstava, jak ho známe - naprosto vedlejší, tohle je jen a jen o romantice a když to tak budeme brát, moc si ulevíme už na začátku.

Poutnice/Melanie, kterou hraje herečka z Pevného pouta, to nemá jednoduché. Nejen, že Saoirse Ronan musí bojovat se scénářem plným obrovských mezer (což nedokáže ani někdo tak talentovaný), ale trpí i akutní rozdvojenou osobností, v hlavě slyší hlas své hostitelky - který je asi tím nejzábavnějším, co se dá na filmu najít - a mluví si sama pro sebe. Když se pak naše trýzněná bojácná duše dostane k rebelům, začíná opravdový boj o... její srdce.

V knize je relativně dobře popsáno trauma, které Poutnice prožívá, ve filmu se však zjeví v jeskyni, někdo si do ní párkrát bouchne a najednou už zase sebevědomě kráčí chodbami a usmívá
se na Iana.... ach ano, toho třetího do páru, který nesmí být opomenut.

Je jasné, že ve filmu není zdaleka tolik prostoru pro postupné navazování vztahů, ale na více než dvouhodinové stopáži je tolik hluchých momentů - jak už to ostatně známe ze Stmívání nebo podivné splácaniny Červená karkulka, v které mimochodem hrál Max Irons, představitel Jareda - , že pokud se hodláme soustředit jen na ústřední romantiku, možná by jí i filmaři mohli věnovat
dost pozornosti na to, aby divák viděl, jak roste a ne, že se na sebe jednou podívají a už se milujou, i když jí před minutou ještě škrtil.

Nevím, jak bych na film reagovala, nečíst knihu. Ale protože jsem četla (a tak mohla ocenit několik pasáží, které jsou opravdu jak vystřižené ze stránek Hostitele), dopředu věděla, co mám čekat, nakonec jsem byla i mile překvapená, protože... co si budeme povídat... z Hositele nijak kvalitní film prostě udělat nešel, na druhou stranu tu ale byla obrovská šance, že vzhledem k prázdnosti knižního děje, se do
filmu dostane vše, co je potřeba... a to se stalo, přestože film mohl být, znova, třeba i hodinu kratší, jenže to by si divák(čka) nemohl užít pohledů na zadumaně postávající chlapce nebo na Dianne Kruger v roli hledačky, která naší hrdince otravuje život... štěstí, že Kruger je tak krásná a pohled na ni ocení snad každý, protože jinak byla ve filmu naprosto zbytečná.

Pokud se divák dokáže povznést na často stupidní a naivní dialogy, u kterých nemůžete uvěřit, je postavy opravdu pronášejí - nevzpomínám si dokonce ani v knize, že by bylo až tolik momentů, kdy bych chtěla tlouct hlavou o zeď (ale taky je to pěkně natáhlá bichle, že jo) - a rozhodnete se na hodinu vypnout mozek, film si můžete užít. Já si to užila. Melaniin vnitřní hlas pronáší jednu vtipnou hlášku za druhou a to funguje, film je sice chvílemi nudný a celou dou až moc zpomalený, ale je koukatelný a nehrozí vám, že byste z napětí či šoku při sledování dostali infarkt, takže výborná věc pro kardiaky.

SPOILER: Ještě pro čtenáře knihy.... na konci jistě víte, co se s Wandou stane. Objeví se Wanda/Wanda a ne Wanda/Melanie a musím říct, že obsazení dotyčné dívky ze Sucker Punch nebo Řady nešťastných příhod mě bolestně zklamalo.

P.S. Ačkoliv v knize měl být spíš korba plná svalů (což tady není nikdo), tak miluju Kyla a chci ho domu! :D -obrázek vlevo
P.P.S. Objevují se zkazky, že se Meyerová z Hostitele rozhodla udělat daší sérii, hluboce se modlím, aby to byla další kachna, protože to by bylo opravdu nešťastné.
obrázky: fanpop.com, imdb.com, google
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 6. dubna 2013 v 10:37 | Reagovat

Moc pěkná recenze :-)  :-)
Mně osobně se Hostitel opravdu líbil.. mám ráda i knížku, ale film mě vážně mile překvapil.
PS: Já chci domů zase Jareda :-D  :-D

2 Nebeská Nebeská | Web | 6. dubna 2013 v 12:31 | Reagovat

COOOOOOOOO?!?! Neee, to si musíš dělat srandu! ne, tohle bych už asi nerozdýchala, další sra... na tři knihy!
Hostitel byl lepší, než Twilight, z nudy jsem ho četla asi 4x... tudíž jsem postupně uviděla ty strohé věty, nudné scénky... v téhle knize konečně Meyerka nechala doopravdy ublížit hlavní hrdince.
Ale... je to v podstatě trapný...
Myslela jsem, že to natočej alespoň trochu dobře, ale zdá se.... hm.
Je vidět, že už musím přijít na scénu já a se svými knihami nastolit pořádek ve světě! :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 6. dubna 2013 v 12:58 | Reagovat

[2]: ublížit? dyťje tam dvojnásobnej happyend, by si rovnou mohli dávat čtyřku :-D neblbni
je fakt, že Melanie/Wanda řešej opravdový problémy, narozdíl od jakési kvesajské nevěsty... ale i tak :-X
takovejhle autor by se neměl za žádnou cenu pokoušet o scifi

:D tak makej...

jako já furt doufám, že to o pokračováních je kachna, ale u ní nikdy nevíš a je fakt, že lidi to budou asi furt kupovat, jenže... :-X no ne, už tak si s dějem stěží vystačila na jednu knihu a důvod, proč se mi to docela líbilo, byl, že to byl jeden díl

4 Nebeská Nebeská | Web | 6. dubna 2013 v 13:40 | Reagovat

[3]: No, myslela jsem spíš to, jak jí ze začátku dali po úsměvu, ale... :D pořád na mě, tebe a ostatní povídkářky nemá, my naše postavy pořádně mučíme. :-x  8-)
Ona by mohla pokračovat v "harlekýnkách" - netuším, jak se to píše :D četla jsem to jako malá. Ale i tady by asi pěkně povorala. -_-
Já si myslím, že by se musela hodně namáhat, aby vymyslela "děj" na další knihy. Asi by jí hodně bolela hlava.

5 nel-ly nel-ly | Web | 6. dubna 2013 v 14:20 | Reagovat

[4]: tak jo jo, mlátili jí tam celkem slušně - ať už v knize nebo ve filmu - ale jestli si takhle představuje knihu pro dospělé, že bude mluvit o sexu a párkrát jí zbije... tak se bojim, s čim přijde příště
já jsem náhodou hodná! a tys to nedávno zabila happyendem, co vim :P
já už to četla na několika místech, že uvažuje o pkračování /někde, že dokonce triogii/, ale že neměla čas to psát... tak snad nikdy čas nenajde

6 Hope Hope | Web | 6. dubna 2013 v 16:27 | Reagovat

chtěla jsem na tohle jít do kina, ale po přečtení tohohle článku si počkám, protože tady je kino dost drahé a tak nebudu utrácet (ano, hlavně že si to umím obhájit :-D ) a taky tím získám víc času na přečtení knihy, do které se mi moc nechce, ale risknu to =o)

7 nel-ly nel-ly | Web | 6. dubna 2013 v 16:46 | Reagovat

[6]: tak jak ta stovka mi nijak nevadila, ale víc bych za to fakt nedala...
to je jak stmívání, za to jsem dala dvakrát pade a dva studentský (a u trojky, myslím, jsem toho fakt litovala... to nestálo ani za tu stovku)

8 Hope Hope | Web | 6. dubna 2013 v 18:21 | Reagovat

[7]: jenže tady mě lístek vyjde klidně na tři stovky, že jo...

9 nel-ly nel-ly | Web | 6. dubna 2013 v 18:40 | Reagovat

[8]: já vim, proto říkám, že stovku ochotná obětovat jsem ale víc... bych za to edala ani ty dvě, kdyby to bylo ve 3D, zas o to 3D nijak zvlášť nestojim

10 Rainy Rainy | Web | 7. dubna 2013 v 9:15 | Reagovat

Hostile jsem nedočetla. Někdy asi ve čtvrtině knihy jsem ji skončila s tím, že mám lepší věci na práci... A série? Ani náhodou. Když se z příběhu udělá série spoustu věcí to pokazí. Ani Stmívání by nebylo tak špatné, kdyby to skončilo u jednoho dílu...
Na film se jednou určitě podívám. Už jen kvůli tomu, že má slušné obsazení. :) Ale rozhodně nebudu utrácet peníze za kino. To si raději koupím nějakou pěknou knížku. :)

11 nel-ly nel-ly | 7. dubna 2013 v 10:29 | Reagovat

[10]: problém je, že za tu stovku si člověk vlastně nic nekoupí :-D ono je to moc a zároveň tak málo... o_o
já Stmívání nedočetla ani ten první díl, ta hrdinka mi vadila až moc, takže jsem tomu věnovala asi padeást stran, Hostitele jsem dočetla už proto, abych splnila poslání a mohla na autorku nadávat potom, co jsem něco dočetla :-D ale v celku se mi to líbilo, když jsem nemyslela na to, jak je to vlastně stupidní vykrádačka bez lepšího nápadu a ani film nakonec nnení zlej
už jen proto, že Malenii hraje dobrá herečka

12 Rainy Rainy | Web | 7. dubna 2013 v 12:48 | Reagovat

[11]: Nojo. Jenže já bych za celou návštěvu  dala nejméně 200... a za to už si něco jeden koupí. :) No a i za tu stovku... Teď jsem viděla Křídla, Paranormály... a další. :)
A... ano, je to vykradačka. A já jsem obrovský fanoušek Stargate, takže mi celá ta myšlenka vadí. Ale možná se přes to jednou dostanu...
Ano tu herečku mám moc ráda. :) V Pevném poutu byla jednoduše nezapomenutelná...

13 nel-ly nel-ly | 7. dubna 2013 v 12:57 | Reagovat

[12]: jo? :D kde! já zjistila, že je těžký koupit knihu pod tři stovky... a když, tak jen těsně, všechno nad 250
jo, já stargate nesnášim a i tak jsem si toho všimla :-D ale člověka to nepřekvapí...

14 Nici Nici | Web | 7. dubna 2013 v 17:14 | Reagovat

Nikdy jsem ten film neviděla, ani nečetla knihu. :) Chtěla bych to shlédnout, vypadá to fakt moc zajímavě. :))

15 Polgara Polgara | Web | 8. dubna 2013 v 19:41 | Reagovat

Cože???!!! On má Hostitel pokračování? A to jsem tajně doufala, že alespoň jedna knížka bude mít jeden díl 8-O
Čéče já ti nevím, jestli se na ten film koukat, už při čtení knižní předlohy mě vytáčelo, jak moc se inspirovala v Hvězdné bráně, ale na druhou stranu jsi celkem i navnadila. Tak uvidím, jestli se podívám. :-)

16 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 20:32 | Reagovat

[15]: neumíš číst... píše se, že to plánuje :-P zatim nemám *modleme se, aby neměl*
ono je to koukatelný, já nelituju, že jsem šla, Melaniiny vnitřní hlody jsou chvílema na správnym místě, hlavně když si to vyložíš ironičtěji, než jse to k té "velkolepé romantice" ve filmu myšleno

17 chuckyna chuckyna | E-mail | Web | 21. dubna 2013 v 20:46 | Reagovat

No, s něčím musím souhlasit - ten film měl snad nejchabější dialogy ever. Ale zjišťuju, že to se stává vždycky, když se někdo pokouší o knížní adaptaci :D
Mě třeba Hostitel nepřipomíná Twilight ani v nejměnším. Twilight je totiž neuvěřitelnej shit /což už teď po letech vidím a nechápu, proč mě to dřív tak nadchlo! :D/, kdežto Hostitel měl alespoň nějakou hlavní myšlenku. Pořád mě to nutilo přemýšlet, jestli Duše nejsou přecijenom lepší než lidi. Hrozně mě bavily ty rozdíly mezi námi. Vlastně vůbec nechápu, kde Meyerová přišla k tak hluboký myšlence :D
každopádně mě obsazení filmu zklamalo - Jared měl bejt parádní drsňák a je to děsnej slaďouš. Ian měl bejt nejhezčí chlap světa - aspoň v mojí hlavě :D - a je to děsnej ušoplesk.
A Wanda?! Pche.

18 nel-ly nel-ly | Web | 22. dubna 2013 v 0:50 | Reagovat

[17]: to ej ta emocionálně labilní hrdinka - jasně, tahleje z jiný planety, ale když jsem to četla (a že Stmívání jsem nebyla schopná dočíst), tak jsem chvílema umírala
ony ty hloupoučký dialogy jsou i v knize, ale film tomu dal novej rozměr
nemyslim, že měla psát scifi, nebyl to dobrej nápad a já jí to nedokázala odpustit, ale je fakt, že jhsem knihu dočetla bez větší obtíží

herečku mám ráda, líbila se mi, seděla mi a umí hrát, ale jestli myslíš Wandu jako tu na konci... tak za to bych zabíjela :-X vůbec nevim, jak je napadlo tuhle dát jako "křehkou a něžnou krásnou bytost"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA