RC review: Léky smutných

17. března 2013 v 9:00 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Originální název: Léky smutných
Autor: Pavel Gotthard
Série: xxx
Nakladatelství: Host

Každý, velký i menší, čtenář to zná - utíkání do světa, o kterém právě čtete. Prožívání dobrodružství se svými hrdiny a neplatí to jen pro fanoušky fantasy. Když čteme, naše fantazie pracuje a my se zahrabáváme stále hloub a hloub do světa, který nás uchvátil... jen si musíme dát pozor, abychom i nadále odlišili, co je realita a co ne.


Nejspíš na sobě budou mít černé šaty a těžké punkové boty s kovovou špičkou. Potkáte je ve skupinách historického šermu, na metalových koncertech, ale i v knihkupectvích s fantasy literaturou, nebo je zahlédnete v potemnělých bytech, jak hrají Dračí doupě. Jsou to mladí lidé žijící ve vlastních světech, které jsou pro ně zajímavější než reálný život.¨

Léky smutných jsou příběhem o rozpadu milostných vztahů, izolaci a hledání sounáležitosti. Především ale o problémech, které občas dotírají na každého, kdo rád tráví čas v realitách knih, filmů nebo her. Vydejte se na hranici mezi fantazií a realitou a hledejte tam odpověď na otázku: Čím se dají vyléčit lidské smutky?

Kniha "Léky smutných" je sondou do duše dvou lidí, kteří už nemají v podstatě nic společného, až na lásku a problémy. Jsou to mladí lidé s tak odlišnými pohledy na svět, že už to snad víc nejde, a zároveň se jeden druhému podobají - stejně jako se podobají i čtenáři.

"Celý život je jen sada obrázků v mozku. Není žádný rozdíl mezi těmi, které se zrodily ze skutečných věcí, a těmi, které se zrodily z vnitřních snění, a není důvod si jedněch vážit víc než druhých." Howard Phillips Lovecraft

David, student žurnalistiky, a jeho přítelkyně Pavla žijí v Brně a v poslední době se navzájem začínají odcizovat. Zdá se, že za to může Pavlin nový životní styl, který David nechápe, ale je rozhodnutý nevzdat se své lásky, takže nenachází jiný způsob, jak zabráni zjevně se blížícímu konci jejich vztahu, než ji následovat do světa, kterému propadla. Království se má stát i Davidovým domovem a on potkává lidi, v jejichž společnosti Pavla teď žije a postupně se seznamuje s jich způsobem života. Netrvá však dlouho a přicházejí problémy v podobě útočící reality, které zapříčiní Davidův odchod z komunity. Když se pak vrací zpět, je všechno jinak... Tak začíná cesta, která Davida přivede až k polykání prášků na spaní a nocím stráveným na podlaze opuštěných zbořenišť.

Debutový román mladého českého autora nás zavádí mezi fanoušky fantastiky, hráče Dračího doupěte a rolových her a ty, kteří si našli svůj specifický způsob, jak utíkat z reálného světa - šermíře, fanoušky fantasy filmů a knih, gothiků atd. Kniha se odehrává na několika frontách, kdy kombinuje žánr fantasy a společenského románu tak, že uchvátí čtenáře obojího.

Stejně jako kniha míchá žánry, míchají se i příběhové linie, které se především ze začátku můžou zdát zmatené a čtenář tedy nesmí zanevřít na lehce chaotický úvod, po kterém nenásleduje náhlý šok, ale naopak jakési tiché uvědomění si, že všechno vlastně dává smysl.

A celou dobu je tu stále ta jedna a samá otázka, na kterou autor nedává (a nemůže dát) přesnou odpověď. Je už na čtenáři, jestli tu svoji najde v textu nebo právě dočtení "Léků smutných" odstartuje jeho hledání řešení...

O autorovi:
Pavel Gotthard vystudoval Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na JAMU, je redaktorem časopisu Pevnost. Během svých studií spolupracoval s Českým rozhlasem a na několika krátkých filmech a dokumentech (natočil dokument o hráčích rolových i deskových her). Je autorem dramatizace historické novely Železná koruna se vrací, rozhlasové úpravy knihy Zdeňka Šmída Lesk a bída Čekání a několika krátkých her z cyklu Životopisy.
Novela "Léky smutných" je jeho knižní prvotinou.


*Ukázku a další obrázky najdete na: pavelgotthard.cz
*děkuji nakladatelství HOST za zaslání recenzního výtisku
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 moira moira | Web | 17. března 2013 v 20:02 | Reagovat

hodně vydařená recenze, krátká, ale úderná, jsem na knihu dost zvědavá. zdá se, že by mohla být depresivní, vypadá taky, že bych na ni potřebovala více času, abych si ji vychutnala. Přesto mě láká. :)

uvažovala jsem a došla k závěru, že pod svou recenzi to napsat rozhodně nemůžu:
hej, recenzi na Deklaraci jsem nepsala já, já tu knihu vlastně taky ještě nečetla. :D Asi před měsícem se stavila příbuzná a protože se nudila, chtěla půjčit něco na čtení. Něco krátkého a zábavného. Měla jsem po ruce Deklaraci, která mi zrovna přišla, tak jsem jí to strčila. Jenže tetička si to pak vzala sebou do Brna (bydlím v Havířově - blízko Ostravy) a já se najednou neměla jak ke knize dostat. Tak  mi recenzi napsala tetinka. Ehm. :D

2 nel-ly nel-ly | Web | 17. března 2013 v 20:41 | Reagovat

[1]: tak vyřiď tetince, že umí dobře psát a jestli by mi taky nenapsala jednu :-D protože já sem asi na desátý stránce už... dva tejdny? nebo dýlM? :D a nehnu se

3 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 24. března 2013 v 22:16 | Reagovat

Na Léky smutných jsem zvědavá, názory jsou na knihu veskrze pozitivní. Nadto jsem přesvědčená, že jsem se s autorem určitě na nějaké fantazácké akci potkala :-)

4 Illienel Illienel | E-mail | Web | 6. dubna 2013 v 16:23 | Reagovat

Vpadá to hodně zajímavě, ale těžko říct, zda je to knihou samtnou nebo tím, jak dobře píšeš recenze. Budu věřit, že obojím a knížku si zkusím sehnat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA