Chamtivost

14. března 2013 v 6:21 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Originální název: Covet
Autor: J. R. Ward
Série: Padlí andělé #1
Nakladatelství: Baronet

J. R. Ward, jak zní pseudonym známé americké spisovatelky, se po celém světě proslavila svou paranormální upíří sérií "Bratrstvo černé dýky" (recenzi prvního dílu série najdete ZDE) a vzhledem k blížícímu se závěru ságy navazuje v podstatě spin-off sérií, ve které se vracíme zpět na předměstí Caldwellu a potkáváme nové hrdiny, kteří bojují se zlem, aby zachránili Svět. V průběhu sedmi různých knih se setkáme se sedmi hříchy a začínáme u "chamtivosti".


Sedm smrtelných hříchů. Sedm duší, které musí být zachráněny. Věčný souboj mezi dobrem zlem, mezi spasitelem bez víry a démonem, který chladnokrevně míří za svým cílem a nemá co ztratit.

Jim Heron se nijak zvlášť neliší od podobných mužů středního věku. Žije sám v zanedbaném malém bytečku, který nestojí za zmínku, nemá žádnou rodinu ani vztah a své dny tráví na stavbě při práci za minimální mzdu. Na první pohled obyčejný chlap, pokud samozřejmě nenahlédnete na povrch a nezjistíte, že Jim je bývalým členem tajných armádních jednotek, od kterých se nedá jen tak odejít, a co víc... právě se stal "padlým andělem", jehož úkolem je pomoci Dobru, aby zvítězilo ve věčném boji o nadvládu.

Jako nestranný hrač, jehož duše je z poloviny naplněna zlými i dobrými skutky, je Jim vybrán aby spasil sedm duší - pokud selže, je vše ztraceno a Svět ovládnou démoni, pokud ovšem uspěje, nastane doslova ráj na zemi.

Vincenta diPietra má všechno. Je bohatý, vlivný a na vrcholu sil. Právě se hodlá zasnoubit s krásnou, žádoucí ženou, která mu dokonale vyhovuje a zdá se, jako splněný sen každého muže, který ho nehodlá v ničem omezovat a zároveň splní všechna jeho přání. Kde je tedy problém?

Vin je chladný, neumí se upřímně radovat a svou duši zaprodal již ve svých sedmnácti letech. Jak moc ho změní setkání se svým zaměstnancem z naprosto rozdílné společenské vrstvy? A co se stane, když mu Jim oznámí, že je tu od toho, aby spasil duši? Co všechno může změnit jedna náhoda, jeden noční klub, dvě ženy a novopečený padlý anděl?

"Chamtivost" je prvním dílem ze série "Padlých andělů" a časově zapadá někam za román "Pomstěný milenec".Noční život směřování do klubu Železná maska pod Trezovým vedením, kde také pracuje osudem stíhaná Marie Terez. Ač se knihy navzájem trochu prolínají (potkáte tu dokonce i dva nejmenované Bratry) a ten kdo zná děj všech dílů "Bratrstva černé dýky" si všimne několika nevýznamných, ale příjemných narážek, tak spolu série nemají takřka nic společného a pro čtenáře není nutností znát knihy z upíří série - a naopak se nemusí bát, přečíst si nejdříve Chamtivost, a pak se třeba začít věnovat první sérii.

Vzhledem k tomu, že J. R. Ward je autorkou především romancí, není pochyb, kam bude příběh směřovat, přesto zažijeme jisté překvapení, když se romantická linka stane spíš vedlejší vedle akce, s kterou Ward umí nepopiratelně pracovat, a světem, který představuje naprosto nové zákonitosti a pravidla, než jež jsme dříve znali.

Na druhou stranu nevýhodou knihy muže být to samé, co je zároveň i velké plus. Protože se příběh neodvíjí zdaleka takovým tempem, na jaké jsme byli u Bratrstva zvyklí, a ta erotika smíchaná s ojedinělými "svázanými upíry" může přeci jen chybět. Přestože archetyp hrdiny s temnou minulostí, zdaleka ne snadným životem, arogoncí, silou... a celkově mužnosti... zůstává stejný. Proč ho změnit, když se vždycky vyplatí?

Co se týče překladu, tak jsem jako vždy vděčná, že se překladatel nepokouší o dokonale spisovnou češtinu, která tomuhle stylu knih nesvědčí a zároveň nezachází do nespisovnosti, která mi vadila na příklad ve vyprávění v er-formě, když se nejednalo o dialogy... tam to prostě nepatří.

Musím říct, že jsem velkým fanouškem Bratrstva černé dýky, které mě prostě dostalo. S přibývajícími díly už člověk od začátku ví, jak to skončí a nečeká žádné překvapení, přesto nikdy neodchází od knihy s pocitem, že by byl o něco ochucen. Ward je ostřílenou autorkou na poli žánru "červené knihovny" právě proto, že umí pracovat s pohnutou psychologií svých postav, které se nebojí jakkoliv mučit, a tak když už není příběh kdovíjak originální, tak ta omáčka je prostě úchvatná - a Chamtivost za předešlou sérií vůbec neočekává. Nezbývá říct, že mám doma druhý díl a jsem zvědavá, co se stane příště... čeká mě "Chtíč".

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
No... Bratrstvo jsem zatím dočetla, co šlo.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
pravé já
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
chtít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Trez se mi líbil už v Bratrstvu, kde nebyli Temní rozvedeni - co vlastně jsou? Tady má jen o maličko větší roli a já furt doufám, že se dozvim víc, i když je to nepravděpodobné.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Dobro a Zlo už je obehrané. Vážně? Tak proč je tahle kniha tak záživná a čtivá? Nejsem fanoušek upířích paranormálních romancí a Ward mě dostala. Nejsem fanoušk andělů a ejhle, jak jsem si čtení užila.
Tohle je důkaz, že i dokola omýlané téma se dá napsat jinak a zároveň čtivě.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Dialogy s "pány" anděly bych přeci jen dokázala zkrátit stejně jako některé z monologů postav, které se chvílemi zdají jen jako doplnění kapacity knihy - bývala bych ocenila třeba i špetku té "akce", která by ozvláštnila příběh a dodala mu šmrnc, na který jsem u Ward zvyklá.
Mé hodnocení: 8/10

*obrázek arara.cz, kde knihu seženete
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Celene Celene | Web | 14. března 2013 v 13:09 | Reagovat

to nevypadá špatně :-)

2 Zara | Doktorka Quinnová fórum Zara | Doktorka Quinnová fórum | Web | 15. března 2013 v 21:33 | Reagovat

moc pěkný blog:-)

3 Helen Helen | 15. března 2013 v 22:24 | Reagovat

Máš moc pěkný blog, jsem převelice ráda, že ho navštěvuji více jak rok. :P Happy?
A k tématu, mám pocit, že v recenzích jsi lepší a lepší, ale tohle asi můj vkus není. :/

4 nel-ly nel-ly | 15. března 2013 v 22:29 | Reagovat

[1]: nevypadá :)

[2]: a stejně na tvůj odkaz nekliknu :-P

[3]: já vim, je krásnej a poutavej :D
já tak střídavě zkouším různý žánry, u něčeho zůstanu, jindy se přesunu dál (jestli tu něco nenajdeš určitě, tak detektivky :D možná až na Pottera, ten je podobnýho ražení), jinak zůstávám povětšinou věrná Fantasy, Urban fantasy a nově teda pranormálním romancím a společenským románům
a ještě mám dlouhodobou úchylku na Jane Austenovou O:))

5 Lilly Lilly | 17. března 2013 v 0:28 | Reagovat

to vypadá jako hodně dobrý četba!!! já jsem teď dočetla Hobita a uplně dychtim po něčem podobném nebo aspoň vzdáleně podobném světu HP, tolik mi chybí další a další díly :(

6 nel-ly nel-ly | 17. března 2013 v 7:33 | Reagovat

[5]: no, myslím, že tohle nebude zrovna podobné HP :-D na druhou stranu zas něco nového :-)
já začala být na všechny ty internáty s hrdinkama alergická, Pottera mi to připomíná, ale zdaleka tak dobrý to nikdy neni... a nějak se všechno opakuje O-o

7 moira moira | Web | 17. března 2013 v 20:15 | Reagovat

já po té knize v knihovně šilhám už asi čtyři měsíce, pořád tam tak smutně leží a kouká. Pokaždé se ale ovládnu, připomenu si, že Bratrstvo dočtené nemám, RC mám taky vždycky nějako moc, i knih z knihovny je vždy malá hora. :D
Nevím, tvoje recenze zní docela dobře, ale docela mě odradilo to andělské téma. Vlastně to, že když zachrání sedm lidí, nastane ráj. Nebo něco kolem toho, nevím co přesně mi tak vadí.
Ale jop, máš pravdu, Ward umí své chlapy a omáčku psát dokonale. :D
btw - jak se vlastně snáší stvořitelka a... kdo je za andělíčky stojí? :D

8 nel-ly nel-ly | Web | 17. března 2013 v 20:40 | Reagovat

[7]: to je na tom celkem vtipný, když zvítězí andělé, tak budou všude jednorožci a růžový mraky, a když démoni, bude peklo, takže jsem zvědavá, co z toho bude :D
jo no... tohle je na tom divný, furt kecá o Stvořitelce o Omegovi, a pak tam prdne bránu, ale v Bratrstvu je taky anděl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA