RC review: Upíři z Morganville: Prokletý dům

28. února 2013 v 8:49 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Class Houses
Autor: Rachel Caine
Série: Upíři z Morganville #1
Nakladatelství: Brokilon

Claire je teprve šestnáct let, ale na svůj věk je velice chytrá, a proto se už tak brzy dostala na Univerzitu v zapadlém městečku Morganville. Netrvá dlouho a mladá dívka má potíže. Je obětí šikany bohatších dívek, které to zjevně myslí vážně a po jednom opravdu tvrdém útoku se Claire rozhodne opustit kolej a najít si ubytování mimo školní kampus. Lidé v městečku se ovšem chovají podivně, nikdo se s nikým nebaví a za soumraku se zavírají ve svých domovech… městečku Morganville vládne temná síla, které se Claire brání všemi možnými prostředky a s pomocí nových přátel. Jenže i oni mají svá tajemství.


Vítejte v Morganville, městě ovládaném upíry, kteří představují něco jako zdejší krvežíznivou mafii. Lidé místo plateb za své bezpečí odevzdávají litr krve měsíčně a tím jsou chráněni, ale upíři si potřebují čas od času do někoho kousnout, a tak mají dohodu s Univerzitou, že si můžou pochutnat na určeném procentu jejích studentů.

Autorka nám na začátku knihy oznámí, že Claire je pomalu geniální dítě své generace a dobře, že to řekla, protože čtenář vidí jen ufňukanou, ušlápnutou, naivní, hloupou holku, která oznamuje světu, že už není malé dítě tím, že tvrdí, že už jí je "šestnáct a půl".

Jako hrdinka - dá se tak vůbec nazvat někdo tak stupidní? - je Claire správňačka, která dodržuje pravidla, ráda čte a je chudá, takže ji ty bohaté a sexy holky šikanují. Jak jinak? Ovšem Claire má v životě vážně smůlu, urazila totiž velitelku všech bohatých sexy královen a ta jí teď chce ublížit a možná i zabít…

Proto se Claire (která se jen tak mimochodem dostala na všechny prestižní školy v USA, ale rodiče ji nechtěli pustit z dohledu dál, než na podprůměrnou vysokou v Morganville) rozhodne utéct z kolejí do tajemného domu, kde žije sexy Michael se sexy Shanem a milou gotičkou Evou. Její tři noví spolubydlící ji samozřejmě budou chránit před vším nebezpečím, protože je tak… kdoví co… a sami se vystaví nebezpečí, které má dlouhé špičáky a těžkou závislost na lidské krvi.

Kniha není čtivá, není originální, nemá zajímavou zápletku, má hrdinku, kterou jsem začala během prvních stránek nenávidět víc, než mi kdy vadila Ana z Odstínů šedi nebo Bella ze Stmívání, a dokonce nemá ani tajemného sexy idola, který funguje v podobných YA jako lákadlo. Upíři z Morganville vlastně představují směs něčeho, co se dá jen těžko identifikovat. Během čtení jsem totiž prostě nedokázala přijít na to, co tím autorka chtěla říct nebo jestli prostě jen sebrala různé situace a scénky, které ji napadly a poslepovala je dohromady, aby to dalo knihu.

Vedlejší postavy jsou víceméně ploché, ale milionkrát předčí nezajímavou Claire, jejímž jediným kladem je to, že si nesnaží hrát na víc, než je, a tak je stejně nudná od začátku až do konce. Michael má svoje tajuplné kouzlo a při představě jeho bosých nohou a hry na kytaru se čtenář přeci jen zasněně usměje - plus on a jeho příběh je hlavním a tedy jediným možným tahákem knihy. Shane je prototypem vtipného tvrďáka s měkkým srdcem a Evě tu gotičku prostě neuvěříte, což je asi výhoda sama o sobě.

Pokud vám je dvanáct - třináct let, nebo jste zastydlá patnáctka, kniha by se vám mohla líbit svojí jednoduchostí a lehkostí. Pokud si rádi zanadáváte nad knihou, tady si užijete dost výkřiků nevěřícnosti nad tupostí hlavní hrdinky nebo i samotné autorky, tak vřele doporučuji. Pokud se jo hodně nudíte…. No, ano, knihu si přečíst můžete, ale nevím, jak moc si pomůžete. Na jiný důvod přečtení už jsem nepřišla.

K české obálce: To podivné asymetrické rudovlasé stvoření asi nebude naše neviditelná šprtka ani dokonalá černovlasá záporačka, což by nemělo svůj důvod. Jde o jednu z "populárních" obálek, které by měly možného čtenáře odradit už samy o sobě…

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Ani nevím… viděla jsem ji, řekla jsem si, že se to bude lehce číst, že se nebudu nudit a že další - třebas neoriginální - upířina mi neublží.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
jakási směska
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
ech?!
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Michael je jediná alespoň trochu zajímavá postava a zároveň jediný, na kterém je postavený alespoň trochu zajímavý příběh.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Tahle kniha je důkazem, že i na vykrádačkách alá Škola noci, Pád, Hex Hall nebo knihy od L. J. Smith si prostě musíte cenit dobré splácanosti nápadů jiných lidí a čtivosti, protože to je taky umění.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Hloupější hlavní hrdinku jsem dlouho neviděla, ale pokud mám najít jen jedno negativum, tak to asi bude pojetí celé knihy. Nebyla tu žádná přímá dějová linka, upíří se jen tak sem tam mihli, nikdo se nic nedozvěděl a čtenáře autorka jen znudila, jestli si jen připravovala pole pro dalších několik dílů, tak by možná měla zauvažovat nad tím, jak to udělat tak, aby své čtenáře nepřivedla pomalu do komatózního stavu, kdy už jen doufá, že tu holku upíři konečně ohlodaj na kost. Za živa!
Mé hodnocení: 2/10
(jednička je symbolická z to, že se někdo vůbec namáhal a napsal knihu a druhý bod jen za Michaela)

Ukázka:
Claire se prudce otočila a spatřila, že Eva nehybně stojí asi deset kroků od zápraží, zády k domu. Horký vítr jí škubal koženým pláštěm, který vydával pleskavý zvuk.
Brandon stál naproti ní a jeho oči byly v bledém světle hvězd úplně bílé.
"Kdo je tvá úžasná malá kamarádka?" zeptal se.
"Nech ji na pokoji." Evě se chvěl hlas. "Je to ještě dítě."
"Všichni jsme děti," pokrčil rameny. "Nikdo se neptá, kolik bylo krávě, ze které ti udělali hamburger."
Claire, teď už pořádně vyděšená, se soustředila, otočila se ke dveřím a konečně se jí podařilo zasunout klíč do zámku…
…přesně v tu samou chvíli, kdy je Shane otevřel dokořán.
"Eva!" vyjekla, zatímco ji Shane odstrčil stranou, seskočil ze schodů a postavil se mezi Evu a Brandona.
"Běž," řekl Michael. Claire ho předtím neslyšela, neviděla, že přišel, ale teď stál ve dveřích a gestem jí přikazoval jít dovnitř. Sotva překročila práh, popadl ji za ruku a strčil do ní tak, že se ocitla za jeho zády. Vykoukla, chtěla vidět, co se děje.
Shane něco říkal, ale ona nedokázala zaslechnout co. Eva pomalu ustupovala, a když se zadní částí podpatku dotkla schodů zápraží, otočila se, rozběhla a vletěla dovnitř přímo do Michaelovy náruče.
"Shane!" vykřikl Michael.
Brandon skočil po Shaneovi. Ten se sklonil, něco zařval a vší silou, veškerou svou váhou, upíra praštil. Brandon se zapotácel k plotu, ten se pod ním prolomil a upír se skutálel na ulici.
Shane upadl na zem, vyskočil na nohy a rozběhl se ke dveřím. Bylo nemožné, aby se Brandon pohyboval tak rychle, ale vypadalo to, jako by upír vzlétl. V jednu chvíli ležel na ulici, pak se hned natáhl po Shaneových zádech…
…a popadl ho za tričko, aby Shanea škubnutím zastavil na místě. Jenže Shane už stačil podat ruku Michaelovi a ten ho přitáhl k sobě.
Tričko se roztrhlo, Shane zakopl a přepadl přes práh. Brandon se pokusil vejít za ním, ale odrazil se od nějaké neviditelné překážky a na okamžik Claire zahlédla jeho vysunující se, smrtelně nebezpečné ostré špičáky.
Michael ani nemrkl. "Zkus to ještě jednou a já tě navštívím s kolíkem v ruce, až budeš spát," řekl. "Počítej s tím. A vyřiď to i svým přátelům."
Zabouchl dveře. Eva roztřeseně a udýchaně sklouzla zády po zdi. I Claire se třásla, nedokázala se uklidnit. Shane byl brunátný a největší starosti mu nejspíš dělalo roztrhané tričko.
Michael popadl Evu za ramena. "Jsi v pořádku?"
"Jo. Jo, on nikdy… teda, to bylo těsné!"
"Nedělej si z toho legraci. Claire?"
Mávla rukou, nedokázala ze sebe dostat jediné slovo.
"Kde se tu, k čertu, vzal?" zeptal se Shane.
"Vyčmuchal Claire v kavárně," řekla Eva. "Nepodařilo se nám ho setřást. Promiň."
"Sakra. To není dobré."
"Já vím."
Michael zamkl vstupní dveře. "Zkontrolujte zadní vchod. Shane, ujisti se, že jsme v bezpečí. Nahoře taky."
"Jasně." Shane vešel dovnitř. "Sakra, tohle bylo moje poslední tričko Killers. Za to někdo zaplatí…"
"Promiň, Michaeli," zašeptala Eva. "Snažila jsem se, opravdu jsem se snažila…"
"Já vím. Dříve nebo později se to naší čtveřici muselo stát. Udělala jsi, co jsi mohla. Už se tím netrap."
"Jsem ráda, že jste tu se Shanem byli."
Michael začal něco říkat, ale vzápětí se odmlčel a zadíval se na Claire. Eva si toho nevšímala. Sundala si kabát, pověsila ho na věšák u dveří a vešla do obýváku.
"Právě jsme byli napadeni," podařilo se konečně říct Claire. "Upírem."
"Ano, viděl jsem," odvětil Michael.
"Ne, ty to nechápeš. Byli jsme napadeni. Upírem. Víš přece, že je to něco neuvěřitelného, že?"
Michael si povzdechl. "Vážně? Ne nezbytně. Vyrůstal jsem tu stejně jako Eva a Shane. Už jsme si na to zvykli."
"Vždyť je to šílené!"
"To rozhodně."
Došlo jí, že v panice skoro zapomněla na další neuvěřitelnou věc, a už o tom chtěla začít mluvit, ale předtím se ještě ohlédla a zkontrolovala, jestli jsou Eva a Shane mimo doslech. "A co… však víš. Co ty?" ukázala na něj prstem.
"Já?" pozvedl obočí. "Ach ano. Jasně. Pojď nahoru."
Předpokládala, že ji zavede do tajného pokoje, který jí ukázal Shane, ale neudělal to. Vešli do jeho pokoje, toho velkého, rohového. Byl přibližně dvakrát větší než její, ale nenacházelo se v něm o moc víc nábytku. Uvnitř byl i krb - v tuhle roční dobu nepoužívaný - dvojice křesel a lampa na čtení. Michael se usadil do jednoho křesla a Claire si sedla do druhého. Připadala si maličká a scvrklá. Křeslo s opěradlem bylo skoro dvakrát větší než ona.
"Tak dobře," řekl Michael, naklonil se dopředu a opřel si lokty o kolena. "Promluvme si o tom, co se stalo ráno." Ale už když to říkal, zdálo se, že neví, odkud začít. Hleděl do koberce a neklidně se vrtěl.
"Umřel jsi," řekla Claire. "Zmizel jsi."
Vypadal spokojeně, že řekla něco, na co může reagovat. "To není úplně přesné, ale… ano. Víceméně. Víš, že jsem kdysi byl muzikant?"
"Pořád jsi!"
"Muzikanti obvykle hrají i jinde než doma. Slyšela jsi Shanea u jídla. Vyptává se mě, proč už nevystupuju. Popravdě řečeno, nemůžu. Nemůžu vyjít ven z domu."
...

*Děkuji nakladatelství Brokilon za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu najdete ZDE.
*obrázek a ukázka: brokilon.cz
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Enari Enari | E-mail | Web | 28. února 2013 v 9:35 | Reagovat

Miluju upířiny, ale od dob Twimánie se bojím podobnou knížku otevřít. Už jsem promrhala dost hodin svého života na tupé přeslazené upíry. Potřebuju nějaký pořádný krvák. Doporučila bys tuhle knížku někomu, kdo miluje krev, střeva, drcené kosti?

2 nel-ly nel-ly | Web | 28. února 2013 v 12:42 | Reagovat

[1]: Neomillnerová mívá fascinaci v krvi a mučení (ale víc, než její urban fantasy upířina z Prahy se mi líbí fantasy - Zaklínačka Lota, tam upíři jsou a stojí za to :-) a mají zajímavý maniakální obsese :D)
Bratrstvo černý dýky je spíš o sexu, ale krve je tam taky dost, polovina bratrů jsou psychouši, jeden si libuje v sadomaso...
chm a základ všeho upírsva je Drakula, že jo :-D ale toho si určitě četla :)

3 cecilka cecilka | E-mail | Web | 28. února 2013 v 13:02 | Reagovat

Začátek se ještě dal číst, pak to byla hrozná nuda a doufala jsem, že se dostanu na konec knihy. Má to už přes deset dílů, tak mě zajímá, jestli budou další lepší.

4 nel-ly nel-ly | Web | 28. února 2013 v 13:16 | Reagovat

[3]: no, já ji začala nesnášet už na prvních pěti stránkách :-D knihu jsem přečetla s velkym sebezapřením a další díly mě už nezajímaj

5 Cathy Cathy | E-mail | Web | 28. února 2013 v 14:14 | Reagovat

Heh..Naprosto boží recenze..Je z ni vidět co si o knize myslíš..a to se vším všudy..  hej v jednu chvíli jsem se do ní tak začetla, že jsem přemýšlela, že ta kniha musí být tak hrozná, že by se mi až mohla líbit..:D :D

6 Hope Hope | Web | 28. února 2013 v 14:25 | Reagovat

mno, recenzi jsem si přečtla, jak jsem slíbila a myslím, že nebudu riskovat čtení tohohle :-D a tvoje ohlodávání až na kost se mi líbí pořád stejně ;o)

7 nel-ly nel-ly | Web | 28. února 2013 v 14:49 | Reagovat

[5]: já dělám to samý... všichni říkali, že je catwoman příšerná, tak jsem to musela vidět na vlastní oči, ale u knihy je to něco jinýho, tam ztratíš hned několik hodin života

[6]: jo, je fakt, že bych měla autorce poděkovat, psaní tohohle mi šlo jedna báseň

8 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 28. února 2013 v 17:07 | Reagovat

Až také zlé? 8D Knihu som si plánovala prečítať, zatiaľ je v rezerve, ale rada by som si ju predsalen prečítala 8)

9 wendy choyová wendy choyová | Web | 28. února 2013 v 20:07 | Reagovat

Děkuju za tip, hned jsem jim napsala mail. :D
Doufám, že mě někdo bude potřebovat, někdo kdo napíše víc než jednu kapitolu čehokoliv. :D Zas když jsem psala různým autorům, tak a) betu nepotřebovali, b) potřebovali, ale brzy přestali psát, c) posílali takové slátaniny (typu toho, co glosovaly Modrá a Červená), že jsem jim raději napsala, ať si najdou někoho jiného.:D

A já jsem za tvoje slohové komentáře ráda. :D
A dík za pochvalu kočky. :D Jí to vyřídím. :D

10 Amy Amy | 1. března 2013 v 17:27 | Reagovat

prosim moc o Ve stínu Legend :-D

11 nel-ly nel-ly | Web | 1. března 2013 v 17:34 | Reagovat

[8]: přečti, a pak mi osvětli, jaký měla téma, protože já ho prostě nepochopila

[9]: vždcky jsem si myslela, že mám talent na slohovky, ale moje profesorka se mnou nesouhlasila, tak jsem si na prostest založila blog :D
ale ať se moc nenaparuje, působěj arogantně :-X vždycky si myslim, že na mě kočky koukaj svrchu

[10]: O:-))

12 wendy wendy | Web | 1. března 2013 v 20:32 | Reagovat

[11]: Tvoje profesorka v tom případě byla nejspíš totálně úzkoprsá a přízemní. xD
Hah, tak to by se ti naše královnička nelíbila, je namyšlená až to bolí a myslí si že může všechno. :D

13 Elena Elena | Web | 2. března 2013 v 9:37 | Reagovat

Nic proti stmívání nemám, některé pasáže se mi v knížkách docela líbili, ale od té doby mám problém přečíst si jakoukoli jinou knihu o upírech, protože v té ústřední dvojici vždycky vidím nějaký náznak obšlehnutí Belly a její upířího přítele. Vím, mnohdy to třeba není ani chyba autorky, ale prostě už je to pak vnímáno úplně jinak. ;-)
K téhle knížce - mám pocit, že jsem ji viděla v knihkupectví a po tvém názoru jsem ráda, že jsem ji raději ani neotevřela (hodnotím i vzhled knížky a ta červenovlasá holka byla prostě divná :D ).

14 *AnetWolfLun* *AnetWolfLun* | E-mail | Web | 2. března 2013 v 16:59 | Reagovat

Pańi super, krásně napsané :')
- ta ukázka je super nápad. :)
- upříři :'3
- vypadá to super :'D

15 moira moira | Web | 6. března 2013 v 17:17 | Reagovat

já se docela divila, co to Caine napsala. Její Strážce počasí mám strašně ráda, ale Upíři jsou vážně slabší, tedy první díl je, druhý jsem ještě nečetla. (btw - vyšel už? :D). Hezky sepsané. x))

16 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2013 v 0:38 | Reagovat

[13]: já na upířiny nezanevřela (ve Stmívání NEJSOU upíři, krom toho mě tam štvala ta holka), ale tohle...
obálka se fakt nepovedla, ale on ani obsah

[15]: myslím, že už vyšel, ale nejsem si jistá, číst to každopádně nebudu ani náhodou (a to to má zas milion dílů)

17 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 8. března 2013 v 17:04 | Reagovat

Hmm, mám negativní názory na knihy ráda, ani nevím proč :) Možná že pak recenzentovi víc věřím názory na knihy všeobecně. Lidi se často bojí "zaplatit" za recenzní výtisk nízkým počtem hvězdiček, a já jsem ve výběru čtiva přece jen náročnější. Začínám si konečně dělat názor i na Upíry od Caine, takže za mě díky, asi je vynechám.

18 Polly Polly | Web | 12. března 2013 v 22:02 | Reagovat

to uz vazne hocikomu vydaju hocico? ;( to je tak smutne...

19 Skara Skara | 16. března 2013 v 18:23 | Reagovat

Tak jsem zjistila že je to první díl z třináctidílné ságy, i když nevím jestli si toto označení dílo zaslouží. Plně souhlasím s tvou recenzí, také jsem si ji koupila a doufala že to bude stát za ztrátu času nad ní, nestálo. :-?
Už se těším na tvou další recenzi ;)

20 nel-ly nel-ly | Web | 20. března 2013 v 21:37 | Reagovat

[17]: já taky, recenze se líp čte, když si můžu stěžovat a hlavně si to masochisticky užiju :D
recenzní výtisk podle mě eni reklama (jak to většina lidí bere), ale jde o to napsat názor - ostatně znám lidi (a sama jsem příkladem), kteří si knihu koupí spíš proto, že na ni četli negativní ohlasy... aby zjistili, jestli je fakt tak zlá
ostatně proto jsem přečetla i druhý díl Odstínů šedi :D

[18]:a ještě to budou vydávat za bestseller

[19]: na zabití... proto se bojím kupovat knihy na slepo, když neznám autora

21 Kosmik Kosmik | E-mail | Web | 5. dubna 2013 v 13:42 | Reagovat

Tvoji negativní recenzi moc nechápu. Ale zas je to věc názoru. mě osobně se knížka moc líbila a s napětím sem očekávala další díl, na který se chystám už hodně brzo. :D Recenze na první díl u mě na blogu, koho by zajímal i jiný názor. Přikládám odkaz. http://kosmikline.blog.cz/1303/rezenz-upiri-z-morgenville-1-proklety-dum

22 Jste uplne pitomi Jste uplne pitomi | 5. dubna 2013 v 15:25 | Reagovat

Ja tu knihu cetla dvakrat a moc se mi libila je to konecne neco jinyho,nez debilni scenar, ze ona se zamiluje do upira, to na te knizce obdivuji. Priznavam, ze by Clair mohla vystupovat trochu min jako ufnukane male decko, ale jinak si myslim, ze si to zhodnotila moc tvrde.

23 Chensie Ips Chensie Ips | Web | 30. června 2016 v 18:20 | Reagovat

Drsná recenze. Je to tvůj názor, ale recenze by i tak měla obsahovat něco objektivního, protože to, že se to nelíbí tobě, neznamená, že někdo jiný to neocení. Já ji například četla jako recenzák, nyní jsem dodělala recenzi a kniha mě úplně dostala. Díky negativním recenzím, které na knihu jsou, jsem byla nejistá a bála jsem se, že knihu protrpím. Nestalo se. Užila jsem si ji od začátku až do konce. Úžasně napínavé a krásné čtivo. Hlavní hrdinka mi vůbec nevadila a to jsem ten typ čtenářky, která hlavní hrdinky nemusí a povětšinou jí vadí nebo s nimi má problém, ale tady... Super čtení. Recenzi jsi psala jen ze svého pohledu, nedala jsi do ní nic, co by knihu pozvedlo pro čtenáře, kterým by se mohla líbit. Tomu neříkám zrovna dobrá práce.

24 nel-ly nel-ly | 7. července 2016 v 12:49 | Reagovat

[23]: recenze nikdy nemuze byt obkektivmi, to je prave to, ma co clovek musi myslet, protoze kazdy ma rad neco

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA