Padesát odstínů temnoty

7. února 2013 v 22:51 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
Originální název: Fifty shades of Darker
Autor: E. L. James
Nakladatelství: XYZ
Série: Padesát odstínů #2 (recenze první díl: ZDE)

Novodobá popelka v pohádce pro dospělé dámy se vrací a její ani černý ani bílý princ společně s ní. Anastasia už zjistila, jak moc tmavé může být těch padesát odstínu šedi Christianovy duše, ale zdaleka ještě nestihla poznat hloubku jeho temnoty.

Říká se, že láska dokáže hory přenášet, přenese se však Anastasiina láska i přes to, co si pro ni život po boku muže z jejích snů i nočních můr připravil?


Nacházíme se přesně tam, kde jsme v prvním díle skončili - v hluboké depresi a smutku, kterému Ana propadá potom, co opustila svoji velkou první lásku. Anastasia prožívá konec svého prvního velkého vztahu stejně, jako jiné dívky - vlastně ne, ona je románová hrdinka, a tak vše musí mít ve velkém, naštěstí pro ni i pro čtenářky však tahle chvíle smutku netrvá ani celý týden a Aně už přichází první e-mail od Christiana.

Netrvá dlouho - vlastně ani několik hodin - a Ana znovu podléhá temnému kouzlu svého hrdiny, který konečně říká věci, na které celou dobu čekala a konečně začíná romance hodná všech pohádkových zámků a konců… šťastně až na věky, jenže my jsme teprve na začátku. A našeho prince a jeho princeznu toho ještě čeká tolik, s čím se musí společně i každý sám za sebe vypořádat. Temnota se totiž nenachází jen v Christianově duši, ale i v jeho okolí…

Anastasia neustále řeší, jestli se pro Christiana hodí nebo nehodí, jestli je dost dobrá nebo není, jestli… vlastně připomíná ohranou gramofonovou desku, která vás musí po chvíli tak štvát, že si představujete, jak ji vlastnoručně škrtíte, a když jste se během jen několika desítek stran druhého dílu (nebo si ještě nesete nevraživost z prvního) nedostali tak daleko, tak přichází Anina "vnitřní bohyně", která vás položí do kolen. Ty dvě představují dokonalé adeptky na literární obdobu zlaté maliny pro nejhorší hrdinku roku (desetiletí, století,…?).

Christian je k nakousnutí ještě víc, než kdy předtím - musí být, aby alespoň vyrovnal debilitu hlavní hrdinky - a postupně odhaluje své já, které možná nakonec dokáže nejen perverzně šukat, ale i milovat. Jeho vlastní postava je stále stejně panovačná, arogantní, ochranitelská a vzteklá, aby dokázala zajistit vlhkost v kalhotkách naší drahé hrdinky (a především čtenářek) a dostává něco, co dřív neměla, osobnost.

Téma vyvíjejícího se vztahu někoho, s tak temným vstupem do života, jako byl ten Christianův a ve skrze obyčejné naivní holky bez sebevědomí by mohl představovat úžasný psychologický román, zadívající se vývojem jejich dvou osobností. Ovšem na to E. L. James nemá zdaleka schopnosti - nebo se je rozhodla neukázat, spíš to první. A tak se nedostáváme nikam dál než k popisu nedokonalých a nepropracovaných osobností, které nemají šanci se vás hluboce dotknout - přestože mají potenciál vás přímo strhnout. A potenciál je autorce na dvě věci.

První polovina (či víc) knihy je naprosto o ničem, nic se nestane, kromě toho, že hlavní hrdinové šukají jak dva králíci, pokaždé dokonale společně vyvrcholí a nikomu nepřijde divné, že už Christian už dávno neupadl do kómatu, protože z nevinné Any se nám stává nymfomanka (i když, kdo by se jí divil? Když má úžasného pana Greye, který v hloubi duše - asi pod vší tou temnotou, strachem z doteků a zamrzlými city - schovával své velkolepě romantické já).

Kniha se stává zajímavá až ve třetí třetině té obrovské bichle, kterou je a to je strašně pozdě (osobně jsem si předtím stihla dát několika měsíční pauzu na vydýchání, než jsem se odvážila dočítat) a jakoby si to i autorka uvědomila, najednou začíná sázet jednu událost a vedlejší postavy za druhou, takže má naprosto přehuštěné dny, které jen zvyšují iracionalitu celého příběhu.

Vedlejší postavy… na serveru cbdb.cz byly komentáře od čtenářek, které říkaly, že jich bylo moc (ale to říkaly ty chudinky i o ději), aby se mohly zorientovat. V knize dohromady kromě Any a Christiana vystupuje častěji snad pět-šest lidí, z nichž většina se objevila i v minulých dílech, prostor nedostávají žádný a když dostanou, tak se dostáváme do pohádky (či teroru) na druhou… a přestože autorka neustále mluví o ŠEDÉ, tak charaktery jsou tak černobílé, jakoby vyšly z pera nedorostlého dítěte, které se vyžívá v erotice.

A když už jsme u té erotiky… té je tu stále požehnaně. Pokaždé, když se objeví prázdné místo v ději, tak se probudí (ne z moc tvrdého spánku) Anino libido a Christian poslušně zareaguje. A protože je děj namazán na příliš velkém krajíci chleba - představte si jedno máslo a velikost fotbalového hřiště - tak se to stává velice často. Zvrhlého sexu je tu stále dost a je stále vanilkovější (fanynky dospělých pohádek by nakonec pravé BDSM jen stěží snesly) a tak monotónní, že jsem měla nutkání přeskakovat dlouhé popisu toho, co už autorka popisovala předtím a na první i druhý pohled úplně stejně (jestli ona nakonec nepoužívala zkratky ctrl+c a ctrl+v? Chvílemi to tak vypadá).

Jak jsem už psala u prvního dílu - při čtení jsem neočekávala žádný zázrak, ale prostou brakovou červenou knihovnu, kterou si ale čas od času ráda a s chutí dopřeju. Stejně, jako jsem první díl četla rychlostí světla, tak druhý díl jsem často odkládala a jen s vynaložením všech sil dočetla. Proč je něco takového roztaháno na šest set stran jsem nepochopila už předtím, teď to nechápu tuplem… a proč to má hned tři díly? To už zůstává ve hvězdách.

A to prý autorka píše čtvrtý díl… no, lidi za to stále platí a ona si hezky na hrabe. Nakonec fakt bude geniální a za to si ty peníze zaslouží. (Anebo jí možná šlo o to, aby předhonila Stmívání a jeho prototyp mařeny Bellu, což se jí povedlo.)

Btw. Překlad, kterého jsem byla svědkem několik stránek, protože jinak jsem četla v mnohem lepší angličtině, je vážně nenápaditá tragedie stejně, jako v předchozím díle. Aniny výkřiky "To je vzrůšo." "No páni!" jsou snad horší, než gymnastické psí kusy její vnitřní bohyně.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Co si budeme nalhávat, taky jsem byla zvědavá, co bude dál… a když už jsem dočetla ten první díl. Jen jsem vážně ráda, že tenhle jsem si nekoupila (a to ani ve slevě, jako ten předchozí) a ani si ho nekoupím.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
osobní hranice
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
milovat
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Naposledy jsem psala, že každá žena by se mohla s Anou (naivní nezkušenou malou brunetkou) ztotožnit, ale s tak blbou holkou se ztotožňovat odmítám… děkuji. Za to Christian, toho bych v jeho nereálnosti taky milovala…
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Musela jsem dlouho přemýšlet, co se mi líbilo a… no jo, Chrisitan je fajn a hm… právě jsem dočetla a můžu říct, že jsem naprosto nezasažena. Romantika tam byla a ano dušička by zaplesala, jenže dušička je v tomhle ohledu až moc pevně na zemi, než aby to ocenila. A no… ale jo, chvíle Christianova "prozření" a následných pár událostí by s přimhouření oka mohlo být dojemných.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Taková nuda! Prvních cca 400 stran bylo naprosto zbytečných a i pak to bylo příšerně natahované… a ani popisy erotiky nepřinesly žádné oživení, všechno to bylo monotónní, unylé a nudné, dokonce i ta čtivost - co byla jediným velkým plusem prvního dílu - upadala, protože ich-forma Any je nezajímavá stejně, jako ona sama.
Mé hodnocení: 3/10

*knihu naleznete na arara.cz
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 laurdes laurdes | Web | 7. února 2013 v 23:02 | Reagovat

Jéé, takovouhle pěkně od rány recenzi jsem nečetla..no, od té doby, co jsem po sobě četla to, co jsem napsala o prvním dílu :D

2 Colleen Colleen | Web | 7. února 2013 v 23:09 | Reagovat

Docela jsi mě pobavila :-D Zejména máslo versus fotbalové hřiště se povedlo :-D  :-D

3 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 7. února 2013 v 23:19 | Reagovat

[1]: ale zajímavý je, že mně se první díl líbil... no líil, bylo to průměrný, ale šlo to

[2]: díky ;-) u jisté další autorky si budu (doufám jednou) vymýšlet pozitivní metafory

4 Kallia Kallia | 8. února 2013 v 1:08 | Reagovat

No, tak tvoje recenze mě naprosto uzemnila. :D A pak mi nadávejte někdo, že řeknu, že ta kniha je o ničem a to nejsem jí nečetla. Bože. To je trapas. :)
Ale je vidět, že se dá rejžovat i na ctrl+c a ctrl+v... :D

5 wendy wendy | Web | 8. února 2013 v 8:23 | Reagovat

Přesně vím, co číst rozhodně nebudu. :D
U tvojí recenze jsem se pořádně nachechtala, hlavně u Christianova popisu. Tak sarkastickou recenzi jsem snad ještě neviděla. :D Bezvadná. :D

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 8. února 2013 v 11:26 | Reagovat

[4]: no já neodsuzuju předem :-P naopak, když lidi na něco hodně nadávaj, tak si to schválně seženu... první díl byl brak, ale dobře se to četlo a člověk jim i to opakované vykradení popelky odpustil, ale tohle... to ne

[5]: jo? :D já dlouho uvažovala nad prázdnym dokumentem ve wordu, co napsat, a pak jsem prostě přestala myslet
ale co se sarkastické recenze týče, tak myslím, že tahle neměla šanci oproti té na Hex Hall nebo možná i Školu noci... člověk se může buď smát, nebo brečet nad tupostí svýho okolí

7 Anya Anya | 8. února 2013 v 13:02 | Reagovat

Velmi trefně napsaná recenze :)

8 Illandris Illandris | Web | 8. února 2013 v 22:22 | Reagovat

Vidím, že přečtení téhle série odsunu na dobu neurčitou. Už jsem si plánovala, že se pustím do prvního dílu, ale pak jsem si přečetla jeden dlouhý úryvek z knihy a ten mě možná trochu odradil.
Ale u čtení recenze jsem se neskutečně bavila, Ana a její vnitřní bohyně mě fakt položily do kolen. Ale kdybych třeba knihu brala jako komedii, tak by nebyla tak špatná :-D

9 nel-ly nel-ly | Web | 8. února 2013 v 23:34 | Reagovat

[7]: díky :)

[Smazaný komentář] jo no... já si prvná díl přečetla ze zvědavosti a bavilo mě to (člověk to musí prostě brát s nadsázkou, jinak by se zcvokl), ale tohle už nešlo...

10 Polgara Polgara | Web | 9. února 2013 v 14:34 | Reagovat

Koukám, že když se ti něco nelíbí, tak použiješ svůj klasický humor a ironické komentáře. Místy je to hodně ostrá recenze, člověk si až říká, jak tohle můžou vydat a místy zas dokážeš najít i něco dobrého.
Za ty tvoje hlášky tě miluju. No tuhle bichli jsem kupovala mamce k narozkám, tak snad se časem odhodlám a přečtu si konečně i ten první díl. Ale je fakt, že tam jsem si jen vyhledala jisté pasáže a víc jsem číst nemusela. :-D

11 Septima Severa Septima Severa | Web | 9. února 2013 v 15:02 | Reagovat

A což teprve třetí díl?
Návod, jak napsat brak století: Když už nemáte nápad na něco smyslupnějšího, okořeňte děj únosem, nečekaným dítětem a svatbou. Achich.

Ale je pravda, že angličtina je mnohem lepší. Ačkoli si člověk při čtení tohohle vystačí se slovníkem pro tři výrazy :-D

12 nel-ly nel-ly | Web | 9. února 2013 v 17:23 | Reagovat

[Smazaný komentář] a zrovna ty jisté pasáže jsou z toho nejnudnější a nejmonotónnější... což je zajímavý, když o tom lidi mluví jako kdyby to bylo kdovíco...

[Smazaný komentář] dítě v tomhle nebylo... chm, tak třeba ve třetim? :-D
jo no, já už jen nechtěla ztrácet čas, ale v anj se mi to četlo líp už proto, jak to má jednoduchej sloh, autorka vůbec nemá slovní zásobu ani nápaditost

13 Colleen Colleen | Web | 9. února 2013 v 23:12 | Reagovat

[Smazaný komentář] Já pořád dumala, jakou knihu si jako začátečník ve čtení anglických knih vzít. Díky za tip :-D :-D

14 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 10. února 2013 v 13:03 | Reagovat

[Smazaný komentář] tak jako.. Oh My God, Fuck, Suck a podobný slova znaj i neangličtináři a autorka vážně nemá nijak oslnivou slovní zásobu, takže se to čte v pohodě (i mně se to četlo dobře a to jsem angličtinou dotčená jen z povídek na fanfiction.net :D a tam je to chvílema o tom samym)

15 Septima Severa Septima Severa | Web | 13. února 2013 v 13:50 | Reagovat

[12]: Jj, děcko je ve třetím. A když si dovolím malý spoiler, tak fotka z ultrazvuku zvedne Greyovi mandle. To byla hodně dobrá scéna. Miluju hádky, nejsou totiž v týhle knize o sexu :-D

16 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 13. února 2013 v 15:35 | Reagovat

[15]: ach bože, proč O_O
jako pravděpodobně si to přečtu, ale dám si předtím dlouhou pauzu na vydýchání :-D

17 Septima Severa Septima Severa | Web | 13. února 2013 v 21:11 | Reagovat

[16]: Anebo ty dobrý pasáže podtrhám a vytrhám a pošlu ti je poštou :-D
Co proč? Protože milá Anastasia ani neumí udržet v diáři upozornění na nadcházející setkání s doktorkou ohledně prošlé spotřební lhůty antikoncepce :-D Chybička se vloudila.

18 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 13. února 2013 v 21:43 | Reagovat

[17]: a já myslela, že byl šťastnej, že má na telefonu upozornění...
já si počkám na češtinu a až to bude dotupný, kupovat to nebudu ani omylem a anglicky můžu číst miliardu jinejch věcí, co mi k něčemu budou :D

19 Septima Severa Septima Severa | Web | 13. února 2013 v 22:24 | Reagovat

[18]: To nebylo po telefonu, to bylo hezky face to face na večeři... :-D

20 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 14. února 2013 v 10:37 | Reagovat

[19]: ale ne, jakože upomínku na prášek, z toho byl celej odvařenej v prvnim dílu
ale vzhledem k tomu, že s tim pak zas přestala a autorku očividně baví trhat kondomy zuby a podobn, tak ani nevim, proč se snaží

21 Septima Severa Septima Severa | Web | 14. února 2013 v 11:23 | Reagovat

[20]: Místo prášků měla antikoncepci podanou injekčně, vydží to v řádech měsíců, ale musí se to pravidelně obnovovat před datem expirace :-D No, a to ona prošvihla. Hned třikrát. A to jenom proto, že měla tolik práce, až jí asistentka schůzku s doktorkou několikrát odložila. A ejhle, "gratuluji, jste v pátém týdnu těhotenství". Jsem jenom zvědavá, jak přeloží to, čemu říkala "The Blip". Asi těžko jí bude říkat "ty moje malá blastulko" :-D 8-O

22 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 14. února 2013 v 13:51 | Reagovat

[21]: mě by to asi nepřekvapilo, ten překlad je vážně tak příšernej, že už mě nebude šokovat nic
pět týdnů? ta kniha bude obsahovat víc než několik přecpaných dnů? O_O bože neděs mě

23 Septima Severa Septima Severa | Web | 14. února 2013 v 16:05 | Reagovat

[22]: Baví mě děsit, takže: na konci knihy je kapitola "o několik let později" 8-O

24 Neriah Neriah | 16. února 2013 v 15:28 | Reagovat

Jsi odvážná, žes to přečetla a já se u recenze pobaavila... Číst to ale nemám odvahu. Po několika úryvcích z jedničky jsem nevěděla, jestli se začít hystericky smát nebo co mám vlastně dělat. :D Nejvíc mě fascinuje, jak v tom někteří hledají nějakou hlubokou psychologickou myšlenku... Troufám si říct, že něco tak primitivního bych snad napsala i já a to nejsem v psaní zvlášť dobrá. Hm, tak až se budu chtít proslavit, vím co napsat :D Jako já tak nerada soudím něco, co jsem nečetla, ale po přečtení hromady recenzí mám pocit, že to ani není třeba číst, aby si člověk názor mohl utvořit

25 nel-ly nel-ly | Web | 16. února 2013 v 16:27 | Reagovat

[24]: ono by to psychologickou hloubku mít mohlo... ale ne s touhle autorkou
Christianův život a důvody, proč je takový, jaký je a i vývoj naivní hloupý holky v osobu se seběvědomím... mohla by to být psychologická romance, ale s jiným autorem

26 Mariela Mariela | 7. srpna 2013 v 13:26 | Reagovat

Nel-ly to tipla moc dobře.... kdyby tomu autorka dala víc, mohlo to mít silnější psychologickou rovinu... na druhou strnau i přesto, že to byt trošku žvást, jsem si knihu užila a objednala další díl (http://www.sevt.cz/produkt/fifty-shades-freed-padesat-odstinu-svobody-l1569805/ podporuju autory, ne piráty!!!!) a musím se přiznat, že už se moc těším... sice občas Christianovy pohledy a Aniny nesmyslné orgasmy byly trochu moc, ale přesto nepovažuji knihu za ztrcený čas.

27 phenolics phenolics | Web | 27. září 2016 v 19:20 | Reagovat

nebankovní půjčka hradec králové :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA