RC review: Kruh

7. ledna 2013 v 19:59 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Cirkeln
Autor: Sara B. Elfgrenová, Mats Strandberg
Série: Engelsfors 1/3
Nakladatelství: Fortuna Libri

Apokalypsa začíná v Bergslagenu.
Engelsfors. Krásné jméno, příšerné město. Obklopené hlubokými lesy, kde lidé často zabloudí a zmizí. Jedné noci, kdy se měsíc zbarví do tajuplné rudé barvy, je svedeno šest dívek dohromady do zrušeného zábavního parku. Nemají nic společného. Nevědí, jak se tam dostaly ani proč tam jsou. Brzy však pochopí, že jedna bez druhé nepřežijí.


Švédský spisovatel Mats Strandberg a scénáristka Sara B. Elfgrenová představují první díl severské trilogie plné magie, ale zároveň i společenský román o mladých lidech. Děj se totiž odehrává kolem sedmi různých lidí, kteří na první pohled nemají společného nic až na svůj věk a školu, kterou v malém městečku Engelsfors, které všem mladým připadá jako pustina na okraji civilizace, navštěvují. Ovšem až do chvíle, kdy zjistíme, že každý z nich má své vlastní magické schopnosti.

Setkáváme se snad se všemi typy středoškolských studentů od těch, co se snaží jen zapadnout a proplouvat davem až po ty, kteří touží být na výslunní. Postupně se blíže seznámíme s hlavními hrdinkami - Monoo, Rebekou, Vanessou, Annou-Karin a Idou.

Každá z nich je jiná, má svůj příběh, rodinu, život a je popsána dostatečně kvalitně na to, aby mohla působit jako živý člověk s uvěřitelným charakterem, který se postupem knihy vyvíjí, což je velké plus celé knihy. Když jsou pak dívky vyzvány, aby přišly na stejné místo a dozvídají se, že jsou "Vyvolené", ovšem jen jedna se stane tou hlavní.
Dívky musí spolupracovat a pomáhat si, jsou vystaveny nátlaku dobra i zla a zároveň se musejí vypořádat se záhadami, které jsou všude kolem… Dokáží to? A která z nich je "ta" vyvolená?

Na začátku se zdá, že se setkáváme s napínavým severským thrillerem, který se však brzy změní v Young Adult fantasy, což by nemuselo být vůbec na škodu, kdyby kniha neměla nutkání upadat do klasiky tohoto žánru. Přesto především díky napínavému příběhu a vývoji hlavních postav se od mnoha svých sester, které poslední dobou vycházejí, značně odlišuje - jen by nemusela být chvílemi tak zdlouhavá, což se možná děje kvůli složitosti vyprávění z pohledu všech hlavních postav. Je poznat, že autoři potřebují všechno říct a ujasnit, než se děj doopravdy rozjede - a to je přeci jen velká nevýhoda knihy na pokračování.

Asi největší plus pro mě ale kniha přinesla především s ohledem na koexistenci postav, které jsou opravdu velice lidské. Nejsme zahlceni šílenými romancemi, které se táhnou až za hrob (jak je u teenagerů přeci běžné, ne?), ale především náměty přátelství nebo vztahy s rodinou. Postavy jsou vystaveny obrovskému emočnímu tlaku - podléhají strachu, nejistotě i zoufalství, řeší problémy se šikanou, opilostí mladistvých atd., takže okamžitě dostávají více rozměrovou podobu, což v knihách z posledních let (a především, co se YA týče) vůbec nestává.

Pokud hledáte fantasy pro mladé, u které pro změnu musíte trochu přemýšlet a ne se jen rozhodovat, jaký z dvou (a více) kluků to nakonec bude, až vaše hrdinka sama zachrání svět, tak vám Kruh vřele doporučuji a už se nemůžu dočkat pokračování (popřípadě jednoho dne filmu? Vzhledem k spolupráci se scénáristkou?)


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Jde o, snad jeden z prvních, recenzních výtisků.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
důvěra v sílu
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
objevit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tentokrát je hodně na výběr, vzhledem k tomu, že máme rovnou šest hlavních hrdinek a každá je jiná.
Nejsympatičtější mi asi byly Vannessa, Rebeka a Lennéa (pro ten její alternativní styl), které se naprosto vymykají pravidlům a stereotypu. Nikdy jsem nebyla na smutné příběhy šikanovaných outsiderů, ale Anny-Karin vám musí být líto. Ida je zasem prototypem populární dívky, které se musí nechat to, že ví, co chce a jak toho dosáhnout, i když bývá pěkná mrcha. A Minoo je takový malý genius.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Nejlepší je asi ta uvěřitelnost postav. Přestože jde o YA fantasy, tak magie - která je dobře podaná - je jen okrajová, hlavní jsou vztahy mezi postavami, napětí a i ten detektivní příběh je dobře zařazený. Především pro tu uvěřitelnost hodnotím KRUH jako YA, která se vymyká stereotypu a to je sakra dobře.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Začátek je skvělý a plný napětí, ale pak akce jaksi upadá, vzhledem k tomu, že příběh je vyprávěn z pohledu každé z hlavních postav a je vidět, že autoři si připravují pole pro pokračování.
Mé hodnocení: 8/10

P.S. Jsem vážně šťastná, že zůstala originální obálka - už proto, jak je kniha krásná, bych si ji přečetla.
*Tímto bych ráda poděkovala nakladatelství FORTUNA LIBRI za zaslání recenzního výtisku.
*Obrázky: fortunalibri.cz, http://www.rabensjogren.se,
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 smoke-everyday smoke-everyday | Web | 8. ledna 2013 v 19:27 | Reagovat

wow nádhera!!! mimochodem nespřátelíš blog? když tak se mi ozvi do komentu k nějakému příspěvku

2 wendy-chan wendy-chan | Web | 10. ledna 2013 v 16:19 | Reagovat

Ahoj Nel, děkuju ti za komentář k mojí povídce, moc moc mě potěšil.:-)
Upřímně, když jsem to po sobě četla, připadalo mi to naprosto bez nápadu a spíš jako nějaká školní slohová práce, než FF.:-D
Jinak kouzelníci bez kouzel, a zvláště teda Draco, to si vážně neumím představit. A hlavně Draco v povídce Rok jako žádný jiný, bez těch svých kouzel na nehty, ladících kouzel na hlasivky a hlavně čistících kouzel. xD Pravděpodobně by se zbláznil. :D
Co se týče téhle recenze, zase jsi mě navnadila a já se zas nebudu moci dočkat až si to přečtu. xD

3 lina lina | Web | 10. ledna 2013 v 16:25 | Reagovat

Obálka je opravdu krásná...koukám, hlavní hrdinky jsou samé ženské (má feministická duše plesá :D)Jako oko na ní mám docela dlouho, tak až ji potkám v knihovně určitě si ji půjčím :)

4 terushqah terushqah | Web | 11. ledna 2013 v 8:44 | Reagovat

o knížce už jsem slyšela, vypadá to docela zajímavě, pokud se k ní někdy dostanu moc ráda si ji přečtu
Jinak recenze je moc hezky napsaná =)

5 zelvicka7 zelvicka7 | Web | 11. ledna 2013 v 22:23 | Reagovat

woow! vypadá to zajímavě! :-D

6 Nici Nici | Web | 12. ledna 2013 v 18:19 | Reagovat

Tak podle toho co píšeš, bych si knihu hned koupila! To, že se kniha vyhýbá stereotypu už mě nadchlo, protože jsem doposud žádnou takovou knihu nenašla, nepřečetla! Wow!! :-D

7 Polgara Polgara | Web | 12. ledna 2013 v 20:59 | Reagovat

Hmm, sakra já ty tvoje recenze musím přestat číst, protože si tu knížku pokaždé přidám od již tak dlouhého seznamu :-D Ale navnadila jsi mě. Jen mi to trochu připomíná fantasy knížku Kameny osudu, myslím, že bys to mohla znát. :-)

8 Melissa Melissa | 6. dubna 2013 v 13:59 | Reagovat

Já jsem knihu četla, a musím říct že z ní mám rozpoluplné pocity. Na jednu stránku se mi kniha celkem líbila některé pasáže a tak.
Na stranu druhou jsem se čtení této knihy musela nutit.
No co vím, tak že druhý díl si nepřečtu.

Asi jsem jediná které se kniha až tak nelíbíla.

Ale tvoje recenze je jinak pěkná :-)

9 nel-ly nel-ly | 12. června 2013 v 19:52 | Reagovat

[8]: v tomhle ohledu asi chápu, oni toho chtěj říct najednou protě až moc (to samé v druhém díle, tam je to o kousínek horší a taky je dvakrát tak tlustej), na druhou stranu to považuju za jednu z nejpropracovanějších YA, co jsem četla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA