Znamení vlka

29. prosince 2012 v 15:59 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
Originální název: Znamení vlka
Autor: M. T. Majar
Série: Vlci #1
Nakladatelství: Fantom Print

Spíše než urban fantasy připomíná Znamení vlka, první díl vlčí kdo-ví-kolika-dílné série, spíš paranormální romanci, což může vést jen ku prospěchu věci. Protože jak už dávno víme, upíři, vlkodlaci a jim podobní jsou sexy a do červené knihovny se dokonale hodí - říká ta, co zcela propadla upířímu Bratrstvu černé dýky.

A co víc - tentokrát se jedná o českou spisovatelku začínající na amatérském povídkovém webu, jejíž e-book "Hot Boys" získal takovou popularitu, že kniha byla později vydána i ve své fyzické formě. Byla by velká škoda, kdyby se tak nestalo.


Znamení vlka začínalo jako fanfiction a těm, kteří četli Anitu Blake, to bude jasné během několika prvních stránek, i když se možná chvíli zarazí myšlenkami na jednu z nejznámějších vlčích serií Mercedes Thompson. I zde má totiž hlavní hrdinka prořízlou pusu, baví svou nenucenou rychle ubíhající ich-formou a odpovídá i věkem…

Victoria (Tori) se narodila v malé zemičce uprostřed Evropy stejně, jako její stvořitelka M. T. Majer (vlastním jménem Markéta Marková) a tím si přičítá hned pro začátek jedno obrovské plus, protože zásobuje své čtenáře natolik českými hláškami, že se prostě musíte usmívat - a ještě k tomu umí uvařit svíčkovou s knedlíkama.

Matka Tori zemřela při porodu, takže vyrůstala u svých prarodičů, dokud ji neopustili i ti. Pak přišla nabídka od její tety přestěhovat se do Spojených států, což mělo být řešení všech jejích problémů a začátek nového života. Po několika letech však i její teta zemřela a Viktoriin život nenabral nový směr, po kterém tolik toužila. Až do chvíle, kdy ji jednoho dne v noci cestou z nepovedeného rande napadnou dva muži a od pokusu o znásilnění ji zachrání muž - tedy vlkodlak - pardon, lycas. A to ne ledajaký, ale rovnou alfa zdejší smečky.

Během záchrany však Ruben Tori omylem kousne, a tak se stane, že její osud konečně najde svůj naprosto nečekaný směr… rovnou do alfovy postele a života ve smečce.

O vlkodlacích ví celý svět - jak se to stalo, se nedozvíme - a existuje i tajná organizace, která se stará o "vlčí" problém. Protože lycas (jak je v knize nazýváme) se můžou stát jen nositelé zvláštního genu l.a., a jejich proměny jsou přísně hlídány. Ústupky neexistují a tresty za porušení zákona kruté.

Lycas jsou zrůdy, ale jak už dávno všechno víme, největší monstra mezi námi jsou právě lidé, což se v příběhu hluboce otiskne a navodí to temnou atmosféru, která by mohla být působivá, kdyby hlavní postava a zároveň vypravěčka nebyla neustále nadržená a nemyslela jen na sebe.

Jak popsat Tori? Nymfomanka. Jiné slovo mě vážně nenapadá - uvažovala jsem o tom od začátku knihy a až do konce se to nezměnilo. Její ich-forma se čte velice příjemně a bože, několikrát jsem se jejím hláškám vážně musela zasmát, jindy jsou však naprosto nevhodné a i když je Tori osmadvacet let a tváří se, že toho má hodně za sebou, chvílemi se chová jako bláznivá hysterka, která naprosto neuvažuje logicky, což pak vede k situacím, kdy si říkáte, jestli autor vážně chce, abyste si mysleli, že jeho hrdinka (a všichni kolem) je natvrdlá husa, nebo se prostě jen nenamáhal trochu přemýšlet. Vzhledem k častým hloupým dialogům plných zbytečností spíš to druhé…

A pak tu máme muže v Tořině životě, kteří po ní buď strašně touží nebo k ní alespoň pociťují (kdo-ví-proč) respekt.

Ruben je arogantní, výbušný, majetnický… vlkodlak. A pokud jste četly Anitu Blake, stačí si jednoduše vyměnit jména s jiným alfou, dokonce i první písmeno je stejné. Milovat ho však prostě musíte a podbřišek vám zatrne pokaždé, když si spolu s ním a jeho partnerkou vychutnáváte jejich tvrdý sex, kvůli kterému lycas většinou dlouho nevydrží s lidmi (no, alespoň tady se Ruben nezačal během styku měnit jako Richard v Anitě, možná příště?).

Eliah je tajemný "Druhý" smečky, která přišla s nabídkou a změnila tak Tori život - a uvedla ji do smrtelného nebezpečí. Je krásný, že se za ním každá otočí. Zajímavý svým indiánským původem a kamennou tváří. A má v sobě něco, co ho k Tori neuvěřitelně přitahuje - a jí k němu.

Na druhou stranu Mikael Rubena, Tori a všechny jim podobné naprosto nesnáší od samého začátku až do konce. Což je problém, protože je agentem společnosti, která se stará o "vlčí" problém.

A nechybí ani roztomilý utlačovaný gay-lycas v podobě roztomilého Bena, kterého si musíte zamilovat. Nevím, že všechny hrdinky v poslední době musí mít kamaráda gaye, a když už, tak z něj autorky udělají rotřesenou upištěnou slečinku. Kde se pak berou holohlaví násilníci toužící po mladém mase zůstává záhodou, člověk by čekal, že budou chodit v růžovém a mávat vílí kouzelnou hůlkou.

Kniha odpovídá spíš červené knihovně než fantasy což, jak jsem už řekla, vůbec není vůbec na škodu a jako taková, má osvěžující, chvílemi velice nápaditý, děj. Za to velké plus, protože se neustále něco děje, takže když už chcete knihu odložit nebo něco přeskočit, tak se nakonec vždy přemůžete… a konec, jakkoliv okatě připomínající scény z jistého dílu americké sarkastické zabíječky upírů, je napínavý.

Epilog mi ovšem přišel zbytečně násilně vynucený a jasně dává na jevo, že je tu jen od toho, aby si čtenář koupil druhý díl a napjatě na něj čekal - což samozřejmě udělá, protože takhle se prostě nekončí a já potřebuju vědět, co bude dál. Nutně.

Přestože Tori má sklony přitahovat k sobě všechny muže ve svém okolí a pokaždé víme, co má na sobě ona nebo její společníci, tak tu čas od času existují logické důvody, díky nimž se vztahy, které řeší, zdají přeci jen reálnější… A to je další velké plus. I když by vážně nemusela přitahovat všechny, když sama říká, že krásná přeci není.

Abyste neřekli, že jsem příliš kritická, tak musím říct, že knihu vlastně hodnotím velice kladně. Z fanfikce na provalenou ságu se stala plnohodnotná kniha, které tu inspiraci ve známější sérii odpustíte už proto, že takových knih se na českých trzích najde jen málo (i když jedna inspirace Anitou už tu byla, že) a autorka do toho dala šťávu (plus, přestože Hot Boys vyšli první, je to prvotina) - a "ukradla" mi nápad na utečence z Česka do Ameriky :-D kruci.

Pokud máte rádi urban fantasy s větší dávkou romance a originálními popisy intimnějších okamžiků a pokud hledáte něco, při čem byste mohli vypnout, ale zároveň si přečíst knihu, která dokáže bavit a svou tupostí se vás nepokouší ubít k smrti, jak se to poslední dobou stále častěji stává novým "fantasy-romancím", tak jen do toho. Plus, ačkoliv je to jeden díl série, neodehrává se jen v pěti či jednom dni útržkovitě jako seriál, ale jedná se o ucelený děj, což je další velká výhoda…

A mně už nezbývá než popřát autorce, aby jí to s psaním druhého dílu šlo od ruky nejméně tak dobře, jako u tohoto a věřím, že o ní brzy znovu uslyšíme (no, vy určitě, náhodou jsem si koupila i její druhou knihu :D Hot Boys o striptérech).


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Česká autorka urban fantasy? To nešlo neotevřít.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
jiskřivá přitažlivost
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Uvolnit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Z vedlejších postav, které dostaly prostor, mi byl celkem sympatický stále usměvavý Brooks, stejně jako vlkodlačí striptér. A z těch, co měly prostoru víc nejspíš Mikael, který určitě představoval zajímavou postavu…
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Tori je Češka a to je její obrovské plus. Při čtení máte neustále pocit něčeho povědomého (třeba jako v Nebezpečné kráse - až na to, že sem to patří), smějete se věcem, které jsou vám dobře známe a prostě…je to příjemné. Jiné knihy jsou důkazem, že když jste čech a v Americe jste nikdy nežili, tak je to na vaší tvorbě prostě poznat, tak proč to nevyužít ve svůj prospěch, místo toho aby čtenář kroutil hlavou a divil se, proč mu jsou jiná díla o tolik příjemnější?
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Četla jsem Anitu Blakeovou, četla jsem sérii Mercedes Thomspon, četla jsem Tinu Salo a začala s nemrtvou čarodějkou…
Možná, kdybych alespoň tu Anitu nečetla, tak bych nezažívala taková dejá vu. Ale takhle… smečka a především ten boj, rituály, postavy… to jsem si rovnou mohla díl s Richardem otevřít na dané stránce. Velká a hlavně myslím, že zbytečná škoda. Vím, že šlo o fanfikci, ale před vydáním se to snad dalo trochu předělat… někdy si říkám, kde je až hranice, kdy se můžou vyžadovat autorská práva?
Pro to a pro těch pár dialogů nemůžu hodnotit tak vysoko, jak by si zasloužila tak čtivá česká kniha.
Mé hodnocení: 7/10

P.S. Lidé psali, jak je ta obálka krásná, mě osobně dost děsí. Z blízka má postava na obrázku divný obličej a ty prsa nafouklá tak, že už teď lituju její záda a uvažuju, jestli by se udusila, kdyby si lehla na břicho. Vyumělkovaný jakože "živý" vlk je na tom jen o něco líp. Zdálky ovšem působí příjemně…
P.P.S. Až jsem si říkala, že bych se mohla vrátit k tý Anitě, jak mě to navnadilo. Snad se Tori nebude řídit podle ní, protože v pozdějších dílech už hrdinka nedělá nic jiného, než že se převlíká, popisuje, co má na sobě její okolí, uvažuje o sexu nebo šuká.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 29. prosince 2012 v 17:39 | Reagovat

Touhle recenzí si mě hodně navnadila ke čtení, hezky si tam popsala děj i seznámila s hlavními postavami, ale přitom si nevyzradila nic důležitého. Určitě si tuhle knížku, co nejdřív přečtu. :-)

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 21:37 | Reagovat

O téhle autorce jsem už hodně slyšela, ale zatím jsem nečetla žádnou resenzi na její knihu. A upřímně musím říct, že je to druhá česká autorka, kterou si zapamatuji. Už jen z tvé recenze patří autorce můj obdiv. Až na knihu někdě narazím, tak určitě nebudu váhat a koupím si jí.
Mě se obálka líbí, ale hlavně barvy na ní.

3 nel-ly nel-ly | Web | 30. prosince 2012 v 0:56 | Reagovat

[1]: já ti říkala, že se snažím nespoilerovat, spíš si tak postěžovat na různý části... :D

[2]: já jsem zvědavá na druhý díl, tohle přeci jen bylo... dobře čitelné a určitě zajímavé, ale průměr
ona zdálky vypadá dobře, ale z blízka má ta holka divnej obličej a nepochopitelný proporce, já tyhle photoshopový obálky prostě nemám ráda :-X

4 TerushQaH TerushQaH | E-mail | Web | 30. prosince 2012 v 20:06 | Reagovat

já mám asi štěstí, že jsem ještě Anitu Blake nečetla.. takže jsem to podle toho nemohla hodnotit.. obálka je hezká, ale spíše obdivovat jenom z dálky.. ale ten vlk je krásný. .:))
Hot Boys se mi od této autorky líbilo více.. :))
ale na druhý díl se docela i těším

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA