RC review: Smrtící chaos

14. prosince 2012 v 15:00 | Nel-ly |  Drama (thriller, detektivní, atd.)
Originální název: Mortal Chaos
Autor: Matt Dickinson
Série: Soul in Shadows
Nakladatelství: Fortuna Libri

Kam až dosahují naše činy? Mávnutí motýlích křídel, odvážný malý králíček při svých prvních krůčcích mimo rodnou noru - to se zdá jako na první pohled pro zbytek světa jako naprosto nedůležitá událost. Jenže, co když králíček vyděsí dostihového koně… A tak to půjde dál? Všechny naše činy mají důsledky a napínavý román dokazuje, jak se zdánlivě obyčejné nesouvisející situace každodenních dní dokážou proměnit ve SMRTÍCÍ CHAOS.


Zdánlivá drobnost - mávnutí motýlích křídel - uvede do chodu řetězec dramatických událostí a osudově ovlivní životy mnoha lidí. Matt Dickinson ve své mistrně napsané próze zavede čtenáře v krátkých "klipových" vstupech do rozličných prostředí - třeba na severní stěnu Mount Everestu, na palubu Boeingu 747, k jezeru Malawi, na dostihovou dráhu - a nechá je se zatajeným dechem sledovat klíčové okamžiky v životě svých hrdinů. Román vycházející z teorie chaosu je určen všem, kdo milují napětí, ale nespokojí se jen s povrchní četbou. Klade řadu provokativních otázek a přináší překvapivé odpovědi.
Někteří přežijí. Jiní zemřou. Všichni jsme propojeni. (oficiální text distributora)

Námětem pro první díl série "Chaosu" se stala matematicko-fyzikální teorie chaos - konkrétně teorie motýlího křídla, která se vztahuje k myšlence, že i něco tak malého, jako třepotání motýlích křídel, může v konečném důsledku vyvolat tajfun třeba i někde na druhé polovině světa.

Keiron Wallace se ve Velké Británii připravuje na dostihový závod s nadějnou Mazarine Town, když jim do cesty vběhne králík. Mladá japonská horolezkyně Kuni se snaží zdolat samý vrchol světa - Mount Everest. Zpět v Anglii, ale třináct kilometrů vzdálená pospíchá Tina Curtisová na letiště, odkud má pilotovat letadlo, zatímco třináctiletý Will se rozhodl, že dnes půjde se svým kamarádem Jamiem za školu a místo toho si "vypůjčí" otcovu pušku a půjdou na lov do lesa. V tu samou chvíli se na druhém konci světa někde v Africe šestiletý Bakili modlí, aby dostal příležitost přinést hladovějící rodině něco k jídlu, a ve stejnou dobu se blízko Washingtonu jistý muž chystá spáchat sebevraždu a zabít přitom svou bývalou manželku a dva syny…

A příběhy se na sebe stále dál nalepují. Sekvence se střídají bez řádu a v naprostém chaosu, kdy jsou každé dějové linii věnované maximálně dvě stránky knihy. Některým postavám je věnován větší prostor, na některé autor třeba na sto stran úplně "zapomene" a zatím přidává další příběhové linie z různých konců světa a přesto - ač je to s podivem - čtenář není ani na chvíli zmatený. Nemá sice nejmenší tušení, co se kolem něj děje a kam to všechno povede, ale ztratit se v tom chumlu nedá, protože ačkoliv se jedná o chaos, tak je jednoduché ho stále chápat… a to je největším kladem tohoto románu, který ubíhá v nezadržitelném tempu a přesto, i když knihu odložíte třeba na dva dny, vždy se znovu bez problémů zorientujete, aniž byste věděli, jak to vlastně Matt Dickinson dělá.

Je to ojedinělý a velice originální styl vyprávění, který z knihy dělá čtivo vhodné pro relaxování a zároveň i napíná čtenářovy mozkové závity. Nedá se naprosto předpokládat, co se stane na další stránce - což na druhou stranu může být i nevýhoda pro ty, co rádi uvažují o budoucím ději - a až do samého konce víte jen jediné: mnozí zemřou, jiní jsou jen krůček od smrti, další přežijí. Všechno se však změní. Protože tohle je Smrtící Chaos.

MATT DICKINSON

Filmař a spisovatel, který je nejznámější díky Svěráci na dokumentech pro National Geographic, Discovery Channel a BBc.
Při svých cestách navštívil skoro všechny kouty světa, účastnil se expedic na Saharu i do jihoamerické džungle. A (podobně jako jedna z hrdinek jeho knihy) vylezl na Mount Everest - své zážitky popsal v knize Zóna smrti a později v románu Riskantní podnik.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
První z - jak doufám - dalších nabídek recenzních výtisků Fortuna Libri.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
motýlí efekt
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
puf
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Je fakt, že díky ojedinělému stylu tohoto románu čtenář nedostane šanci se s nějakou postavou sžít. Ano, bylo mi líto hladovějícího Bakiliho, pevně sem držela palce Kuni, která sama stoupala na vrchol Everestu a soucítila jsem i s dalšími - ovšem, jakmile se dostaly do smyčky chaosu, ze kterého nebylo úniku, nechtěla bych být nikým.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbí se mi styl vypravování - s ničím podobným jsem se ještě nikdy nesetkala a popravdě bych se toho bála a sama od sebe se do podobné knihy nevrhla. A to by byla velká chyba.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je fakt, že chvílemi jsem byla zmatená, ale to je zároveň i největší kouzlo celé knihy. Možná některým postavám je věnováno až moc málo prostoru - ta nevyrovnanost je samozřejmě účelná - ale některé prostě vstoupí do paměti, zatímco na jiné je moc jednoduché zapomenout, a tak když se objeví až po dlouhé době, chvílemi jsem si nebyla jistá, kam je přesně zařadit. Také je škoda, že se jedná jen o první díl série… Raději bych to viděla ve větším vydání a celé v kuse, protože jestli pokračování vyjde až za dlouho, tak stačím rychle zapomenout.
Mé hodnocení: 9/10

*Děkuji nakadatelství FORTUNA LIBRI za zaslání recenzního výtisku
*informace o autorovi a teorii motýlích křídel: www.wikipedia.org
*obrázky: google.com a ortunalibri.cz


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 14. prosince 2012 v 17:53 | Reagovat

Zní to tedy zamotaně, ale neotřele :) Jinak krásný vzhled! :)

2 dorea dorea | Web | 14. prosince 2012 v 18:19 | Reagovat

mám ráda příběhy, kde se proplétají osudy lidí, líbí se mi ty drobné odkazy a paradoxy, většinou se však knihám o takovém tématu vyhýbám právě z toho důvodu, že se v nich ztrácím, dávám (možná barbarsky) raději přednost filmům

3 Polgara Polgara | Web | 14. prosince 2012 v 21:48 | Reagovat

A víš, že si mě na tuhle knížku navnadila abych si ji přečetla a pokud mě bude bavit, tak i dokoupila? Takže děkuji za recenzi a tip na další čtení. :-)

4 nel-ly nel-ly | 15. prosince 2012 v 1:03 | Reagovat

[1]: díky

[2]: no já většinou podobné knihy taky nečtu, ale tohle byla příjemná změna

[3]: přečti ;-)

5 Hope Hope | Web | 16. prosince 2012 v 14:38 | Reagovat

škoda, že jsem v Anglii, protože i když podobné knížky zrovna dvakrát nemusím, tak tuhle bych si i přečetla =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA