RC review: O zlaté labuti

23. prosince 2012 v 12:56 | Nel-ly |  Sbírky a další...
Originální název: Great Indian Meals
Autor: Sri Chinmoy
Nakladatelství: Madal Bal

Tyto příběhy o dobru, lásce a odpuštění byly napsány ze srdce a pro srdce. Některé z nich vypráví o postavách, které žily v dávné Indii před stovkami a tisíci let, jiné jsou vsazeny do prostředí pohádkového či naopak zcela současného, každý z nich se však mohl stát kdekoli a kdykoli. Ukazují, že síla čistého srdce, soucitu a odpuštění dokázala odpradávna vítězit nad hněvem, závistí i chamtivostí - a že to dokáže stejně tak i dnes."Žít v kráse a vůni srdce znamená a každou vteřinou mládnout," říká autor této knížky, duchovní učitel a člověk hlubokého míru Sri Chinmoy. Jazykem srdce jsou napsán i příběhy v této povídkové knize s překrásnými ilustracemi.

Jde o pohádky, které zábavnou a milou formou vypráví poučené příběhy motivující životy našich nejmladších, kde se i dospělí přiučí.

Příběh O zlaté labuti je první z mnoha krátkých poučných pohádek. Vypráví o muži, který se vrátil ze záhrobí, aby pomohl své chudé rodině a kvůli tomu se proměnil ve zlatou labuť. Každý měsíc se vracel ke své rodině, aby potěšil své dcery a nechal si vytrhnout jedno zlaté pero a uchránil tak svou rodinu od hladu. Každý měsíc, dokud se jeho manželku nedostihla chamtivost.

Dále se setkáme s chlapcem, který zůstal věrný přátelství po dlouhých letech. Příběhy nejen o přátelství, ale i lásce, obětavosti, statečnosti, odpuštění a dalších ctnostech, zároveň však odkrývají největší lidské neduhy.

SRI CHINMOY


Sri Chinmoy je duchovní učitel, jenž zasvětil svůj život službě lidstvu. Během svých 43 let, které prožil na západě, se snažil inspirovat a sloužit lidstvu svými oduševnělými modlitbami, meditacemi a svou literární, hudební a malířskou tvorbou.
Věříme, že jednoduchost, čistota a světlo z díla Sri Chinmoye na těchto stránkách Vás bude inspirovat. (http://www.srichinmoy.org)

O ZAMINDAROVĚ CHRÁMU

Žil jednou jeden poctivý, prostý muž. Pro jeho poctivost ho měl každý rád. Jednoho dne byl jeho dům vyloupen. Byl z toho velmi, velmi smutný. Ale protože byl tak poctivý, jeho přátelé mu dali peníze, oblečení a všechno, co by jen mohl potřebovat. Byli k němu tak laskaví, že měl brzy mnohem víc, než o co původně přišel.
Jeden jeho velmi bohatý přítel mu však začal nesmírně závidět. Řekl si: "Také povím lidem, že mi vyloupili dům."
Té noci vynesl z domu všechen svůj majetek, vykopal jámu a zahrabal do ní všechny cennosti, peníze a drahé věci. Pak začal křičet, že jeho dům vykradli. Ale protože byl tak bohatý, lidé mu nevěnovali žádnou pozornost. Na rozdíl od prvního muže to nebyl dobrý člověk. Nikdo mu proto žádné peníze nedal. On ale pořád křičel a naříkal, jako kdyby přišel o všechno.
Nyní ale nevěděl, co má dělat. Všichni lidé ho sledovali. Začal být zoufalý. Jenom čekal na chvíli, kdy bude moci všechny své cennosti zase vykopat. "Jelikož mi přátelé nic nedávají, přinesu si zase všechno zpátky domů," říkal si.
I stalo se, že jeden zamindar si v té době usmyslel postavit chrám. Řekl: "Udělal jsem v životě mnoho, mnoho špatných věcí. Musím postavit chrám, aby se tam lidé mohli chodit modlit, a já tam budu chodit také."
Protože si zamindar mohl dělat, co chtěl, dal bohatému muži trochu peněz a řekl: "Kupuji od tebe tento kus půdy." Boháč byl v koncích. Co mohl dělat?
Zamindar chtěl chrám postavit hned, a tak začal kopat. Zničehonic se objevilo tolik peněz! Peníze, které dal bohatému muži, se s tím nedaly vůbec srovnat.
"Podívejte se na to!" zaradoval se. "Už teď je ke mně Bůh tak laskavý. On ví, že tento chrám je pro něj. Stavím chrám, a proto mě Bůh obdarovává za to, že dělám dobrý skutek."
Poté si všechny cennosti odnesl. Měl pocit, že je s ním Bůh velmi spokojen, protože pro lidi staví chrám. Zamindar tak získal peníze a boháč, co chtěl lidi ošálit, všechno ztratil. Tak to bývá - když chcete podvádět druhé, můžou nakonec podvést i oni vás.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
První z - jak doufám - dalších nabídek recenzních výtisků Knihcentra.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Láska a poučení
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
vyprávět
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Myslím, že v pohádkách určitě se žádnou... každá z postav je na jednu stranu extrémní, ať už v jakémkoli příběhu z těch cca 48 pohádek.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Pohádky jsou velice krátké, takže není problém je předčítat dětem před spaním a krásně se čtou, takže ani já jsem neměla problém si je otevřít v klidu doma a začíst se. Kniha je taky krásně ilustrovaná, takže může být zajímavým zpestřením vaší knihovny a písmo na stránkách je dostatečně velké pro děti, ale zároveň ne přehnaně, aby to rušilo.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Nevýhodou indických pohádek je, že děti si asi těžko představí úplně jiný svět, v kterém se to odeháráv - plus v mnoha příbězích jsou zmínky o všemocném Bohu, což by mohlo někomu vadit.
Mé hodnocení: 9/10

*Za recenzní výtisk děkuji knihcentru.
*Obrázky Knihcentrum.cz a kniha.madalbal.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nici Nici | Web | 23. prosince 2012 v 13:37 | Reagovat

Díky za opravu! :D  Nejsem zrovna tak dobrá spisovatelka, tak se mi někdy takové chyby můžou stát, ono vlastně mě celý ten úvod který jsem napsala připadá takový fakt jako kostrbatý, ráda bych ho přepsala a napsala trochu jinak, nějak se mi to nepovedlo, uměla bys poradit jak? :D
Jinak zajímavá knížka, ale ne zrovna můj styl. :-D

2 Nici Nici | Web | 23. prosince 2012 v 13:39 | Reagovat

*oprava můžou stát, spíš stanou.. :D

3 bigbiz bigbiz | Web | 23. prosince 2012 v 18:36 | Reagovat

Tyhle příběhy mám strašně rád už od dětství. Je v tom hodně poučných věcí a styl, v jakém jsou podobné knihy psány, se mi též líbí.

4 Hope Hope | Web | 24. prosince 2012 v 0:30 | Reagovat

podle toho, co jsem v té knížce viděla, když jsem jí listovala, tak by určitě za přečtení stála :) a pohádka O chlubivé želvě? ano, ta rozhodně stojí =o)

5 Taychi Taychi | E-mail | Web | 26. prosince 2012 v 12:31 | Reagovat

Kniha mě dost zaujala, ale bohužel nepatřím k lidem, co si knihy mohou kupovat, takže čtu v knihovně a jak vidno u nás zatím není, takže si budu muset nějakou dobu počkat. Moc děkuji, že jsi mi ukázala něco takového :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA