Hobit: Neočekávaná cesta

13. prosince 2012 v 5:45 | Nel-ly
Asi nejočekávanější film tohoto roku konečně vtrhl do českých kin a to jak ve 2D tak ve 3D s dabingem i s titulkama. Osobně jsem s povděkem zvolila titulky bez efektů a jsem za to ráda, protože i tak byla akce nadupaná dost na to, aby se člověku chvílemi zatočila hlava.
(A/N: Snažila jsem se bez spamů a myslím, že to se povedlo)

Hobit není přímo prequelem pro Pána prstenů, ale má k tomuto označení asi nejvíc. Je to příběh Bilba Pytlíka, obyčejného malého hobita, který je vystaven před úkol, který změní celý jeho klidný život. Cílem výpravy třinácti trpaslíků pod vedením Thorina Pavézy je ztracené trpasličí království Erebor, které jim kdysi bylo ukradeno zlým drakem Šmakem.


Začínáme v podstatě tam, kde začalo i Společenstvo prstenů - v útulné hobití noře ve společnosti Froda těsně před tím, než se i on sám vydá na svou osudovou cestu. Už dřív studio slibovalo, že filmy se budou snažit propojit příběh s úspěšným Pánem prstenů - otázkou však bylo, jestli dokážou to samé, co před deseti lety zase jednou změnilo filmovou historii.

Je to návrat plný nostalgie hlavně pro ty, kteří si pamatují, jak před deseti lety stáli fronty a třeba i několikrát si užívali svůj splněný sen, ať už šlo o oživení jejích oblíbeného světa nebo jen filmový fantasy zážitek. A splnil Hobit to, co měl? Dokáže se vyrovnat svému předchůdci?

Velkou výhodou Hobita je, že i když se jedná v podstatě o epickou pohádku, obsahuje tolik děje, že dítě bych na to nejspíš nepustila a proto se člověk nemá šanci nudit. Nemusíte si horko-těžko vybavovat, co se stalo v Pánu prstenů a nebojím se říct, že se bez problémů chytne i člověk, který o Hobitovi dříve neslyšel a nečetl knihu (já, jakkoliv se stydím, nikdy nedočetla). Jackson dobře propojuje příběh s akcí, flasbacky a zároveň situacemi, kdy se člověk musí pousmát nad připomínkou starých známých - některé ukázky jako by byly přímo přetaženy společně s hudbou z Pána prstenů. Což může být neoriginální, ale zároveň je to krásné.

Problémem Hobita je podle mě to samé, jako to bylo u Avatara nebo Pirátů z Karibiku. Filmaři více spoléhají na dokonalost efektů - kterým se doopravdy z pohledu obyčejného diváka nedá naprosto nic vytknout - a zapomínají na samotný příběh. Je to nadupaná akce a hlavně v druhé polovině filmu, kde střída jedna bitva druhou, je to především o dokonalé práci počítačových mágů, což je sice krásná podívaná, ale film tím podle mě zbytečně moc ztrácí. Je to asi ten důvod, proč pro mě navždy zůstane nejoblíbenější Společenstvo prstenu, kde možná nebylo tolik akce, jako v Návratu krále, ale pamatuju si z něj víc, než jen jednu bitvu za druhou.


Začátek byl doopravdy krásný, když slyšíte, jak Bilbo přímo cituje první věty z knihy, musíte se usmívat a podobně i tomu, jak věrně se drží i další dialogy. Trpaslíci dokonale splňují svoji komickou část, která k pohádkovému příběhu prostě patří stejně, jako k Pánu prstenů patřila velkolepost a důležité proslovy. Problémem je, že se filmaři snaží Hobita co nejvíce stylizovat do předchozí trilogie a tak, když právě prožíváte nadupanou akci, kde trpaslíci bojují o život a přitom vykřikují jeden vtip za druhým - zní to přeci jen trochu těžkopádně. Ano, zasmějte se často, ale někdy je to až zbytečně násilné a hlavně by to vůbec nebylo potřeba.

Vrchol filmu - stejně jako i celého příběhu, který i když jsem ho nedočetla, znám na paměť - je setkání Bilba s Glumem a hádanky ve tmě. Geniální. Gluma jsem milovala a teď ho miluju ještě víc, ať se jdou zahrabat všechny kladné postavy nebo i největší zabijáci či zlý drak, protože psychopatický Glum je prostě třída. Tuhle scénu bych si přehrávala furt dokola a dokola a nemyslím, že by mě kdy znudila.

Boje a všechny efekty jsou mnohem propracovanější - vrrci vypadají opravdu děsivě a skřeti jsou naprosto dokonale ujetí - než v Pánovi prstenů, jenže ať je to jakkoliv podivné, tak před deseti lety to filmaři zvládli mnohem lépe, než dnes. Možná právě proto, že nemohli tolik spoléhat na počítače…

Hobit je úplně jiný příběh než trilogie Prstenu. A jako taková měla být pojatá… je krásné si na plátně znova vybavovat svou oblíbenou hudbu (a ta tady zase byla úžasná) a hrdiny, jenže je to i kámen úrazu a velký.

Ptáte se, jestli stojí za to na Hobita jít? Bože ano! Ano na stotisíckrát. Tolkienovy příběhy jsou konzistentní, ale někdy chtějí říct až moc na jednou a je určitě těžké vybrat to nejlepší a udržet se dějové linky, u které se budou diváci chytat a přitom nezapomenout na správnou akci a Jackson je skvělý vypravěč - mnohem lepší, než většina dnešních hollywoodských režisérů.

Není důležité, zda Hobit dosahuje kvalit PP, jestli se dokonale drží knihy nebo jak dokonalé bude mít efekty. Šlo o to, jestli dokáže znovu vzkřísit to kouzlo. A dokázal. Vyprávěním, které za to vážně stojí.


P.S. Tak co, kdy se chystáte vy? Povinně :)
P.P.S. Aragorn? Pfch, Thorin!
Obrázky: google.com
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Japonský dům a rozhovory Japonský dům a rozhovory | Web | 13. prosince 2012 v 5:54 | Reagovat

Ti ji, chtěla jsem sehnat lístky na premieru, ale houby.... nikam nejedu a čekat na ten film budu asi tak dva roky, než ho budeme mít doma...

2 Kika Kika | Web | 13. prosince 2012 v 6:55 | Reagovat

Já na to nepůjdu, i když už jsem od bráchy schytala nehezká slova a povinně jsem musela koukat na trailer, jenže já prostě... Nemám ráda takové filmy, nevydržela jsem ani u Pána prstenů (ano, ani jeden díl jsem nedokoukala, v průměru jsem 1. díl viděla půll hodiny a ostatní snad vůbec). :-x

3 Emily Emily | Web | 13. prosince 2012 v 9:27 | Reagovat

Aragorn! Každopádně příští týden mě nic nezastaví, už jako malé dítko jsem hrála celotáborovku, pak četla knihu a už v 9ti letech sem si řekla, že to určitě musí natočit.. a konečně! Jupí

4 Delly Delly | Web | 13. prosince 2012 v 12:36 | Reagovat

Jak já bych šla na Hobita ráda do kina :-| Jenže vůbec nevím, kdo by se mnou na to zašel a sama na to jít... To už by nebylo ono. Budu muset někoho přemluvit :-) Koneckonců jsem měla vždycky radši Hobita než Pána prstenů. Pán prstenů mi přišel vždycky, myslím samozřejmě knihy, trochu zdlouhavý a strašně moc popisný, zvlášť potom druhý díl. A Hobita jsem měla ráda právě pro ten trochu pohádkovější ráz a hlavně trpaslíky! :-D Těším se, až to uvidím :-) Ale je pravda, že čím víc se do filmů snaží procpat výborné efekty, tím to ztrácí jakoby na kouzlu. Ale jsem na to zvědavá.

5 Polgara Polgara | Web | 13. prosince 2012 v 15:59 | Reagovat

Fňuk, jdu až v sobotu, těším se jako malá a tahle recenze mě navnadila ještě víc. Jsem zvědavá na Gandalfa, tuhle postavu mám ráda a bude tu, i podle knížky, kterou jsem četla, mít víc prostoru než v trilogii, tak uvidíme a hudbu už jsem něco poslouchala na youtube. Tolkien je prostě Bůh a vytvořil něco, co tu bude ještě celé generace. :-)

6 Eloran Arroway Eloran Arroway | Web | 13. prosince 2012 v 20:18 | Reagovat

*Fanoušek cestovatelské trilogie se ozývá* :D

Hrozně moc, moc, moc se těším, až najdu někoho, koho bych mohla na Hobita vytáhnout, muhaha. :D

PS: Thorin *slintá* :D

7 nel-ly nel-ly | 13. prosince 2012 v 21:10 | Reagovat

[1]: to půjde v kinech určitě několik měsíců :)

[2]: chápu, že člověk na to prostě musí mít... hm, gen, máma se mnou kdysi šla na Společenstvo prstenu - čtyřikrát šla na záchod a ani si nepamatuju, kolikrát zívala :D

[3]: já čtu Hobita teď, nikdy jsem nedočetla, tak si říkám, že už bych konečně mohla... Pána prstenů jsem četla kdysi celýhot řikrát za sebou, jen ten Hobit je pro mě jaksi prokletej

[4]: mně právě ty popisy nidky nevadily tolik, jako u Hobita, kde to bylo napsaný spíš pro děti - však taky epická pohádka a já začala s Tolkienem ve čtrnácti/patnácti
já myslím, že to za to určitě stojí, už jen proto slyšet na živo dialogy z knihym, jen trpaslíci se mi pletli O_O

[5]: Glum, Glum, Glum! škoda, že jeho tak málo... ale to málo za to stálo

[6]: Fili je roztomilej :D
no já už si hledám kandidáta na druhý shlédnutí... jen chci zase titulky (bez debat) a po 3D netoužím

8 Delly Delly | Web | 13. prosince 2012 v 23:07 | Reagovat

[7]: Mě popisy zase až tak taky nevadí, ale co je někdy moc, to je příliš (viz kapitola o Stromovousovi v druhém díle, která byla neskutečně dlouhá 8-O ). Ve většině případů mi v PP nevadily, ale prostě se našly ty, u kterých jsem se musela nutit ke čtení. Ale zase si to zas až tolik nepamatuju, je to dlouho, co jsem to četla.
Těším se na to :-) A trpaslíci se pletou strašně moc :D Už jen v knize jsem se v nich trochu ztrácela. Když ona ta jména znějí tak podobně u některých! :D

9 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 23:37 | Reagovat

[8]: je fakt, že teď už bych se do PP nepustila... myslím, že jsem přeci jen odrostla
a z Hobita jsem odrostůa dřív, než jsem se k němu vůbec dostala, ale teď pečlivě čtu (a čas od času přeskakuju, ostatně děj stejně znám na zpamět i bez čtení knihy :D)
Nori Ori, Kili Fili, strašnej zmatek :D

10 Delly Delly | Web | 14. prosince 2012 v 9:37 | Reagovat

[9]: A to já zase možná jo :D Občas mě přepadne myšlenka, že bych si to zase mohla přečíst, ale odrazuje mě délka trilogie a dlouhé kapitoly, na které teď prostě není moc času. A asi z toho ani neodrostu, to já určitě ne :D :D
Vždycky mě dostávali Dori, Nori, Ori, Oin a Gloin a Dvalin a Balin :D Bylo to šílený :D Jediní, koho jsem si opravdu pamatovala byli snad jen Bombur a Thorin :D

11 Vendy Vendy | E-mail | Web | 14. prosince 2012 v 10:44 | Reagovat

Krásná recenze na krásný film. Na Hobita se taky chystám! Docela se těším, i když si myslím, že Pána prstenu to nedosáhne - a jak jsem četla tvá slova, bude to asi tak.
Jestli je tam hudba podobná jako v PP, mi ani tak nevadí - připadá mi to jako vhodné propojení dvou příběhů, které navazují na sebe. Ale co mě nejvíc zajímá, jak se poprali s maskováním herců, kteří jsou už o víc než deset let starší a přitom Hobit se odehrává v době předcházející PP - takže by měli vypadat mladší. 8-)

12 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 14. prosince 2012 v 17:29 | Reagovat

[10]: já si z filmu pamatuju Thorina, Kiliho a Filiho (a ty si pamatuju vlastně i z knihy, nakonec jsou to ti nejmladší, který furt někam posílaj :D)

[11]: myslím, že je problém v tom srovnávání, on Hobit je úplně jiný příběh, jinak vyprávěný i pojatý a čím víc se to snažili připodobnit PP, tím to bylo horší a přitom to jinak byl vážně krásný film
tu hudbu miluju, takže tu ocením kdekoliv :D

no, vystupují tam jen elfové a ti se vůbec nemění a Gandalf, který je celých těch x-set let, co chodí po Středozemi taky stejný - a Bilbo je skvěle vybraný herec :)

13 zelvicka7 zelvicka7 | E-mail | Web | 15. prosince 2012 v 19:06 | Reagovat

Ještě jsem to neviděla, ale vypadá to zajímavě :-)

14 Penelope Carolin Olivier Penelope Carolin Olivier | Web | 16. prosince 2012 v 10:00 | Reagovat

Heleď, včera jsem zrovna na tom byla.
1) Díky bohu za originální znění s titulkama, podle mě to má mnohem větší kouzlo, kteří češi prostě namluvit nikdy nedokážou.
2) 3D nemám ráda, bolí mě z něj hlava, takže 2D byla jasná volba.
3) Možná mě někdo ukamenuje, ale mě se Hobit líbil daleko daleko víc, než Pán Prstenů, jako takový. ;)
4) Hudba? Boží, boží božíííííí! ♥
5) Na exteriéry Nového Zélandu prostě nic nemá! :D
6) Omlouvám se zase, pokud schytám další várku šutrů na mojí hlavu, ale Frodo mi byl odjakživa nesympatický, za to mladý Bilbo, ten je tak krásně hobitově roztomilý a svým vzhledem tak vtipný, dočista si mě získal. :D
7) Trpaslíci... To je božská skvadra! :D Fili a Kili a Thorin Pavéza... Ti jsou fakt nej. :D Škoda jen, že prý Filiho v dalších díle ztvární někdo jiný. :( A ano, kam se na Thorina hrabe Aragorn! ♥ ^^ I když já jsem největší fanda elfů, takže Elrond na koni.... Hvííííí, božská pastva pro moje oči! :D
8) Glum... Jo, to je moje nejoblíbenější postava. Dávání hádanek je jasně jedna z nejlepších scén. ;)
Velmi velmi DOPORUČUJI! Přišla jsem z kina ještě mnohem víc nadšená, než když jsem do něj vstupovala. :D  
P.S.: Jen je mi líto, že v tomto díle Šmak ani nepromluvil, čekat rok na ten boží hlas Benedicta Cumberbatche se mi moc nechce! :D

15 Fidelle Fidelle | Web | 18. prosince 2012 v 19:34 | Reagovat

Heleď - viděla jsem, divila se, milovala... :D Byla jsem na 3D a zas tak zlý to nebylo (Ani zdaleka jako Avatar, po kterým jsem měla oči jako angorák). Film se mi vážně líbil a vypíchnout si dovoluju jen tři věci, které jsem tam zbožňovala:

1) Bilbo! Bilbo a jeho hlášky, které mě přinutily k stupidnímu úsměvu, když už ne k hlasitému smíchu... Jeho alergie na koně a sžívání s trpaslíky! - Úplný začátek s "dobrým jitrem" u mě vyvolal nostalgický úsměv a ten přetrval snad po celý film..

2) Glum! Mám dojem, že v tomhle díle si s ním filmaři vyhráli snad ještě víc, než kdy dřív! Ty jeho očička :D Nikdy bych po Pánovi prstenů nevěřila, že bude schopný být /roztomilej/, ale tady jsem si nemohla pomoct! (A jeho "A když hobit prohraje, tak to celé sníme..." - to je tak roztomilý! :-D )

3) Aragorn? Pch... Thorin? Pch... KILI! Nejlepší trpaslík ze všech! (A nalijme si čistého vína, nejSiriusovatější!) Jeho luk a prostě! Uá! Umírala jsem, kdykoli se objevil a nejvíc u: "Fili and Kili... Are your service. You must be mr. Baggins!" :D On a jeho luk :D - jo, na chlapy s lukem jsem taky děsně úchylná jsem si všimla :D -.-

A jako poslední (jasně, měly být jen tři, ale tak... :-D ) - ty písničky! Legendární "Blunt the knifes... That's what mr.Baggins hates!" nikdy nezapomenu :D

16 Káťa Káťa | 18. prosince 2012 v 22:01 | Reagovat

Já byla na Hobbitovy v Sobotu z rodiči a hrozně moc se mi to líbilo! A rodičúm také. Púvodně měla jít místo mámi ségra ale bylo to z titulky a ty má problém číst, tak jsme z táto přemluvili mámu. Moc se ji jít nechtělo, ale když jsme pak odcházeli z kina říkala, že je rádá, že šla.
Hudba byla úžasná a nevadili mi ta, co byla už dříve v PP. Docela jsem se bavila i při poznávaní podobností některých zcén z těmi v PP. Humor mi jako nenáročnému divákovy také přišel moc povedený (aj v nadupaných akcích) a scéna Bilbo - trol - smrkání podle mě vede (celá kinosála se hlasitě smála a aj táta ožil! Ten jinak většinou v kině (což je pro mně záhadou jak při tom "hluku") vždy za chvíli usne). Z mámou se nám hrozně líbili kromě hudby aj scenérie, i když některé (jako Roklinka) už neměli až takové kouzlo jako v PP, protože už jednou byli. Nicméně já jsem si tenhle návrat do Tolkienovy Středozemě užívala. Byli jsme kdysy aj na všech třech dílech PP (jít na první díl PP byl mámin nápad) a doteď na to ráda vzpomínám, protože to byl pro mě, tehdy 12-13letou opravdu úžasný zážitek.
A trpaslíci? Zpočátku byli pro mě tak trochu neobviklí (vždy jsem si je představovala jako nízke a zavalité, něco na styl Gimliho z PP), ale nakonec se mi líbili! Thorin mi byl ve filmu víc sympatický než v knize, v té se mi zdál trochu moc nafoukaný. Krom něj sem si pamatovala ještě Balina (hlavně pro to, že byl zmíněn v PP), tlouštíka Bombura, Kiliho a Filiho, a ještě taky trochu Gloina (protože je otcem Gimliho). Jinak se mi pletli a nevěděla jsem, který je který.

17 Káťa Káťa | 18. prosince 2012 v 22:19 | Reagovat

Hups! Zase jsem se nechala unést. Jsem velký fanoušek Tolkiena a jeho knih. Pána Prstenú jsem doslova hltala a doteď mě fascinuje jeho detailně propracovaný svět z vlastnou mytologií a historií. Doteď si občas někdy čtu oblíbené pasáže z knih a nevadí mi v nich ani ty popisy (co u některých knih ano). Hobita jsem púvodně četla jenom protože dějově předchází Pána Prstenú a je označována jako jeho prolog, ale jak jsem ji četla, začala se mi také moc líbit. Proto jsem také chtěla jít na Hobita (potěšilo mě, že je režisérem opět Jackson, a že si herci jako Ian McKellen, Kate Blanchett nebo Hugo Weaving opět zopakovali svou roli z PP) a velmi jsem se potěšila, když mi pak táta řekl, že nám rezervoval lístky v kině. Akorát mi to pokazila trochu partička, co seděla v řadě přednáma protože se jednak pořád mezi sebou bavila a také se ten kluk předemnou pořád nějako posouval, hýbal a mykal, takže jsem se nemohla pohodlně opřít a musela jsem sedět mírně v předklonu, abych viděla titulky (byli jsme samozřejmě na 2D, 3D mě neláká a kromě toho mám dioptrické brýle takže nevým jak bych si nasadila brýle na sledování 3D). Z mámou jsme naně dost nadávali, protože to bylo hodně nepříjemné! Jestli se chtěli bavit, tak neměli jít do kina! Co se toho týče, já mám vúbec na takové bezohledné idioty štěstí, když jsme v kině/divadle/muzikálu na ledě, ale aj ve škole zvyknou sedávat předemnou v lavici podobní.

P.S.: Glum a hádanky byli skvělé! Zvlášť jsem se bavila na jeho reakciích (jednu chvíli podle mě vypadal jakoby se snažil udělat velkou potřebu). Část s ním se jim vydařila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA