RC review: Světlo které zabíjí

28. listopadu 2012 v 20:20 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)

Originální název:Ghost Hunter
Autor: Meister Derek
Série: Lovec duchů

Když uvidím knihu s názvem Lovce duchů, jejímž hrdinou je sedmnáctiletý chlapec, představím si městkou YA fantasy, kde začneme o tom, jak je střední škola na malém městečku kdesi v Americe nudná, než přijde nová holka a začnou se dít podivnosti - a v tu chvíli hrdina zjistí, jak je jedinečný (viz Nádherné bytosti, Strážci času, atd.). Proto to byl takový šok, když jsem zjistila, že jsem narazila na podivuhodně originální a zajímavou knihu, která není líbivá jen hezkou obálkou.


Existují.
Ian Boroughs to ví.
Vidí je.
Slyší je.
Cítí je.
Objeví se z ničeho nic. Čeho se dotknou, shoří. DUCHOVÉ.
Můžou tyto bytosti za smrt jeho otce? Jsou příčinou, proč je Ianův děda více než třicet let nezvěstný? Společně se svým nejlepším kamarádem se 17letý Ian rozhodne, že je vypátrá, aniž by měl nejmenší tušení, jak nebezpeční duchové jsou… (anotace)

Ianovi kdysi zemřel otec během autonehody, to ostatně není nic zvláštního a on se s tím naučil žít, jenže jednoho dne, když se spolu se svým kamarádem Benjaminem (přezdívaným Bpm) vydá do opuštěné vojenské základny Royal Air Force, stane se něco, co ho donutí uvažovat. A za všechno může to světlo, které nikdo jiný neviděl a zvuky, které ostatní neslyšeli…

Zatímco se chlapec začíná bát, že přichází o rozum a zároveň se dozvídá věci ze své minulosti a odhaluje rodinná tajemství, která před ním byla dříve skryta. A nakonec se vydává na cestu za dobrodružstvím, která Iana i jeho kamaráda může stát život. Rozehrávají se paralelní příběhy na dalších částech Zeměkoule.

V jednu chvíli se setkáváme se zloduchy Zacharym a Tanem, kterým kdosi zaplatil, aby pronásledovali postaršího profesora s tajemnou bednou, která má větší cenu než lidský život. Jindy zas nahlédneme do Japonska za mladou zlodějkou Čijo, jejížm koníčkem je sestavování robotů. Až nás kniha zavede i na Antarktidu do výzkumné stanice za doktorem Danielem Rheinbertgem a jeho spolupracovníky, který v ledu zkoumá elementární částice neutrina.

Na první pohled… a i když jsme u toho, tak i na druhý… všechny aktéry příběhu nic nespojuje, přesto je tu cosi, co všemu dodává řád a tak se zmatek, ve kterém se děj odehrává, stává jaksi smysluplným zmatkem, ať už to zní jakkoliv. Každopádně je to kniha, u které není radno si domýšlet budoucí děj, protože se s velkou pravděpodobností nemáte šanci trefit nebo vůbec předpokládat, co se asi bude dít dál - a v tom je ta krása.

Od knihy jsem nic neočekávala snad až na to, že si u ní zase jednou odpočinu. Ani náhodou, děj se neustále mění, jeho linky přeskakují z místa na místo, z člověka na člověka a vy musíte číst dál a dál. Jste vtaženy do úchvatného dobrodružství na pozadí scifi thrilleru, který přináší úplně nový pohled na "duchy" - vědecký.

Samy postavy příběhu jsou velice uvěřitelné - přestože některé z nich nemají tolik prostoru, kolik by jim člověk přál. Především v případě Čijo, kdy její linka chvílemi do toho smysluplného zmatku jaksi nezapadá, přestože ona sama je více než zajímavou postavou.

Na knize je vidět, že je to první díl série a představuje v podstatě takový nadupaný rozjezd pro opravdou akci, která bude podle všeho bombastická. A já už se nemůžu dočkat, co nám autor předloží příště (ovšem, měla bych si obnovit svoje základy fyzicky, protože tady se i přiučíte, a proto bych knihu doporučila spíš starším čtenářům).

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Jako první mě asi zaujala obálka v nabídce recenzních výtisků.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
tajemné světlo
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
PÍÍP
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Čijo je sympatická postava - devatenáctiletá zlodějka se zajímavým koníčkem.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ten příběh mi přijde vážně originální, nic podobného jsem nečelta - je pravda, žeke scifi nebo mysteriozním knihám se moc nedostanu, ale pohled na tyhle "duchy" mi přijde vážně ojedinělý.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je vidět, že kniha slouží jako předstart série, jako samotná je přeci jen nedokončená a hodně věcí není řečeno, ale nevím, jestli toje právě negativum - protože díky tomu se nemůžu dočkat, co bude dál.
Zmínit musím český překlad. Na konci knihy je slovníček "pojmů" přes cosplaye po fyzikální výrazy, překladatel by si alespoň mohl zjistit, co je to například "manga (japonské kreslené komixy)", aby to pak nevypadao, že obrázky jsou udělané z manga (ovoce).
Mé hodnocení: 9/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lina lina | Web | 28. listopadu 2012 v 20:24 | Reagovat

už ji mám zarezervovanou v knihovně :) člověk nikdy neví, kdy by se mu ten poklad pak mohl dostat do rukou...a docela se na to těším :)

2 Kejt Kejt | Web | 28. listopadu 2012 v 20:37 | Reagovat

Hledám knížku kterou si přečtu, protože neustálé omílání Harryho Pottera už mě nebaví. Tahle knížka vypadá zajímavě, určitě si jí seženu a přečtu. :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 28. listopadu 2012 v 20:52 | Reagovat

[1]: já nechápu, že ji v tý kníhovně máte :D

[2]: vřele doporučuju, po dlouhé době jsem si potřebovala zase trochu oddychnout od romantiky (což je teď základ všech fantasy) a tohle vážně stálo za to ;-)

4 Mizuru Kia Mizuru Kia | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 10:08 | Reagovat

Hezká recenze..O knize jsem předtím taky uvažovala a docela si mě ted navnadila, takze si ji asi pripisu na papirek s knihama..Jako ja totalne nestiham cist..:D

Jinak diky za tu spoustu komentářů..na některé jsem odpověděla u jiných sis odpovedela sama..:)
PS: Asi si přečtu tu povídku.."ve stinu legend" ci nejak podobne se jmenuje..ten nazev me chytl..

5 TerushQaH TerushQaH | Web | 30. listopadu 2012 v 16:48 | Reagovat

knížka vypadá dost zajímavě.. kdybych neměla tolik knížek ne čtení.. tak snad se k ní dostanu někdy v budoucnu.. :))

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 30. listopadu 2012 v 20:38 | Reagovat

[4]: já od toho moc neočekávala a ono... ejhle!

[5]: myslím, že svůj seznam knih k přečtení dočtu nejdřív tak za padesát let :-D

7 TerushQaH TerushQaH | Web | 1. prosince 2012 v 9:29 | Reagovat

[6]:  já si nemyslím, že ten svůj vůbec kdy dočtu, protože je tolik skvělých knih a další a další do něj přibývají.. :D :D takže budu ráda, že z něj přečtu aspoň většinu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA