Rytíři čtyřiceti ostrovů

1. listopadu 2012 v 14:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)

Originální název: Rycari Soroka ostrovov
Autor: Sergej Lukjaněnko
Série: xxx

Když vezmete skupinu dětí izolovanou od světa, která se musí být schopná postarat sama o sebe, vznikne společnost. A pokud k tomu ještě vystavíte pravidla kruté Hry, je to předpoklad silné příběhu… Pokud máte autora, který umí pracovat s velkým potenciálem, psychologií člověka i politikou. A takový spisovatel Lukjaněnko bez pochyby je, přestože jde o jeho románovou prvotinu, která předcházela jeho nejslavnější sérii.Je těžké soudit první knihu již zavedeného autora, který je považován za jednoho z nejlepších spisovatelů fantastiky vůbec, když znáte jeho další díla, která vás ohromila svojí komplexností, promyšleností a dokonalou návazností. Přestože mají "RYTÍŘI ČTYŘICETI OSTROVŮ" pár nepatrných chybiček, které autor během letech vypiloval, určitě je to kniha, která dokáže zaujmout a vyrovná se svým následovníkům.

Dimka má letní prázdniny a nudí se. Všichni jeho kamarádi odjeli z města a on se sám courá po ulicích města, když ho zastaví neznámý člověk s otázkou, zda by si ho mohl vyfotografovat do novin. Muž cvakne svým přístrojem a nastane tma.

Když se čtrnáctiletý chlapec probere po pádu z nebe, ocitne se na malém ostrůvku uprostřed oceánu ve společnosti několika dětí zhruba v jeho věku v otrhaných šatech. Největší šok ovšem přichází ve chvíli, kdy Dimka zjistí, že na maličkém ostrově stojí velký hrad, z jehož tří stran ústí obrovské klenuté mosty, které spojují hrady na dalších podobných ostrůvcích. Je načase, aby se Dimka dozvěděl něco o Hře a o Cizincích

Hra na ostrovech zjevně běží už desítky ne-li stovky let a na první pohled vypadá, jako to nejúžasnější dobrodružství, které se však jednoduše změní v krutou bitvu. Děti jsou unášeny Cizinci ze svých domovů po celém světě a v různém věku - nejmladšímu je necelých jedenáct let, nejstaršímu sedmnáct, ale na ostrově je už celé roky - a ocitají se na ostrovech, jenž neleží kde je jejich úkolem pokusit se ubránit a zároveň obsadit ostatní ostrovy. Ten, kdo obsadí všech čtyřicet ostrovů, vrátí se domů. Ale Hra má i svá pravidla - některá pochopitelná, jiná zdánlivě absurdní.

Existuje možnost, jak se vrátit, ale zdá se nemožná, protože na každém ostrově je asi stejně počet děti a chlapců, kteří se musejí starat o obranu tří mostů, kde se dřevěné meče postupně mění v ocelové a "bojovníci" umírají. Zároveň se však zdá, že Ciznici, kteří děti unesli a uvěznili je na ostrovech mimo lidský svět, zdálky tahají za nitky a vědí o každém kroku. A proto, když Dimka při bitvě na jednom z mostů potká svoji kamarádku ze školy Ingu, která už je na ostrově několik týdnů, ale přitom ji ještě před dvěma týdny viděl ve škole, vše se začíná o to víc komplikovat…

Příběh je dynamický, plný dobrodružství, přátelství, dokonce lásky… ale zároveň motivů lidské slabosti a vůbec psychologie člověka. Každý jsme jiní, ale zároveň se charaktery opakují a o to děsivější je ukázaka toho, jak jsou lidé nepoučitelní. Kniha obsahuje znaky literatury pro mládež (přestože kniha je vhodná i pro dospělého člověka) i scifi - nadpozemské bytosti, Cizinci.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Lukjaněnko a jeho hlídky jsou moje srdcovka, a tak jsem se chtěla podívat po něčem, co Hlídkám předcházelo - a vůbec nejsem zklamaná.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Hranice osobnosti
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Neztratit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Líbilo se mi, že Inga - ačkoliv byla dívka - chtěla vyjíždět spolu s chlapci za dobrodružstvím i do boje.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Nejde jen o obyčejný dobrodružný příběh plný akce a skvělých nápadů, ale hlavně si vážím pojetí všech postav. Každý je jiný a přesto se navzájem podobají, postavy (nejen Dimka ale i vedlejší) jsou každá jiná a mají své charaktery, které z nich dělají plnohodnotné lidi, ač jim je v průměru 13 - 15 let.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Myslím, že autor toho chtěl říct na takhle malou knihu možná až moc. Chvílemi se spisovatel dopouští několika nelogičností, nebo mi přišlo, že moc spěchá a kdyby si dal na čas, možná by mohl být konec i údernější, i když i tak se člověk musel po dočtení zamyslet.
Mé hodnocení: 9/10
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Colleen Colleen | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:19 | Reagovat

Asi si to seženu. Mě už po tvém upozornění zaujala samotná anotace, ale teď jsem na zpracování ještě zvědavější. Námět zní víc, než dobře :-)

2 Infinity Infinity | Web | 2. listopadu 2012 v 18:18 | Reagovat

Tak tuhle knihu si musím přečíst! :-D
Skvělá recenze. :))

3 nel-ly nel-ly | Web | 2. listopadu 2012 v 19:09 | Reagovat

[1]: já do toho šla po hlavě, protože autora znám a vím, že ve všem dokáže zdůraznit "něco víc"

[2]: vážně doporučuju... sice napsaná spíš pro mladší kluky, ale myslím, že si v tom svoje najde každý každého věku
o to spíš, že být mladší, možná bych se i bála :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA